Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all 10413 articles
Browse latest View live

Kas notiks ar atalgojumu 2020. gadā?

$
0
0

Jebkurš ekonomists pateiks, ka pašlaik nav piemērots laiks, lai izteiktu prognozes, kā ekonomiku ietekmēs ar Covid-19 saistītā ārkārtas situācija. Tomēr neziņa ir viens no galvenajiem stresa avotiem šajos laikos, tāpēc te ir dažas prognozes no atalgojuma pētījuma skatpunkta.

Nu jau vairāk nekā 20 gadus uzņēmumi visā Baltijā ik gadu piedalās Fontes atalgojuma pētījumos. Tie ir nepieciešami, lai varētu pieņemt informētus, uz datiem balstītus lēmumus par darbinieku atalgojumu. Īpaši svarīgi datos balstīti lēmumi ir tad, kad algas darba tirgū strauji aug vai tieši pretēji – samazinās, un laiks ir pierādījis, ka šie procesi strauji seko viens otram.

Tieši šajos brīžos ir nepieciešams “turēt roku uz pulsa” un pārliecināties, vai dati apstiprina iekšējo pārliecību, ka darbinieki uzņēmumā ir atalgoti taisnīgi un konkurētspējīgi.

Iepriekšējā ekonomiskā krīze, kuru piedzīvojām pirms apmēram 10 gadiem, deva dažas atziņas.

  1. Kaut krīzes sākumā bezdarbs aug strauji, darbinieku pamatalgas samazinās lēnām. Darba devēji labprātāk izvēlas šķirties no pāris darbiniekiem, nevis samazināt atalgojumu visiem. Rezultātā tiek atbrīvoti jaunākie darbinieki vai tie, kuri uzrāda ne tik augstus darba rezultātus kā pārējie. Kā vieni, tā otri parasti ir viszemāk atalgotie darbinieki uzņēmumā, tāpēc vidējais algu līmenis vienas organizācijas ietvaros krīzes laikā var pat paaugstināties.

Savukārt atalgojuma pētījumā mēs redzam strauju darbinieku skaita sarukumu, bet ne tik strauju algu samazinājumu.

  1. Ja tomēr ir nolemts atalgojumu samazināt, vispirms “griež” prēmijas. 2009. gadā mēneša pamatalga samazinājās par 1,8%, bet gada kopējā alga (ieskaitot prēmijas un piemaksas) samazinājās par 7,2%. Analizējot SIA Fontes vadības konsultāciju pulsa aptaujas (03.04.2020.) rezultātus par organizāciju darbību ārkārtas situācijas apstākļos, varam secināt, ka to jutīsim arī šogad. Prēmijas, ja vispār būs, tad nelielas.
  2. Labumu groza revīzija parasti uzņēmumos notiek trīs kārtās. Vispirms atsakās no labumiem, kuri tieši neietekmē darbinieku ikdienu – iemaksām pensiju fondos, ziediem ofisā, mācībām un ballītēm (ne viens jau tāpat nav svētku noskaņojumā). Otrajā kārtā “krīt” labumi, kuri ir uzskatāmi par luksusa/ekstra lietām – augļi ofisā, stāvvieta pie darbavietas.

Kā pēdējo parasti atstāj veselības apdrošināšanu.

Tomēr šā gada izaicinājumi rāda arī citas tendences, kuras neredzējām 2009. gadā.

  1. Darba devēji saprotot, ka arī viņu uzņēmumam draud atalgojuma samazināšana, izvērtē rūpīgi, kā to izdarīt taisnīgāk – ne vienmēr taisnīgi nozīmē samazināt atalgojumu par vienādu procentu. Šoreiz uzmanību pievērš dzīvei nepieciešamajai algai – tiem, kuri jau saņem zemāk, algu neaiztiek. Skatās uz atalgojuma atšķirībām pēc dzimuma un vecuma un cenšas izlīdzināt pirms tam radušās netaisnības.
  2. Labumu grozā ienāk arī kāda pozitīva tendence – teju visi uzņēmumi nu var teikt, ka arī viņi piedāvā darbu attālināti. Izrādās, ka varējām to jau sen.
  3. Uzņēmumi, kuriem vēl nav nepieciešamība strauji samazināt izmaksas, parūpējas par darbinieku arī strādājot attālināti – augļus, kurus veda uz biroju, tagad nogādā mājas ofisā. Turpat aizved ofisa ergonomisko krēslu un lielo ekrānu. Visbeidzot darbiniekiem ir pieejama attālināta fizioterapeita konsultācija.

Šī noteikti ir citāda – cilvēciskāka – ekonomiskās krīzes pieredze nekā iepriekšējā, un būs interesanti sekot līdzi darba tirgus tendencēm.

The post Kas notiks ar atalgojumu 2020. gadā? appeared first on IR.lv.


Tekstila šķirošana Latvijā: vēlme ir, tagad jābūvē iespējas

$
0
0

Lai gan situācija sadzīves atkritumu šķirošanā Latvijā lēnām, taču neatlaidīgi uzlabojas un pirmās mazās uzvaras jau gūtas, pie apvāršņa parādījies jauns izaicinājums – tekstilatkritumi. Eiropas Savienības direktīvas paredz, ka no 2025. gada dalībvalstīm būs jānodrošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Tomēr uzskatu, ka nav neviena iemesla, kāpēc Latvijai būtu jāgaida tik ilgi un mēs nevarētu ieviest šo sistēmu jau pēc diviem vai trim gadiem. Par tās nepieciešamību jau tagad liecina arī iedzīvotāju vērā ņemamā aktivitāte, iesaistoties tekstila izstrādājumu šķirošanā.

Cik izmetam, tik atkal nāk vietā

Saskaņā ar mūsu aplēsēm Latvijā ik gadu mājsaimniecību radītais sadzīves atkritumu apjoms pārsniedz 800 000 tonnu, no kuriem šķirošanā un pārstrādē nonāk tikai apmēram ceturtā daļa. No visiem atkritumiem, kas tiek apglabāti poligonos, 3–5%, tātad līdz pat 30 000 tonnu, ir tekstilatkritumi: galvenokārt apģērbi, bet arī apavi, aizkari, galdauti, segas, spilveni, palagi utt. Tajā pašā laikā Latvijas tirgū ik gadu nonāk apmēram tikpat daudz jauna vai lietota apģērba, ko iedzīvotāji arī uzcītīgi pērk, ļaujoties atlaižu trakumam un bieži pat nepadomājot, vai tas tiešām ir vajadzīgs. Tā mūsu skapjos veidojas milzīgi nelietotu apģērbu krājumi, un, kad beidzot saņemamies lielajai revīzijai, daļa no vecā skapja satura nonāk sadzīves atkritumos.

Labāka situācija ir uzņēmumos, kuru darbs saistīts ar tekstilizstrādājumiem – šūšanas uzņēmumos, tāpat uzņēmumos, kuri, piemēram, piegādā gultasveļu viesnīcām un tml. Tur šī sistēma ir diezgan labi sakārtota, audumu atgriezumus un savu laiku nokalpojušos palagus nododot pārstrādei.

Labāk dot otro iespēju, nekā izmest atkritumos

Pašlaik daļai iedzīvotāju ir vēlme atbrīvoties no liekajām mantām, tomēr iespējas to izdarīt dabai draudzīgā un ilgtspējīgā veidā ir ļoti ierobežotas. Par to “Latvijas Zaļais punkts” pārliecinājās tikko aizvadītajā tekstila izstrādājumu šķirošanas pilotprojektā, Rīgā un Pierīgā izvietojot pirmos 20 konteinerus, kur iedzīvotāji varēja atstāt nevajadzīgos apģērbus, apavus un mājas tekstilijas. Jāteic – ne tikai tos: šķirojot konteineros atrastas arī mīkstās rotaļlietas, no kurām bērni izauguši, tāpat kā no drēbēm, grāmatas un pat trauki, kurus cilvēkiem žēl izmest atkritumos. Kopā pusgada laikā savāktas vairāk nekā 108 tonnas visdažādāko tekstila izstrādājumu.

Atbilstoša tekstila šķirošana ļauj laist otrreizējā apritē valkāšanai piemērotus apģērbus un nodot pārstrādei nolietotos dabiskās šķiedras izstrādājumus, būtiski samazinot poligonā nonākošo tekstiliju daudzumu. Divas trešdaļas no pilotprojektā savāktā apjoma realizētas jaunattīstības valstīs un ziedotas labdarībai (sevišķi bērnu un jauniešu apģērbi), kur cilvēki ir trūcīgāki un nav tik izvēlīgi attiecībā uz apģērbu, vai nodotas pārstrādei. Tas skaidri apliecina, ka tekstila izstrādājumu vākšanai ir milzīgs potenciāls, un cilvēki pietiekami labi saprot, kāpēc tas ir vajadzīgs.

Protams, attieksme ir dažāda: viena daļa iedzīvotāju nes uz konteineriem ja ne lietojamas, tad vismaz tīras lietas, kā arī aicinājām, projektu uzsākot; taču ir arī tādi, kuri izmanto konteinerus kā atkritumu tvertni, un ar netīrām, saplēstām lietām patiešām vairs neko nevar iesākt. Cilvēki ir gatavi šķirot, esam saņēmuši ieinteresētus zvanus arī no reģioniem. Vajag tikai vairāk konteineru visā Latvijā, lai izpildītu ES uzdevumus. Pēc mūsu aprēķiniem Latvijā, lai gadā savāktu vismaz 25% no tirgū novietotā tekstila apjoma, jāizveido vismaz 800 savākšanas punktu jeb vienu uz katriem 1500 iedzīvotājiem.

Varam savākšanas sistēmu izveidot jau 2022.gadā

2025. gads nav tālu, taču pilotprojektā gūtā pieredze liecina, ka ir visi priekšnosacījumi, lai mēs tekstila šķirošanu ieviestu jau 2022.gadā. Praktiskā puse jau ir īstenota, atliek tikai sakārtot normatīvo aktu bāzi, kas ir izdarāms gada pusotra laikā, definējot, ko saprotam ar tekstilijām, kas ir atbildīgie, cik daudz gribam savākt un kā notiks kontrole un uzraudzība – plaši jauni pētījumi te nav vajadzīgi. Šādas sistēmas ieviešanai nepieciešamās investīcijas būtu apmēram 3,5 miljoni eiro, kas ietvertu konteineru iegādi, uzstādīšanu, moderna šķirošanas kompleksa izveidi, lai sagatavotu lietas tālākai pārstrādei, konteineru ikdienas apkalpošanu.

Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka tie ieņēmumi, ko iegūst no otrreiz lietojamo tekstiliju realizācijas, šādus tēriņus nevar nosegt.

Tāpēc esam pētījuši citu valstu pieredzi un kā ļoti veiksmīgu redzam Francijas praksi, kur tie, kas ražo un tirgo apģērbu, piedalās ražotāju atbildības sistēmā un piemaksā par katru tirgū novietoto vienību, lai šie izstrādājumi pēc tam atbilstošā apjomā tiktu savākti atpakaļ un sašķiroti.

Šī piemaksa katrai saražotajai vai pārdotajai vienībai ir niecīga, bet kopējā naudas plūsma – pietiekama, lai sistēmu uzturētu un tā darbotos efektīvi. Latvijā pēc līdzīga principa darbojas arī iepakojumu, elektropreču un videi kaitīgo preču apsaimniekošana, tāpēc arī tekstilam divritenis no jauna nav jāizgudro.

Taču tas nav vienīgais, kas mums būtu darāms. Ne mazāk svarīgi, kā cīnīties ar problēmas sekām, ir novērst tās cēloņus. Tāpēc atkal un atkal “Latvijas Zaļais punkts” aicina iedzīvotājus pirms jauna apģērba iegādes kritiski izvērtēt, vai šis pirkums tiešām ir vajadzīgs, vai arī tā ir tikai mirkļa iegriba. Apģērba ražošana patērē lielus enerģijas resursus un piesārņo planētu, kanalizācijā nonākot dažādām ķīmiskām vielām. Nākamo piesārņojuma vilni radām mēs, lietotāji, izmetot nevajadzīgo apģērbu un apavus sadzīves atkritumos. Iespējams, Covid-19 laiks mainīs sabiedrības paradumus, veicinot kritisko domāšanu, kura palīdzēs saprast: šķirot tekstilijas ir labi, bet varbūt vēl labāk ir nākamreiz, atverot skapi, kuram neiet ciet durvis, un konstatējot, ka nav, ko vilkt mugurā, veikala apmeklējuma vietā dot otro iespēju labām, nenovalkātām lietām. Apkārtējā vide lieliski iztiek bez mūsu modes kaprīzēm.

The post Tekstila šķirošana Latvijā: vēlme ir, tagad jābūvē iespējas appeared first on IR.lv.

Perevoščikovs: Drošība ir saistīta ar spēju sniegt palīdzību

$
0
0

Valsts galveno epidemiologu Juriju Perevoščikovu visvairāk patlaban biedē tas, ko viņš redz cilvēku uzvedībā – “mums vajadzētu ar svešiem cilvēkiem ārpus mājām pēc iespējas maz kontaktēties un ievērot distanci”. Savukārt viņu iepriecina, ka pagaidām Latvijā ir politisks atbalsts speciālistu ieteikumiem, kā cīnīties pret Covid-19.

Intervijā žurnālam Ir Perevoščikovs arī atklāj, kāpēc, mīkstinot ārkārtējās situācijas noteiktos ierobežojumus, valdībā nolēma, ka pulcēties tagad atļauts tieši 25 cilvēkiem. Tas esot skaits, kas atbilst standarta sabiedriskajām telpām un ļauj nodrošināt vajadzīgo attālumu.

Viņš stāsta, ka ilgstoša epidemioloģiskā pieredze arī liecina – ja cilvēku skaits ir 25 vai mazāks, var pietiekami ātri visus apzināt, un tie, kas piedalījās pasākumā, pietiekami labi var atcerēties, ko viņi darīja un ar kuriem cilvēkiem kontaktējās. Ja skaitļi esot lielāki, cilvēkiem esot grūti rekonstruēt pasākuma gaitu un identificēt kontaktpersonas, saka Perevoščikovs.

Par sejas masku nēsāšanu epidemiologs teic, ka “mums ir grūti pieņemt tādu filozofiju, kura jau sen ir Austrumu valstīs”. Maska uz deguna un mutes neļauj vīrusam izplatīties, ja pats esi tā nēsātājs. Viņš atbalsta sejas masku nēsāšanu sabiedriskajā transportā un cer, ka ar laiku arī sabiedrība sapratīs, kāpēc tas ir jādara.

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

Ja vēlaties abonēt žurnālu Ir, spiediet šeit.

The post Perevoščikovs: Drošība ir saistīta ar spēju sniegt palīdzību appeared first on IR.lv.

Zelta godalga “Ir” Politiskajam tinderim

$
0
0

Radošās izcilības festivālā ADWARDS MMXX šogad kategorijā Interaktīvie un digitālie risinājumi par uzvarētāju atzīts žurnāla Ir un aģentūras McCANN Riga radītais Politiskais tinderis. Aģentūra McCANN Riga arī ieguvusi Agency of the Year titulu.

Ar digitālā rīka Tinderis.lv palīdzību Ir.lv ikviens vēlētājs 2018.gada rudenī pirms 13.Saeimas vēlēšanām varēja ērti un viegli noskaidrot, ar kuru no politiskajiem spēkiem viņam saskan uzskati 24 būtiskos jautājumos. Līdzīgi kā populārajā iepazīšanās lietotnē, atbildot ar «jā» vai «nē», varēja atrast partiju, ar kuru uzskatu ziņā ir pa ceļam.

Šogad Radošās izcilības festivāla ADWARDS MMXX konkursam bija iesniegti 332 darbi, visvairāk – kategorijā TV un radio. Pavisam piešķirtas 22 zelta godalgas 35 disciplīnās.

Ar pilnu laureātu sarakstu iespējams iepazīties šeit.

Radošās izcilības festivālu ADWARDS rīko Latvian Art Directors Club.

Atkal savu izvēli vēlēšanās pārbaudīt Ir Politiskajā tinderī varat šeit.

 

The post Zelta godalga “Ir” Politiskajam tinderim appeared first on IR.lv.

Podkāsts nr.31: Tiesnesis no malas; valdība pret atklātību; kur palika divi metri?

$
0
0

Saeimas deputātiem par viņu bija gandrīz tikai pozitīvi vārdi sakāmi, bet kā jauno Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu vērtē par Latvijas tiesu sistēmu zinošākā žurnāliste Indra Sprance? Savukārt Aivars Ozoliņš skaidro, kāpēc valdība atkal stājusies ierobežot atklātību par amatpersonu ienākumiem un īpašumiem, un abi ar Paulu Raudsepu bažīgi vēro sabiedrības reakciju uz ārkārtējā stāvokļa ierobežojumu mīkstināšanu.

Podkāstā Šķiltava Ir žurnālisti katru piektdienu izskaidro, apspriež un reizēm arī iesmej par nedēļas politiskajiem un sabiedriskajiem notikumiem. Atklāj gan notikumu, gan pašu darba aizkulises, kurām neatrodas vieta tradicionālajā drukātā žurnāla rāmjos. Podkāsts ir pieejams Ir.lv, Spotify, Apple un Google Podcasts.

Labākais veids, kā atbalstīt šo podkāstu – abonēt Ir https://ir.lv/abonesana/zurnals-ir/ 

Paldies Konrāda Adenauera fondam par atbalstu podkāsta tapšanai krīzes laikā.

Indras Sprances interviju ar jauno Augstākās tiesas priekšsēdētāju lasi https://ir.lv/2020/05/20/tiesnesis-no-malas/ 

 

The post Podkāsts nr.31: Tiesnesis no malas; valdība pret atklātību; kur palika divi metri? appeared first on IR.lv.

Covid-19 – aplokšņu algas veselības aprūpei “atņem” vismaz 300-400 miljonus eiro

$
0
0

Covid-19 izraisītais ārkārtas stāvoklis un Latvijas mediķu pašaizliedzīgais un profesionālais darbs vēl skaudrāk ir izgaismojis jautājumu par nepietiekamo finansējumu veselības aprūpei. Un šeit nav runa tikai par ārstu, medmāsu un cita medicīnas personāla atalgojumu, bet arī par pieejamu un efektīvu ārstēšanu visiem pacientiem dažādās diagnozēs, kā arī atbilstošu sociālo nodrošinājumu.

Finansējuma palielināšanas iespēju meklēšana līdz šim tomēr ir bijusi pārāk gausa, it sevišķi ņemot vērā veselības aprūpei nepieciešamās naudas “iztrūkuma” apjomu. Līdz šim biežāk runāts par mikrouzņēmumu nodokļa un citu “nestandarta” nodokļu režīmu izmaiņām, lai gan iespējamo papildu naudas avotu klāsts ir diezgan plašs. Tādēļ ir labi, ka eksperti par tiem arvien biežāk diskutē dažādos forumos.

Oglekļa “pēdas” un “grēku” nodokļi

Eiropas Savienības līmenī patlaban spriež par nodokļu izmaiņām vai jaunu ieviešanu tajos ekonomikas sektoros, kas ir samērā jauni, vai arī būtiski ietekmē klimata pārmaiņas. Piemēram, Francija aicina ES dalībvalstis palielināt nodokļus fosilajam kurināmajam – naftai, dabas gāzei, oglēm. Dabai nodarītajam kaitējumam proporcionāla maksa veicinātu “zaļo mērķu” sasniegšanu. ES ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni atzinis, ka nodokļiem būs nozīmīga loma ES saistību izpildē klimata jomā. Pēc viņa teiktā, vides nodokļi ir labvēlīgāki izaugsmei un var veicināt atbildīgāku rīcību un palīdzēt kompensēt videi radītos zaudējumus. Šajā gadījumā ir runa par tā sauktā oglekļa pēdas nospieduma nodokli ārpus ES ražotām precēm.

Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs tiešsaistes seminārā “Nodokļi veselīgākai un zaļākai ekonomikai” skaidroja, ka Eiropas Parlaments īpašā rezolūcijā aicinās ES dalībvalstis veidot ieņēmumus no tādiem jauniem nodokļiem, kā digitālais nodoklis, finanšu transakciju nodoklis, vai CO2 “robežas nodoklis”. Tā ir ES kopējā jaunā nodokļu pakete, par kuru vēl ir jāvienojas dalībvalstu valdībām. Pēc Ivara Ijaba domām, neatkarīgi no vienošanās, tie ir ienākumu avoti, uz kuriem būtu jāraugās arī Latvijā. Tas ir dabas resursu nodoklis, kā arī tā sauktie “grēku nodokļi” – cukuram, alkoholam, tabakai.

“Mēs redzam, cik liels, sevišķi Covid-19 krīzes laikā, ir pieprasījums pēc kvalitatīviem sabiedriskajiem pakalpojumiem. Latvija caur iekšzemes kopproduktu pārdala samērā nelielu nodokļu daļu. Tādēļ viens no būtiskākajiem jautājumiem ir ne tik daudz par atsevišķiem nodokļiem vai konkrētu finansējuma avotu, bet par jauna veida sabiedrisko līgumu. Kas nozīmētu, ka sabiedrība apzinās – ja tā vēlas labus sabiedriskos pakalpojumus, tajā skaitā labu veselības aprūpi, tad gluži vienkārši ir vairāk jāmaksā nodokļos. Zems nodokļu slogs attiecībā pret IKP ir arī viens no iemesliem, kāpēc mums veselības aprūpes finansējums diezgan pamatīgi atpaliek no citām ES valstīm. Latvijā veselības aprūpei novirza tikai 6% no IKP, savukārt ES vidējais rādītājs ir 9,8%,” norādīja Ivars Ijabs.

Nevienādi spēles noteikumi budžetam atņem 100 miljonus

Vērtējot diskusijas par nodokļu izmaiņām Latvijā, jāpiekrīt Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes padomniekam Kārlim Vilertam, kurš vienā no konferencēm, runājot par darbaspēka nodokļu režīmu iespējamajām izmaiņām, atzina, ka fokusēšanās uz mikronodokļu jautājumu, iespējams, ir pārāk liela, bet “tas ir mazs kumosiņš uz kopējās ainas”. Viņš aicina nodokļu pārmaiņas vērtēt kopumā. Piemēram, nodokļu sloga samazināšana radītu draudzīgāku vidi uzņēmējiem, bet nebūtu arī zelta atslēga, kas atvērs durvis straujam uzņēmējdarbības bumam. Uzņēmējiem ir tikpat svarīgi, lai valstī būtu kvalitatīva veselības aprūpes sistēma, veseli darbinieki, laba izglītības sistēma. Tas prasa naudu no budžeta. Kārlis Vilerts uzskata, ka nodokļu pārmaiņu rezultātā budžeta ieņēmumi nedrīkst kristies. “Ja, piemēram, darba algas saņēmējam jānomaksā lielāki nodokļi, tad viņam ir mazāka iespēja kaut ko iegādāties, apmaksāt – valstī krīt patēriņš. Tas ietekmē ekonomiku kopumā,” norādīja Latvijas Bankas eksperts. Veidojas ķēdes reakcija – augstāki darbaspēka nodokļi, augstākas darbaspēka izmaksas, zemāka uzņēmumu konkurētspēja.

Kārlis Vilerts tomēr norāda, ka Latvijā katrs desmitais strādā mikrouzņēmumos, un šie uzņēmumi nodrošina tikai  2% no visām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām (VSAOI). Pēc viņa teiktā, mikrouzņēmumu demogrāfija neliecina par jaunu uzņēmumu dinamiskumu. Turklāt nevienādu spēles noteikumu dēļ valsts budžetam ik gadu secen iet ap 100 miljoniem eiro.

Naudas avots – ēnu ekonomika

Kā nozīmīgu finansējuma avotu veselības aprūpei eksperti min ēnu ekonomiku, kas ir liels rezervuārs. Dubultā grāmatvedība, aplokšņu algas, kontrabanda, preču nelegāla tirdzniecība u.c. ēnu ekonomikas paveidi gan lielā, gan mazā apjomā kopā veido nelegālu finanšu apriti, kas atbilstoši pārraudzīta dotu ja ne visu, tad noteikti lielu vajadzīgo naudas pienesumu. Kārlis Vilerts norāda, ka piektā daļa algu Latvijā tiek maksāta “aploksnē”. Ja aplokšņu algu īpatsvars Latvijā būtu tuvs Lietuvai un Igaunijai, budžeta ieņēmumi ik gadu būtu vismaz 300–400 miljonus eiro lielāki.

Varam atzīt, ka mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas iespēju atsevišķi uzņēmēji izmantojuši, lai optimizētu kopējo nodokļu slogu, piemēram, viena pakalpojuma sniegšanai izveidojot vairākus mikrouzņēmumus, tā liedzot darbiniekiem atbilstošas sociālās garantijas un radot negodīgu konkurenci starp uzņēmējiem. Tomēr ir arī jāatzīst, ka daudziem tas aizvien ir viens no retajiem veidiem ļaut uzņēmējdarbībai izdzīvot, nodrošināt ar iztiku sevi, ģimeni un vēl vairākiem cilvēkiem dot darbu. Ja 98% MUN režīmā strādājošajiem uzņēmumiem mēneša ieņēmumi ir ap 1000 eiro, bet darbiniekiem maksātā alga nesasniedz pat 500 eiro, vai tur ir ko paņemt, lai veselības aprūpes budžetam uzliktu cerēto zelta ielāpu?

Visticamāk, šķietami viegli paveicamā atteikšanās no mikrouzņēmumu nodokļa režīma un citu nestandarta nodokļu režīmu ierobežošana veselības aprūpei būtisku papildus naudas apjomu nedos. Politiķu diskusijas par šiem nodokļiem kā veselības nozares glābējiem drīzāk ir mānīšanās. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš uzsver, ka mikrouzņēmumu nodokļa režīmā strādā ļoti maz darbinieku. No LTRK biedriem – 2600 uzņēmumiem un 60 uzņēmēju biedrībām – tikai 11% ir mikrouzņēmumi, un tajos strādā līdz pieciem darbiniekiem. Lielāki uzņēmumi – LTRK biedri, kuros darbinieku skaits ir no 6 līdz 49, – veido 51% no visiem. Jānis Endziņš atsaucas arī uz Valsts ieņēmumu dienesta datiem – MUN režīmā 2019. gada 3. ceturksnī strādāja tikai 4% darbinieku, bet tādi, kuri strādā gan MUN, gan vispārējā režīmā, bija tikai 2%. Pārējie darba ņēmēji valstī strādā un maksā nodokļus vispārējā režīmā.

Pēc Jāņa Endziņa paustā, Latvijas izaicinājums ir eksports, produktivitāte un spēja maksāt algas virs pašreiz vidējā. Tieši tas veicinās lielāku ieņēmumu ieplūšanu valsts budžetā. Savukārt viens no LTRK priekšlikumiem attiecībā uz sīko biznesu ir pieņemt regulējumu par pašnodarbinātības formu.

Deficīts lielāks par iespējamo ieguvumu

Latvijas darba devēju konfederācijas sociālās drošības un veselības aprūpes eksperts Pēteris Leiškalns norāda, ka pie citiem nemainīgiem nosacījumiem, no alternatīvajiem nodokļu režīmiem varētu iegūt vien 17,5 miljonus eiro gadā. Ja veselības aprūpei un pacientu ārstēšanai, ieskaitot mediķu algas, ir nepieciešami vairāki simti miljonu, tad ir pilnīgi skaidrs, ka šī summa absolūti neko nerisinās. Piemēram, onkoloģisko medikamentu jomā Latvijai “iztrūkums” salīdzinājumā ar Lietuvu ir 30 miljoni eiro. Tas nozīmē, ka pacientiem nav pieejamas daudzas mūsdienīgas un efektīvas terapijas, kas ir nodrošinātas mūsu kaimiņvalstī, akcentē Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktors Valters Bolēvics.

Šajā kontekstā nedaudz izbrīna finanšu ministra padomnieka Inta Dāldera paustais, ka valdības koalīcijā joprojām turpinās diskusijas un nav vienota viedokļa par mikrouzņēmumu nodokļa režīma nākotni. Zinot, ka fiskālais ieguvums no šīm izmaiņām būs neliels, ir satraucoši, ja politiķu enerģija tiek tērēta šī jautājuma apspriešanai nevis “reālas naudas” meklējumiem veselības aprūpei.

Jau tagad redzams, ka MUN režīms saistošāks ir pakalpojumu sniedzēju nozarēs. Pasaule mainās, ekonomika, cilvēki mainās, ienākot jaunām tehnoloģijām, attīstoties IT, pieaugot cilvēku izglītotībai un uzņēmībai, daudzi izvēlas iet savu mazā uzņēmēja ceļu, nevis paļauties uz lielu darbadevēju, kuram tāpat nav garantēta mūžīga stabilitāte. To pieredzam arī šajās dienās, kad Covid-19 dēļ sācies ekonomikas kritums un notiek kolektīvās atlaišanas pat tādos uzņēmumos, kurus nesen varēja saukt par iekārojamiem darba devējiem Latvijā. MUN atcelšana drīzāk varētu būt par iemeslu ēnu ekonomikas pieaugumam nevis kritumam, kā cer šī nodokļa režīma izskaušanas idejas autori.

Iespēja, ka mikrouzņēmumu nodokļa un citiem nestandarta režīmos strādājošiem nākotnē tomēr būs vairāk jāmaksā nodokļos, ir reāla. Eksperti atzīst, ka sistēmai ir jākļūst taisnīgākai un līdzsvarotākai, tāpēc nodokļu nomaksā jāpiedalās visiem, kas to var. Tomēr tikpat skaidrs ir arī tas, ka papildu naudas meklējumos veselības aprūpei daudz lielāks spiediens ir nepieciešams uz ēnu ekonomiku.

The post Covid-19 – aplokšņu algas veselības aprūpei “atņem” vismaz 300-400 miljonus eiro appeared first on IR.lv.

Zinu, kas jādara

$
0
0

Saeima ceturtdien Augstākās tiesas (AT) tiesnesi Aigaru Strupišu apstiprināja par AT priekšsēdētāju. Balsojums par viņu bija pārliecinošs – par Strupiša iecelšanu amatā nobalsoja 91 parlamentārietis. Jaunajā amatā Strupišs stāsies no 16.jūnija.

Strupišs 14 gadus maizi pelnījis kā jurists, līdztekus jurista arodam no 90.gadu sākuma līdz 2013.gadam pasniedzis lekcijas Latvijas Universitātē, lielākoties Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedrā. Tieši mācībspēka stāžs pirms sešiem gadiem viņam pavēra durvis uz tiesu varu. Pēc AT priekšsēdētāja Ivara Bičkoviča ieteikuma, ar LU Juridiskās fakultātes dekānes Kristīnes Stradas-Rozenbergas un tā brīža Civillietu departamenta vadītāja Zigmanta Genca rekomendācijas vēstulēm Saeima 2014.gadā apstiprināja Strupišu par AT tiesnesi. Likums paredz šādu iespēju akadēmiskajiem mācībspēkiem, advokātiem vai prokuroriem, ja tie nokārto tiesneša kvalifikācijas eksāmenu.

AT plēnums par Strupiša virzīšanu augstajam amatam lēma šogad 20.aprīlī. Plēnumā Strupišs sevi raksturoja kā darītāju.

 

Vai pats izlēmāt kandidēt par Augstākās tiesas priekšsēdētāju, vai jūs kāds uzrunāja?

Mēs ar kolēģiem runājām, ka varētu būt atbalsts. Tādas iekšējas sarunas gan departamenta starpā, gan no citiem departamentiem bija. Nu, un tad mani izvirzīja Civillietu departamenta kolēģi un Administratīvā departamenta kolēģi. Es piekritu.

Tā ideja radās tieši kolēģiem vai pirmā iniciatīva nāca no jums?

Ja es negribētu, es neuzņemtos. Ja redzu kādas problēmas, es cenšos tās risināt. Ja zinu, ka varu tās risināt un neviens cits tās nerisina, tad es nāku un daru. Tas bija mans pamata apsvērums — ka es zinu, kas ir jādara. Esmu tiesu sistēmu redzējis gan no vienas, gan no otras puses un līdz ar to mans skatījums savā ziņā ir pat plašāks nekā maniem kolēģiem, jo reti kurš no viņiem ir bijis beņķa otrā pusē, kā saka amerikāņi — jurists, advokāts. Tas bija mans apsvērums, jo tiesu sistēmā ir daudz darbu, kas jāizdara.

Kurā brīdī sapratāt, ka gribat kļūt par priekšsēdētāju?

Varbūt gada sākums — februāris, janvāris. Tā īsti es izlēmu, kad sākām runāt iekšēji, kad jau bija redzams, ka pusgads palicis līdz iepriekšējā priekšsēdētāja termiņa beigām.

Es tik detalizēti prasu, jo salīdzinoši ar vairumu tiesnešu jums ir bijusi ļoti strauja karjera tiesu varā. 2014. gadā tikāt apstiprināts par Augstākās tiesas tiesnesi, 2015. gadā — Disciplinārtiesas priekšsēdētājs, 2018. gadā — Civillietu departamenta priekšsēdētājs un šogad visdrīzāk tiksiet apstiprināts Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatā. Ar ko pats skaidrojat šādu karjeras izaugsmi?

Laikam kaut ko pareizi daru.

Visi pārējie dara nepareizi?

Nu, grūti pateikt. Es daru savu darbu, acīmredzot daru to pietiekami labi. Kolēģi redz, ka es spēju un varu, acīmredzot kaut kāda autoritāte ir arī kolēģu acīs. Saprotiet, es tajos amatos nekur nenācu pats — es neesmu tas, kurš pats lien amatos. Ja es redzētu, ka man nav atbalsta, nemaz necenstos kaut ko pierādīt. Arī no tīri praktiskā viedokļa man vienkāršāk būtu rakstīt spriedumus. Tas ir zināms izaicinājums. Ja es kļūstu par priekšsēdētāju, tas man uzliek jaunus pienākumus, tātad iziešana no komforta zonas savā ziņā, jo es tīri labi jūtos arī departamenta priekšsēdētāja amatā. Bet acīmredzot kolēģi redz, ka es spēju izdarīt, un uzskata, ka ir vajadzīgs kaut ko darīt.

Rodas iespaids, ka jūs jau ilgstoši, faktiski jau no pirmajām gaitām Augstākajā tiesā, tiekat gatavots Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam. Vai šis iespaids varētu būt pareizs?

Grūti pateikt. Nē, nu tā bija. Jo, kad es atnācu, jau tajā pašā gadā mani ievēlēja disciplinārtiesā. Tas saistīts ar to, ka viens no disciplinātiesas locekļiem aizgāja uz Satversmes tiesu, atbrīvojās vieta. Un plēnumā, kurā mani virzīja, tā motivācija bija — esmu tikko ienācis tiesu sistēmā, man nav korporatīvo saišu tiesu sistēmā, un varētu būt pilnīgi svaigs, neitrāls skats no malas. Un man prieks, ka kolēģi to apzinās, ka tas ir vajadzīgs, jo disciplinārtiesas nav arodbiedrība, kurai jāaizstāv savi tiesneši.

Tas bija tas pirmais solis, kas it kā varētu norādīt uz to, ka kaut ko gatavo. Pēc tam mani ievēlēja par disciplinārtiesas priekšsēdētāju. Arī plēnums — visa Augstākā tiesa balsoja. Tas bija apmēram pēc gada, jo beidzās termiņš iepriekšējai disciplinārtiesas priekšsēdētājai. Kāpēc mani? Es nezinu.

Kas ir tas kodols, kuri jūs virza?

Grūti pateikt. Redziet, sarunas jau notiek kolēģu vidū visu laiku. Man ir tiešām grūti formulēt, kur tas notiek. Tas visu laiku ir tādā iekšējā procesā.

Vai tas ir procesā šajā [Augstākās tiesas] mājā vai kaut kur ārpus tās?

Es par ārpusi pilnīgi neko nezinu. Man nav ne mazāko norāžu, ka tas varētu būt kaut kur ārpusē, ne mazāko.

Redziet, ir vēl viena lieta, ko svarīgi saprast. Šeit strādā, nu tie nav vienkārši cilvēki, tie ir tiesneši 20, 30 gadus, un viņi nav ietekmējami. Viņam nevar pateikt – tu balsosi par šo, viņi izlemj paši. Ja šāds iespaids rodas, ka kaut kas no malas tagad regulē Augstāko tiesu, es tam neticu, šeit ir nopietni cilvēki.

Kopš neatkarības atgūšanas jūs būsit pirmais tiesnesis, kurš AT nonācis «no malas» un kuram tiek uzticēta tiesas vadība. Kā jūs raksturotu savu pievienoto vērtību, ko tiesu vara iegūs jūsu vadībā, ņemot vērā jūsu profesionālo pieredzi?

Grūti atbildēt uz šo jautājumu tā, lai neizskatās pēc lielīšanās. Mana pievienotā vērtība galvenokārt parādās trīs dimensijās. Pirmkārt, man ir plašas sistēmiskas zināšanas, ko esmu uzkrājis vairāk nekā 20 gados akadēmiskajā un praktiskajā darbā. Turklāt šīs zināšanas ir gan jurisprudencē (turklāt ne tikai vienā nozarē, bet arī fundamentālajās disciplīnās — tiesību filozofijā, tiesību teorijā, juridiskajā metodē), gan politikas zinātnes jautājumos, kas skar valsts uzbūvi un darbību. Līdz ar to es ne vien esmu Latvijas vadošais speciālists komerctiesībās, bet man ir ar zināšanām pamatots priekšstats arī par to, kas ir valsts, kas ir varas dalīšana, kā jādarbojas valsts orgāniem, tajā skaitā tiesai, kā arī par to, kādi faktori to visu ietekmē. Tas tiešām izskatīsies pēc lielīšanās, taču Latvijā nav daudz tāda profila juristu.

Otrkārt, profesionālās pieredzes aspekts. Esmu redzējis jurisprudenci no visām pusēm — gan akadēmiskās, gan praktiskās, gan kā lietas dalībnieks, kad darbojos praktiskajā jurisprudencē, gan kā tiesnesis. Līdz ar to man ir zināmas abu pušu problēmas un ekspektācijas, un tas ļauj raudzīties uz lietām kompleksi un meklēt risinājumus, kuri nepieciešami abām pusēm. Uzskatu, ka par tiesnesi nevajadzētu ļaut kļūt cilvēkam, kuram nav profesionālās pieredzes ārpus tiesas: kā minimums prokurora vai advokāta (advokāta palīga, jurista) darbā. Manuprāt, viena no Latvijas tiesu problēmām ir tā, ka ilgstoši tiesu sistēma pašatražojās: par tiesnešiem ļoti bieži kļuva bijušie tiesas sēžu sekretāri un tiesnešu palīgi, kuriem nav bijis priekšstata par to, kā juridiskā dzīve rit ārpus tiesas. Viņi ļoti labi  pārzina tiesas procesu un ar to mēdz kompensēt ne tik dziļās zināšanas materiālajās tiesībās. No tā tiesās vērojams pārspīlēts formālisms. Es nesaku, ka visi tiesneši ir tādi, taču daļa ir. Karjera notika pamatā tikai tiesas iekšienē, turklāt radot augsni korporatīvajām saitēm. Starp citu, uzskatu, ka tas ir viens no sabiedrības zemās uzticēšanās cēloņiem, jo tiesu sistēma kopumā maz saprot sabiedrību un tādēļ arī sabiedrība maz saprot tiesu sistēmu. Piemēram, Skandināvijas valstīs tiek apzināti veicināta mobilitāte juridisko profesiju ietvaros. Šķiet, Norvēģijā vai Zviedrijā par tiesneša palīgu nedrīkst strādāt ilgāk par noteiktu laiku. Tad ir jāmaina darbs, viņi iet uz prokuratūru, advokatūru, valsts iestādēm, par juriskonsultiem. Un tad, ja vēlas, pēc gadiem 10 atgriežas tiesā jau kā tiesneši ar plašu pieredzes bagāžu dažādās tiesību jomās. Tas ir vērā ņemams modelis, kas mums būtu jāapsver.

Treškārt, man nav korporatīvu saišu tiesā. Tas ir labs pamats, lai nerastos šaubas par neitralitāti un objektivitāti, gan izskatot sūdzības par zemāku instanču tiesu spriedumiem, gan lemjot par tiesnešu disciplinārlietu rosināšanu. Starp citu, pagājušajā gadā esmu rekomendējis rosināt divas disciplinārlietas, abas tika ierosinātas. Tas varētu palīdzēt, lai uzlabotu sabiedrības uzticēšanos.

Protams, man kā jebkuram var atrast kaut ko, ko kādreiz esmu teicis, darījis vai nedarījis. Būtu dīvaini, ja pēc 53 aktīvi nodzīvotiem gadiem neko nevarētu atrast. Vienu varu pateikt droši — nav nekā tāda, kas būtu nopietni uztverams, kas norādītu uz manu samaitātību u.tml. Korupciju uzskatu par ļaunumu, kas jācenšas iznīdēt. Arī neprofesionālismu un nekompetenci, it īpaši augstos amatos. Tāpēc neesmu bijis iesaistīts koruptīvās shēmās un esmu centies būt augstākā līmeņa profesionālis.

Novērtējumu no tiesu sistēmas puses, šķiet, vislabāk ilustrē tas, ka AT tiesneši, kuri tiešām ir Latvijas juridiskā elite, augstas atbildības cilvēki, izvirzīja mani uz šo amatu ar ļoti nopietnu pārsvaru balsojumā: no klātesošajiem 30 par bija 25, pret bija divi un atturējās trīs, no tiem viens — es pats.

Tiesneša amatā tikāt apstiprināts 2014. gadā un uzreiz par Augstākās tiesas tiesnesi. Kāpēc vispār nolēmāt kļūt par tiesnesi?

Tas bija interesants izaicinājums. Pietiekami ilgi biju strādājis gan kā mācībspēks, gan savs juridiskais birojs bija pietiekami ilgi. Dzīve bija daudzmaz sakārtota materiālā ziņā — tādi lieli izaicinājumi nebija paredzami. Nāca tāds interesants piedāvājums.

Kas jums to piedāvāja?

To man piedāvāja, zvanīja tā laika Civillietu departamenta priekšsēdētājs Gencs. Teica, ka departamenta sapulcē ir apsprieduši manu kandidatūru un nolēmuši izteikt man priekšlikumu piedalīties konkursā, kas tūlīt tiks izsludināts. Ja mani nebūtu uzrunājuši, es par to nebūtu aizdomājies, jo es neskatījos konkursus uz tiesām un tamlīdzīgi.

Vai esat personīgi ar Zigmantu Gencu pazīstams?

Nē, pirms tam nebiju ar viņu pazīstams. Biju sastapis vienā tiesas sēdē, kur es viņam pieteicu noraidījumu.

Pēc grāmatas Tiesāšanās kā ķēķis iznākšanas Gencs tika atbrīvots no Civillietu departamenta vadītāja pienākumiem, jo bija pārkāpis tiesneša apspriedes noslēpumu — par spriedumu sazinājies ar advokātu Grūtupu. Taču pēc tam atkal atgriezās Civillietu departamenta priekšsēdētāja amatā. Kā jūs vērtējat vai ir pareizi, ka augstus amatus ieņem personas, kas ar savu rīcību ir metušas ēnu uz tiesu varu?

Pareizi tas nav. Man ir grūti tagad pateikt, kāda bija motivācija, kāpēc šāds lēmums tika pieņemts — ievēlēt atkārtoti. Acīmredzot, tika konstatēts ētikas pārkapums. Es neesmu dziļāk pētījis šo jautājumu, droši vien tas tika uzskatīts kā ētikas pārkāpums, bet disciplināri sodīts viņš diez vai tika.

Netika, bet…

Starp citu, tajā laikā, manuprāt, nemaz nebija tāda Ētikas komisija. Ētikas komisiju izveidoja tikai pēc tā gadījuma, līdz ar to tas netika nekur izvērtēts. Nu, jā, un cik ilgs laiks pagāja kopš tā pārkāpuma…

Vairāki gadi. Bet pēc būtības runājot?

Pēc būtības… Redziet, es teikšu tā: noziegums tas nebija. Un, ja arī tiesnesis pieļauj kādu kļūdu kaut kad savā karjerā, tas nenozīmē, ka viņam ir jāliedz virzība pa karjeras kāpnēm. Tas tā, vispārīgi runājot, ne par šo konkrēto gadījumu.

Es tomēr lūgtu jūsu viedokli par konkrēto gadījumu.

Man ir grūti pateikt, jo es nebiju tajā vidē, nezinu tiesnešu konkrētos apsvērumus tajā brīdī. Tas, ko varu pateikt, protams, ja būtu uzreiz konstatēts šis pārkāpums, bet, neskatoties uz to, viņš tiktu ievēlēts — tā nedrīkstētu būt. Bet, ja ir pagājis kaut kāds laiks un viņš ir parādījis, ka ir apzinājies savu kļūdu un vairs tādas kļūdas nepieļauj, mēs visi esam cilvēki. Kamēr neizdara noziegumu, tikmēr…

Ko vēlaties paveikt kā Augstākās tiesas priekšsēdētājs?

Esmu jau drusku noguris no šī jautājuma, ar frakcijām tagad tiekos. Ja vienā teikumā — es koncentrēšos uz tiesas spriešanas kvalitāti, kas sevī ietver ļoti plašas apakštēmas. Jo, redziet, Augstākā tiesa sastāv no divām daļām nosacīti. Ir tiesa kā iestāde, tā ir jāorganizē — saimnieciskais nodrošinājums, administratīvās lietas, darbinieku pieņemšana. Un otrs ir tiesas spriešana. Mums ir Augstākajā tiesā sava administrācija, kas ļoti labi tiek galā ar saimnieciski administratīviem jautājumiem. Arī Valsts kontrole norāda, ka ar šo daļu viss ir kārtībā. Es pieļauju, ka varēšu vairāk deleģēt administrācijai šos pienākumus, vairāk koncentrējoties tieši uz tiesas spriešanas pusi, kas, godīgi sakot, nav līdz šim tā īsti veikta juridiskās domas virzīšanās līmenī. Tur man ir vairāki virzieni. Pirmais ir spēcīgāka sadarbība starp departamentiem, informācijas apmaiņa. Jo, redziet, mums ir viena tiesu sistēma, Latvija ir viena, tiesības un principi ir vieni, bet reizēm gadās tā, ka vienā nozarē Augstākā tiesa aizlido vienā orbītā, citā nozarē kaut kādās paralēlās orbītās lido.

Piemēram?

Bija gadījums, piemēram, civillieta par kontrabandas rezultātā valstij nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu. Normālos apstākļos šos zaudējumus bija jāpiedzen, jau izskatot krimināllietu. Bija krimināllieta, bet tur nepiedzina ar tādu interesantu argumentāciju, ka VID nav tiesības pārstāvēt valsti. Kas tas ir? Kā VID nav tiesības pārstāvēt valsti? Tā ir viena atšķirība, kas parādās starp kriminālnozares izpratni un civilnozares izpratni. Otra lieta, kādā procesā tad šie zaudējumi jāpiedzen? Tas nav civilprocesa jautājumos pamatā, bet, ņemot vērā, ka kriminālprocesā nepiedzina,  administratīvajā procesā ir iestājušies visi iespējamie noilgumi, viss vilciens ir aizgājis. Nu tad pēc manas iniciatīvas mēs sanācām visi trīs departamenti kopā un domājām, kā būtu konceptuāli pareizi šo situāciju risināt — kurā procesā tie zaudējumi jāpiedzen. Beigās pieaicinājām pat Ģenerālprokuratūru, VID — Jaunzemes kundze atnāca ar saviem cilvēkiem un šo ļoti detalizēti izdiskutējām. Nonācām pie secinājuma — jā, pamatā tam jābūt kriminālprocesā.

Un kas notika ar konkrēto lietu?

Ņemot vērā to, ka cita ceļa vairs nebija, mēs pateicām, ka jāpiedzen civilprocesā, bet civilprocesā piedziņa ir izņēmums. Pie tā mēs palikām.

Turpināsim. Kā jūs konkrēti redzat iespēju uzlabot spriedumu kvalitāti?

Ir jāsāk ar pirmo instanci. Divi galvenie virzieni: pirmais — tiesnešu atlase, bet tas ir ilgtermiņa risinājums. Mēs nevaram nomainīt tiesnešus, tas ir skaidrs. Pat ja kāds nonācis tiesā pārpratuma pēc, mēs no viņa tikt vaļā ātri uzreiz nevaram. Tur vajadzīga vai nu kāda nopietna kļūda vai pārkāpums, vai noziegums. Svarīgi ir atlasīt jau pirmajā posmā. Tagad Tieslietu padome ir apstiprinājusi jaunu tiesnešu atlases kārtību — nupat pirms mēneša, diviem. Es arī biju tajā darba grupā, kas pie šīs kārtības strādāja, tur ir ielikta pilnīgi jauna koncepcija, ka tiesnešu kandidāti tiek apmācīti jau atlases procesa ietvaros. Tā ietvaros arī ir viens no pārbaudījumiem — vai viņš vispār spēj mācīties. Respektīvi, pasniedzēji vērtēs konkrētos kandidātus, vai viņš spēj mācīties, uztvert informāciju, sadarbojas ar grupu. Ja mums tiesneši strādā pa trijiem Augstākajā tiesā, apgabaltiesā, ir svarīgi, ka viņš spēj ar kolēģiem sadarboties, kā spēj savu viedokli aizstāvēt. Tas viss ir vērtēšanas jautājums, un tas būs atlases procedūrā. Problēma, protams, tagad sākas ar finansējumu. Ja budžeta ienākumi samazinās, prognozes ir par recesiju. Bet mēs ļoti ceram, ka šim līdzekļi atradīsies, jo tas ir tiešām vitāli svarīgi. Ja mēs pašā sākumā nedabūjam normālus tiesnešus, tālāk ir ļoti grūti tikt vaļā.

Pieņemu, ka jaunie tiesneši ir ļoti mazs procents. Tad kā uzlabot spriedumu kvalitāti?

Tas ir otrais solis. Runa ir par citu problēmu, ko esmu konstatējis — principā tiesneši nav mācīti, es to nosauktu par aroda know how. Jo mums visa apmācība, kas ir universitātē, Tiesnešu mācību centrā, semināros, ir vairāk teorētisks pārskats par tēmu. Bet, piemēram, kā vadīt tiesas sēdi, kā ierāmēt juridisko jautājumu, kā noformulēt tiesību jautājumus — tas nav nemaz tik vienkārši, kā izskatās. Mēs paši Augstākajā tiesā reizēm strīdamies, vai to jautājumu formulēt tā vai šā. Tāpēc es jau kā Civillietu departamenta priekšsēdētājs esmu iniciējis, tagad strādājam pie semināra, ko gribam palaist kā pilotprojektu civillietu tiesnešiem. Doma ir tāda: ievads un trīs nodarbības ar konkrētu lietu. Daudzās attīstītajās valstīs ir tiesnešu rokasgrāmatas — noformulē prasības priekšmetu, noformulē prasības pamatu, kad ir šie divi, ej tālāk soli pa solim. Mūsu tiesneši ļoti bieži, es to redzu spriedumos, iet uz izjūtu. Viņi paņem tos apstākļus un kaut kā līdz galam tiek. Bet, ja pašā sākumā ieliec visus jautājumus pareizā rāmī, tas iedod struktūru un skaidrību. Un, kad cilvēks saņem spriedumu, viņš redzētu — es zaudēju tāpēc, ka notika tas un tas, es nepierādīju to un to. Šobrīd to bieži vien nevar saprast, diemžēl.

Kā jūs to problēmu risināsiet tas būs viens seminārs vai tas būs katru gadu, pilnīgi visiem?

Šobrīd tas būs pilotprojekts. Paskatīsimies, kā darbosies. Kad Tiesnešu mācību centrs izsludināja šo semināru, divu stundu laikā visas vietas bija izķertas. Tas vieš cerības, ka tiesneši grib šo profesionālo aroda iemaņu attīstīšanu izmantot. Tas ir labs rādītājs. Teiksim, ja vienā grupā ir 45 tiesneši, mēs uztaisām trīs, četrus seminārus gadā… Te gan ir viena cita problēma — tie tiesneši, kuriem būtu jāapmeklē semināri, tos neapmeklē.

Ko jūs darīsiet?

Tas ir apsverams jautājums. Tas būtu panākams caur kvalifikācijas kolēģiju. Mēs esam arī civillietu departamenta sapulcē šo jautājumu izrunājuši un vienojušies, ka mēs nepiesedzam. Redziet, katrus piecus gadus visiem tiesnešiem ir vērtēšana kvalifikācijas kolēģijā, un augstāka instance sniedz atzinumu par zemākas instances katra tiesneša darbu, analizē spriedumus, gan pārsūdzētos, gan nepārsūdzētos.

Mēs esam šo izrunājuši sapulcē un visi ļoti labi apzināmies — ja gribam kaut ko uzlabot, mums ir jāraksta, kā ir. Ja ir nekvalitatīvi spriedumi, mums nav jāpiesedz. Pēdējā gadā parādās arī kritiskas piezīmes par zemāku instanču tiesnešu spriedumiem, kas dod signālu kvalifikācijas kolēģijai. Tad kvalifikācijas kolēģija, ja redz šādu nopietnu piezīmi, var šim tiesnesim uzlikt par pienākumu apmeklēt šo kursu un atlikt kvalifikāciju uz diviem gadiem. Pārbaudes laiku vēl iedot.

Vai kvalifikācijas kolēģijai ir pietiekami daudz laika nopietni, pēc būtības saprast, kā tiesnesis strādā, vai šis process ir adekvāts?

Nav jau adekvāts. Jo, redziet, visi nāk reizē. Reizi piecos gados — ir tiešām daudz šie spriedumi jāizpēta. Tas ir apgrūtinoši, atrauj no tiešo darba pienākumu pildīšanas.

Bet vai vērtēšanas process ir kvalitatīvs, lai pēc būtības novērtētu un izķertu tos, kas netaisa kvalitatīvus spriedumus?

Nē, es domāju tā nav. Protams, netiek jau analizēti visi tiesneša spriedumi. Bet ir grupas — atceltie spriedumi tiek skatīti visi. Cenšas analizēt, cik nopietns tas trūkums ir bijis. Ir gadījumi, kad nav viennozīmīga judikatūra, tad tas varbūt nav tik nopietns trūkums. Bet, ja redzams, ka tiesnesis regulāri neievēro judikatūru, kas jau ir stabila, tas jau būtu nopietns trūkums.

Bet tad jūs kopumā uzskatāt, ka sistēma strādā?

Pieejamo resursu robežās tā strādā.

Ko vēl pie darāmajiem darbiem gribat piebilst?

Nupat mums bija viena lieta, kas man bija ļoti nepatīkama. No Rīgas apgabala tā pati lieta tika trešo reizi pārsūdzēta Augstākajā tiesā ar vieniem un tiem pašiem trūkumiem. Pat pēc mūsu diviem spriedumiem apgabaltiesa tos nenovērsa, un mēs to nupat atcēlām trešo reizi un nosūtījām atkārtotai [izskatīšanai]. Par šo es uzrakstīju ziņojumu Augstākās tiesas priekšsēdētājam ar lūgumu pieprasīt paskaidrojumus no tiesnešiem, lai noskaidrotu, kur ir tā problēma. Vai tā ir kvalifikācijas problēma, ka viņi nesaprot, kā šī lieta ir jāskata, vai tas ir likuma pārkāpums, ka viņi vienkārši ignorē Augstākās tiesas norādījumus.

Kas tā ir par lietu?

Tā nebija no skaļajām lietām, tur bija strīds starp divām fiziskām personām, kurš kuram ir aizdevis naudu. Viena teica, ka ir aizdevusi naudu, otrs teica, ka aizdevuma nav bijis, ka viņš ir finansējis viņai mājas būvniecību. Tiesa paņēma tikai vienas puses pozīciju un pilnībā ignorēja otras puses pozīciju, nemaz nepārbaudīja faktus, ko otra puse saka. Un tā trīs reizes pēc kārtas. Tas nav normāli.

Man tas raisa jautājumu, vai gadījumā tiesa nav bijusi korumpēta?

Tas man raisa tieši tādu pašu jautājumu. Vai nu ir profesionāls nederīgums, vai nu likumpārkāpums, kura cēlonis var būt arī korupcija. Es nezinu.

Bet vai tādā gadījumā iesniegums Augstākās tiesas priekšsēdētājam ir pareizākais risinājums?

Šobrīd tiek pieprasīti paskaidrojumi, cik es zinu.

Pabeidzot par darāmajiem darbiem, vai vēl ko gribat piebilst?

AT priekšsēdētājs ir arī Tieslietu padomes priekšsēdētājs, līdz ar to ir jātur tas laukums plašāk. Ja runājam par tiesu sistēmu kopumā, ir viens nopietns darbs – tiesu neatkarības palielināšana. Atkarības no izpildvaras mazināšana, jo šobrīd, piemēram, Tieslietu padomi nopietni neņem. Lai gan likumā ir ierakstīts, ka Tieslietu padome ir tiesu politiku veidojošs orgāns, faktiski visas iniciatīvas vispār netiek pat īpaši nopietni apspriestas Saeimā.

Varat minēt kādus piemērus?

Ekonomiskā tiesa, piemēram.

Kas tiek virzīta pretēji Augstākās tiesas vadības viedoklim?

Tieslietu padomes viedoklim.

Nu, Tieslietu padomē viedokļi atšķīrās, cik zinu.

Tur jau tā lieta, ka tur ir divi politiķi. Ministrs un Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs, un lielākā daļa tiesnešu. Tie viedokļi dalījās tikai tā — divi pret visiem pārējiem.

Jūs pats arī neatbalstāt?

Nav tā, ka es neatbalstu. Vienkārši jautājums, vai tas ir optimāls risinājums un šobrīd nepieciešams valstij. Šaubos, vai tas varēs strādāt, vai 10 tiesneši varēs skatīt visas tās lietas — gan civillietas, gan krimināllietas. Manā skatījumā, svarīgāk būtu koncentrēties uz ekonomisko noziegumu pusi, es to tagad saku, arī tiekoties ar frakcijām. Jo ar civillietām, ar komerclietām līgumstrīdu līmenī tiesas tiek galā normāli. Termiņi arī nav slikti, mums Eiropas Savienībā termiņš ir virs vidējā, bet ekonomiskās krimināllietas — tur ir bēdu ieleja.

Tieši par to gribēju prasīt: mums vidējā temperatūra slimnīcā ir labs rādītājs, taču problēma ir ar atsevišķām, visbiežāk politiski jutīgām krimināllietām, kuras ilgst 10 gadus pirmajā instancē un vēl nav beigušās. Kā risināsiet šo problēmu?

Ar tiesnešu izglītošanu. Saprotiet, es neticu, ka to problēmu rada likums viens pats. Var visu novelt uz likumu, procesa smagnējumu — daļa problēmas tur ir. Bet, manuprāt, tā ir problēma, ka lieta ilgst 10 gadus. Mēs visi labi saprotam, ka tas nav normāli. Bet problēma nav tikai no tiesas. Piemēram, šajā lietā — mēs visi zinām, par kuru runājam — prokurors runāja gadu. Ko var gadu runāt? Ja tā kritiski paskatās — ja prokurors runājis gadu, apsūdzētais var prasīt gadu runāt? No vienlīdzības viedokļa, droši vien var. Jautājums, kāpēc prokurors runāja gadu? Varbūt prokuratūrai jāiemāca, kā nerunāt gadu, kā to lietu pasniegt saprātīgāk, koncentrētāk. Ja būs pieci apsūdzētie, katrs pa gadam runās? 15 gadus tiesa vilksies. Tas ir nenormāli.

Tad jūs uzskatāt, ka problēma ir apsūdzības pusē kāpēc Lemberga lieta ir ilgusi 10 gadus?

Problēma ir visos posmos. Problēma ir procesā, problēma ir apsūdzībā, problēma ir procesuālajā huligānismā, kuru daudzi apsūdzētie izmanto, un problēma ir, protams, tiesnesī. Katrs ieliek savu pilienu šajā problēmā un rezultātā mums ir liela problēma.

Kā risināsiet problēmu ar tiesnesi?

Tiesneši ir jāizglīto. Konkrēts piemērs — debašu ilgums. Kriminālprocesa likums nosaka, ka debašu ilgums nav ierobežojums un tiesnesis, kurš saprot tikai to, kas uzrakstīts melns uz balta ar burtiņiem — viņš tā arī uztver. Burtiski. Tas jau likumā tā nav domāts. Ja tiesājamais vai prokurors atkārtojas, ja trešo reizi vienu un to pašu runā, viņš ir jāpārtrauc. Ja runā ne par lietu, viņš ir jāpārtrauc. Ir šie ilgie procesi, ja tiesneši ļauj runāt gadu. Tas liecina, ka drīzāk viņi pakļaujas šim procesuālajam huligānismu, lai par viņiem neraksta sūdzības, jo jūs zināt — tie procesuālie huligāni, ja tiesnesis viņam nepakļausies, raksta sūdzības, un tad tiesnesim jābūt ar mugurkaulu un jāpiecieš, ka par viņu raksta sūdzības, bet viņam ir jākontrolē process. Un tas ir jāmāca, kā to darīt. Šajā gadījumā, piemēram, tika piedāvāts risinājums ielikt likumā, ka tiesnesis drīkst pārtraukt debates. Ko tas dos? Neko, jo jau šobrīd debates var pārtraukt. Tas ir likuma iztulkošanas jautājums. Bet pamatjautājums paliks arī pie tā likuma grozījuma, jo tāpat nav atbildēts uz jautājumu, kad drīkst pārtraukt debates, uz kādiem pamatiem utt. Tie paliks tie praktiskie know how jautājumi, par ko es gribu to semināru.

Pieņemsim, ka jūs apstiprina un mēs tiekamies pēc pieciem gadiem. Vai varat identificēt, kāds būs rezultāts un kā situācija būs mainījusies? Vai mums nebūs vairs tādas lietas, kas velkas desmit gadus pirmajā instancē, piemēram?

Ceru, ka nebūs.

Cik gados šīs lietas izskatīs?

Redziet, piemēram, Zolitūdes lieta. Es teiktu, seši gadi tāda apjoma lietai — tas nav nekas pārdabisks. Varbūt tas nav ātrākais un labākais, bet, ņemot vērā dalībnieku skaitu, ekspertīžu skaitu, tā bija sarežģīta lieta, un tur tie pieci seši gadi varētu būt. Bet es ceru, ka pa pieciem gadiem nevajadzētu būt lietām, kuras ilgst vairāk par sešiem, septiņiem gadiem.

To visu jūs panāksiet ar izglītošanu un šiem grozījumiem?

Un ja tiesneši citādāk nesaprot, acīmredzot, būs arī caur kvalifikācijas kolēģiju jāmēģina risināt — tas ir komplekss jautājums.

Kā vērtējat Bičkoviča ēru Augstākās tiesas vadībā, ar ko tā ir zīmīga, kas, jūsuprāt, ir paveikts?

Viņš bija vairāk tāds tiesas reprezentatīvais un saimnieciskais vadītājs. Ar saimniecību viss ir kārtībā, reprezentācijas funkcijas viņš veica. Kā jau teicu, mans skatījums ir drusku citā jomā. Saimniecisko daļu ceru vairāk deleģēt administrācijai, pats vairāk darboties ar juridisko, tieši ar tiesnešu apmācību un tā tālāk.

Kā Tieslietu padomes vadītājs iespēju robežās viņš ir darbojies. Varbūt varēja aktīvāk kaut ko darīt. Piemēram, es neatbalstīju to politiku, ko iepriekšējā Tieslietu padome realizēja attiecībā uz zemesgrāmatu tiesnešu pārveidošanu par īstajiem tiesnešiem. Manuprāt, tas bija pārsteidzīgs solis. Viņi nekad nav skatījuši lietas. Ja tagad šie gandrīz 100 cilvēki ieplūst tiesu sistēmā, sāk skatīt lietas, tas uzreiz pasliktina kopējo [situāciju]. Tomēr šis process aizgāja. Tā bija pamatā Tieslietu ministrijas iniciatīva, bet izgāja caur Tieslietu padomi. Es būtu darījis citādāk.

Šīs reformas rezultātā mums tiesnešu korpuss ir palielinājies par gandrīz 100 cilvēkiem un līdz ar to mums sanāk vislielākais tiesnešu skaits uz iedzīvotāju skaitu, kas arī nav labs rādītājs.

Jūs pats tiesneša amatā faktiski esat sešus gadus. Kāpēc neizvēlējāties šo karjeru daudz ātrāk?

Nezinu, es biju brīvdomātājs.

Vairs neesat?

Es nebiju vispār domājis par karjeru kādās valsts struktūrās. Tas lielā mērā bija arī finanšu jautājums — finansiāli es biju neatkarīgs, man bija savs birojs. Es labi jutos tur, kur biju. Ar valsti sadarbojos kā neatkarīgais eksperts pie likumprojekta izstrādes — ar valsti biju, kā saka, tādās draudzīgās attiecībās, bet izstieptas rokas attālumā, iekšā negāju. Tagad — viss iet, viss mainās.

Jūs esat 14 gadus vadījis juridisko biroju. Vai paralēli lekcijām Latvijas Universitātē ienākumi juridiskajā firmā bija jūsu galvenais ienākumu avots?

Jā.

No gada pārskatiem redzams, ka firma ik gadu apgrozījusi dažus desmitus tūkstošus, bet peļņa gadā nav bijusi lielāka par 3000 latiem. Kā jūs spējāt izdzīvot?

Tad man jāceļ augšā. Man bija ienākumi, bija izdevumi. Laulātajai bija savs birojs. Tur nebija daži demiti tūkstoši — tur bija 30, 40, 70 tūkstoši, kā kuru gadu, ja pareizi atceros.

Tas ir apgrozījums, bet peļņa nebija lielāka par 3000 latiem, un arī nodokļi izskatās maz maksāti. Jūs sakāt, ka bijāt pietiekami nodrošināts, bet šie pārskati nerada tādu sajūtu. 

Uz to laiku bija arī universitātes ienākumi. Es tiešām neatceros, kā tur ar tām peļņām.

Kāda bija jūsu stundas likme kā juristam? To jau jūs atcerētos.

Kaut kur robežās ap 100 — 120.

Jums bija daudz klientu?

Tādi regulārie klienti man praktiski nebija, jo es strādāju viens pats. Man nebija palīgu, biroja. Un manai kundzei bija savs birojs. Ja bija kādi regulāri klienti, tad viņi tika novirzīti pie viņas. Es vairāk strādāju uz atsevišķiem projektiem — atzinumi, kādas konkrētas tiesvedības.

Redzams, ka 2016. gadā VID nodokļu pārvalde jūsu uzņēmumam piemēroja drošības līdzekli liegumu firmu reorganizēt vai mainīt dalībniekus. Parasti VID šādi rīkojas nodokļu parādu gadījumos.

Šeit tā nav. Sakarā ar kļūšanu par valsts amatpersonu man diemžēl tā SIA palikusi gaisā, nav sniegti regulārie PVN pārskati vienu periodu, jo man arī nebija ienākumu. Netika iesniegti pārskati, man nebija ko grāmatvežiem samaksāt — tāpēc tas ir uzlikts, bet tas nav nodokļa parāds. Man tur kaut kāda nodokļu pārmaksa vēl karājas, cik es zinu. Vienkārši man jāsaņemas un jānolikvidē tā sabiedrība. Starp citu, jau pusgadu, pirms kļuvu par tiesnesi, man tā darbība faktiski beidzās.

Jūs sakāt, ka nebija ko grāmatvedim samaksāt, bet es redzēju vairākos gada pārskatos, ka jūs pats esat kā grāmatvedis.

Es pats, no ārpuses piesaistīju konsultantus. Mani konsultēja par šiem pārskatiem.

Kāpēc jūs to lietu joprojām neesat izdarījis?

Kurpnieks bez kurpēm.

Kad jūs to izdarīsiet?

Pie pirmās iespējas, teikšu tā. Jo man tagad jāieceļ likvidators, kurš to var darīt, pats es to nevaru darīt. Man kundze bija kā likvidatore ierakstīta, bet viņai ir savi darbi. Vārdu sakot, kā jau teicu — kurpnieks bez kurpēm.

Labi, atgriežamies pie jūsu iecelšanas tiesneša amatā. Tolaik 2014. gadā tieslietu nozari pārraudzīja ministre Baiba Broka no Nacionālās apvienības (NA). Šī partija arī ilgstoši pārraudzīja Tieslietu ministriju un NA diemžēl bija cieši saaugusi ar maksātnespējas administratoru biznesu. Kad 2017. gada nogalē grupa AT tiesnešu aicināja Tieslietu padomi izvērtēt tiesnešu kļūdas maksātnespējas lietās, jūs bijāt starp tiem Civillietu departamenta tiesnešiem, kas iebilda pret to. Vai joprojām uzskatāt, ka šāds neatkarīgs vērtējums nebija vajadzīgs?

Tā īsti nebija, ka iebilda.

Parakstījāties pret.

Ja izlasīsiet to vēstuli, tur bija prognozēta situācija, ka lielākajā daļā gadījumu ir skaidrs, kur ir problēma. Civillietu departaments, kurš pārsvarā arī parakstījis šo vēstuli, šīs lietas skatīja un redzēja tās problēmas. Tagad, skatoties no distances — ir tiešām pozitīvi vērtējams tas, ka atradās trīs konkrēti uzvārdi un piecas vai sešas lietas, kuras tika novērtētas kā īpaši aizdomīgas, par ko arī Ģenerālprokuratūrai [tika nosūtīta informācija]. Tā ir tā vienīgā atšķirība, pārējais, kur mēs izanalizējām konkrētos trūkumus, tas jau faktiski bija pateikts tajā vēstulē.

Viens no Tieslietu padomes piesaistītajiem ekspertiem Kalvis Torgāns pēc vērtēšanas pabeigšanas nāca klajā ar atsevišķām domām, ka laika posmā no 2008. līdz 2014. gadam bijušas samērā daudz tādas lietas, kurās saskatāmi rupji tiesiskuma pārkāpumi. Jūs Tieslietu padomes sēdē ļoti asi vērsāties pret Torgānu. Man pat radās iespaids, ka darbojaties kā advokāts virknei sašmucējušos tiesnešu. Kāda būtu jūsu atbilde uz to?

Tā nebija. Pateikšu godīgi: Torgāna kunga paziņojums, ko viņš presē sniedza pirms [Tieslietu padomes], viņš aizskāra mani personiski, aizskāra manus kolēģus, arī tos, kas tajā darba grupā strādāja, jo viņš sevi pasniedza kā vienīgo, kas tur cīnās par taisnību. Tā nebija! Visi mēs strādājām vienlīdz godīgi, apzinīgi un meklējām, un atradām tās problēmas.

Līdz ar to, ja viens pēkšņi pasaka — es tur kā vanags, pārējie neko nedara, tas bija nekoleģiāli, un es teiktu, arī Goda tiesneša necienīgs gājiens.

Bet vai cienīga bija jūsu rīcība tobrīd pret cilvēku, kuram ir atšķirīgs ieskats par kļūdu nopietnību?

Manuprāt, es nevienu neaizvainoju par cita veida domām. Esmu pieradis pie tā, ka ik pa brīdim ir dažādas domas, strīdamies un debatējam. Ja pareizi atceros, mana vēršanās bija tikai pret pasniegšanas stilu. Un es nebiju vienīgais, kurš tā uzskatīja. Man pēc tam nāca klāt arī kolēģi, kas tajā grupā strādāja, un teica paldies.

Kā uzticēšanos tiesām vairo tas, ka darbu turpina tādi tiesneši kā ziņojumā izceltie, par kuriem eksperti secināja — viņu spriedumi nav saprotami – un netieši norādīja uz korupciju?

Slikti. Redziet, lai tiktu vaļā no tiesnešiem, ir zināma procedūra. Diemžēl tajās lietās bija noilgums, Ģenerālprokuratūra deva savu atbildi. Situācija ir tāda, kāda ir. Vienīgā iespēja šobrīd — kad tie tiesneši iet kvalifikāciju, kolēģijai ir zināmi šie uzvārdi. Kvalifikācijas kolēģijai arī būtu jāskatās.

Viņi jau ir izgājuši. Visiem pozitīvs novērtējums. 

Visiem?

Nu, cik tālu es zinu.

Es tiešām neesmu interesējies, tad man jāaprunājas ar kvalifikācijas kolēģijas vadītāju. Bet pats par sevi fakts — tam vajadzēja pievērst uzmanību kvalifikācijā, un tad ir jāpaceļ tie kvalifikācijas protokoli, vai par to vispār ir runāts. Manā skatījumā par to obligāti bija jārunā.

Kvalifikācijas pārbaudēs, cik es saprotu, vērtē pēdējo posmu, savukārt tie notikumi ir par laika posmu no 2008. līdz 2014. gadam un netiek vērtēti.

Bet jebkurā gadījumā Kvalifikācijas kolēģijai jāņem vērā, vismaz būtu jāuzdod jautājums, kas notiek ar šiem tiesnešiem šobrīd, ja viņiem ir bijušas šāda veida problēmas.

Vai kvalifikācijas kolēģija un pašreizējais tiesnešu amata kandidātu siets ir pietiekami kvalitatīvs, lai atsijātu nekompetentos vai iespējami negodprātīgos tiesnešus?

Jā. Par efektivitāti, protams, vienmēr var kaut ko darīt, bet tiesneša amats ir koks ar diviem galiem. Ir jautājums, vai labāk kļūdīties uz neatkarības rēķina, vai uz kvalifikācijas rēķina. Tas tāpat kā ar žurnālistu neatkarību, piemēram. Vai nu tā ir, vai tās nav, vidusceļa nav. Tas pats ar tiesnešu neatkarību. Piemēram, bija tāda tiesnese Liepājā Sandra Briķe, viņa savulaik netika pozitīvi novērtēta, bija arī bijuši dažādi pārkāpumi. Un tad vienā brīdī disciplinārtiesa — es arī biju sastāvā — viņu rekomendēja atlaist, un Saeima viņu arī atlaida. Tur bija sakrājies, tur bija gan kvalifikācija, gan disciplināratbildība, vairāki aspekti. Un tagad viņa pārmet, redzēju diezgan nešpetnus komentārus, ka viņa bijusi neatkarīga un tāpēc ar viņu izrēķinājušies. Šajā gadījumā tas nav, es biju disciplinārtiesā un mēs tiešām skatījām konkrētus pārkāpumus. Bet teorētiski var būt arī gadījumi, kad tiesas priekšsēdētājs ir uzēdies uz kādu tiesnesi un dod viņam nelabvēlīgu atzinumu, un tur tā neatkarība var būt aizskarta. Un jautājums, uz kuru pusi labāk kļūdīties — uz neatkarības rēķina, kas tomēr ir jāsargā, vai uz kvalifikācijas rēķina.

Kāda būtu jūsu atbilde?

Es labāk kļūdītos uz kvalifikācijas rēķina. Jo neatkarību vai nu ir, vai nu nav. Un, ja tiešām tas nav skaidri redzams, es kļūdītos uz to pusi.

Vai redzat, ka būtu kaut kas konkrēti jāmaina šajā sistēmā?

Daudzmaz sistēma strādā, ik pa brīdim ir bijuši gadījumi, kad atsaka kvalifikāciju. Samērā nesen, pirms dažiem mēnešiem, viena tāda lieta bija.

Vai ir bijis kāds tiesas spriedums sabiedriski nozīmīgās lietās, par ko esat domājis: šis tiešām nav saprotami un grauj tiesu varas reputāciju?

Ir bijuši spriedumi krimināllietās, kur, izlasot ziņās, tiešām rodas iespaids… Es tagad nepateikšu konkrēti. Par to pedofilijas lietu, piemēram, bet, kad iedziļinājās tur, tiesnesim nebija citu variantu. Bet tas pirmais efekts, kad izlasi, kā tā?

Kāds ir jūsu viedoklis par tiesnešu un advokātu vai juristu komunicēšanu, draudzēšanos vai kādiem darījumiem ārpus tiesas zāles?

Redziet, tiesnesis ir cilvēks. Un jebkuram cilvēkam vajag draugus, paziņu loku. Tā ir viena lieta. Man te kolēģi arī stāsta, kas gadu desmitus strādā, ka kādreiz esot nākušas tādas sūdzības Ētikas komisijai, ka tiesnesis dzer alu restorānā. Kā drīkst?! Tiesnesis ir cilvēks. Bet, ja tev ir draugs advokāts, nav liegts ar viņu komunicēt, bet tu nedrīksti skatīt viņa lietas. Tam ir jābūt pamatu pamatam.

Vai jūs pats kā jurists savas profesionālās darbības laikā neesat neformāli konsultējies ar tiesnešiem?

Nē.

Vai zaļā gaisma tiesu varas gaiteņos nebūs arī Baibas Strupišas juridiskajam birojam?

Viņa ar tiesu lietām nenodarbojas. Viņas specializācija ir investīcijas, investīciju fondi, līgumi, finanšu instrumenti, ne tiesu lietas.

Jūs pieminējāt, ka tiesnesim nevajadzētu skatīt lietas, kur draugs ir pārstāvis kādai no pusēm. Pirms pāris gadiem raidījums de facto vēstīja jūs kā Augstākās tiesas tiesnesis esat pieņēmis lēmumu par labu uzņēmumam Pilsētprojekts invest, kuram pats pirms vairākiem gadiem kā jurists esat sniedzis pakalpojumus. Šis ir stāsts par vairākiem uzņēmumiem, kur dalībnieku mazākums ar tiesas lēmumu panāca, ka vairākumam tika atņemtas balsstiesības, iztukšoti bankas konti. Pēc raidījuma jūsu rīcību vērtēja tiesnešu Ētikas komisijā un pārkāpumi netika saskatīti. Kā jūs pats turpmāk izvairīsieties no iespējamām interešu konflikta situācijām?

Es pateikšu godīgi — tas ne vienmēr ir iespējams, diemžēl. Piemēram, šis gadījums. Man ne prātā nenāca, ka tā ir tā pati SIA, kurai esmu devis [atzinumu], jo lietu ir simtiem, nosaukumu un uzvārdu — tūkstošiem. Tā var gadīties jebkuram tiesnesim, jo es nezinu, kuram manam draugam kādas firmas ir. Es baidos par to vispār runāt, godīgi sakot. Jo mēs nepārbaudām tādā līmenī. Skatot lietu, mēs paskatāmies prasītāju, atbildētāju un advokātus, bet neviens neveic izpēti, vai šis prasītājs nav meitas uzņēmums kādam paziņas uzņēmumam. Tas ir milzīgs risks, bet tur es neko nevaru izdarīt. Ja tā gadīsies, tad būs nepatikšanas. Es vēl paturpināšu: es jau arī nezinu, kuriem maniem radiniekiem ir kādas SIA sadibinātas.

Tātad jūs pieļaujat, ka šādas situācijas varētu atkārtoties?

Redziet, likums nosaka divu gadu atdzišanas periodu. To arī pateica Ētikas komisija — principā tie divi gadi ir OK, pamatā uz to jāorientējas. Otrs faktors — ir tuvas personiskas attiecības. Man ne ar vienu klientu nav bijušas tādas tuvas, personiskas attiecības, līdz ar to no tās puses es riskus nesaskatu. Mani draugi un paziņas ar tiesvedībām nenodarbojas, advokātu vidū man arī nav kaut kādi īpaši tuvi draugi. Protams, kursabiedri ir, bet neviens pie manis nekad nav vērsies ar kaut kādiem nepiedienīgiem priekšlikumiem.

Mēģinot apzināt potenciālās interešu konflikta situācijas, tie ir desmiti vai simti klientu, no kuriem esat ņēmis naudu, un potenciāli būtu iespējams, ka jūs tiesā nonāktu interešu konflikta situācijā?

Varētu būt simts, es tiešām nevarēšu precīzi atbildēt.

Mēģinu saprast jūsu iekšējo nostāju — ja gadījumā kāds no tiem simts klientiem būs otrā pusē, neatkarīgi no tā, vai tas ir bijis pirms trīs gadiem vai septiņiem, jūs to lietu skatītu?

Labāk nē.

Turpmāk atteiksities?

Jā, ja es zinu, ka tas ir tas.

Vai starp klientiem jums ir bijušas Latvijā politiski ietekmīgas personas?

Pirms daudziem gadiem bija tāds deputāts Razminovičs. Viņam bija strīds ar norvēģu investoru, es viņu šķīrējtiesā pārstāvēju. Pēc tam pārsvarā es konsultēju advokātu birojus, kuri konsultēja tos klientus. Viena lieta bija saistīta ar Mareku Segliņu, kurš bija valdes loceklis Zeus lietā, bet tur man bija viens ļoti specifisks jautājums — jādod juridisks atzinums, bet viņu pārstāvēja cits advokātu birojs.

Vēl kādi?

Nenāk prātā šobrīd. Šķiet, ka nē. Ja jums ir kas zināms, sakiet, es apstiprināšu vai noliegšu.

Ā, tad mani vienreiz nolīga angļu birojs Piper. Tas ir viens no lielākajiem advokātu birojiem pasaulē. Tur bija runa par Ventspili, specifisks jautājums par valdes locekļu atbildību un dalībnieku lēmumu pieņemšanu. Godīgi, es pat nezinu, kurā pusē viņi bija. Manuprāt, Meroni pusē.

Ventspils nafta vai kurš uzņēmums konkrēti?

Vai nu Ventbunkers vai Latvijas Naftas tranzīts, es tagad neatceros.

Šajā strīdā jūs pārstāvējāt Meroni intereses vai Lemberga intereses?

Es nezinu, man uzdeva konkrētu jautājumu. Es pat neiedziļinājos — kam tas kalpo. Manuprāt, runa bija par dalībnieku sapulces lēmumiem. Viņiem bija kašķis par to, kuri valdes locekļi kurā brīdī ir bijuši un vai viņi varēja pieņemt lēmumus. Es vienkārši izliku pa plauktiem atzinumā to juridisko vērtējumu un nezinu, kura uzvārds kalpo kuram.

Jā, bet jūs noteikti zināt, kuru pusi pārstāv tie, kas jūs algoja.

Man šķiet, ka Meroni.

Vai esat sniedzis pakalpojumus vai citādi sadarbojies ar Lembergu, Šķēli vai Šleseru?

Nē. Lembergam kaut kad es Ventspilī lekcijas lasīju (smejas). Sen, kaut kad 90. gadu beigās, 2000. sākumā. Kad tika pieņemts Komerclikums, es par Komerclikumu lasīju, bet Ventspils domē, ne jau Lembergam.

Lembergs sēdēja klāt?

Nē.

Tad jau Lembergam nelasījāt.

Nu, kur ir Ventspils dome, tur Lembergs. Es tā vienkārši saku. Šāda veida saikne ir bijusi, bet ne personiskas attiecības. Personiski neesmu saticis.

Kā vērtējat to, kas noticis šajos 30 gados oligarhu izveidošanos un to, kā tiesībsargājošās iestādes, tiesu vara ir mēģinājušas tikt ar viņiem galā, ar ko tas viss ir beidzies?

Kā redzam, ne ar ko nav beidzies.

Jā, bet kāds ir jūsu vērtējums par to?

Divi varianti — vai nu nav pierādījumu, vai nu nespēj pierādīt. Te ir runa par to, ko es teicu sākumā — ir jādomā par saimniecisko noziegumu specializāciju, balto apkaklīšu noziegumiem, nevis par ekonomisko tiesu civillietās. Un tas nesākas ar tiesu. Tas viss sākas ar izmeklēšanu, prokuratūru, un tiesa ir tikai beigās. Visa sistēma ir jātrenē.

Kā jums liekas, raugoties uz šiem te visiem procesiem, vai Latvija ir tiesiska valsts?

Jā. Tādā ziņā, ka var paļauties uz likumu — jā. Ko ieliek šajā frāzē — tiesiska valsts?

Atbilstoši jūsu izpratnei.

Manā izpratnē es teiktu, jā. Cietumā nevienu neliek par viedokļiem. Jā, gadās kļūdas. Protams, ir kaut kur korupcija, bet pamazām tiek izķerti. Nav tāda situācija, ka nevar paļauties uz likumiem. Cita lieta, ko bieži vien pārmet, bet tā ir problēma arī vecajās demokrātijās — tas, kuram ir lielāki resursi, dabū labākus advokātus, nenoliedzami. Tas pats ir Amerikā, Vācijā, tas pats ir šeit.  Jautājums ir par juridisko kvalifikāciju.

Bet vai beigās taisnīgums ir uzvarējis?

Redziet, par to taisnīgumu es savulaik uzrakstīju Jurista Vārdā, mums sanāca diskusija ar ētikas profesori. Tiesā taisnīgumu atrast ne vienmēr var. Jo tiesa meklē juridisko taisnīgumu, nevis taisnību kā objektīvi pastāvošu. Piemēram, Jānis aizdot Pēterim 100 naudiņas. Pārskaita, viņam ir pierādījums, bankas kvīts. Pēc gada Jānis vēršas tiesā, saka — Pēteris man nav atdevis naudiņu. Tiesnesis saka Pēterim: atdevi naudiņu? Atdevu naudiņu. Jānim prasa — viņš atdeva naudiņu? Nē, neatdeva. Kā tu viņam atdevi? Es viņam rokās atdevu. Liecinieki bija? Nē, nebija. Tātad viens melo. Liecinieku nav. Jānim ir bankas kvīts, viņš ir pārskaitījis, tas ir pierādījums. Pēterim pierādījumu nav. Ko darīt tiesnesim? Mēs nezinām, kurš melo. Te ieslēdzas nevis dabiskais vai faktiskais taisnīgums jeb taisnība, bet ieslēdzas juridiskā taisnība. Uzvar tas, kurš pierāda. Šajā gadījumā Civillikums pasaka — tas, kurš naudu dod, tam ir pienākums pierādīt. Jānis naudu deva, pierādīt var? Var. Pēteris naudu deva — nezinām, pierādīt nevar. Varbūt pēc 50 gadiem Jānis pirms miršanas izsūdz grēkus, ka tomēr Pēteris viņam naudu atdeva, bet tiesas spriedums būs pretējs. Ko darīt?

Nereti tiesu vara lasa likuma burtu, bet neredz kopējo ainu un nesniedz taisnīgo rezultātu.

Gadās, pret to mēs mēģinām cīnīties, šo juridisko formālismu mēģinām izdzīt. Piemēram, nupat vienam tiesnesim ierosināja disciplinārlietu, nosodīja viņu. Par to, ka bija formāli piegājis likumam. Ļoti formāli, kā rezultātā cilvēki zaudēja tiesības neatgriezeniski, nevarēja vairs pārsūdzēt.

Pabeidzot par klientiem, publiski zināms, ka 2005. un 2007. gadā esat pārstāvējis Latvijas gāzes intereses. Cik ilga bija šī darbība un kāda bija tās būtība?

Jā, bija tāda lieta. Kad pieņēma Komerclikumu, visiem bija jāpārreģistrējas uz jauno reģistru. Tur bija strīds, vai dalībnieku sapulce varēja noteikumus statūtos grozīt pārreģistrācijas ceļā vai nevarēja. Ļoti specifisks juridisks jautājums. Viena tiesvedība, vairāk nekādas attiecības.

Atgriežoties vēl pie saimnieciskiem jautājumiem, tiesneša gaitas sākāt bez kādiem uzkrājumiem un personiskām saistībām. Taču deklarācijā redzams, ka jums pieder vairāki īpašumi, automašīnas, tajā skaitā 1968. gada Daimler. Tas nav dārgs prieks?

Nē, tas ir pusizjauktā stāvoklī, nopirku par dažiem tūkstošiem sen atpakaļ Anglijā. Man kādreiz patika klasiskie auto, bet tā viņš arī palika šķūnī.

Kopumā ar tiesneša algu spējat iztikt?

Pa nullēm, jāsaka tā.

Jums gan nav maza alga. 

Viss maksā. Bērniem izdevumi, divi nepilngadīgi bērni.

2011. gadā jūs iebildāt pret Komerclikuma grozījumiem, kas pieprasīja atklāt patiesos labuma guvējus firmām, kuru īpašnieki slēpjas ārzonās — pat nodēvējāt to par kaitniecību Latvijas tautsaimniecībai. Vai joprojām tāpat domājat? 

Tādā formātā kā toreiz tika piedāvāts — tā bija. Es izstāstīšu būtību, man bija divi iebildumi. Viens, ka tam nav jābūt Komerclikumā, tam ir jābūt speciālajā naudas atmazgāšanas novēršanas likumā. Toreiz tā doma, ko bīdīja — ka tie ir valdes locekļi, kuriem ir obligāts pienākums sniegt šīs ziņas. Viss ir skaisti, bet, ja paņem akciju sabiedrību, kur ir 5000 akcionāru, no kuriem divi ir investīciju fondi, kā valdes loceklis var zināt — kas stāv aiz katra no akcionāriem? Mans [otrais] iebildums bija pret to, ka tiek uzlikts neizpildāms pienākums valdes locekļiem. Tikai par to.

Mans otrais priekšlikums tika akceptēts, izstrādājot jaunu priekšlikumu un pieņemot likumu 2011.gadā (Komerclikuma 17.1 panta 2.daļa). Pirmais priekšlikums tika akceptēts sešus gadus vēlāk, 2017.gadā, pārceļot šo normu no Komerclikuma uz speciālo likumu.

Tad kopumā jūs atbalstāt, ka patiesie labuma guvēji ir jānorāda?

Kopumā — jā. Jautājums, kam to uzliek par pienākumu norādīt —  lai neuzliek par pienākumu tam, kurš nevar to pārbaudīt. Tas tika ņemts vērā, ja pareizi atceros.

Tāpat gribu saprast par jūsu izglītību un darbu akadēmiskajā jomā. Pieteikuma vēstulē, kandidējot uz AT tiesneša amatu, jūs atsaucaties uz vairāk nekā 20 gadu akadēmisko pieredzi LU mācībspēka amatā. Vai visu šo laiku esat bijis štatā? 

Tur sākumā bija drusku jocīga situācija, jo reāli esmu strādājis vairāk nekā 20 gadus, pēc papīriem parādās 18 gadi. Es pabeidzu universitāti 90. gadā un uzreiz paliku universitātē. Tur sākumā bija viena tāda katedra, kura lasīja ne juristiem. Liekas, sākumā biju stundu pasniedzējs, nevis štatā. Un tad mani aizkomandēja uz Dāniju, jo bija jāsagatavo jauni kursi Latvijas Universitātē, kas atbilst Rietumu standartiem. Tad mums bija vienošanās, ka es sagatavošu divus kursus, to es Dānijā izdarīju stažēšanās laikā. Publisko administrāciju politologiem sagatavoju un  trīs gadus nolasīju. Un juristiem es sagatavoju valsts zinātnes kursu.

Bet par to štatu runājot?

Par štatu es neatceros, bet oficiālajā papīrā, ko man iedeva, kad nācu uz Augstāko tiesu, bija rakstīts 18 gadi — saprotu, ka štatā mani ieskaitīja tad, kad atgriezos no Dānijas vai Norvēģijas.

2011. gadā sākāt studēt doktorantūrā. Vai šīs studijas ir pabeigtas?

Nē. Redziet, es tam īsti neredzēju jēgu, godīgi sakot. Mani vairāk piesaistīja tas, kam ir praktisks rezultāts. Piemēram, Komerclikuma izstrādāšana, Maksātnespējas likuma izstrādāšana — tas darbs faktiski ir dziļāks, nekā disertācijas uzrakstīšana šaurā tēmā, un rezultāts ir tāds, ko redz, tam visam ir jēga. Diemžēl es nevarēju sevi piespiest pētīt kaut kādu tēmu, kurai nebūs būtiska nozīme vai ietekme uz tiesībām. Bet eksāmenus doktorantūrā es nokārtoju. Šķiet, laikam pat visus. Vienīgā aste palika tā disertāciju, bet ar visiem šiem likumprojektiem — darbs pie likuma un pārējais, tā arī palika.

Bet pie likumprojektiem jūs strādājāt tūkstošgades sākumā, nevis 2011.

Es doktorantūrā biju divreiz. 1990. gadā es iestājos. Tad 2011. gadā es tā kā saņēmos. Nu, varbūt tomēr… Mani arī universitātes kolēģi iedrošināja, ka vajadzētu. Sanita Osipova, kas bija katedras vadītāja — tu taču vari. Tad es iestājos, atkal eksāmenus nokārtoju, bet tad 2013. gadā aizgāju no universitātes, un tas jautājums kļuva neaktuāls.

Kāpēc aizgājāt? Tobrīd jau gatavojāties kļūt par tiesnesi?

Nē, pilnīgi nē. Gan materiāli apsvērumi, gan arī zināms nogurums, tas tomēr paņem laiku un enerģiju, lasīt lielam studentu skaitam. Krīzes rezultātā arī atlīdzība būtiski samazinājās. Beigās sanāca, ka man, atbraucot uz nodarbībām, par mašīnas stāvvietu vairāk jāsamaksā, nekā es varu dabūt par tām lekcijām. Tas bija arī tāds personisks nogurums. Es aizgāju 2013. gada rudenī, tas priekšlikums nākt uz Augstāko tiesu atnāca  2014. gada februārī, martā.

Vēl gribēju saprast par institūtu Latvija, kur darbojāties. Ar kādu mērķi tas tika izveidots, kāda bija tā loma 90.gadu sākumā?

Es biju atgriezies no stažēšanās, ceļojumiem pa pasauli un tad pie manis vērsās Einārs Semanis. Viņš organizēja man to braucienu uz Dāniju. Toreiz 90. gadu sākumā Latvijā bija daudz ārzemju fondu. Viens no tādiem bija Hadsona institūts, Indianapolē balstīts konservatīvais domu rezervuārs. Viņi popularizēja savu politiku un meklēja iespēju izveidot kaut ko līdzīgu Latvijā. Tādu kā pētniecisko centru, ar ko varētu sadarboties. Ar viņu atbalstu tas arī tika izveidots. Tur gan dibinātājos bija privātpersonas.

Politikai pietuvinātas.

Jā, tur bija Jānis Krūmiņš, viņš toreiz bija no Latvijas ceļa. Hadsona institūts laikam pats dibinātājos nebija, bet viņi finansēja to sākuma posmu. Iedeva sākuma naudu un palīdzēja piesaistīt naudu pētījumiem.

Kas pamatā to finansēja?

Tur bija daži granti no Amerikas fondiem.

Nebija tā, ka nauda bija arī no politiskās virtuves?

No politiskās virtuves mēs saņēmām vienu pasūtījumu kaut kādam pētījumam. Vietējais finansējums toreiz bija varbūt kādi 10 tūkstoši, bet no kā tas bija, es neatceros. Tā nauda bija vērsta uz vairāku aptauju rīkošanu par dažādiem jautājumiem. Vietējo sponsoru mums bija ļoti [maz], man liekas, ka tas bija vienīgais.

Kā jūs pats sevi raksturotu — kā vairāk liberālu vai konservatīvu cilvēku. Konservatīva organizācija deva naudu, tad tas saskanēja ar jūsu vīziju?

Nē, tur nebija runa par ideoloģiju. Bija runa par to, ka Latvijā vajadzētu pietiekami ātri attīstīt normālu ekonomisko sistēmu: brīvais tirgus un tā tālāk. Līdz ar to Koncernu likums, Komerclikums, banku maksātnespēja — tie bija jautājumi, ar ko pamatā darbojāmies. Tie politiskie jautājumi — paralēli sadarbojos ar citiem tā laika speciālistiem. Gunārs Kusiņš man rakstīja rakstus, Ineta Ziemele arī rakstu krājumā rakstīja.

Par politiskajiem uzskatiem negribat teikt?

Jaunībā biju liberālāks, tagad konservatīvāks. Normāla attīstība.

Jūs tagad runājat ar partijām. Kādi ir rezultāti vai sola atbalstu?

Šķiet, ka jā. Kurš uzreiz pasaka jā, kurš tiešā tekstā nepasaka, bet var saprast, ka atbalsts ir.

Ar kādām sajūtām gaidāt balsojumu?

Būs — būs, nebūs — nebūs. Tas man nav pašmērķis nonākt kādā amatā. Ja kaut ko var izdarīt, tad es to izdarīšu, ja ne — tad nē.

The post Zinu, kas jādara appeared first on IR.lv.

Vīruss ir netaisns

$
0
0

Koronavīrusa krīzes ietekme Latvijas ekonomikā visskarbāk izpaudīsies 2. ceturkšņa datos, bet periods ar augstāko bezdarba līmeni visdrīzāk būs 3. ceturksnis. Taču pirmās straujo pārmaiņu pazīmes ir redzamas jau šodien publicētajos 1. ceturkšņa rādītājos.

Darba meklētāju īpatsvara kāpums ir diezgan ievērojams – tas ir pieaudzis par 1,4 procentpunktiem, sasniedzot 7,4%. Kāpums Latvijā ir straujāks nekā citās Baltijas valstīs.

Lai cik daudz runātu par pandēmiju, tā nav vienīgā mūsu ekonomikas rūpe – piemēram, krasais kritums tranzītā notiek galvenokārt citu iemeslu dēļ. Tieši vīrusa radītā stresa pirmās pazīmes bija elektronikas uzņēmumu bažas janvārī par komponentu pieejamību, bet marta vidū tūrisma un nepārtikas preču tirdzniecība jau bija dziļā krīzē.

Labāk izskatās nodarbināto skaita rādītāja izmaiņas. 1. ceturksnī gada griezumā tas gandrīz nemainījās, samazinoties par 1,5 tūkstoti. Salīdzinot ar pērnā gada beigām, tas saruka par 9 tūkstošiem, taču tā ir drīzāk sezonāla parādība, kas daudz neatšķiras no pārmaiņām citos gados. Nodarbinātības kritums visvairāk skāris cilvēkus vecumā no 35 līdz 44 gadiem, tātad visaktīvāko vecuma grupu, kamēr senioru nodarbinātības līmenis ceturkšņa un gada laikā ir pat pieaudzis.

Viena no spilgtākajām tuvojošos nepatikšanu pazīmēm darbaspēka apsekojuma datos ir nepilnu darbalaiku strādājošo īpatsvara krasais pieaugums ceturkšņa laikā no 9,4% līdz 12,0%.

Pirms diviem gadiem tas bija tikai 7,9%. Nav redzama nozīmīga ietekme uz algas lielumu, gada laikā ir strauji audzis lielas (virs 1400 eiro neto), bet samazinājies mazas algas (līdz 450 eiro) saņemošo īpatsvars, pretējās pārmaiņas ceturkšņa griezumā ir sezonālas. Ilgstošo bezdarbnieku skaits vēl nav pieaudzis, taču tas neizbēgami notiks.

Tātad pandēmijas ietekme uz darba tirgu 1. ceturksnī ir redzama, bet nav dramatiska. Taču var minēt, kā tā izpaužas šobrīd un izpaudīsies nākotnē. Šis ir interesants un neparasts laiks, kad rakstīt par ekonomikā notiekošo. Vairākas nozares un to uzņēmumi jau jūt uzlabojumus salīdzinājumā ar krīzes kulmināciju marta beigās un aprīļa sākumā. Taču datos, kas raksturo ekonomiku un darba tirgu kopumā, un kas pieejami pēc ilgāka laika, vēl ir redzama tikai krīzes tuvošanās.

Ir dati, kas jau atspoguļo krīzes pārvarēšanu, kas gan ir gara, gados mērāma procesa sākums. Bezdarbnieku skaita pieaugums, pa nedēļām pašlaik ir tikai apmēram sestā daļa no izmaiņu ātruma aprīļa sākumā. Skatoties pa dienām, NVA jauno klientu skaits ir samazinājies no tūkstoša augstākajā punktā aprīļa sākumā līdz simtam 21. maijā. Turklāt tas nenozīmē, ka tagad bezdarbnieku skaits aug par 100 cilvēkiem dienā, jo ir citi, kas darbu atrod. Vakanču skaits kopš krīzes sākuma samazinājās apmēram uz pusi, bet kopš aprīļa ir pieaudzis. Maijā līdz šim reģistrēti 4000 jaunu vakanču. Apple un Google dati rāda, ka aug pārvietošanās, jo īpaši privātā transporta izmantošanas intensitāte, kas jau pārsniedz janvāra vidus līmeni. Gaisma tuneļa galā iekšējo pakalpojumu nozarēm jau ir spoža, tās strauji attālinās no zemākā punkta. Taču rūpniecībā tas vēl visdrīzāk ir priekšā.

Jau vairākus gadus sabiedrisko diskusiju krustpunktā Latvijā ir bijusi nevienlīdzība. Nav šaubu, ka koronavīrusa ietekme problēmu saasinās, tāpat kā citur pasaulē. Pandēmijas plosīšanās darba tirgū ļoti nevienmērīgi ietekmē cilvēkus atkarībā no viņu ienākumu līmeņa un izglītības. Tos darbus, ko veic cilvēki ar salīdzinoši zemāku izglītību, biežāk ir neiespējami veikt attālināti, tie ir plaši pārstāvēti vairāk cietušajās nozarēs, kā viesnīcas un restorāni.

Zīmīgi, ka jauniešu bezdarba līmenis gada laikā audzis vairāk nekā divkārt straujāk par kopējo – par 3,4 procentpunktiem. Arī tas lielā mērā ir tūrisma apstāšanās rezultāts.

Vislabākie dati un analīze ir pieejama par ASV ekonomiku, tās rezultātus var izmantot aptuvena priekšstata veidošanai par Latvijā notiekošo. Kāds Čikāgas Universitātes pētījums rāda, ka no februāra vidus līdz aprīļa vidum cilvēkiem ienākumu augstākajā piektdaļā nodarbinātība ir samazinājusies par 9%. Savukārt starp tiem, kuru ienākumi jau pirms krīzes bija zemākajā piektdaļā, darbu ir zaudējuši 35%. Tātad lielākais ienākumu kritums ir cilvēkiem, kuriem visdrīzāk nav lielu uzkrājumu, jo nav bijis ienākumu, no kuriem tos izveidot. Zīmīgi, ka Apple mobilitātes dati par Latviju zīmē labvēlīgāku ainu nekā Google sniegtie, kas liek domāt, ka arī šeit cilvēki ar augstākiem ienākumiem cieš mazāk.

Cik ļoti ir jāuztraucas par nevienlīdzības kāpumu? No vienas puses, runājam par diezgan īslaicīgu stāvokli lielākajai daļai nozaru un strādājošo. No otras puses, šis stāvoklis var visvairāk ieilgt nozarēs, kas ir svarīgas darba devējas cilvēkiem ar salīdzinoši zemu kvalifikāciju. Pārkvalifikācija būs daļa no risinājuma, bet ir jautājums — cik liela daļa no krīzē cietušajiem būs spējīgi veikt pietiekami tālu kvalifikācijas “lēcienu”, lai strādātu, piemēram, plaukstošajā IT pakalpojumu nozarē?

Pandēmijas ietekme jau atšķiras un atšķirsies arī ģeogrāfiskā griezumā. Tie Latvijas rajoni, kuru ekonomikā dominē lauksaimniecība un pārtikas pārstrāde, var justies samērā droši. Visai labas izredzes ir arī Rīgas iedzīvotājiem, kaut sākotnēji šeit bezdarba kāpums bija straujāks, jo te plaši pārstāvētas vairākas krīzes sākotnēji skartās nozares. Taču galvaspilsētā arī notiek strauja atgūšanās, kas ir acīmredzama ielu satiksmes pieaugumā. Rīgas lielākajai eksporta nozarei – IT un biznesa pakalpojumiem – pandēmija kaitēs mazāk nekā preču eksportam. Krīze sākās kā pakalpojumu krīze, bet turpināsies vairāk kā ražošanas krīze.

Pasaules tirdzniecības organizācija prognozē, ka šogad pasaules tirdzniecība samazināsies vairāk nekā par desmito daļu. Vidzemē, Kurzemē un Zemgalē apstrādes rūpniecība veido trīs reizes lielāku ekonomikas daļu nekā Rīgā. Ir bažas par vairākām reģionu pilsētām. Galvenokārt par Ventspili un Daugavpili, kur koncentrējas divas ievainojamības — liela tranzīta loma, kā arī metālapstrādes un mašīnbūves daļa rūpniecībā, kas vairākus gadus bija priekšrocība, bet šobrīd ir arī risks. Arī trešajā lielajā ostas pilsētā Liepājā rūpniecības uzņēmumi specializējas metālapstrādē un mašīnbūvē. Taču tas, ka te ir veiktas un turpinās lielas investīcijas, mazina krīzes ietekmi.

The post Vīruss ir netaisns appeared first on IR.lv.


Ķīna – ASV

Līdz ar pirmo viesošanos skolā jutu – tā ir pareizā izvēle

$
0
0

Sākot ko jaunu, pārmaiņas ierastajā dzīves ritmā ir neizbēgamas. Reizēm šīs pārmaiņas var biedēt vai atturēt cilvēku no dažādu iespēju izmantošanas. Taču pārmaiņas ikdienā var nest arī ko labu.

Ideja par skolotāja profesiju man radās tāpēc, ka savā karjerā nonācu punktā, kur sapratu – šībrīža iesāktais ceļš man neder. Tad piesēdos un padomāju, ko es protu darīt, kas man sanāk, kas ir vajadzīgs apkārtējiem un par ko varu saņemt naudu? Ideja strādāt par skolotāju izkristalizējās kā loģisks tālākās karjeras turpinājums.

Savukārt Iespējamās misijas piedāvājums ļoti labi iegūlās iepriekš minētajā loģiskajā lēmumā. Līdz tam arī biju iepazinis vairākus skolotājus, kuri bija iesaistīti šajā kustībā un atstāja ļoti labu iespaidu par sevi kā cilvēki un savas jomas profesionāļi.

Sākotnējās izjūtas – apjukums

Iesaistoties Iespējamajā misijā, man tika piedāvātas vakances ārpus Rīgas – Ogrē un Tukumā. Pirmajā brīdī bija nedaudz apjukums, jo nebiju tādu variantu pat iedomājies. Šķita, ka Rīgā taču ir tik daudz skolu, noteikti jābūt kādam piedāvājumam no Rīgas skolas. Bet, tā kā tas bija brīdis dzīvē, kad biju gatavs krasām izmaiņām, tad diezgan ātri pieņēmu šo situāciju kā potenciāli labu esam un izvēlējos piedāvāto vakanci Tukumā.

Līdz ar pirmo viesošanos skolā redzēju, ka tā ir pareizā izvēle. Jau no paša sākuma skolas vadības un kolēģu attieksme bija ļoti atbalstoša, bet skolēni bija gatavi gan mācīties paši, gan pamācīt un pārmācīt mani.

Pārmaiņas no cilvēka prasa lielu enerģiju

Karjeras virziena un dzīvesvietas maiņa ir nozīmīgi dzīves lēmumi. Ja tie abi notiek reizē, tas prasa daudz fiziskās un garīgās enerģijas. Tā bija arī man. Turklāt es pārcēlos uz pilnīgi svešu vietu, kur faktiski nevienu nepazinu. Pirmie darba gadi skolā aizņem ļoti daudz laika, kas kavē socializēšanos un apkārtējo cilvēku iepazīšanu. Taču savu lēmumu par pārcelšanos neesmu nožēlojis.

Tāpat arī pastāv atšķirības starp dzīvošanu lielā pilsētā un mazpilsētā. Piemēram, viena no atšķirībām ir cilvēku skaits. Rīgā tevi pazīst retais, bet mazpilsētā situācija ir cita. Bet Tukumā varu būt tuvāk dabai. Pietiek pabraukt pāris kilometrus jebkurā virzienā no Tukuma centra, un jau ir sajūta kā laukos. Kopumā klusāka un mierīgāka dzīve.

Atšķirīgi speciālisti dažādo mācību procesu

Mani motivē skolēni, skolēnu vecāki un kolēģi, kuri ir gatavi ar pozitīvu un kritisku attieksmi ieguldīties tajā, lai mācītos un attīstītos gan paši, gan skola kā organizācija. Tāpēc, manuprāt, ļoti vērtīgi ir tas, ka skolotāja profesiju apgūt ir iespējams dažādu jomu speciālistiem tādos projektos kā Mācītspēks. Šī būs laba injekcija, lai dažādotu skolotāju sastāvu, jo es vienmēr esmu bijis par to, ka kolektīvs ir spēcīgs tad, ja to veido dažādi cilvēki – šajā gadījumā dažādi sagatavoti un ar dažādām dzīves un darba pieredzēm.

Taču šeit liela nozīme ir arī tiem pedagogiem, kuri skolā strādā jau vairākus gadus. Ja apvieno jauna speciālista idejas un degsmi ar pieredzējušu kolēģu prasmēm un zināšanām, tad rezultāti neizpaliks.

Dažādu jomu speciālisti, kas arī vēlas kļūt par skolotāju, bija aicināti pieteikties projektā Mācītspēks. Plānots, ka jau šogad 100 dažādu profesiju pārstāvji – topošie skolotāji – sāks dalību projektā, gadu studējot Latvijas Universitātē, Daugavpils universitātē vai Liepājas Universitātē 2. līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmā Skolotājs un paralēli strādājot skolās kā mācību priekšmetu skolotāji. Savukārt otrajā gadā mācības turpināsies Iespējamās misijas vadībā. Projekta dalībnieki saņems skolotāja darba algu un stipendiju studijām, kā arī atbalstu savai profesionālajai izaugsmei.

The post Līdz ar pirmo viesošanos skolā jutu – tā ir pareizā izvēle appeared first on IR.lv.

Enerģijas ieguve no atkritumiem ir aprites ekonomikas sastāvdaļa

$
0
0

Sabiedrību satrauc piemēsloti meži, ceļmalas, mums gribētos dzīvot tīrākā vidē. Vienlaikus pastāv daudz maldīgu mītu par iespēju poligonos noglabātos atkritumus izmantot lietderīgākā un videi draudzīgākā veidā – par enerģijas ieguvi no kurināmā, kas saražots no atkritumiem. Tādēļ vēlos viest skaidrību, ko nozīmē un kāpēc ir svarīgi atgūt enerģiju no atkārtotai izmantošanai un pārstrādei nepiemērotiem atkritumiem.

Klausoties publiskas diskusijas un viedokļus par vides tematiku, rodas iespaids, ka enerģijas ieguve no atkritumiem ir kā alternatīva, ar kuru varētu aizstāt atkritumu šķirošanu. Tā tas nav! Atkritumi ir jāšķiro, ir jāizmanto atkārtoti vai jāpārstrādā. Mūsu, Fortum uzņēmumu, pārliecība un filozofija gan Latvijā, gan citviet pasaulē ir aprites ekonomikas principu ievērošana un ieviešana ikdienā. Aprites jeb cirkulārā ekonomika ir ekonomikas sistēma, kas tiecas samazināt atkritumu daudzumu un veicināt nepārtrauktu resursu izmantošanu.

Fortum piedāvā risinājumus atkritumu pārstrādei atbilstoši aprites ekonomikas principiem, sekmējot pilnvērtīgu resursu izmantošanu, cik ilgi vien tas iespējams, un atgūstot no tiem enerģiju dzīves cikla beigās. Vēlos uzsvērt – dzīves cikla beigās.

Tāpat kā neviens nav izgudrojis mūžīgo dzinēju, arī materiālu mūžs ir ierobežots. Pienāk brīdis, kad pēc vairākkārtējas atkārtotas izmantošanas vai pārstrādes materiāla īpašības ir pasliktinājušās vai ir izsīkušas. Ko darīt tad?

Piemēram, Rīhimeki, vienā no attīstītākajām atkritumu šķirošanas un pārstrādes rūpnīcām Somijā, Fortum sadzīves atkritumu šķirošanas procesā nodala dažādus metālus, inertās masas, plastmasas (HDPE, LDPE, PP), biomasu, bet otrreizējai pārstrādei nederīgā atkritumu daļa joprojām veido 20-40% no ienākošās masas. Tāds ir mūsu dzīvesveids, un tāda ir realitāte – mēs radām daudz atkritumu, kas vairs nav izmantojami.

Te runa ir par  atkritumu atliekām, kuras vairs nav piemērotas tālākai pārstrādei. Taču risinājums ir kurināmā sagatavošana no šādiem atkritumiem un enerģijas ieguve, izmantojot šāda veida kurināmo. Enerģijas reģenerācija no atkritumu atliekām, kuru ceļš tagad ved uz apglabāšanu atkritumu poligonā, ir jānošķir no atkritumiem, kurus var pārstrādāt. Pārstrādei un atkārtotai izmantošanai nepiemēroto atkritumu izmantošana enerģijas ražošanā vides riskus novērš, nevis palielina.

Ekonomikā jāatgriež elektrība un siltums

Mūsuprāt, aprites ekonomikas uzmanības centrā vajadzētu būt ne tikai materiāliem – nepieciešams atzīt arī enerģētikas lomu visā koncepcijā. Protams, atkritumus, kurus var pārstrādāt vai izmantot atkārtoti, nevajadzētu bez šķirošanas novirzīt reģenerācijai enerģijā. Materiāli ir jāpārstrādā, līdz tie vairs nav fiziski piemēroti nekādai citai izmantošanai. Un tikai tad atlikušie atkritumu atlikumi būtu jānogādā enerģijas reģenerācijas iekārtā, kur notiek to pēdējā apstrāde un aprites ekonomikas ciklā tiek atgriezta elektrība un siltums.

Šāds princips nav nekas unikāls citviet Eiropā un pasaulē. Daudzās Eiropas valstīs pārstrādei nepiemērotie atkritumi tiek izmantoti enerģijas ražošanai, un tas ir labs risinājums arvien aktuālākajam atkritumu apsaimniekošanas jautājumam un poligonos noglabājamo atkritumu daudzuma samazināšanai.

Saskaņā ar CEWEP datiem, Latvijā 2018. gadā tikai 2% sadzīves atkritumu tika reģenerēti enerģijā, turpretī Somijā – 57%, bet Zviedrijā – 53% no sadzīves atkritumiem.

Kopumā Eiropā darbojas 492 atkritumu koģenerācijas stacijas. No tām Fortum atkritumu koģenerācijas stacijas darbojas Dānijā (Niborgā), Somijā (Rīhimeki), tepat kaimiņos Lietuvā (Klaipēdā un šogad tiks atvērta  arī enerģijas ražotne Kauņā), Norvēģijā (Klemetsrudā, Haraldrudā), Zviedrijā (Stokholmā, Kumlā, Bristā), kā arī Polijā (Zabžē), kur no atkritumiem iegūtais kurināmais veido daļu no kurināmā plūsmas. Palielinot enerģijas ieguvi no atkritumiem, mēs samazinām atkritumu daudzumu, kas nonāk atkritumu poligonos, un tādējādi palīdzam apkārtējai videi.

No atkritumiem iegūtais kurināmais kā papildu resurss

Enerģijas ražotnes, kas izmanto atkritumus kā vērtīgu energoresursu, ir dažādas – gan tādas, kurās atkritumi ir vienīgais resurss, gan arī tādas, kurās atkritumi veido tikai daļu no kurināmā plūsmas. Piemēram, Fortum koģenerācijas stacija Zabžē, Polijā, sāka strādāt 2018. gadā, un tur kā kurināmo izmantojam trīs resursus – biomasu, ogles un no atkritumiem iegūto kurināmo jeb NAIK. Rezultātā tiek izmantots gan valstij nozīmīgais energoresurss, gan risināti vides un atkritumu apsaimniekošanas jautājumi.

Fortum koģenerācijas stacijā Jelgavā pašlaik galvenais kurināmais ir koksnes biomasa. Ja mēs koksnes biomasai pievienotu līdz 35% no speciāli šķirotiem un sagatavotiem atkritumiem iegūtu kurināmo, tas būtu kā papildu resurss, kas uzlabotu mūsu enerģijas ražošanas elastību, samazinātu aprokamo atkritumu apjomu un Jelgavas iedzīvotājiem nodrošinātu stabilāku un konkurētspējīgāku atkritumu apsaimniekošanas un  siltumenerģijas cenu ilgtermiņā.

Līdz šim Latvijā atkritumus kā enerģijas avotu izmantoja vienīgi Cemex ražotnē. Šogad Ventspilī ir plānots sākt būvēt valstī pirmo NAIK koģenerācijas staciju. Varu piekrist viedoklim, ka Latvijā vēl nav attīstījies noieta tirgus tiem sadzīves atkritumiem, kas vairs nav piemēroti atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei un kas joprojām nonāk atkritumu poligonos, piesārņojot mūsu vidi. Bet situācija mainīsies.

Skats nākotnē un neizmantotā iespēja

Mums ir jāseko vides jautājumu attīstībai attīstītajās valstīs, jāmācās no labajiem piemēriem. Pieaugot iespējai no atkritumiem iegūta kurināmā izmantošanai enerģijas ražošanā, attīstītos šī atkritumu pārstrādes niša un samazinātos poligonos noglabājamo atkritumu daudzums. Turklāt tā būtu iespēja enerģijas ražošanā palielināt elastību attiecībā uz enerģijas avotiem jeb kurināmo. Lielākie ieguvēji būtu enerģijas lietotāji, vietējie iedzīvotāji, jo galaproduktu cena būtu stabilāka un prognozējamāka. Tas sekmētu pilsētas pilnvērtīgāku resursu izmantošanu un stiprinātu valsts enerģētisko neatkarību.

Katram no mums būtu jāpiedomā un jārūpējas par to, lai mēs radītu pēc iespējas mazāk atkritumu. Pilnībā piekrītu, ka valsts mērogā ir nepieciešami rīki un pasākumi atkritumu daudzuma samazināšanai. Tomēr tas nenotiek vienas nakts laikā.  Līdz attīstīsies šādi risinājumi, problēma saglabāsies – katru gadu izgāztuvēs nonāk vairāki simti tūkstoši tonnu atkritumu. Tā vietā, lai atkritumus noraktu zemē, tos var izmantot kā vērtīgu enerģijas avotu.

The post Enerģijas ieguve no atkritumiem ir aprites ekonomikas sastāvdaļa appeared first on IR.lv.

COVID-19 laivā esam visi – aicinām veselības nozari uz konstruktīvu sadarbību

$
0
0

Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Slimnīcu biedrības vārdā aicinu veselības nozari uz konstruktīvu sadarbību, pilnvērtīgi novērtējot pašvaldību otrā un trešā līmeņa slimnīcu potenciālu, kā arī medicīnas personāla kompetenci, sniedzot nepieciešamo palīdzību gan ar Covid-19 inficētajiem, gan visiem pārējiem pacientiem. Uzticēšanās pašvaldību slimnīcu personālam un viņu zināšanām ir nozīmīgs faktors sociālā miera nodrošināšanai. Tikpat būtiski ir skaidri noteikumi un visa veida atbalsts pašvaldību slimnīcām.

Diemžēl pēdējā laikā publiskajā telpā ir izskanējis nepamatots Veselības inspekcijas viedoklis par pašvaldību otrā un trešā līmeņa slimnīcu it kā nepietiekamo gatavību un kapacitāti uzņemt ar Covid-19 saslimušos pacientus, lai sniegtu profesionālu medicīnisko palīdzību.

Tajā pašā laikā maz tiek skaidrots, ka atbilstoši Hospitalizācijas plānā noteiktajam pacientus ar aizdomām par Covid-19 saslimšanu aprūpē piektā un ceturtā līmeņa slimnīcās, kas ir tikai 7 no visām Latvijas slimnīcām, papildus bērni tiek aprūpēti Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Hospitalizācijas plāns paredz, ka pašvaldību otrā un trešā līmeņa slimnīcu galvenā loma ir atslogot augstākā līmeņa slimnīcas no vieglāko pacientu ārstēšanas un daļēja Neatliekamās palīdzības slimnieku uzņemšana un ārstēšana ar vieglākām saslimšanām, nevis Covid-19 pacientu stacionēšana.

Vairums pašvaldību slimnīcas strādā profesionāli, atbildīgi un pilnvērtīgi, jo ir veiksmīgi nodrošinājušas palīdzību ar Covid-19 saslimušajiem pacientiem, vienlaikus operatīvi ierobežojot vīrusa izplatību slimnīcās, apzinot iespējamos inficēšanās ceļus un izolējot kontaktpersonas. Tas liecina par šo slimnīcu personāla sagatavotību un pareizu rīcību, saskaroties ar inficētajiem pacientiem.

Šādi valsts atbildīgo institūciju paziņojumi ārkārtējās situācijas un pandēmijas laikā izraisa neizpratni medicīnas darbiniekos, kuri strādā atbildīgi, godprātīgi, profesionāli un turklāt lielas spriedzes apstākļos. Šodien ir jānovērtē ikviens medicīnas darbinieks, kurš nenogurstoši un ar vislielāko atbildību dara savu darbu cilvēku labā.

Savukārt Veselības inspekcijas aizrādījumi par nepietiekamo aizsarglīdzekļu un neatbilstošu telpu aprīkojumu Covid-19 pacientu uzņemšanai un ārstēšanai otrā, trešā līmeņa slimnīcās ir atkarīgi no Veselības ministrijas aizsarglīdzekļu sadales principiem starp dažāda līmeņa slimnīcām un nav atkarīgi no šo iestāžu vadītājiem. Patlaban ļoti svarīgi ir nodrošināt arī šīs slimnīcas ar aizsarglīdzekļiem vai arī finansējumu to iegādei. Tāpat būtiski būt ciešā kontaktā un veicināt savstarpējo komunikāciju, lai neskaidrie jautājumi tiktu operatīvi risināti.

Tāpēc aicinu visas valsts un pašvaldību institūcijas uz kopīgu sekmīgu sadarbību, lai vienoti un pēc iespējas sekmīgāk pārvarētu Covid-19 pandēmiju. Tāpat atbilstoši novērtēt pašvaldību slimnīcu darbu un ieguldījumu ārkārtējās situācijas laikā, paturot prātā šīm slimnīcām uzticētos uzdevumus. Svarīgi ir strādāt un meklēt risinājumus kopā, jo patlaban Covid-19 laivā esam visi un, tikai noturot to uz ūdens un lieki nesvārstot, ir iespējams sasniegt kopīgos mērķus.

The post COVID-19 laivā esam visi – aicinām veselības nozari uz konstruktīvu sadarbību appeared first on IR.lv.

Par operatīvu atbalstu ceļojumu un tūrisma nozarei pēc ārkārtējās situācijas beigām

$
0
0

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija (ALTA), kas apvieno 63 vadošos tūrisma operatorus un aģentus, novērtējot līdzšinējās Ekonomikas ministrijas un Ministru kabineta aktivitātes, vērš uzmanību, ka bez valsts atbalsta tūrisma operatoru un tūrisma aģentu uzņēmumu darbība nebūs iespējama pēc pasludinātā ārkārtējās situācijas termiņa beigām. Pēc Pasaules tūrisma organizācijas (PTO) prognozēm tūrisma pakalpojumus nodrošinošie uzņēmumi pilnvērtīgi varēs atsākt strādāt, sākot ar nākamā gada aprīli, kad sāksies jaunā tūrisma sezona Eiropā.

13. maijā Eiropas Komisija nāca klajā ar vadlīnijām un ieteikumiem, kur līdz ar ieteikumu dalībvalstīm pakāpeniski atcelt ceļošanas ierobežojumus un pēc mēnešiem ilgušas norobežošanas ļaut tūrisma uzņēmumiem atsākt darbību, ir arī norādījums sniegt palīdzību tūrisma nozarei atgūties no pandēmijas, sniedzot atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

ALTA ceļojumu un tūrisma nozares atbalsta kontekstā, bez jau Ekonomikas ministrijas darba kārtībā kopš marta izskatāmajiem jautājumiem par repatriācijas izmaksu segšanu tūrisma operatoriem un ceļojumu vaučeru ieviešanu, pēc ārkārtējās situācijas beigām piedāvā sekojošus specifiskus atbalsta mehānismus, kuru ieviešana nodrošinātu mazo un vidējo uzņēmumu darbības saglabāšanu.

1) Atbalstīt darbinieku apmācības, t.sk., padziļinātas digitalizācijas zināšanas un prasmes, vienreizējā granta ietvaros dodot iespēju novirzīt līdzekļus jaunu eksportspējīgu tūrisma produktu izstrādei, pārdošanas sistēmu digitalizācijai un klientu pārvaldības sistēmu ieviešanai, tādējādi nodrošinot uzņēmumu nākotnes konkurētspēju.

2) 2020. gada 29. maijs ir pēdējā darba diena, kad tūrisma operatoru un aģentūru vadītājiem ir jāpieņem lēmums par uzņēmuma tālāko darbību un, ievērojot spēkā esošos normatīvos aktus, jāinformē darbinieki, ja darba attiecības plānots izbeigt pēc 2020. gada 30. jūnija, kas ir šobrīd spēkā esošais datums, līdz kuram darbinieki varēs saņemt dīkstāves pabalstus.

Saskaņā ar ALTA apkopoto informāciju, iestājoties ārkārtējai situācijai, darbinieku skaits uzņēmumos ir samazināts vidēji par 25%, no atlikušajiem 75% izmanto dīkstāves pabalstu kā atbalsta mehānismu. Pēc dīkstāves pabalsta izmaksas beigām paredzams, ka darbinieku skaits varētu tikt samazināts vēl līdz pat 80%, ja netiks sniegts valsts atbalsts. Līdz šim tūrisma operatori un aģenti ne tikai paļāvušies uz valsts atbalstu ārkārtējā situācijā, bet paralēli īstenojuši radikālus uzņēmumu darbības optimizācijas pasākumus. Uzņēmumos maksimāli samazinātas vai apstādinātas saimnieciskās darbības izdevumu pozīcijas. Tomēr vislielākā izdevumu sadaļa ir darbaspēka izmaksas, kas arī pēc visu izdevumu samazināšanas ir vismaz 75% no kopējām uzņēmuma izmaksām.

Nepieciešama subsidētu darba vietu radīšana, lai saglabātu minimāli nepieciešamo darbinieku skaitu uzņēmumos (NACE klasifikatora kodi NACE 79.1: 79.11, 79.12) – ne mazāk kā 50% apmērā no to skaita 2020. gada 11. martā.

Paredzēt subsidēto darba vietu samaksu vismaz 700 eiro mēnesī un VSAOI un IIN nomaksu, vienlaikus atļaujot darba devējiem veikt piemaksas pie šīs summas.

3) Vienreizēja granta/subsīdijas piešķiršana tūrisma operatoriem un aģentūrām to likviditātes saglābšanai. Šāds atbalsta mehānisms jau ieviests Igaunijā. Iespējamais granta aprēķināšanas modulis mūsu redzējumā: pieejamā granta summa varētu tikt noteikta 95% apmērā no 2019. gadā nomaksātajiem kopējiem darbaspēka nodokļiem, bet ne vairāk kā 150 000 eiro.

Kā liecina ALTA veiktais datu apkopojums, 17 lielāko uzņēmumu izdevumi uzņēmuma uzturēšanai mēnesī ir ap 50 000 eiro, attiecīgi trīs mēnešu uzturēšana ir 150 000 eiro, kas arī būtu maksimāli pieejamā. Kopējā tūrisma operatoru un aģentu (NACE 79.1) darbaspēka nodokļos valstij samaksātā summa 2018. gadā pēc LDDK apkopotajiem datiem bija 8,6 miljoni eiro.

Trīs mēneši, kas minēti aprēķinos, ir laiks, kas nepieciešams, lai uzņēmēji saprastu, kā tālāk strādāt, veiktu uzņēmuma darbības pielāgošanu jaunajai situācijai, īstenotu minimālos mārketinga pasākumus, kas nepieciešami, lai tie varētu sagatavoties nākošajai sezonai.

4) Veikt grozījumus noteikumos, kas paredz ALTUM apgrozāmo līdzekļu aizdevumus/pieejamību tūrisma pakalpojumu sniedzējiem – operatoriem un aģentiem, kas jau minēti ALTA 15. maijā iesniegtajos priekšlikumos LIAA Tūrisma departamentam un paredz neprasīt galvojumu un biznesa plānu tuvākajiem mēnešiem, bet gan nākamajam gadam, kad arī PTO prognozē starptautiskā tūrisma atjaunošanos. Uzskatām, ka, īstenojot valsts atbalsta mehānismus, tiktu īstenota solidaritāte starp uzņēmumiem, uzņēmumu darbiniekiem un valsti. Izbeidzot tūrisma aģentūru un operatoru darbību, veidosies situācija, ka tūrisma pakalpojumu pasūtījumi tiks veikti ārpus Latvijas teritorijas, tādējādi nodokļi par pakalpojumiem netiks ieņemti Latvijā.

Mēs redzam šos kā minimāli nepieciešamos atbalsta mehānismus, lai nodrošinātu tūrisma operatoru un aģentu darbību krīzes pārvarēšanai un nodrošinātu uzņēmumu dzīvotspēju.

Inga Kavaca, ALTA valdes priekšsēdētāja

The post Par operatīvu atbalstu ceļojumu un tūrisma nozarei pēc ārkārtējās situācijas beigām appeared first on IR.lv.

Krīzes risinājumi augstākajā izglītībā var sekmēt attīstību

$
0
0

Sākoties Covid-19 izraisītajai krīzei, Latvijas augstākās izglītības iestādes neizjuta tūlītēju tās ietekmi, tomēr tuvāko gadu laikā, samazinoties augstskolu ienākumiem, var tikt būtiski kavēta augstākās izglītības attīstība. Latvijā ir ierobežots izejvielu un energoresursu apjoms, tāpēc valsts un tautsaimniecības ilgtermiņa attīstībai īpaši būtisks ir augsts iedzīvotāju izglītības līmenis. Tas ir priekšnosacījums konkurētspējai globālajā tirgū, kā arī lokālās ekonomiskās stabilitātes instruments – pētījumi liecina, ka iedzīvotāju grupās ar augstāku izglītības līmeni arī ir augstāks legālais atalgojums, no kura valsts budžetā tiek maksāti nodokļi, kā arī zemāks bezdarba līmenis.

Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) datiem 59% no studējošajiem paši maksā par savām studijām. Pirmskrīzes periodā 2018. gadā kopējie ieņēmumi no studiju maksām bija aptuveni 81 miljons eiro (valsts augstskolās 57 milj. eiro, privātajās – 24 milj. eiro). Novērtējums liecina, ka būtisku daļu no šīs summas (aptuveni 30 milj. eiro, no kuriem 20 milj. eiro attiecināmi uz valsts augstskolām, bet 10 milj. eiro – uz privātajām) ienes ārvalstu studenti. Rēķinoties ar paredzamo ieņēmumu kritumu Latvijas augstskolās, nepieciešams veikt pasākumu kopumu, kas mazinātu kritumu un sekmētu iespējami racionālu un efektīvu pieejamo resursu izmantošanu.

Nepretendējot uz visu problēmu un to risinājumu uzskaitījumu, gribētos minēt dažus, manuprāt, būtiskākos, kas attiecas uz papildus finansējuma ienākšanu sistēmā vietējā un ārējā tirgū, kā arī uz šo resursu efektīvu un lietderīgu izlietojumu.

Pirmkārt, nepieciešama viegli pieejamu studiju un studējošā kredītu nodrošināšana visiem studentiem, paredzot atvieglotu kredītu dzēšanas kārtību.

MK noteikumi Nr. 231 “Noteikumi par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem” šim gadam paredz 2000 studentu kreditēšanu par kopēju summu 3 milj. eiro. Noteikumu anotācijā minētajos aprēķinos nav ņemta vērā Covid-19 krīzes ietekme, tāpēc nepieciešamas korekcijas, paredzot plašu kredītu dzēšanas programmu, ja students, secīgi un sekmīgi studējot, absolvē augstskolu un regulāri maksā nodokļus valsts budžetā. Par maksu studējošo vietējo studentu skaits ir aptuveni 35 000, veidojot aptuveni 15 milj. eiro ieņēmumus gadā – tas liek domāt, ka nepieciešamais finansējums studiju un studējošā kredītiem varētu pārsniegt 10 milj. eiro. Ir būtiski savlaicīgi paredzēt kārtību, kādā tiek palielināta studiju un studējošo kredītiem pieejamā summa pēc vajadzības.

Otrkārt, lai nostiprinātu Latvijas augstākās izglītības sistēmas konkurētspēju globālajā tirgū, nepieciešams to dotēt krīzes periodā, tajā pašā laikā mazinot mākslīgi izveidoto birokrātisko barjeru negatīvo ietekmi.

Tas, krīzei beidzoties, sniegs augstskolām iespēju ātri atgriezties globālajā tirgū vismaz iepriekšējā līmenī. Covid-19 krīzes ietekmē nākamajā studiju gadā ievērojami kritīsies maksājošo ārvalstu studentu skaits, tomēr augstskolām jānodrošina stabils un kvalitatīvs studiju process. Attiecīgi, izmaksas akadēmiskā procesa nodrošināšanai būtiski nesaruks, lai gan samazināsies studentu skaits un ieņēmumi. Lai arī nākotnē augstākās izglītības eksports būtu joma, kas sniedz lielus ienākumus valsts budžetā, krīzes pārvarēšanas periodā eksportspējas saglabāšanai, līdzīgi kā citās nozarēs, arī augstskolām ir nepieciešama dotācija daļējai šo zaudējumu segšanai. Tas sniegs iespēju saglabāt akadēmisko personālu, kas nodrošina studiju procesu ārvalstu studentiem. Pieņemot, ka iespējamie zaudējumi sastādīs pusi no ieņēmumiem no ārvalstu studentiem (aptuveni 15 milj. eiro) un abas puses – valsts un augstskolas – šos zaudējumus segs solidāri, augstskolām nākošajam studiju gadam nepieciešama dotācija 7,5 milj. eiro apmērā (aptuveni 5 milj. eiro valsts augstskolām un 2,5 milj. eiro – privātajām), kas sadalāma proporcionāli ieņēmumiem no augstākās izglītības eksporta pašreizējā studiju gadā.

Lai sekmētu Latvijas augstākās izglītības konkurētspēju, nepieciešams atcelt papildus prasības kas kavē augstākās izglītības eksportu un samazina ieņēmumus Latvijas augstākās izglītības sistēmā.

MK noteikumos Nr.846 “Noteikumi par prasībām, kritērijiem un kārtību uzņemšanai studiju programmās” izdarītie grozījumi paredz, ka ārzemnieks iesniegumam pievieno starptautiskās testēšanas institūcijas izsniegtu dokumentu, kas apliecina studiju valodas prasmi vismaz B2 līmenī. Šāda prasība globālas konkurences apstākļos Latvijas augstskolas nostāda nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinājumā ar valstīm, kuras uzticas savu augstskolu uzņemšanas komisijām. Šī nevienlīdzība pastiprināsies vēl vairāk, kad Covid-19 ietekmē pretendēšana uz minēto sertifikātu notiks tiešsaistē, jo ne visās valstīs ir pieejams stabils internets, kas ļauj 2,5 stundas darboties tiešsaistē, kārtojot testu. Manuprāt, šī iemesla dēļ, noteikumu punkts par starptautiskās testēšanas institūcijas izsniegtu dokumentu ir jāatceļ.

Runājot par normatīvo regulējumu, jāmin arī Augstskolu likuma 56. panta trešā daļa, kas paredz būtiskus ierobežojumus valodu lietojumam Latvijas augstskolās, sašaurinot to iespējas konkurēt  globālajā tirgū. Savulaik paredzētais ierobežojums studijas par valsts budžeta līdzekļiem realizēt tikai valsts valodā ir transformējies vispārējā aizliegumā lietot citas, kā tikai Eiropas Savienības oficiālās valodas, mākslīgi ierobežojot Latvijas augstākās izglītības sistēmas attīstības iespējas salīdzinājumā ar valstīm, kur šādu ierobežojumi nav. Lai to novērstu, Augstskolu likuma 56. pantu nepieciešams izteikt redakcijā, kas paredz, ka studijas par valsts budžeta līdzekļiem notiek valsts valodā, savukārt pārējos gadījumos valodu lietojumam ierobežojumu nav.

Augstskolu likuma 85. panta piektā daļa nosaka, ka lēmumu par ārvalstīs iegūta izglītības dokumenta atzīšanu augstskola pieņem uz Akadēmiskās informācijas centra izziņas pamata, kā rezultātā pat vienkāršākajos gadījumos studiju uzsākšanas process tiek mākslīgi sadārdzināts un pagarināts pat par vairākiem mēnešiem salīdzinājumā ar valstīm, kur šādas prasības nav. Tajā pašā laikā augstskolu uzņemšanas komisijas ar vairāk nekā desmit gadu darba pieredzi standarta gadījumos ir spējīgas lēmumus pieņemt patstāvīgi, Akadēmiskās informācijas centra ekspertus izmantojot pēc nepieciešamības.

Kā jau tika minēts, nepieciešams īstenot arī vairākus pasākumus Latvijas augstākās izglītības sistēmai pieejamo resursu efektīvākai un lietderīgākai izmantošanai. Šie jautājumi jau vairākas desmitgades ir klupšanas akmens ministrijas ierēdņiem un arī Valsts kontroles ziņojumam nebija liela ietekme. Minēšu tikai dažas no problēmām – pirmajai nepieciešams pakāpenisks ilgtermiņa risinājums, abas pārējās risināmas īsākā termiņā. Neraugoties uz atkārtotām Ekonomikas ministrijas prognozēm par darba tirgus attīstību, kas norādīja uz darbaspēka ar augstāko izglītību trūkumu vienās, bet pārpalikumu – citās izglītības tematiskajās grupās, budžeta līdzekļi augstākajā izglītībā tiek dalīti, vadoties pēc PSRS laikos iedibinātās metodikas, tās sliktākajā izpildījumā, t.i. praktiski neinteresējoties par to izlietojuma rezultātu un efektivitāti. Rezultātā nonākot līdz anekdotiskai situācijai, kad visa augstākās izglītības sistēma, izmantojot visai lielus valsts budžeta līdzekļus, gada laikā spēja sagatavot vienu fizikas skolotāju. Pašlaik budžeta vietu sadalījuma noteikšanā netiek ņemta vērā piešķirtā finansējuma ekonomiskā atdeve, ne vērtējot absolventu bezdarba līmeni, ne viņu veiktās nodokļu iemaksas.

Būtiskākais darbaspēka ar augstāko izglītību trūkums tiek prognozēts dabaszinātņu un inženierzinātņu jomās, savukārt pārprodukcija sagaidāma humanitāro, sociālo zinātņu, kā arī pakalpojumu jomās.

Pēdējās trijās jomās saskaņā ar IZM datiem bakalaura un maģistra studiju līmenī tiek finansētas vairāk nekā 7000 budžeta vietas, kas ir aptuveni trešdaļa no kopējā budžeta vietu skaita. Gadā tiek tērēti aptuveni 20 milj. eiro. Paredzot pakāpenisku pāreju studiju finansēšanai humanitārajās un sociālajās zinātnēs, kā arī pakalpojumu sfērā uz valsts garantēto kreditēšanas sistēmu un novirzot līdzšinējos valsts budžeta līdzekļus dabas un inženierzinātņu jomām, kopējie ieņēmumi augstākajā izglītībā pieaugtu, bet to izlietojums kļūtu efektīvāks.

Vēl viens efektīvs risinājums būtu atteikšanās no dārgās un laika garam neatbilstošās akreditācijas sistēmas augstākajā izglītībā, nevis atkārtota tās termiņu pārcelšana. Pēc pārejas uz studiju virzienu akreditāciju, kurai bija jāseko pārejai uz augstākās izglītības iestāžu institucionālo akreditāciju, liekot uzsvaru uz augstskolu kvalitātes nodrošināšanas sistēmu novērtēšanu, IZM sagatavoja grozījumus Augstskolu likumā, kas faktiski atsvieda augstākās izglītības kvalitātes vērtēšanu pagājušā gadsimtā, un, apejot Ministru kabinetu, bez finanšu analīzes iesniedza tos otrajam lasījumam Saeimā. Rezultātā pašlaik Latvijā ir spēkā gara, dārga un birokrātiski sarežģīta studiju programmu akreditācijas sistēma, kuras kopējās izmaksas ir aptuveni 8 līdz 10 milj. eiro, salīdzinājumā ar augstākās izglītības iestāžu institucionālo akreditāciju par 2 līdz 3 milj. eiro. Turklāt jāņem vērā, ka minētās izmaksas tiks segtas no līdzekļiem, kas būtu ieguldāmi augstskolu attīstībā, sekmējot to darbības kvalitāti un konkurētspēju. Atteikšanās no šī brīža krīzes dēļ apturētās dārgās, smagnējās un pārlieku birokratizētās akreditācijas sistēmas un tās aizstāšana ar mūsdienīgāku, sniegtu iespēju augstākās izglītības attīstībai novirzīt vismaz par 5 milj. eiro vairāk, iekļaujoties tajos pašos termiņos.

Visbeidzot jāmin jaunajā Augstskolu likuma grozījumu projektā paredzētās augstskolu padomes un to neskaidrais finansēšanas modelis. Sagatavojot konceptuālo ziņojumu un tam atbilstošo projektu grozījumiem Augstskolu likumā, nav viesta skaidrība par izmaksām jaunveidojamajai struktūrai.

Tā kā padomēm paredzēti pienākumi un atbildība stratēģisku un finansiāli dārgu daudzmiljonu lēmumu pieņemšanā, tie, visticamāk, netiks veikti sabiedriskā kārtā. Ņemot par pamatu vidējo padomes locekļu skaitu un vidējo atalgojumu valstī, nepieciešamais algu fonds varētu būt vairāk nekā 2 milj. eiro gadā. Papildus jāņem vērā arī izmaksas padomju darbības nodrošināšanai (telpas, to uzturēšana, tehnika, personāls u.c.). Visas minētās izmaksas citos apstākļos varētu tikt novirzītas augstākās izglītības sistēmas attīstībai. Turklāt jāņem vērā, ka virknē Eiropas valstu, kur šādas padomes pēdējā desmitgadē ir izveidotas, tam nesekoja strauja augstākās izglītības sistēmas izaugsme. Tāpēc aicinu izskatīt iespēju atlikt tālāku Augstskolu likuma grozījumu virzību, kamēr nav skaidras to radītās papildus izmaksas, finansēšanas avoti un kārtība.

Viss augstāk minētais ir īstenojams, problēma ir tikai politiķu gribā un ierēdņu prasmē virzīt šo jautājumu risināšanu. Turklāt,  jo ātrāka un finansiāli pamatotāka būs rīcība, jo lielākas būs mūsualsts izredzes gan lokālajā, gan globālajā augstākās izglītības telpā.

The post Krīzes risinājumi augstākajā izglītībā var sekmēt attīstību appeared first on IR.lv.

Bez prasmju pilnveidošanas nav iedomājama nākotne

$
0
0

Digitālās prasmes – šis vārdu salikums liekas tik pašsaprotams, ka dažreiz pat kaitina, ka par to atkal ir jārunā. Tas nav tāpēc, ka esmu programmētāja vai perfekti pārvaldu dažādas tehnoloģijas. Covid-19 laiks licis saprast, ka dažiem tik elementārā Google Hangouts, MS Teams zvani vai WhatsApp lietošana interneta pārlūkā ir jaunas prasmes, kas jāapgūst un prasa laiku. Tieši šā iemesla dēļ man ļoti patīk vadīt IT Izglītības fondu Start(IT), kas strādā, lai skolās un ikvienam būtu iespēja apgūt nākotnes prasmes. Tas ir daudz svarīgāk par nākotnes profesiju apguvi, jo par to, vai viena vai cita profesija pastāvēs, mēs varam tikai spekulēt.

Ikdienā mēs redzam aizvien jaunas profesijas. Jau tagad uzņēmumos tiek meklēti inovāciju vadītāji, mākslīgā intelekta, lietu interneta eksperti, dronu operatori. Sagaidāms, ka nākotnē būs vēl citas jaunas un interesantas profesijas, piemēram, kripto detaktīvs, kas izmeklēs nelikumīgi notikušos darījumus digitālā vidē, bet digitālais arheologs būs programmētājs, kas pētīs sen aizmirstas videospēles un centīsies atrast kaut ko aizmirstu kodā, ko varētu izmantot. Tāpēc esmu pārliecināta – ja cilvēks strādā darbu, kas ne visai apmierina, sevi ir jāpilnveido, lai nonāktu apstākļos un vidē, kuru vēlies redzēt un piedzīvot.

Visas nākotnes profesijas mēs nevaram paredzēt, tāpēc ikvienam ir jāpilnveido savas zināšanas neatkarīgi no cilvēka profesijas.

Pati esmu ieguvusi politoloģijas maģistra grādu Latvijas Universitātē. Studiju laikā būtu novērtējusi, ja būtu bijis obligātais kurss, kurā jāapgūst pamata IT prasmes, iespējams, pat pamata programmēšanas prasmes (ASV un Kanādā ir augstskolas, kur IT prasmes ir jāapgūst visos studiju kursos). Toties kopš tā laika esmu savā tempā un sev brīvā laikā apguvusi dažas prasmes, ko iesaku arī citiem.

Pirmkārt, iesaku apgūt mākslīgā intelekta (MI) pamatus. Daži MI salīdzina ar elektrību, citi ar automašīnu izgudrošanu. Mūsu ikdienu MI jau ietekmē, un nākotnē tā loma tikai palielināsies. Vai zināt, kā tiek izvēlētas nākamās dziesmas rekomendācijas lietotnē Spotify? Vai zināt, kādu lomu MI tajā spēlē? No maija sākuma MI kurss Elements of AI, kura veidotāji ir Helsinku Univesitāte un tehnoloģiju uzņēmums Reaktor, ir pieejams ikvienam arī latviešu valodā. Kurss sniedz ieskatu MI pamatos un palīdz attīstīt nepieciešamās iemaņas darbam ar MI. Bezmaksas Elements of AI tiešsaistes kursu apguvu angļu valodā, līdz ar to varu apliecināt, ka kursa saturs ir vērtīgs. Turklāt tā izpildei nav nepieciešamas programmēšanas vai augstākās matemātikas zināšanas. Start(IT) strādā pie tā, lai Latvijā kursam reģistrētos 1% Latvijas iedzīvotāju un mēs pārspētu tādas valstis kā Zviedrija, Somija un Igaunija, kurām attiecīgais kurss lokālās valodās jau pieejams kādu laiku.

Otrkārt, iesaku apgūt programmēšanas valodas pamatus. Pirms vairāk nekā 10 gadiem es apguvu Ruby programmēšanas valodas pamatus. Liels bija prieks, kad skatījos sevis uzprogrammēto blogu. Programmēšana nav domāta tikai puišiem. Programmēšana nav kaut kas ļoti garlaicīgs. Patiesībā, lai kļūtu par labu programmētāju, kas saņem labu algojumu, ko var redzēt jebkurā darba piedāvājumu sludinājumu portālā, cilvēkam ir jābūt ļoti kreatīvam un jābūt labām zināšanām matemātikā, dabaszinātnēs un sociālajās zinātnēs, kā arī jābūt labām komunikācijas prasmēm. Programmēšanas prasmju apvienošana ar citas profesijas prasmēm ir pat ļoti vēlama. Piemēram, jurists un programmētājs ir tikai viena no iespējamām izcilām kombinācijām. Start(IT) Java video lekcijās ikviens var apgūt programmēšanas pamatus latviešu valodā, vienlaikus ir tik daudz citu iespēju, kur to izdarīt bezmaksas, piemēram, www.bootcamp.lv.

Treškārt, iesaku apgūt datorzinātņu pamatus. Lai gan vārdu salikums datorzinātnes nav no pievilcīgākajiem vārdu salikumiem (es droši vien to sauktu – ievads IT), tomēr izpratnei par šo nozari ir jābūt ikvienam. Ja vēl pirms kāda laika likās, ka vēl kādus 5–10 gadus noteikti varēs iztikt bez pilnīgas sapratnes par šo zinātni, tad tagad tā vairs nav. Es personīgi sākšu šo Hārvardas Universitātes izstrādāto tiešsaistes kursu angļu valodā – CS50: Introduction to Computer Science. Tas ir bezmaksas, jāmaksā ir tikai par sertifikātu, ja cilvēks vēlas tādu saņemt.

Mūsdienās iespēju spektrs ir plašs. Ikvienam ir jāatrod laiks ikdienas darbos un pienākumos, lai mēs apstātos un iemācītos jaunas prasmes un zināšanas. Tas mums palīdzēs ne tikai saglabāt konkurētspēju darba tirgū digitalizācijas laikmetā, bet uzturēs mūsu pelēkās šūniņas labā fiziskajā formā, lai mēs saglabātu prāta asumu un nenovecotu.

The post Bez prasmju pilnveidošanas nav iedomājama nākotne appeared first on IR.lv.


Vai studenti negrib par daudz?

$
0
0

Gandrīz visi esam sēdējuši skolas solā – bijuši skolēni un liela daļa arī studenti. Daudzi no mums atceras tēva vai omītes teikto, ka “mantu tev var atņemt, turpretī izglītība gan tev būs vienmēr”. Šajos vārdos ir liela daļa taisnības, kuru mūsu Izglītības un zinātnes ministrija ir nedaudz apgreidojusi, piemetinot, ka “izglītība tev ir dāvana no valsts”.

Covid-19 izraisītā globālā krīze nāk viļņiem. Pirmo tā skāra mūsu veselības sistēmu, kas tīri labi noturējās, jo valsts sniedza atbilstošu atbalstu. Nākamais vilnis ietekmēja ekonomiku, kuras stabilizācijai valsts amatvīri steigšus novirzīja simtiem miljonu eiro. Jaunākais sitiens ir skāris Latvijas studentus, bet atbildes vietā circeņi čīgā vijoli. Nē, īstenībā tas pat būtu labāk, jo atbilde no Izglītības un zinātnes ministrijas ir klaja necieņa un izpratnes trūkums par izglītības nozīmi un Latvijas studentu dzīves realitāti. Arī starptautiskie eksperti no OECD savā ziņojumā ir aicinājuši Latviju īpaši fokusēties uz izglītības pieejamību.

Vētru aizsāka Latvijas Studentu apvienības publicētās aptaujas rezultāti par to, ka aptuveni 12% studentu nevarētu turpināt mācības finansiālu apstākļu dēļ. Kā informē LSA, “Covid-19 izraisītās krīzes ietekmē pieaudzis bezdarba līmenis, īpaši skarot apkalpojošo sfēru, kurā nodarbināts katrs piektais strādājošais students. Neatkarīgi no tā, vai studējošais rūpējas par savu iztiku pats vai paļaujas uz ģimenes vai dzīvesbiedra atbalstu, pieejamie finanšu resursi daudziem ir sarukuši”.

Kamēr LSA aktīvi strādā pie tā, lai nodrošinātu ārkārtas risinājumus un palīdzētu studentiem, kuru augstākā izglītība ir apdraudēta, ir svarīgi turpināt publiski aizsākto diskusiju par augstākās izglītības nozīmi un tās pieejamību Latvijas studentiem.

Šī diskusija – gan sociālajos medijos, gan publiskajā komunikācijā no IZM puses – ir nonākusi, pirmkārt, pie idejas, ka “studijām nav jābūt vieglām un paralēli strādāt ir normāla prakse”, un, otrkārt, nostāda studentus lomā, kurā viņiem ir jābūt augsti cienījamajai Izglītības ministrijai pateicīgiem par budžeta vietām un prasīt ko vairāk būtu necienīgi.

Dzīves realitāte ir tāda, ka studijas daudziem jauniem cilvēkiem Latvijā ir privilēģija. Un nē, tā tam nevajadzētu būt, jo laba izglītība ļauj katram no mums realizēt savu iekšējo potenciālu un padarīt sabiedrību labāku, jo no izglītotas sabiedrības iegūstam mēs visi! Izmantojot izglītības sistēmu, valsts var arī mazināt Latvijas sabiedrības lielo nevienlīdzību un dažādu dzīvesgājumu cilvēkiem ļaut sākt studijas ar vienlīdzīgiem noteikumiem neatkarīgi no viņu maka biezuma. Diemžēl studiju un studējošo kredītu pieejamība, pieejamās stipendijas un dzīves dārdzība uzliek papildus slogu studentiem. Un pat ja mēs vēlamies skatīt izglītību šauri neoliberālā veidā – kā jomu, kur ieguldīt naudu, lai sabiedrība pelnītu vairāk naudas, tad cilvēku izglītība tik un tā ir viena no investīcijām ar vienu no augstākajām ekonomiskajām atdevēm sabiedrībai!

Nepieejamas izglītības dēļ daudzi ir spiesti uzņemties strādāt papildus darbu, lai izdzīvotu. Līdztekus studijām strādājot, krītas arī mācību kvalitāte, jo cilvēkam ir mazāk laika lasīt, atkārtot un diskutēt ar citiem par idejām. Ir mazāk laika arī vienkārši atpūsties un pavadīt laiku ar saviem tuviniekiem un draugiem. Ja pat mēs pieņemtu, ka “strādāt paralēli studijām ir normāli”, tad Latvijā tik un tā ir virkne neatrisinātu problēmu, par kurām nerunā – studējošajiem ir grūtāk atrast darbu gan tāpēc, ka viņi meklē nepilnas slodzes darbus, kas diemžēl nav ierasta prakse Latvijā, gan arī tāpēc, ka viņiem bieži vien trūkst pieredzes un nākas strādāt ar nozari nesaistītos darbos.

Patiesībā studēšana pati par sevi ir pietiekami nopietns, atbildīgs, sabiedrībai vajadzīgs darbs. Mums vajadzētu maksāt cilvēkiem par to, ka viņi izvēlas savu dzīvi pavadīt, padziļināti apgūstot kādu sabiedrībai vajadzīgu jomu, lai pēc dažiem gadiem padarītu Latviju par gudrāku, radošāku, interesantāku, inovatīvāku un produktīvāku vietu, kurā mums visiem dzīvot! Tam ir piemēri Ziemeļvalstīs, kur papildus bezmaksas augstākajai izglītībai ir arī praktiski universālas stipendijas, kas atbilst dzīves dārdzībai, nevis pēdējos 16 gadus ir bijušas iesaldētas 99,60 EUR/mēnesī apmērā. Pamato viņi to šādi – ir svarīgi dot studentam iespēju netraucēti studēt.

Ilgtermiņā mums jādomā, kā nodrošināt studentiem iespēju netraucēti studēt, nevis piestudēt papildus darbam. Tas attiecas gan uz studiju maksu, gan dzīvošanas izmaksām.

Lai studenti nebūtu spiesti studiju laikā strādāt, arī valsts galvotos studējošo kredītus, kas paredzēti ikdienas izmaksām, vajadzētu ļaut sākt atmaksāt 11 mēnešus pēc studiju pabeigšanas, līdzīgi kā tas tagad ir ar studiju kredītiem, kuri paredzēti studiju maksas segšanai.

Valsts galvotajiem kredītiem būtu jābūt piesaistītiem cilvēka ienākumiem pēc studijām, kā tas ir izplatīts daudzās Rietumeiropas valstīs.

Tas nozīmētu, ka valsts cilvēkā iegulda naudu, bet cilvēks sāk atmaksāt kredītu, tikai sākot ar brīdi, kad ir sācis pelnīt, piemēram, vidējo algu konkrētā profesijā. Ja jau IZM tik ļoti patīk pieminēt start-up vidi, tad pēc šādas pieejas Latvijā jau strādā viens start-up, kurš par brīvu apmāca cilvēkus programmēt, uzliekot par pienākumu sākt maksāt % daļu savu ienākumu tikai tad, kad viņi sasnieguši konkrētu algas līmeni. Tas pēc būtības būtu progresīvs nodoklis cilvēkam, kuram būs laba alga nākotnē, bez sloga uzlikšanas tiem, kam būs grūtības jebkādu iemeslu dēļ pēc studijām atrast labi atalgotu darbu.

Līdz šim Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvju – Reiņa Znotiņa (JKP) un Ilgas Šuplinskas (JKP) – neizpratne par augstākās izglītības mērķi un augstprātīgā komunikācija ir bijusi bezatbildīga, it īpaši Latvijas kontekstā. Tā var radīt studentos vilšanos par Latvijas augstākās izglītības sistēmu un vēl vairāk palielina draudus, ka tūlīt pēc plašākas robežu atvēršanas sāksies jauns emigrācijas vilnis līdzīgs tam, kādu Latvija piedzīvoja uzreiz pēc 2008. gada. Patiesībā, sekojot līdzi ziņām, rodas deja vu sajūta, jo šo pašu stāstu mēs dzirdam gadu no gada, tikai šoreiz studentiem ir izdevies pievērst visas sabiedrības uzmanību un parādīt patieso studentu dzīves realitāti.

#GribuStudēt kustība iedvesmo un parāda, ka, pietiekami skaļi sakot patiesību un pastāstot par savu pieredzi, ir iespējams ietekmēt esošo politiku! Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijai ir jāieklausās, jārīkojas ātri, nosvērti un domājot gan par šībrīža studentu atbalstu, gan par Latvijas valsts labklājību patiesā ilgtermiņā.

The post Vai studenti negrib par daudz? appeared first on IR.lv.

Padomi piemērotākās studiju formas izvēlē

$
0
0

Patlaban augstskolās un universitātēs sācies jauno studentu uzņemšanas laiks, un daudziem topošajiem studentiem jāpieņem lēmums ne tikai par augstskolu un studiju programmu, bet arī par to, kādu studiju formu izvēlēties. Tie, kas interesējušies par studiju iespējām, nereti sastapušies ar apzīmējumiem pilna laika klātienes studijas un nepilna laika neklātienes studijas. Ko īsti nozīmē katra studiju forma, ko tā sevī ietver un kā izvēlēties piemērotāko?

Atšķiras kredītpunkti un kontaktstundas

Pilna laika un nepilna laika studijas ietver sevī studijas dienā, vakarā, neklātienē, kā arī e-studijas, un vairāku desmitu gadu laikā ir novērots, katrai studiju formai ir sava mērķauditorija. Pilna un nepilna laika studiju veidi atšķiras pēc kredītpunktu un kontaktstundu skaita akadēmiskajā gadā, kā arī pēc studiju ilguma.

Ja pirms desmit gadiem izteikti populāras bija studijas vakaros, tagad nav vienas dominējošās tendences. Studējošie izvēlas to, kas viņiem ir ērtāks un vieglāk savienojams ar citām lietām: darbu, ģimeni, hobijiem, dzīvesvietu u.tml. Daļa augstskolu piedāvā visas studiju formas, turklāt studiju procesa laikā var mainīt izvēlēto formu, tāpēc katrs var atrast sev piemērotāko.

Strādājošs vai nestrādājošs students

Kā zināt, kura forma ir piemērotākā? Pirmkārt, jāsaprot, vai vēlies studēt un paralēli arī strādāt. Ja atbilde ir jā, jāsaprot, vai plānots pilnas slodzes darbs vai nepilnas. Tāpat jāņem vērā darba specifika, vai plānoti daudzi komandējumi un izbraucieni ārpus valsts? Otrkārt, jāņem vērā, vai studējošais dzīvo Rīgā vai ārpus tās. Cik liels ir attālums līdz augstskolai un cik bieži to būs iespējams mērot? Ja studējošais ir ģimenes cilvēks, ieteicams jautājumu pārrunāt ģimenes lokā. Ja topošajam studentam nav skaidrības, var doties uz augstskolu, izstāstīt savu situāciju un kopīgi atrast piemērotāko studiju formu.

Pilna laika klātienes studijas dienā visbiežāk izvēlas nestrādājoši cilvēki, jo nodarbības notiek darba dienās. Protams, ir arī darba vietas ar grafikiem, kurus ir iespējams savienot arī ar studijām dienām, tomēr jārēķinās, ka dienas studentiem ir ļoti daudz nodarbību.

Darbadienu vakaros vai sestdienās

Izvēloties nepilna laika studijas neklātienē (vakaros) bakalaura studiju programmās vai pilna laika studijas klātienē (vakaros) maģistrantūras studiju programmās, jārēķinās ar nodarbībām vairākos darba dienu vakaros nedēļā. Šādu studiju formu izvēlas gan jaunieši, kas tikko absolvējuši vidusskolu un vēl plāno uzsākt darba gaitas, gan jau strādājoši cilvēki.

Vēl viens no variantiem ir nepilna laika neklātienes studijas. Šādu studiju formu nereti izvēlas cilvēki, kuri dzīvo ārpus Rīgas, norādot, ka braukt uz augstskolu vienu reizi divās nedēļas ir ļoti ērti. Tādā gadījumā arī liels attālums nav šķērslis.

Ja attālums līdz augstskolai ir ļoti liels, piemēram, studējošais dzīvo citā valstī vai ļoti bieži ceļo, iespējams studēt arī e-studijās. Tas nozīmē brīvu studiju grafika plānojumu un iespēju mācīties sev ērtā laikā un vietā. Nav noteiktu semestru, studijas var uzsākt uzreiz pēc līguma parakstīšanas, arī pārbaudījumus var kārtot sev ērtā laikā. Ja ir vēlme visus pārbaudījumus nokārtot vienā nedēļā, var darīt arī tā. Izvēloties e-studijas, studentam jābūt ļoti uzņēmīgam un gatavam virzīties uz izvēlēto mērķi. Studiju formu un programmu ir daudz, tāpēc katram studētgribētājam var atrast piemērotāko un ērtāku. Galvenais ir vēlme studēt!

The post Padomi piemērotākās studiju formas izvēlē appeared first on IR.lv.

Ir iesaka

$
0
0

29. maijs. IZRĀDE. VISAS LABĀS LIETAS VALMIERAS DRĀMAS TEĀTRĪ. Britu autora Dankana Makmilana luga stāsta par kāda zēna mēģinājumu izprast iemeslus, kāpēc pieaugušie ir nelaimīgi. Piedzīvojis mātes pašnāvības mēģinājumu, viņš sāk veidot sarakstu ar lietām, kuru dēļ mātes dzīve ir dzīvības vērta. Galvenajā lomā Mārtiņš Meiers. Režisore Inese Mičule. Biļetes cena 25 €. 4. jūnijā izrādi varēs noskatīties tiešsaistē. Biļetes cena 10 €. Vdt.lv, Bilesuparadize.lv


29. maijs. IZRĀDE. MELNRAKSTS. KRIEVU TEĀTRA TIEŠSAISTES IZRĀDE. Dramaturga Sergeja Uhanova luga ir kā labirints. Ģimenes noslēpumu, kaislību un dīvainību varoņu dzīvē pietiktu vairākiem seriāliem. Turklāt katrs uzskata, ka viņam ir tiesības visu pārrakstīt, pārslēgties no detektīva uz melodrāmu, no mistikas uz komēdiju. Režisors Vladislavs Nastavševs. Lomās Anatolijs Fečins, Dana Bjorka, Maksims Busels un Veronika Plotņikova vai Darja Fečina. Biļetes cena 6 €. Bezrindas.lv


No 29. maija. FESTIVĀLS. OSOKINA MINI FESTIVĀLS@152 BRĪVĪBAS IELĀ 152. Pianista Andreja Osokina iecerētajā festivālā divas nedēļas nogales notiks pieci dažādi akustiskās mūzikas koncerti, kuros uzstāsies pazīstami mākslinieki — Chris Noah, Katrīna Gupalo, Rihards Lībietis un Erna Daugaviete, Vladislavs Nastavševs un Andrejs Osokins. Koncerti notiks klavieru salonā Brīvības ielā. Biļetes cena 20—40 €. Aula.lv


29. maijs. KONCERTS. SINFONIETTA RĪGA SEZONAS NOSLĒGUMA  KONCERTS TIEŠSAISTĒ. Koncerts noritēs Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē, bet tiešsaistē to varēs noklausīties ikviens. Programmā Karla Fīlipa Emanuela Baha Pirmā simfonija, Magnusa Lindberga Aventures un Volfganga Amadeja Mocarta Koncerts klarnetei un orķestrim. Piedalās klarnetiste Anna Gāgane, Sinfonietta Rīga, diriģents Normunds Šnē. Biļetes cena 7 €. Bilesuparadize.lv

The post Ir iesaka appeared first on IR.lv.

Miljonu legalizēšana

$
0
0

Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu prokuratūra šā gada sākumā cēlusi apsūdzību 11 personām, tajā skaitā septiņiem bijušajiem Swedbank darbiniekiem. Valūtas maiņas darījumos miljoniem eiro vērtībā iesaistīta arī kāda persona, kurai nav nekāda publiski redzama biznesa, taču ir kontakti ar politiķiem

Piekšpusdiena Vecrīgā. Līst. Vaļņu ielas bruģī laistās Swedbank filiāles reklāmas. Ārkārtējā situācija ieviesusi korekcijas bankas darbā. Taču arī pirms Covid-19 epidēmijas — jau nepilnu gadu — bankas klientiem vairs nav pieejams kāds pakalpojums. Tās ir skaidras naudas valūtas maiņas operācijas, kas tūristu pārpildītajā Vecrīgā parasti bija visai pieprasītas.

Stingrāku uzmanību iekšējiem kontroles pasākumiem banka sāka pievērst pēc tam, kad 2016. gadā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) piemēroja Swedbank 1,3 miljonu eiro sodu par pārkāpumiem — nepietiekamu naudas atmazgāšanas novēršanas kontroli. Banka nebija pievērsusi vajadzīgo uzmanību atsevišķu klientu veiktiem sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, kuriem šķietami nav ekonomiska vai nepārprotami tiesiska mērķa. Tāpat Swedbank nebija savlaicīgi ieguvusi dokumentus un informāciju par klientu saimniecisko vai personisko darbību tādā apmērā, lai pārliecinātos, ka tie nav uzskatāmi par aizdomīgiem.

Toreiz banka un FKTK vienojās par izlīgumu, kas ietvēra apņemšanos veikt uzlabojumus bankas iekšējās kontroles sistēmā. Tas bija periods, kad Swedbank visā Baltijā piedzīvoja virkni pārmaiņu. Kā atklāj nesen publiskotais starptautiskās kompānijas Clifford Chance ziņojums, Swedbank struktūrvienības Igaunijā un Latvijā gadiem ilgi bija piesaistījušas augsta riska klientus un ignorējušas prasības novērst naudas atmazgāšanas riskus. Savukārt pēc 2016. gada banka šiem jautājumiem sāka pievērst daudz nopietnāku uzmanību.

Lai gan tolaik darba uzdevumu sarakstā nebija tāda specifiska jautājuma kā valūtas maiņas procesu kontrole, resoriskā pārbaudē cita starpā tika vētīts, kā paši bankas darbinieki ievēro iekšējos noteikumus. Uzmanību piesaistīja procesi Vecrīgas filiālē, kur īsā laika sprīdī pie atsevišķiem darbiniekiem tika mainītas lielas summas — taču visas zem noteiktā sliekšņa, kas prasa klienta identificēšanu. Noteikumi tolaik bija vienkārši — bankas darbiniekiem bija jāpārbauda personas identitāte un darījums jāreģistrē tikai gadījumos, kad maināmās naudas summa pārsniedza 8000 eiro. Taču pie vieniem un tiem pašiem darbiniekiem ienāca liels skaits darījumu ar summām drusku zem šī sliekšņa — gluži kā rindā stāvētu simtiem klientu ar tūkstošiem kabatā, kas steidzami būtu jāsamaina.

Vairāk nekā 600 darījumu

Pārbaudē aizdomas par iespējamām problēmām valūtas maiņas procesā pastiprinājās. Tika konstatēts, ka 2017. gada pirmajos trijos mēnešos vienā filiālē atsevišķi darbinieki apkalpojuši vairāk nekā 600 valūtas maiņas darījumu zem reģistrācijas sliekšņa kopumā aptuveni piecu miljonu eiro vērtībā. Nauda parasti mainīta no dažādām Eiropas valstu valūtām, piemēram, britu mārciņām, norvēģu vai zviedru kronām uz eiro, un darījumos iesaistītas vienas un tās pašas personas. 

Parasti uz bankas filiāli nācis kāds kungs pusmūžā un viņa sabiedrotā. Praksē tas noticis tā — kungs atnācis ar naudu dažādās valūtās, vienā reizē gan nav bijušas lielākas naudas summas, kas ekvivalentas apmēram 100 tūkstošiem eiro. Klients nav lūdzis vienreizēju šīs naudas konvertāciju visā apmērā, bet gan sadalījis sīkos darījumos — mainot pa daļām, lai katrā reizē summa būtu mazāka par 8000 eiro slieksni. Bankas darbinieki šo lūgumu arī izpildījuši, lai arī tādējādi tika apieta nepieciešamība reģistrēt darījumu un tā veicēju, pārbaudīt darījumā izmantoto naudas līdzekļu izcelsmi. 

Procesā iesaistītie darbinieki vēlāk skaidrojuši, ka vīrietis bijis pastāvīgais bankas klients un esot domājuši, ka tāda bijusi bankas prakse šī individuālā klienta apkalpošanā. Taču pārbaudē Swedbank iekšienē nekas tāds netika konstatēts. Tieši pretēji — 2017. gada sākumā, konstatējot šos apstākļus, banka pārtrauca darba attiecības ar deviņiem bankas darbiniekiem, saskatot viņu atbildību šādu darījumu pieļaušanā. Tie ir septiņi strādājošie, kas bijuši tieši iesaistīti šo klientu apkalpošanā, filiāles vadītājs un arī viņa vadītājs, kas pārrauga vairāku filiāļu darbu, liecina Ir rīcībā esošā informācija. 

Swedbank par konstatēto informēja Finanšu izlūkošanas dienestu, kam tolaik bija cits nosaukums un vadītājs Viesturs Burkāns. Izmeklēšanu sāka Valsts policija. 

Desmiti miljonu gadā

Pēc vairāk nekā divu gadu izmeklēšanas kriminālprocess tagad ir pavirzījies uz priekšu. Maija vidū prokuratūra nāca klājā ar vēsti, ka gada sākumā šajā lietā apsūdzība celta 11 personām, informē prokuratūras pārstāve Laura Majevska. 

Visas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa. Likums par to paredz brīvības atņemšanu no trim līdz 12 gadiem.

Lietu uzraugošais Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Dmitrijs Troickis nekādus plašākus komentārus nesniedz. Prokuratūra vienīgi apstiprina, ka starp apsūdzētajiem ir bankas darbinieki. Arī Valsts policija nekādus komentārus nesniedz.

Līdzīgi arī Swedbank atteicās komentēt šo tēmu, vienīgi norādot, ka šajā kriminālprocesā izmeklējošajām iestādēm nav pretenziju pret banku. Swedbank ir bijusi informācijas avots, nevis izmeklēšanas objekts. Dienu pirms prokuratūras paziņojuma Swedbank bija izplatījusi savu preses relīzi, kurā norādīja, ka jau 2017. gadā banka nosūtījusi informāciju tiesībsargājošajām iestādēm par aizdomīgiem darījumiem, veicot skaidras naudas valūtas maiņu atsevišķās filiālēs. Bankas iekšējā drošības sistēma 2017. gadā identificēja šos darījumus, un iegūto informāciju Swedbank nodeva Finanšu izlūkošanas dienestam.

«Pārkāpumos iesaistītie bankas darbinieki neievēroja Swedbank procedūrās noteikto kārtību klientu identificēšanai. Tas ļāva atsevišķiem klientiem veikt liela apjoma skaidras naudas valūtas maiņu, nefiksējot viņu identitāti bankas sistēmās un neiegūstot informāciju par darījumā izmantoto līdzekļu izcelsmi,» norādīts preses relīzē.

Banka arī atzīmē, ka pārtraukusi darba tiesiskās attiecības ar visiem šajos darījumos iesaistītajiem darbiniekiem. Un parūpējusies, lai līdzīga prakse vairs neatkārtotos. «Pēc iekšējās kontroles sistēmas pastiprināšanas 2017. gadā līdzīgu pārkāpumu atkārtošanās nav iespējama. Turklāt valūtas maiņas pakalpojums šobrīd pieejams tikai Swedbank klientiem internetbankā vai mobilajā lietotnē,» norāda banka.

Žurnāla Ir rīcībā esošā informācija gan liecina — ir pastāvējušas aizdomas, ka dīvainie naudas maiņas darījumi Swedbank nav bijis unikāls, 2017. gada sākumam raksturīgs process. Klients šajā filiālē aktīvi mainījis naudu arī 2016. un 2015 gadā. Lai gan nav konkrētu datu par to, cik kopumā viņš un viņa sabiedrotie varētu būt samainījuši šajos gados, nav izslēgts, ka katru gadu šādi samainīti vairāki desmiti miljonu eiro. Naudas izcelsme bankas darbiniekiem bija jāskaidro, taču tā kā procedūras netika ievērotas, tas netika izdarīts. Šādiem darījumiem ir grūti saskatīt legālu ekonomisko pamatojumu, tāpēc nav izslēgts, ka valūtas maiņas process varētu būt bijis posms kādā naudas atmazgāšanas ķēdē, piemēram, legalizējot PVN shēmās, narkotiku tirdzniecībā vai kā citādi noziedzīgi iegūtus līdzekļus.

Futbols vieno

Noslēpumainais kungs —  miljonu mainītājs —, pēc žurnāla Ir rīcībā esošās informācijas, varētu būt Juris Miltiņš. Viņš pats gan to kategoriski noliedz. «Es par šo lietu neko nezinu,» sazvanīts pauda Miltiņš un nolika klausuli. Uz īsziņā nosūtītiem jautājumiem viņš neko neatbildēja, un arī turpmākie centieni viņu sazvanīt bija nesekmīgi.

Publiskajās datubāzēs par Miltiņu atrodama skopa informācija. Nav bijis ne amatpersona, ne uzņēmējs, ja neskaita līdzdalību kāda dzīvokļu kooperatīva pārvaldīšanā Rīgas centrā. 

Taču interesanti, ka Miltiņam ir labi kontakti ar Saeimā pārstāvētajiem politiķiem — viņš gadiem spēlējis Saeimas futbola komandā, tajā skaitā Saeimas komandas ietvaros apmeklējis arī parlamentāriešu sporta spēles Maskavā.

Pats viņš nekad Saeimā nav bijis ievēlēts kā deputāts. Taču Saeimā futbolistu trūkstot — deputāti uzaudzējuši vēderiņus un paskriet vairs nevarot, tāpēc nereti komandā kā viesspēlētāji piesaistīti arī futbolisti «no malas», skaidro Ir aptaujātie Saeimas futbola komandas locekļi. Arī kā komanda tā ir visai nosacīta, kapteiņi mainoties atkarībā no pasākuma un kopā sanākšanas idejas autora. Pārsvarā tās ir dažādas draudzības spēles ar dažādām citām valsts un pašvaldības iestāžu komandām.

Jaunās Vienotības politiķis Ainārs Latkovskis atceras Juri Miltiņu kā komandas dalībnieku vismaz kopš 9. Saeimas laikiem — šis parlamenta sasaukums tika ievēlēts 2006. gadā. Pēc izglītības Miltiņš esot ārsts, radījis priekšstatu, ka ir kaut kā saistīts ar Futbola federāciju. Latkovskis pieļauj, ka Miltiņš komandā nonācis caur Saskaņu. Par viņa iespējamo līdzdalību naudas atmazgāšanas shēmās gan neko nezinot.

Saskaņas deputāts Vitālijs Orlovs stāsta, ka Miltiņš vienkārši ir «cilvēks, kuram ļoti patīk futbols». Miltiņš parasti esot aizstājis kādu deputātu, kas nav varējis ierasties uz spēli. «Viss, kas mūs saistīja, bija futbols. Un viss,» stāsta Orlovs. Par viņa saistību ar Saskaņu Orlovam nekas neesot zināms, tāpat arī par iespējamām nelikumībām.

Arī bijušais ZZS ģenerālsekretārs Kārlis Boldiševics teicās, ka neko nezina par Miltiņa saistību ar politiskajiem spēkiem vai dalību kādās naudas legalizēšanas shēmās. Pēdējās kopā sanākšanās — treniņspēlē ar Ārlietu ministrijas, vēstniecību darbiniekiem un citās kopš pērnā gada rudens — Miltiņš neesot piedalījies, un neesot arī zināms, kāpēc. «Futbolu viņš māk spēlēt. Tā ir viņa aizraušanās,» stāsta Boldiševics. Miltiņš futbolā esot labs aizsardzībā un, «ja godīgi, tur grūti ir atcerēties, kurš tur kuru ir atvedis», saka politiķis. Kopā arī Miltiņu pērn vasarā apmeklējuši arī parlamentāriešu sporta spēles Maskavā. Saeimas komandas sastāvs šajā delegācijā gan parasti ir visai šķidrs, jo daļa parlamentāriešu futbolistu pēc Krimas aneksijas šo pasākumu vairs neapmeklē.

Lai gan Latvija tikai nesen izsprukusi no finansiāli neuzticamo valstu pelēkā saraksta, apņemoties pēc būtības un stingri vērsties pret naudas atmazgāšanu, nav izslēgts, ka šī Swedbank krimināllieta nemaz līdz tiesai nenonāks. Ir rīcībā esošā informācija liecina, ka prokurors apsūdzētajiem ir piedāvājis vienošanos par sodiem. Vaicāts par to, prokurors Troickis no komentāriem atteicās.

Juris Miltiņš (pa kreisi) ar deputātu Vitāliju Orlovu (pa labi) pēc futbola spēles.
Foto no Saeimas arhīva

The post Miljonu legalizēšana appeared first on IR.lv.

Tēlu makšķerēšana

$
0
0

Animācijas filmu režisores un ilustratores Anetes Meleces grāmata Kiosks nosaukta starp 100 izcilākajām pagājušajā gadā pasaulē izdotajām bilžu grāmatām. Ko Šveicē dzīvojošā māksliniece zīmē pandēmijas laikā?

Anete uz mirkli apklust, un Skype redzams, kā viņa izteiksmīgi palūkojas pār plecu: «Tādas kā dinozaura skaņas!» Māksliniece atrodas darbnīcā Cīrihē, un kaimiņos notiek remonts — kaut ko urbj. Dinozaura skaņas — tas var ienākt prātā tikai māksliniecei, kuras radītās animācijas filmas un bilžu grāmatas likušas smaidīt tik daudziem Latvijā un pasaulē. 

Uz Šveici Anete Melece pārcēlās pirms desmit gadiem. Sākotnēji strādāja rūpnieciskajā dizainā. Tad studēja Lucernas Lietišķās zinātnes un mākslas universitātē. Bija apņēmības pilna pievērsties jomai, kam piederēja viņas sirds, — ilustrācijai un animācijai. Anete zīmējusi Mairas Dobeles, Ingas Gailes, Jura Kronberga, Laura Gundara grāmatām. 2013. gadā viņai izdevās veiksmīgs lēciens animācijā: pirmā īsfilma Kiosks asprātīgā un sirsnīgā veidā vēstīja par avīžu kioska pārdevējas Olgas sapņiem, kas kādu dienu pārvēršas īstenībā. Filma saņēma starptautisku atzinību. Pagājušajā gadā māksliniece ar šo stāstu debitēja bērnu literatūrā. 

Grāmatu pamanīja ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs: izdevēju platforma dPICTUS to divas reizes pēc kārtas iekļāva 100 pasaules izcilāko bilžu grāmatu sarakstā. Latvijas izdevniecība Liels un mazs jau noslēgusi 15 līgumus par Kioska izdošanu citās valodās, bet nākamgad Vācijā, iespējams, taps bērnu opera.

Kopā ar vīru un divus gadus veco meitiņu Stellu māksliniece dzīvo Šveicē, kur, līdzīgi kā Latvijā, pamazām tiek atlaisti pandēmijas groži. No krīzē improvizētās zīmēšanas vietas guļamistabā Anete nesen pārcēlusies atpakaļ uz strādāšanu darbnīcā un ķērusies klāt jaunam darbam — zviedru bērnu grāmatai par meitenīti, kura piedzīvo pārmaiņas pēc vecāku šķiršanās.

Kāda ir atmosfēra Šveicē — vai pandēmijas ierobežojumi mazinās?
Sāk palikt vaļīgāk. Arī es šobrīd atrodos nevis mājās, bet darbnīcā, pirms nedēļas sākām nākt uz šejieni strādāt. Šodien te esam tikai trīs cilvēki un tālu cits no cita. Ievērojam pat vairāk nekā divu metru distanci! 

Šveicē ierobežojumi nebija tik stingri. Ģimenē ievērojām pat vairāk, nekā oficiāli tika prasīts: godīgi divus mēnešus sēdējām mājās, nevienu cilvēku nesatikām. Izgājām tikai svaigā gaisā, citādi gan varētu sajukt prātā. Pretī mūsu mājām ir veci kapi, kas reizē ir kā parks, — tur rītos, kad mazāk cilvēku, gājām pastaigāt. 

Laiks šos divus mēnešus bija saulains un jauks, tiešām grūti nosēdēt mājās. Pa logu skatījos, kā dienas laikā ielas piepildās ar cilvēkiem — neizskatījās, ka būtu pandēmija. Protams, bez pandēmijas cilvēku būtu vēl vairāk, tomēr bija sajūta — nu kāpēc viņi staigā apkārt!

Latvija mēdz sevi salīdzināt ar Rietumu demokrātijām un teikt: nujā, paši jau vēl nespējam! Šķiet, ka šajā krīzē bijis otrādi — Latvijā esam ļoti atbildīgi.
Man par Latviju patiešām tā šķiet! Ja kaut kas nav aizslēgts un aizliegts, tas nenozīmē, ka noteikti jādara. Šveicē, piemēram, bērnu laukumi nebija slēgti, un cilvēki domāja — tad jau drīkst!

Kā Šveicē ar radošo profesiju tiesībām? Vai saņēmāt valsts atbalstu?
Man ir vieglāk: varu sēdēt pie galda un strādāt. Tādā ziņā nekas nav mainījies, izņemot to, ka divus mēnešus strādāju mājās un viss notika lēnāk, jo meitiņu nelaidām uz bērnudārzu. Ar vīru, kurš arī ir mākslinieks un strādā dizaina jomā, darījām tā: kamēr viens pieskata bērnu, otrs strādā.

Guļamistabā ierīkojām darba galdu, tur varēja paslēpties no divgadnieces, kura visu laiku grib atskriet un kontaktēties.

Šveicē ir valsts atbalsts radošām profesijām. Kolēģi bija atsūtījuši vietņu saites, kur pieteikties palīdzībai. Paskatījāmies: vai tieši šajā laikā pandēmijas dēļ atcelti kādi projekti? Hm. Mums bija iecerēta izstāde, par kuru tāpat neko nesaņemtu. Tāpēc ierakstīt, cik daudz naudas esam zaudējuši pandēmijas dēļ, nevarējām. Vienīgā palīdzība, kurai pieteicāmies: pieskatām savu bērnu un varam mazāk strādāt. Nu saņemam papildu bērnu pabalstu, jo Stella neapmeklē bērnudārzu. 

Kā jūsu jomā šobrīd notiek darbs?
Es nestrādāju konkrētā studijā. Man ir producente, ar kuru sadarbojos. Darbnīca, kurā strādāju, tiek īrēta — esam vairāki pašnodarbinātie mākslinieki. Katrs strādājam pie saviem projektiem. Coworking space pasaulē kļūst aizvien populārākas. Mēs to saucam par ateljē, šeit cilvēki strādā kopā jau 30 gadu. Vieni aiziet, citi atnāk. 

Šajā namā ir arī izdevniecība, kas izdod komiksu grāmatas, un komiksu žurnālu izdevniecība. Te ir ne tikai darbam piemēroti galdi, bet arī labs printeris, skeneris un virtuve, kur pagatavot ēst. Parasti gatavojam visiem — katru dienu kāds no mums to uzņemas. Pusdienlaikā satiekamies pie lielā virtuves galda. Manuprāt, labs modelis: strādājot cits citu netraucējam, bet pusdienās pārrunājam, kas kuram svarīgs.

Pie kāda projekta šobrīd strādājat?
Ilustrēju bilžu grāmatu zviedru izdevniecībai — tai pašai, kas izdeva Kiosku zviedru valodā. Grāmatu sarakstījusi rakstniece Ingrīda Olsone, un tā stāsta par meiteni, kurai ir jauna ģimene. Vecāki šķīrušies, un viņa iet ciemos pie jaunā brāļa un māsas, bet viņai tur diez ko nepatīk. Grāmata ir par divām stundām šīs meitenes dzīvē. 

Vai nav tā, ka bērnu grāmatu laukā notiek pārmaiņas — tiek lauzti tabu un runāts par aktuālām, lai arī jutīgām un «neērtām» tēmām?
Tā ir. Kā sapratu no zviedru izdevniecības, mani uzaicināja strādāt pie šīs grāmatas tieši tāpēc, ka ar vieglumu un humoru spēju paskatīties uz sarežģītām tēmām, ietērpt tās vieglā ilustrāciju valodā. Tad tēma vairs neizskatās tik smagi. Es gan nestrādāju ar ļoti smagām tēmām, piemēram, karu. Drīzāk ikdienišķām, kas var skart jebkuru. 

No kurienes jūsos humora izjūta? Vai bērnības pieredze šeit spēlē kādu lomu?
Varbūt tas no vecākiem. Bērnība bija laimīga. Uzaugu laukos Mālpilī. Tagad daudz domāju par to. Mana meita aug pilsētā. Ejam laukā, un man vienmēr ir stress, jo viņa neiet, viņa skrien. Visu laiku jāuzmanās, jo iela ir tuvu. Tas atšķiras no tā, kā pati augu. Varēju brīvi skriet, apkārt bija pļavas. Mums bija arī lopiņi. Grūti vienīgi tas, ka vienmēr bija jāstrādā. Jā, no vienas puses, man bija brīvība, no otras, pienākumi. Īstenībā laba kombinācija — iemācījos darba kultūru. Spēlēties varēju tikai tad, ja nolasītas kumelītes un izravētas četras vagas. 

Vai lauku vide palīdzējusi mākslinieciskajai fantāzijai?
Pilnīgi noteikti! Vienmēr biju ciešā sasaistē ar dabu. Nekad neesmu bijusi liela grāmatu lasītāja. Drīzāk pētniece, kas skatās, kas dabā izplaucis, uzziedējis, kas upē peld. 

Kā izlēmāt strādāt ilustrācijā un animācijā?
Abi radošie lauki man patīk. Ja zīmēju grāmatas, tēli manā galvā kustas — iztēlojos, kā viņi iet, kā darbojas. Tagad trīs četrus gadus man nav tapusi neviena filma, un jūtu, ka sāk pietrūkt tēlu kustēšanās ar skaņu. Tomēr animācija ir pacietīgs darbs, kura rezultātu ieraugi pēc ilgāka laika. Tāpēc, kad esmu radījusi filmu, ar lielāko prieku zīmēju nekustīgas bildes. Vienu uzzīmēju, un gatavs! 

Kā atnāk tēli? Parasti naktīs, kad nevaru aizmigt. Tie iepeld zemapziņā no iespaidiem, pa dienu kafejnīcā vērojot cilvēkus. Tā man mīļa nodarbe — vērot. Makšķerēt tēlus. Skiču blociņā paskicēt. Mans vīrs arī ir ilustrators, un dažreiz, ejot pa ielu, saku: o, kāds interesants tēls pagāja garām! Dažreiz ir neērti, jo sanāk, ka lūram uz cilvēkiem, bet tas ir darba nolūkos. Izdomāt nevar tik krāšņus cilvēkus, kādi staigā pa ielu! 

Vai varat izritināt tēlu arī no cilvēka, kas jums nepatīk?
Dažreiz darbs palīdz saprast cilvēkus, kuri kaitina. Es viņus uzlūkoju kā tēlus — ā, re, kāds! Paskatos it kā pa gabalu uz šo cilvēku, kurš, ja tiktu iekļauts stāstā, būtu interesants un nozīmīgs. Vajag jau arī kaitinošos tēlus! Kā dārzniece manā filmā Analysis Paralysis — viņa uz visiem bļaustās, meklē vainīgo, kas izbradājis viņas dārzu. 

Ir jāiemācās raudzīties nenosodot. Vis-pār ir vieglāk dzīvot, ja pieņem cilvēkus, kādi viņi ir. 

Vai darbs mākslā jums palīdz dzīvot harmoniskāku dzīvi?
Varu salīdzināt, kāda biju, kad strādāju darbu, kas man patika mazāk. Latvijas Mākslas akadēmijā pabeidzu Vizuālās komunikācijas nodaļu. Uzreiz pārcēlos uz Šveici — mani šurp atveda privātā dzīve. Šveicē, tāpat kā Latvijā, strādāju reklāmas aģentūrā. Nezinu, kā ir tagad, bet tajā laikā, pirms vairāk nekā desmit gadiem, reklāmas aģentūras, šķiet, bija nelaimīgu dzejnieku un mākslinieku biedrības. Daudzi darīja šo darbu, jo bija jāpelna nauda, un visu laiku cits citam sūdzējās par to. Šobrīd šie cilvēki, ieskaitot aģentūras direktoru, nodarbojas ar to, kas tiešām ir viņu ceļš. Prieks skatīties! Es domāju, arī man pašai šāda pieredze bija vajadzīga. 

Pārceļoties uz Šveici, sāku strādāt iepakojumu dizaina kompānijā. Mūsu klienti bija lieli uzņēmumi ar masu produkciju. Sākumā centos izdomāt ko interesantu, oriģinālu, kas pašai patīk, bet bieži tas tika noraidīts. Lielajiem uzņēmumiem ir bail, ka patērētāji nepieņems neparastus risinājumus. Tāpēc viņi dara «kā vienmēr un kā visi». Mans entuziasms lēnām noplaka. Jutos mūžīgi neapmierināta. Kad sāku saprast, ka vairs necenšos un jau skiču stadijā piedāvāju vieglāko ceļu, nolēmu — kaut kas jāmaina! Apņēmos taisīt animācijas filmu. Tā tapa Olga no Kioska. 

Bet jums bija grāmatu ilustratores pieredze!
Jā, piecas dienas nedēļā strādāju uzņēmumā, bet nedēļas nogalēs un atvaļinājumos ilustrēju grāmatas. Kādā brīdī to savienot kļuva par grūtu. Man bija iekrājumi — tas ir labums, strādājot Šveicē. Varēju veikt pārmaiņas un beidzot darīt to, kas patiešām patīk. Sāku studēt animāciju Lucernā. Kādu laiku gāju kurpju veikaliem ar līkumu, jo maz varēju atļauties, bet bija gandarījums par savu jauno dzīvi. Paralēli strādāju pie animācijas filmas Kiosks, meklēju producentu, lai varētu pieteikties finansējumam un filmu pabeigt. Man paveicās, jo vairāki fondi atsaucās. Par šo filmu saņēmu Šveices kino balvu. Durvis bija atvērušās. 

Ar pirmo animācijas darbu, ja neskaita jūsu bakalaura darba filmiņu!
Tas nav viegli, jo gan pats no sevis gaidi, gan citi, ka arī turpmāk taps kaut kas labs. Ar pirmo darbu vari tikai pārsteigt, bet nekādu gaidu par tevi nevienam vēl nav. 

Vai bērnu grāmatu jomā un animācijā var runāt par tendencēm — kā mainās tēmas un stils?
Tagad ir feministiskie stāsti: sievietes zinātnieces un tā tālāk. Laba tendence, manuprāt! Arī ekoloģija, vides problēmas ir populāras tēmas. Svarīgākais jautājums, vai autors bijis autentisks — vai viņu šīs tēmas patiešām interesē, nevis ķeras tām klāt kā modes lietai. Izlaižot katru darbu caur personisko prizmu, tam ir cita vērtība. 

Kā Šveicē ar moderno dzīvesveidu, kas pieprasa «kvalitatīvo vienkāršību»?
Šveicē, līdzīgi kā Latvijā, cilvēki daudz par to domā. Cenšas dzīvot veselīgi, rūpēties par sevi. Esmu piedzīvojusi, ko nozīmē pārstrādāšanās — man ir migrēnas. Kā par daudz stresoju vai strādāju, tā sāpes ir klāt. Skatos — ahā, ko varu darīt lietas labā, kas jāpamaina ikdienā? 

Jūsu vīrs ir itāļu mākslinieks no Lihtenšteinas. Kāda ir dzīve diviem māksliniekiem?
Ja dzīvo kopā divi radoši cilvēki, abiem jābūt pārliecinātiem par savu darbu. Man citās attiecībās bijis tā, ka bail stāstīt par saviem panākumiem, jo jāpiedomā, kā otrs to uztvers, vai nesajutīsies slikti. 

Mums ar vīru viss ir labi: attiecībās ir nevis konkurence, bet papildinām viens otru. Katru panākumu uztveram kā kopēju. Dzīvojam ar prieku. Mūsu attiecības ir līdzvērtīgas: mājās visu darām abi — mazgājam, tīram, gatavojam un darbojamies ar bērnu. Patiesībā Šveicē sievietēm par savām tiesībām bijis daudz jācīnās. Tā bija pēdējā valsts Eiropā, kur sievietes izcīnīja balss tiesības vēlēšanās. Joprojām ir jācīnās. Piemēram, bērna kopšanas atvaļinājums ir tikai trīsarpus mēnešus. Lielākā daļa sieviešu sēž mājās ilgāk un nesaņem neko. Sanāk iekrišana atpakaļ vecajā modelī. Ja gribi strādāt, no sešu mēnešu vecuma vari vest bērnu uz silīti. 

Esat nonākusi pasaules labāko ilustratoru listē. Vai tas nozīmē, ka ir daudz darba piedāvājumu?
Šī ir otrā reize, kad mana grāmata nokļuvusi šādā listē, — pirmoreiz tas notika Frankfurtes grāmatu tirgū. Kiosks tagad saņēmis arī Itālijas bibliotēku balvu kā labākā bilžu grāmata. Tas ir pagodinoši un patīkami. Neteiktu, ka uzreiz ir daudz piedāvājumu. Kontaktu ir daudz. Patiesībā, dzīvojot ārzemēs, man ir liela interese un vajadzība uzturēt saikni ar Latviju. Tāpēc priecājos strādāt ar izdevniecību Liels un mazs. 

Vai ārzemju bērniem zīmēju citādi nekā Latvijas bērniem? Nē, bet ir kādas detaļas, ko varam saprast tikai mēs. Kad ilustrēju Jura Kronberga dzejoļu grāmatu Laika bikses, dzejoli Brīvdiena — ārzemēs nesaprastu, kas ir tā Milda, kas sēž uz soliņa, nolikusi zvaigznes blakus, un atpūtina beidzot rokas. Šo joku var saprast tikai Latvijā!

The post Tēlu makšķerēšana appeared first on IR.lv.

Viewing all 10413 articles
Browse latest View live