Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all 10413 articles
Browse latest View live

Vējonim vairs nav nepieciešama intensīvā terapija, turpmāk viņš ārstēsies kardioķirurģijas nodaļā

$
0
0

Valsts prezidents Raimonds Vējonis turpinās ārstēšanos kardioķirurģijas nodaļā.

Pēc papildu izmeklējumu veikšanas ārsti atzinuši, ka Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa veselības stāvoklis uzlabojies tiktāl, ka intensīvā terapija vairs nav nepieciešama, vēsta ziņu aģentūra LETA. Paredzēts, ka prezidents turpmāk ārstēsies Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardioķirurģijas nodaļā. 

Kā ziņots, mediķi Vējonim konstatēja sepses infekciju, kas skāra sirds vārstuļus, tāpēc valsts pirmajai personai 20.janvārī tika veikta sirds operācija, kuras gaitā infekcijas skartais sirds vārstulis tika aizstāts ar protēzi.


Mežacūku izšaušanai Latvijā Eiropas Komisija plāno piešķirt 1,2 miljonus

$
0
0

Finansējums tiks izmantots, lai izmaksātu prēmijas par aptuveni 12 000 sievieškārtas mežacūku nomedīšanu, par katru mežacūku - 100 eiro.

Jau tuvākajā laikā Eiropas Komisija (EK) gatavojas akceptēt 1,2 miljonu eiro piešķīrumu Latvijai, kas tiks novirzīts 100 eiro prēmiju izmaksai par katru nomedīto sievieškārtas mežacūku Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanas programmā, aģentūrai LETA ir apliecinājusi Zemkopības ministrija.

Ministrijā norāda, ka lēmums par 1,2 miljonu finansējumu EK jau ir sagatavots un varētu tikt apstiprināts vistuvākajā laikā. Plānots, ka EK segs 75%, bet Latvijas puse - 25% izdevumu. Tas nozīmē, ka par apmēram 12 000 mežacūku tiks maksātas prēmijas, turpinot pērn novembrī sākto programmu, kad par katru nomedīto mežacūku medniekam izmaksā 100 eiro. 

Programmas apjoms bija 350 000 eiro, attiecīgi paredzot 3500 mežacūku mātīšu nomedīšanu, un šis limits līdz gada beigām tika izpildīts, savukārt atlīdzības izmaksa medniekiem turpināsies vēl līdz februāra beigām.

 Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem Latvijā ir vairāk nekā 70 000 mežacūku. 2014.-2015.gada medību sezonā nomedīta 44 871 mežacūka - 75% no plānotā skaita. 2015.-2016.gada medību sezonā līdz šim nomedīts 45 000 mežacūku, sezonā pieļaujamais medību limits ir 58 000 dzīvnieku. 

Mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis aģentūrai LETA ir atzinis, ka ielākā problēma ir nomedīto cūku uzglabāšana, kā arī medījumu pārprodukcija. "Tā nav "galvas" nauda, bet gan labs atbalsts medījumu gaļas pārstrādei, kas ir dārgs pasākums. Daļa no atbalsta izmanto konservu ražošanai, jo gaļas ir daudz un ne katrs var atļauties to pārstrādāt," sacīja mednieku pārstāvis. 

Kā ziņots, šogad konstatētas 118 ar ĀCM slimas mežacūkas 35 novadu 62 pagastos, bet pērn atrastas 1048 ĀCM inficētas mežacūkas. Savukārt mājas cūku populācijā kaite kopš 2014.gada jūnija skārusi 213 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas novadā. Novietnēs iznīcinātas 670 cūkas, bet pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas skartajos apgabalos pastiprinātas biodrošības dēļ tika izkautas apmēram 14 000 cūku, attiecīgi to īpašniekiem izmaksātas kompensācijas 2,322 miljonu eiro apmērā. 

ZM arī informē, ka kopumā izlietotais finansējums ĀCM apkarošanai kopš kaites uzliesmojuma ir 10 099 653 eiro. No šī finansējuma Pārtikas un veterinārajam dienestam dezinfekcijas pasākumiem, mobilās sadedzināšanas iekārtai, ārējās robežas kontrolpunktos konfiscēto produktu iznīcināšanai u.c. pasākumiem izmaksāti 4 126 665 eiro, zinātniskajam institūtam "Bior" izmeklējumu veikšanai - 1 393 716 eiro. Valsts ieņēmumu dienests pastiprinātai privātpersonu bagāžas kontrolei saņēmis 911 478 eiro, Iekšlietu ministrija - Valsts robežsardze un Valsts policija - kontrolposteņiem un autotransporta kontrolei inficētajās teritorijās - 95 989 eiro, Valsts meža dienests - 77 387 eiro, pašvaldības cūku līķu iznīcināšanai - 101 820 eiro. 

Tāpat no VAS "Latvijas Valsts meži" pērn tika saņemts ziedojums dzesētavu iegādei nomedīto mežacūku uzglabāšanai un informācijas pasākumiem medniekiem 960 211 eiro apmērā. ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Latvijā iepriekš kaite nekad nebija reģistrēta.

LU samazinās studiju programmu skaitu, likvidējot nepieprasītās un dublējošās

$
0
0

Laikā no 2017. līdz 2019. gadam varētu tikt slēgtas aptuveni 30 no esošajām 130 studiju programmām.

Mācību programmu skaits Latvijas Universitātē (LU) tiks samazināts, likvidējot tās, kuras ir nepieprasītas un dublējas, šorīt intervijā LNT raidījumam "900 sekundes atklāja LU rektors Indriķis Muižnieks. 

Viņš skaidroja, ka izmaiņas varētu notikt gan humanitārajās, gan eksaktajās zinātnēs, kur ir pārāk liela sadrumstalotība un vajadzētu koncentrēt spēkus. Tāpat arī reorganizācija skars sociālo zinātņu jomu, kur ir aptuveni desmit programmas ar ekonomisko ievirzi un pedagoģijas studiju programmas. 

Programmas tiks slēgtas, gatavojoties jaunajam akreditācijas periodam, - laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam. Tiem studentiem, kuri būs iesākuši studijas slēdzamajās programmās, būs iespēja izvēlēties - studijas pabeigt esošajā vai turpināt citā, līdzīgā programmā, "Ir" skaidroja Indriķis Muižnieks.

Šobrīd vēl nav zināms, tieši kuras programmas būs slēdzamo sarakstā, bet tās varētu būt aptuveni 30 no esošajām 130, prognozēja rektors. Tās būs programmas, kurās ir maz studentu, kuras savstarpēji pārklājas, kuras sniedz pārlieku šauras profesionālās kvalifikācijas un tādas, pēc kurām nav pieprasījuma. 

"Lukoil" degvielas uzpildes stacijas pārdod Austrijas "AMIC Energy Management"

$
0
0

Krievijas naftas kompānija "Lukoil" parakstījusi līgumu ar Austrijas kompāniju "AMIC Energy Management" par 230 degvielas uzpildes staciju (DUS) pārdošanu Latvijā, Lietuvā un Polijā.

 "Lukoil" meitasuzņēmuma "LUKOIL Europe Holdings" paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem teikts, ka darījumu plānots pabeigt šā gada otrajā ceturksnī pēc tam, kad tiks saņemtas nepieciešamās regulatoru atļaujas. Panāktā vienošanās paredz, ka degvielas uzpildes stacijas Latvijā un Lietuvā pārvaldīs kompānijas "Luktarna" un "VIADA Baltija", kas saistītas ar "Lukoil" meitasuzņēmuma "Lukoil Baltija" vadību, ziņo LETA.

Lēmums par degvielas uzpildes staciju Latvijā, Lietuvā un Polijā pārdošanu pieņemts, īstenojot "Lukoil" aktīvu Eiropā optimizāciju, aģentūrai INTERFAX paskaidrojusi Krievijas kompānija. 

Pērn aprīlī "Lukoil" un "AMIC Energy" paziņoja par 300 miljonu ASV dolāru (268 miljonu eiro) darījumu, kurā Austrijas kompānijai tiek pārdoti 100% "Lukoil-Ukraina", kas ietvēra 240 degvielas uzpildes staciju un sešas naftas bāzes Ukrainā. 

"Lukoil-Ukraina" nosaukums ir nomainīts pret "AMIC Ukraine", un notiek degvielas uzpildes staciju zīmola maiņa, izmantojot zili balto krāsu salikumu. 

"AMIC Energy" sevi dēvē par neatkarīgu konsultantu kompāniju, kas darbojas privātā kapitāla, korporāciju un finanšu konsultāciju jomās un specializējas Eiropas enerģijas sektorā.

Jau vēstīts, ka "Lukoil" prezidents Vagits Aļekperovs pagājušā gada nogalē intervijā telekanālam "Rossija 24" teica, ka kompānija pārdos aktīvus Latvijā un Lietuvā, šādu lēmumu pamatojot ar to, ka šajās valstīs ir pret Krieviju vērsts noskaņojums.

 Jūnijā Igaunijas degvielas tirgotājs "Olerex" iegādājās "Lukoil" meitasuzņēmumu Igaunijā "Lukoil Eesti", kam piederēja degvielas uzpildes staciju tīkls šajā valstī. Pērn "Lukoil" pārdeva savus degvielas uzpildes staciju tīklus Čehijā, Slovākijā, Ungārijā un Ukrainā. "Lukoil Baltija" Lietuvā, pēc neapstiprinātiem datiem, ir 76 degvielas uzpildes stacijas, bet Latvijā - 54 degvielas uzpildes stacijas.

Brāļiem Dukuriem dalīts čempiona tituls Eiropas meistarsacīkstēs

$
0
0

 Martinam Dukuram šis ir jau septītais tituls Eiropas čempionātā.

Latvijas skeletona braucēji Martins un Tomass Dukuri piektdien, uzrādot identisku laiku, triumfēja Sanktmoricā, Šveicē, notikušajā Eiropas čempionātā. Šī gada Eiropas meistarsacīkstes vienlaikus bija arī Pasaules kausa izcīņas sezonas septītais posms. 

Lai arī pēc pirmā brauciena brāļi Dukuri ieņēma pirmās divas vietas, vienu no otra šķirot tikai vienai sekundes simtdaļai, divu braucienu summā ātrākais bija Dienvidkorejas pārstāvis Juns Sunbins, kurš uzrādīja rezultātu divas minūtes un 18,26 sekundes. Abi brāļi dienvidkorejietim zaudēja 0,07 sekundes, taču Eiropas čempionāta ieskaitē bija labākie, uzrādot identisku laiku. Bronzu Eiropas čempionātā izcīnīja krievs Ņikita Tregubovs, kurš no brāļiem atpalika par 0,52 sekundēm. 

Martinam šis ir septītais tituls Eiropas čempionātā, kamēr Tomass pirmo reizi vēsturē izcīnīja zelta godalgas. Pasaules kausa kopvērtējumā vīriem pēc septiņiem posmiem M.Dukurs ticis pie 1560 punktiem. Uzvarot šajā posmā, latvietis būtu priekšlaicīgi garantējis triumfu Pasaules kausa kopvērtējumā. Tomēr nu šī uzvara jāatliek uz nākamo posmu. 

Otrais pašlaik ar 1365 punktiem ir Sunbins, bet T.Dukuram ir vēl par 17 punktiem mazāk. M.Dukurs pirms tam bija uzvarējis visos sešos šosezon aizvadītajos posmos. Pirmie trīs risinājās Vācijas trasēs Altenbergā, Vinterbergā un Kēnigsē, ceturtais un piektais tika aizvadīts ASV trasēs Leikpleisidā un Pārksitijā, bet sestais posms notika olimpiskajā Vistleras trasē Kanādā. 

Tikmēr T.Dukurs Leikpleisidā šosezon pirmoreiz kāpa uz goda pjedestāla, izcīnot trešo vietu, bet Vistlerā viņš izcīnīja sudrabu. Pēc pirmajiem trim posmiem otrais bija olimpiskais čempions Aleksandrs Tretjakovs no Krievijas, tomēr viņš uz Ziemeļameriku neaizbrauca. 

Jau vēstīts, Latvijas skeletona braucēja Lelde Priedulēna ieņem astoto vietu pēc Eiropas čempionāta pirmā brauciena sievietēm. Līdere pēc pirmā brauciena ir Žaklīna Lelinga no Vācijas, kura distanci veica minūtē un 11,46 sekundēs. Aiz viņas atrodas cita vāciete, Pasaules kausa kopvērtējuma līdere Tīna Hermana, kura savai tautietei zaudē 0,06 sekundes, bet trešo vietu ieņem pagājušās sezonas Pasaules kausa ieguvēja Janīne Floka no Austrijas, kura atpaliek vēl par 0,03 sekundēm. 

Priedulēna pēc Pasaules kausa izcīņas sezonas septītā posma pirmā brauciena ieņem desmito vietu, Lelingai zaudējot 0,75 sekundes, taču Eiropas čempionāta vērtējumā viņa ir astotajā vietā, jo virs viņas atrodas arī divas amerikānietes. Pasaules kausa kopvērtējumā līderpozīcijā ar 1302 punktiem atrodas Hermana, kura uzvarējusi četros no sešiem šīs sezonas posmiem. Viņai ar 1148 punktiem seko Lelinga. Savukārt trešā ar 1122 punktiem ir Džeina Šanela no Kanādas. 

Kā zināms, Priedulēna, kura sezonu bija sākusi ļoti veiksmīgi, nedevās uz Ziemeļameriku un pašlaik ar 552 punktiem kopvērtējumā ieņem 14.pozīciju. Tiesa, IBSF rangā, kas nosaka starta vietas Pasaules kausa sacensībām, latviete ar 882 punktiem pagaidām ir devītā. 

Kā ziņots, pirms šīs sezonas Priedulēnai Pasaules kausa posmos augstākā bija 12.vieta, bet šajā sezonā viņa pirmajos trijos posmos allaž bija labāko sešiniekā, turklāt 11.decembrī Kēnigsē trasē bija tikai 0,04 sekunžu attālumā no karjeras pirmā goda pjedestāla, izcīnot ceturto vietu. Latviete neaizbrauca uz Ziemeļamerikas posmiem, bet janvārī triumfēja pasaules junioru čempionātā. Otrais brauciens dāmām sāksies plkst.16.45 pēc Latvijas laika. Sacensības tiešraidē iespējams vērot Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanālā.

Jau nākamajā nedēļā Īglsā sāksies pasaules čempionāts bobslejā un skeletonā, bet sezona noslēgsies ar februāra beigās gaidāmo Pasaules kausa devīto posmu. Pasaules labākais skeletonists M.Dukurs kļuvis par Pasaules kausa ieguvēju jau sešas sezonas pēc kārtas. Pagājušajā sezonā viņš uzvarēja sešos no astoņiem Pasaules kausa posmiem, bet pārējās divas reizes palika otrais. Tāpat viņš trešo reizi karjerā triumfēja pasaules čempionātā. 

Jau ziņots, ka M.Dukuru decembrī apbalvoja kā 2015.gada Latvijas labāko sportistu. Viņš šo balvu saņēma trešo gadu pēc kārtas un piekto reizi kopumā. Tikmēr T.Dukurs pērnajā sezonā pirmajos trijos posmos bija otrais aiz sava jaunākā brāļa, bet atlikušajos piecos posmos tikai reizi tika pirmajā trijniekā. Tomēr Pasaules kausa kopvērtējumā viņš trešo reizi pēc kārtas guva otro vietu.

Šveicei standarti ir augstāki

$
0
0

FKTK vadībai izvirzītais Pēters Putniņš par revolucionāru pavērsienu, kas sagaida banku biznesu

Pēc banku regulatora vadītāja Kristapa Zakuļa atkāpšanās viņa vietā Latvijas Bankas prezidents un finanšu ministrs virza līdzšinējo FKTK vadītāja vietnieku Pēteru Putniņu. Kādi ir viņa plāni, Putniņš skaidro intervijā.

Jūs esat izvirzīts FKTK vadītāja amatam. Vai, jūsuprāt, Zakulim bija jāatkāpjas?

Ir ļoti grūti atbildēt citu cilvēku vietā. Acīmredzot, viņam bija savi apsvērumi. Viņš arī presei, kā zināms, mājienus ir devis, kāpēc un kā. Man ir grūti atbildēt, jo es, acīmredzot, nezinu visu viņa motivāciju, apstākļus.

Jūs kā viņa vietnieks nezināt viņa motivāciju un apstākļus?

Nu, redziet, šie divi ir politiski vēlēti amati. Līdz ar to ir kādas nianses šajā sakarā. Grūti pateikt.

Jautājums ir, vai jūs domājat, ka komisijas darbs šajos pēdējos četros gados ir bijis tik slikts, ka vadība šobrīd ir jāmaina?

Kāpēc pēdējie gadi izceltos ar kaut ko sliktāku nekā, piemēram, 2008., 2009. vai 2010. gads, tā es negribētu teikt. Ko tādu es neredzu. Es piekrītu, pārfrāzējot teicienu, ir jādara labāk. Mums noteikti ir jādara labāk. Par to nav jautājumu!

Bet pēc būtības nekas sliktāks kā pirms gadiem pieciem nav?

Jā! Es neredzu kaut kādu dramatisku kritumu. Drīzāk pat noslēdzošajā posmā komisija ir bijusi pietiekami... varam diskutēt par iemesliem, kāpēc tas ir noticis, bet pēdējais pusgads ir bijis tāds, kur komisija ir reaģējusi gan uz aktualitātēm, gan strādājusi pie būtiskākajiem jautājumiem. Tas nu gan!

Kāpēc pēdējā pusgadā, kas noticis?

Pēdējais pusgads ir tāds, kurā, acīmredzot, savādāk vairs nevarēja.

Kāpēc nevarēja?

Nu, mēs esam nonākuši tādā situācijā, tā pamattēze ir tāda, ka mums ir pašiem jāmainās. Mums ir dota tāda iespēja. Kas attiecas uz naudas atmazgāšanas lietām, mums ir dota iespēja saņemties, pašiem saprast, kā ir pareizi un izdarīt izvēli. Vai nu mēs paliekam otrās, trešās šķiras pasaules valstu pulkā, vai tiešām izdarām pareizos secinājumus un pamatojam savu vietu Eiropā, civilizētā pasaulē. Tā ir lielā skala. Rādītājs kaut kādā ziņā ir OECD, protams. Politiski bijuši dažādi vērtējumi, var dažādi skatīties, bet ir lietas, par kurām diskusija ir nevietā. Ja tu tur [kādā orgnizācijā] esi, tad esi, ja neesi - tad, visdrīzāk, esi kopā ar kādiem citiem.

Otra lieta ir biznesa jautājumi, mūsu korespondētāju attiecības, tā vide, režīms, kādā strādājam. Ja atceramies, tad no 90.gadu vidus katra pat mazākā banka toreiz, ja bija dolāri, deva līdzi tādu lapiņu. Es pārskaitu dolārus un varu uzrādīt korespondētāju. Bija tādi labi laiki kādreiz. Tagad ir pretēji. Tagad tāda lapiņa vairs nav vajadzīga - mums ir palicis viens labs dolāru klīrētājs. Un mērķis ir tāds, lai mēs atgrieztos vairāk komforta zonā - mums jāspēj parādīt šīm lielajām bankām, kuras ir spējīgas pa taisno veikt dolāru klīringu [bankas ar pieeju ASV finanšu sistēmai un iespējām veikt darījumus dolāros, attiecības ar kurām nozīmē iespējas to darīt arī Latvijas bankām], ka esam samazinājuši riskus. Pirmkārt, ka mēs saprotam to situāciju, kurā esam nonākuši, ka darām lietas, kas ir pieņemtas civilizētā pasulē un redzam to gala mērķi, kur mēs gribētu būt. Tad pēc kāda laika, kad būsim uzlabojuši šo savu reputāciju, kad viņi redzēs, ka mēs ne tikai ar vārdiem, bet arī darbiem kaut ko darām, tajā brīdī varētu kaut kāda uzticība rasties. Cerams, ka tad pamazām, pamazām mēs varētu nonākt pie otra rēķina un tā tālāk.

Jūs sakāt, ka mums tagad ir dota iespēja izvēlēties, vai esam trešās pasaules vai civilizēta valsts. Kas mums ir traucējis līdz šim to izvēlēties?

Grūti pateikt. Es domāju, tur ir daudz aspektu. Pirmkārt, es šeit runāju par to civilizēto un necivilizēto valsti tādā šaurā nozīmē - mēs runājam par banku lietām un pat vēl šaurāk, par attieksmi pret naudas atmazgāšanu, terorisma finansēšanu. Nav tā, ka pēkšņi šo jautājumu neatrisinot, mēs būsim tādi necivilizēti, mazattīstīti. Nu nē! Mēs runājam par noziedzīgi iegūtu līdzekļu caurplūdi caur Latvijas banku sistēmu. Jāsaprot, ka nav kaut kāda abstrakta naudas atmazgāšana, tā ir ļaunprātīga norēķinu sistēmas izmantošana un norēķinu sistēmu neveido kāda viena banka. Tā ir, pirmkārt, uz Latvijas Bankas pamatiem, mums pastāv klīringa sistēmas, bankas savstarpēji veido norēķinu sistēmas un visi iziet no tādas premises, ka mēs vienojamies - daram tā, nelaižam tādus maksājumus cauri. Norēķinu sistēmas daļas, kas [strādā] ar dolāriem, pēc tam tiek klīrētas Amerikā, viņi arī paļaujas uz to. Saknes visiem pārpratumiem ir tajā, ka cilvēki uztver problēmu tā - jūs solījāt, tātad mēs visi esam apņēmušies strādāt godīgi. Un tagad vienreiz, otrreiz... Nu labi, katram var gadīties, bet, ja tie gadījumi ir biežāk, tad mēs redzam, jūs varbūt negodprātīgi izmantojat šo sistēmu. Tanī brīdī, kā tas Rietumu pasaulē ir pieņemts, neviens jau ar tevi nestrīdēsies, nemēģinās iegalvot, ka tu esi slikts, pateiks «paldies» un tad kaut kā vairs ciemos nenāks. Tā ir mūsu problēma pašreiz - par laimi, vēl ciemos nāk, bet mums ir jāsaprot, kā sava māja ir jāierīko.

Par to, kāpēc iepriekš nē... Arī Rietumu pasaule attīstās - iespējams, tam standartam, kas bija pirms gadiem pieciem sešiem, mēs vairāk vai mazāk atbilstam. Bet tas standarts, kas mums tagad nāk ar ceturto direktīvu, kas ir Eiropas regulējums, tas vadošais standarts, kas tiek Amerikā uzlikts, ir vēl augstāks. Direktīva ir pagājušais gads, ieviešana ir 2017.gads, bet amerikāņi gan iet straujāk uz priekšu. Kamēr mēs noreaģējam, acīmredzot, ir par ilgu domāts. Mums ir jādara vairāk un ātrāk.

Ja nebūtu amerikāņi, ja nebūtu ES direktīvas, mēs vispār kaut ko darītu?

Man ir grūti pateikt, bet ir tā, ka mēs nevaram atteikties no dolāru norēķiniem. Tātad, pavisam vienkārši - mums ir jāievēro noteikumi, kas ir tajā mājā, kurā mēs ejam ciemos. Ja ejam ciemos pie amerikāņiem un dolārus tur klīrējam, tad mums ir jāievēro viņu standarts, punkts! Protams, viņi skatās, no kura reģiona tas klīrings nāk, vienam ir vienas īpatnības, otram citas. Bet tomēr, ja reiz mums tas apjoms paliek tomēr liels, mums nav citas izejas. Ko mums - vēlreiz viņus pārliecināt? Mēs to darām jau 10 gadus. Tas vairs neizdosies, līdz ar to ir vienkārši japieņem tie spēles noteikumi.

Bet kurā posmā mums ir vislielākā problēma šobrīd? Jūs teicāt, ka amerikaņi vēl nāk ciemos, bet kas tik te nenāk ciemos - Šveices nauda, Magņitska nauda, "Krievijas dzelzceļa" nauda, pilns ar ciemiņiem.

Amerika vadās no tāda principa: vai nu mēs saprotam biznesu vai no tā atsakāmies. Tāpēc, ka šajā sfērā, lai pārbaudītu, ir nepieciešams ieguldīt tik lielus resursus, ka tas neatmaksājas. Līdz ar to Amerikas pieeja ir vienkārši atmest vai nu attiecīgu klientūru, vai attiecīgus reģionus. Un viss. Tātad, ko nesaprotam, to nedarām. Savukārt tam, ko saprotam, uzliekam ļoti stingru standartu - tur ir IT sistēmas, cilvēku resursi, lai izietu cauri tikai tas, kas ir akceptējams, pārējais tur ieķeras. Tas, kas tur ir ieķēries, lai tiktu ļoti ātri saprasts, nokārtots, tiktu sniegtas atbildes. Tad ir divi ceļi: vai nu tālāk norēķins notiek vai tas aiziet uz kontroles dienestu. Bet vislabāk, ka līdz tam nebūtu nonākts, bet jau bankas pašas izķertu un tā parametrizācijas IT sistēma tiktu atslogota. Ir runa par patiesā labuma guvēja noteikšanu laicīgi, korekta biznesa noteikšanu, lai nav fiktīvu biznesu, fiktīvu līgumu, jo viņi jau to redz pēc tam. Mums tad ir šeit jāsarkst un jāskaidro, kāpēc tādas lietas notiek. Ja reiz tāds lēmums ir pieņemts, tad jāsaprot, ka mums lielos vilcienos citas iespējas nav. Tiek uzlikts uz esošā biznesa rāmis virsū - no daļām, kas mums ir ārpusē, nāksies atteikties.

Kas ir tās daļas šobrīd?

Tas ir sarežģīts jautājums, nevarēšu divos vārdos pateikt. Bet tur varētu būt jurisdikcijas, zināmas juridiskās formas, klientūra, līdz pat individuālai. Tas būs tas, no kā bankām, pārskatot savus biznesa modeļus, nāksies atteikties. Būtiskākais ir tas, ka mēs sāksim tagad pavasarī lielo banku auditu, tieši pēc amerikāņu standarta un ar amerikāņu [audita] firmām. Protams, pieeja ir tāda, ka ne jau nogalināt biznesu - tiešām ir jāuzsver, tas nav uzbrukums biznesam! Bet tas ir mēģinājums... Tas ir brīvpratīgs pasākums un mēs ceram, ka nerezidentu bankas to uztvers nopietni un tiešām piedalīsies. Vienkārši citādāk nedrīkstētu būt.

Kas ir brīvpātīgs audits?

Tas nav audits, bet saucas independent testing - šis amerikāņu termins nozīmē, ka banka regulāri atdod savu AML [anti-money laundering] dzīvi notestēt neatkarīgām firmām. Amerikā ir lieli uzņēmumi, kas ar to nodarbojas. Tie nav auditori, bet tieši AML speciālisti. Viņi notestē visu, sākot no bankas AML programmas, līdz pat tam, ka ir izanalizētas izlases veidā nerezidentu lietas, darījumi, sistēmas, kā tiek noteikti PLG [patiesais labuma guvējs]. Kā strādā izpildinstitūcija bankās, kādi lēmumi valdēs tiek pieņemti. Viss tiek izķidāts, pārbaudīts līdz sīkumiem. Pēc tam bankai ir laiks līdz nākamajai pārbaudei novērst trūkumus - parasti tas notiek vienreiz pāris gados, šādas pārbaudes Amerikā ir pieņemta prakse. Tā tas standarts tiek celts uz augšu, kas arī ir mūsu mērķis.

Bankas pašas izvēlas, ka piedalās un pašas par to maksā?

Jā, protams. Mēs šo praksi gribam ieviest, šogad būs pirmais gads. Tas ir brīvprātīgi, bet, no otras puses, kā es teicu, nav citas iespējas. Īpaši mūsu gadījumā. 

Bet kas būs tiem, kas izdomās, ka viņi nepiedalīsies?

Es ceru, ka tādu nebūs. Pie tā, es domāju, paliksim. Tā [pārbaužu] informācija, protams, ir konfidenciāla, pašas bankas to varēs izmantot, bet arī mums [FKTK] būs pieeja, varēsim to izmantot uzraudzības vajadzībām - līdz ar to tas būs arī mūsu darba materiāls. Pirmkārt, mēs redzēsim visaptveroši ainu no A līdz Z par nerezidentiem, neatbilstību un tā tālāk. Otrkārt, būs iespējams arī pilnveidot mūsu noteikumus, ja būs nepieciešams, likumus pilnveidosim. Lai varētu spert nākamo soli, izdarot visas tās lietas, kas saistītas ar trūkumu novēršanu. 

Jūs teicāt, ka var uzlikt rāmi, kuram ārpusē var izkrist jurisdikcijas, konkrēti klienti, reģioni. Ko tas nozīmē - mūsu bankas vairs nevarēs strādāt ar ārzonām, Delaveru, Menu, Šeišelu salām, Kaimanu salām?

Ļoti iespējams. Tas nebūs konstanti, kā iecirsts akmenī, piemēram, ka kaut kāds NVS Kaukāza reģions ir aizliegts. Drīzāk ir tā - jo tālāk ejat, jo ir nepieciešama lielāka kontroles sitēma, sarežģītāka, adekvātāka, sertificētu speciālistu skaits. Tad vienā brīdī notiek tas, kas Amerikā - es eju, atduros pats savās iespējās un arī biznesa rentabilitātē. Vienkārši mēs noteiksim to pirmo [kontroles līmeni], cik daudz prasīt. Sapratīsim, cik daudz mums ir jāprasa [kontroles sistēmām pašās bankās], lai varētu izpildīt tās prasības, kuras mums ir [no ASV]. Tas ir ļoti svarīgi, faktiski tas ir revolucionārs pavērsiens, tas nekad nav noticis. Protams, pirms gadiem desmit to nevarēja izdarīt, jo arī Amerikā tādas sitēmas īsti vēl nebija, bet tagad viņi paši ir pie tā nonākuši, pēdējos gados tas viss strādā.

Pēc būtības jūs runājat par tādu, vienkāršoti sakot, melno valstu sarakstu, kur katrai kategorijai ir pretī noteikts prasību kopums: strādājot ar šo, tev ir jāizpilda šis.

Faktiski jā.

Tas gadījumā nesagraus visu nerezidentu banku biznesa pamatu?

Nē, nekādā gadījumā. Kā jau teicu, mērķis šeit nav neko graut. Mēs arī apzināmies biznesa būtību. Bet es uzsveru - biznesu, jo viss tas pārējais, tur jau ir kriminālais elements. Gan sistēmas ļaunprātīga izmantošana, gan līdzdalība visādās shēmās, tas vairs nav bizness. Tas, kas nav bizness, tam ir jābūt atmestam. Jāpaliek tik tiešām biznesam. Un, iespējam, ka lietas labā, tā riska mazināšanas ietvaros, kaut ko nāksies upurēt arī no biznesa. Bet lielākajai daļai - mēs tomēr pieņemam, ka viss tas, ko bankas mums apgalvo, ir taisnība - ja tā ir, tad mēs šeit nerunājam ne par kādu biznesa sagraušanu. 

Pagājušajā nedēļā pēc publikācijas žurnālā "Ir", man atrakstīja Oļegs Fiļs. Par to, ka ABLV ir lieli nodokļu maksātāji, liels bizness valstī un, tā vienkārši tulkojot, šādus finanšu pakalpojumus nerezidentiem sniedz arī daudzas citas valstis, gan Šveice, gan Londona.

Kas attiecas vismaz uz Eiropas un Amerikas zonu, nu tam es negribētu piekrist. Protams, arī viņiem gadās, īpaši Šveicē, Kiprā. Bet [nelegālās naudas kontroles] standarts, runājot par Šveici, ir augstāks. Mums jau nav tikai Moldāvijas gadījumi, ir virkne mazāku, visi tie interneta krāpnieki un krāpnieciņi, visādas azartspēles, kas neizraisa tādu skandālu. Bet tas degradē sistēmu. Pirmais jautājums, kāpēc viņi ir atnākuši uz Latviju? Kāpēc nav palikuši Francijā, Vācijā? Kāpēc cilvēki no dažādām citām jurisdikcijām vai pilsonībām atnāk uz šejieni un vēlas kaut ko darīt?

Kāpēc tas tā ir?

Tāpēc, ka standarts ir zemāks. Un mūsu pienākums ir pacelt šo standartu. Mērķis Latvijai ir tāds - ja tiešām gribam būt tajā Rietumu pulciņā, tad mums ir jānotur tas standarts. Lai cilvēki saprot - nu skaidrs, uz Latvijā tad es nē. Lai viņi iet uz citām vaļīgajām jurisdiskcijām, bet mēs vismaz būsim kopā ar citām OECD valstīm. Šveicē ir lieli skandāli, arī Amerikā tādi ir, tāpēc mēs redzam milzīgos sodus. Kāpēc attieksme pret Latviju tik radikāli ir izmainījusies? Nav jau tā, ka tikai mēs pēdējā laikā sākam vairāk strādāt - tas termins «you should do more», tas ir visur, arī pašā Amerikā bankas ir ļoti cietušas no regulatora sodiem. Tas ir pārvērties bailēs iekulties nepatikšanās. Pat vairāk par monetārajiem sodiem bankas uztrauc tieši reputācija. Viņi negrib, lai vispār būtu kas kopīgs ar kaut ko aizdomīgu. Te ir brīdis, kad mums ir jāpaceļ savs standarts.

Jūs runājat par standartu celšanu, bet kam ir jānotiek, lai Latvijā bankai, kas ir iesaistīta katrā lielākā naudas atmazgāšanas skandālā, atņemtu licenci?

Mums līdz šim ir bijusi tāda kārtība, tradīcija vai izpratne, ka komisija iet pa tādu trepīti. Vispirms administratīvais sods, tad tiek mainīts atbildīgais par AML, tad valde. Nu un tad kaut kad - licences jautājums. Kamēr tas viss notiek, jau 10 gadi pagājuši, kamēr mēs nonākam līdz lēmuma. Ir sastrādāts ļoti daudz, kaitējums ir nodarīts. Ir jāsaprot - šī visa [banku sistēmas] sakārtošana ir nacionālo interešu jautājums. Latvija nevar atļauties palikt bez iespējām veikt dolāra norēķinu pa tiešo. Visa tā rīcība no banku puses, tas jau nav [jautājums] par sodu viņiem. Pašā pamatā tas ir sitiens pa valsti, pa valsts reputāciju - ja valsts tiks klasificēta tajā sarakstā, pie kuriem vairs ciemos nenāks, ar kuru vairs nerunās, tad arī mēs šeit institucionālā līmenī nevienam Amerikā neko palīdzēt un paskaidrot nevarēsim, jo ar mums vienkārši nerunās. Vai neieklausīsies. Tā ka arī banku īpašniekiem un valdes locekļiem ir jārēķinās ar to, ka katrs šāds gadījums, tas ir viņu sitiens pa valsts prestižu, pa valsti kā tādu. Jo spēt veikt dolāru norēķinus pa tiešo, tas ir nacionālo interešu jautājums, punkts!

Atgriežoties pie garā stāsta, kāpēc tas vienmēr tā ievelkas... Jāatzīst, ka tāda prakse bija izveidojusies, kas ir vienkārši jālauž. Protams, tas viss ies saistībā ar likumu grozījumiem, kas mums tagad ir Finanšu ministrijā un jau parlamentā (paplašināts loks politiski nozīmīgām personām, kas bankām padziļināti jāpārbauda, un ierosinājums naudas sodus palielināt līdz 10% no apgrozījuma - red.). Jāsaka paldies arī OECD, tam spiedienam, jebkurā gadījumā mēs saasinām šo visu, ejam uz lielu sodu. Nākamais pēc lielā soda ir arī licences jautājums. Jo tad, ja banka pēc lielā soda nespēj sakārtot savu iekšējas kontroles sistēmu, tad faktiski mēs varam izdarīt secinājumu, ka banka pēc būtības nav īsta banka, bet gan norēķinu centrāle tādiem darījumiem, kadiem nevajadzētu būt Latvijā.

Līdz ar to es saredzu nākotni tā, ka tik garas ķēdītes, kā jūs minējāt savā piemērā, vārdā nenosaucamajā banka, tik garas ķēdes nevarēs būt. Tas nav tikai OECD gadījums, dažādas citas starptautiskas organizācijas, arī lielie naudas institūti, kas ar klīringu nodarbojas, vērtē gan uzraugu, gan valsti. Viņi pēc būtības skatās, pie tam ļoti detalizēti, līdz ar to mums ir jāreķinās, ka pati komisija arī tiek vertēta. 

Vērtējot komisiju, nerezidentu depozīti piecos gados uzauga no 6,5 miljardiem eiro līdz tuvu 12, rezidentu gandrīz nemainījās. Visā šajā laika FKTK bija 3 - 4 cilvēki, kas strādāja ar naudas atmazgāšanas novēršanu. Astoņas pārbaudes gadā, depozīti turpina augt. Kā to var izskaidrot?

Man ir grūti pateikt. Es varu pateikt, ja man būs tā iespēja dota, būs daudz vairāk cilvēku, būs kardināla reforma šajā ziņā. Protams, mums arī pašā komisijā ir lietas, kas ir gan strukturāli, gan visādi citādi uzlabojamas, bet AML ir pirmais ar ko sāksim, jo tur ir ārkārtīgs jaudas deficīts. Tas ir personāla jautājums, tas ir faktiski tāds komisijas filozofijas jautājums, kā mēs gribam strādāt. Es personīgi uzskatu, ka mēs nevaram strādā tā saucamajā off-site režīmā, respektīvi - analizē tikai dokumentus. Kā redzam, dokumenti dažbrīd ir ļoti grūti savietojami ar īstenību. Tāpēc arī AML ziņā revīzijas uz vietas ir nepieciešamas. Darbam jābūt plānveidīgam uz vietas, tas prasa cilvēku resursu. Otra lieta, lai vai kā par to pasmietos, kādreiz kaut kas tiek uzzināts no preses, tad mums ir jāspēj momentā to pārbaudīt, noreaģēt. Sastrēgumi ir jālikvidē. Tāpēc tas tiks izmainīts. Mans viedoklis ir tāds, ka cilvēku tur tagad ir katastrofāli maz. Man jau ir no esošās nodaļas vadītājas plāns sastādīts, nākošnedēļ plānojam runāt. Domāju, ka visu pilnā apmērā arī varētu īstenot dzīve.

Kas tur pilnā apmēra ir?

Mēs reizinām esošo [4 - 5] cilvēku skaitu ar piecie, seši - apmēram tā sākumā. Bet ir viena cita lieta, kas arī jāņem vērā. Mēs prasīsim augstāku standartu bankām, bet mums arī jāmācās pašiem, tas ir kvalifikācijas jautājums. AML lietās ir specifiskas, tur ir tikai daži sertifikāti. Mums nāksies savus cilvēkus apmācīt, sūtīt uz Ameriku. Gan ASV Finanšu ministrija, gan iestādes, kas par sankcijām veic uzraudzību, rīko seminārus, ir iespēja pat par velti, ikai gribai jābūt.

Bet jūs trīs gadus esat bijis vadītāja vietnieks FKTK. Kāda ir jūsu atbildība, ka nekas no šī visa, ko runājat, nav?

Negribētu izvērst šo tēmu, pateikšu pavisam īsi - manas tiesības nebija slēgt līgumus ar cilvēkiem, līdz ar to es arī pie labākās gribas nebūtu varējis izdarīt. Vairāk nekomentēšu šo jautājumu.

Bet jums to nāksies komentēt. Jūs esat izvirzīts par vadītāju, tas ir loģisks jautājums par jūsu līdzatbildību.

Bet es pateicu atbildi - es to nevarēju juridiski izdarīt.

Būs vēl citi jautājumi, kuri jums nepatiks par regulatora neatkarību, pāriesim pie tiem. Regulatoram likums prasa neatkarību. Cik neatkarīgs jūs esat no Latvijas Bankas?

Nu tik neatkarīgs, cik neatkarīgs var būt cilvēks, kuru izvirza Latvijas Bankas prezidents. Tajā mehānismā jau ir ietverts sadarbības modelis. Tur ir gan finanšu ministrs, gan LB, divi tuvākie mūsu partneri. Es negribētu teikt, ka tās ir iestādes, kuras diktē komisijai kaut ko, jo komisija, kā jau minējāt, ir neatkarīga iestāde. Taču tas nenozīmē, ka mēs rīkotos vispār neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi. Tā ir ļoti liels risks kļūdīties, ja tev nav ar ko parunāties. Tāpēc es negribētu noliegt, ka ar LB kontakts pastāv, tam ir jābūt. Ja mēs varam kaut ko izmantot... Pie tam, LB pa šiem gadiem ir viens no tiem retajiem kompetenču centriem, kas mums ir, kad rodas grūtības ļoti sareģītu aprēķinu veikšanā - tad lūdz LB palīdzību. Es novērtēju to atbalstu un to resursu, kas ir LB. Bet ir jānodala tas, kas ir saistīts ar informācijas apgūšanu, ar parunāšanos, ar konsultācijām, un pēc tam lēmumu pieņemšana... Lēmumus pieņemam mēs paši, tas ir neapstrīdams fakts.

Tieši tas pats attiecas uz FM, tur gan ir drusku citā virzienā. Tur ir likumdošanas iniciatīvas un jautājumi, kas ir saistīti ar politiku nozarē, jo viņi ir politikas veidotāji ir ļoti svarīgi, lai arī mēs saprastu laicīgi, kāda virzienā valsts politika aizies. Es saku - līdz lēmuma pieņemšanai, lietu izrunāšana, konsultācijas, apspriedes, tam visam ir jabūt, jo neviens nevar atsevišķi dzīvot un strādāt. Bet lēmumu mēs pieņemam paši.

Kas, jūsuprāt, pierāda to, ka jūs esat neatkarīgs lēmumu pieņēmējs?

Nu es te laika iziet no pretējā - kas pierāda pretējo? Lai kāds tad saka. Es domāju, ka visi tie lēmumi, zem kuriem esmu parakstījies triju gadu laikā, esmu pieņēmis pats ar savu galvu un uz savu galvu. Tāda man ir atbilde.

Advokāta pagātne momentā izlīda ārā (smejas). Man jāvaicā arī par jūsu advokāta pagātni. 2010. gadā jūs neapstiprināja LB padomē tieši aizdomu dēļ par Aivara Lemberga ietekmi. Vai jūs, lūdzu varētu reiz par visām reizēm izstāstīt, ko jūs darījāt, ko pārstāvējāt Venstpils uzņēmumos un no kurienes ir radusies šī saite starp jums un Lembergu, vismaz kāda tā ir presē aprakstīta?

Jā, nu tas ir tāds jautājums, kuru man ir šausmīgi grūti komentēt, jo es jau nezinu tās saknes, no kurienes tas ir radies. Pirmkārt, man liekas ir tā, ka jebkurš cilvēks, kurš profesionāli ir kaut kādā mērā strādājis vai bijis saistīts ar tā sauktajamiem Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumiem, viņš tikai kaut kādā mērā saistīts ar kādu no šiem lielajiem spēlētājiem. Ir, protams, cilvēki, kas tik tiešam ir saistīti, kas personiski ir snieguši pakalpojumus, ja mēs par advokātiem vai grāmatvežiem runājam. Tur varētu runāt par kādu saistību. Es esmu tā pa īstam bijis tur zināmos procesos apmēram pusgadu. Bet es neesmu pārstāvējis Aivara Lemberga kā fiziskas personas intereses. Tieši mana loma, kad es tur atrados, bija būt par neatkarīgo personu, tādu kā ekspertu. Un tie pārējie trīs cilvēki, kas tur bija toreiz "Ventbunker" padomē, tika uzaicināti ar tādu mērķi. Es gribētu teikt, ka esmu to arī izpildījis. Ja kādam ir interese, ja kāds patiesi vēlas uzzināt, es varu paskaidrot, bet es vairs negribu taisnoties un man arī nav par ko taisnoties.

Bet es te sēžu, paskaidrojiet! Jūs pārstāvējāt "Yelverton Investment", kas tiek uzstatīts, ka patiesā labuma guvējs ir Lembergs.

Es jau varu kaut ko domāt, kāds kaut ko stāsta, bet man tādu pierādījumu nav. Vēl jo vairāk, man nebija tādu pierādījumu pat tad. Jo mani aicināja advokāts Meroni, ko es vēl no senākiem laikiem zināju.Viņš aicināja piedalīties neatkarīgā padomē, kur viņam ir vajadzīgs cilvēks, kurš nav ne vienā, ne otrā, ne trešā pusē, ņemot vērā, ka tur bija tādas kā akcionāru domstarpības. Tās sarunas man ir bijušas tikai ar viņu - lūk, tas arī ir viss noslēpums, ja vien tas ir kaut kāds noslēpums. Pēc tam arī kaut kad 2005. gada jūnijā es to visu darbību beidzu, jo tad man bija tāds brīvai periods, es gatavojs advokāta eksāmenam un pie reizes to pārstāvību veikt man nebija lielu problēmu. Uzsākot pašam savu praksi, es no tiem uzņēmumiem aizgāju, tikai "Kuģniecība" palika, bet, kad tur termiņš beidzās, tad arī viss. Lūk, tas arī viss, nekādu citu zemtekstu nav. To jau arī pierāda, ka pēc tam es neesmu nevienā epizodē ne piedalījies, ne ko darījis, ne kāds no tiek tranzītbiznesa tā saucamajiem dūžiem ar mani turpinājis sastrādaties vai kā savadāk.

Vai tad jums pēc tam nebija jāliecina kriminālprocesā?

Nē!

Lemberga procesā jūs neesat liecinieks?

Lemberga procesā nē. (Domā). Es jums iedošu atbildi pēc tam, bet nē, procesā nē. (Pēc sarunas noskaidrojam, ka Putniņš ir prokuratūrā pratināts 2006.gadā tā sauktajā «Lemberga stipendiātu» lietā, kas joprojām tiek izmeklēta un nav nonākusi tiesā - red.)

Tad ļaujiet vaicāt, kādas jums šobrīd ir attiecības ar Aivaru Lembergu?

Viens vārds - nekādas.

 

Atklātā vēstule - sabiedrības līderi pauž atbalstu Okupācijas muzejam

$
0
0

Atklātā vēstule

Latvijas Republikas Saeimai Latvijas Republikas Ministru kabinetam
Rīgā, 2016.gada 5.februārī

Godātie Saeimas deputāti! Godātie valdības ministri!

Nav šaubu, ka Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcija - Nākotnes nama un okupācijas upuru piemiņas memoriāla celtniecība ir neatliekams un svarīgs darbs, kas veicams līdz Latvijas simtgadei. 2018. gads iezīmēs robežšķirtni, jo pusi no gadu simta mēs būsim dzīvojuši paši savā neatkarīgā, demokrātiskā valstī, bet otru pusi Latvijā valdījusi okupācijas vara. Latvijas Okupācijas muzeja novecojušās un nepietiekamās telpas neļauj pilnvērtīgi pildīt muzeja svarīgāko misiju - stāstīt un atgādināt gan mums pašiem un nākamajām paaudzēm, gan pasaulei par padomju un nacistu noziegumiem pret Latvijas tautu.

Diemžēl, šobrīd Latvijas Okupācijas muzeja darbs un attīstība ir apdraudēti. Pirms desmit gadiem tika pieņemts lēmums par Okupācijas muzeja paplašināšanu atbilstoši izcilā latviešu arhitekta Gunāra Birkerta skicēm. Reti kurš projekts ir tik ilgi apspriests un vērtēts. Paliek iespaids, ka Rīgas domes institūcijas meklē visus iespējamos aizbildinājumus, lai nepieļautu Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju, kā arī muzeja pastāvēšanu un attīstību Rīgas centrā - Strēlnieku laukumā. Nav svarīgi, vai īstie iemesli ir estētiski, bet varbūt saistīti ar merkantilām biznesa interesēm vai ideoloģisku nepatiku pret Latvijai nozīmīgo atmiņas institūciju. Pēdējo mēnešu notikumi vedina domāt, ka tiek darīts viss, lai Nākotnes nama un ar to saistītā okupācijas upuru piemiņas memoriāla nebūtu.

Šajā muzeja nākotnei kritiskajā situācijā lūdzam Saeimu atbilstoši savām pilnvarām un atbilstoši Latvijas Okupācijas muzeja nozīmei mūsu valsts un sabiedrības dzīvē noteikt Latvijas Okupācijas muzejam nacionālo interešu objekta statusu. Mēs arī aicinām Saeimu un valdību pieņemt visus nepieciešamos lēmumus, lai Nākotnes nams un okupācijas upuru piemiņas memoriāls tiktu pabeigts līdz valsts simtgadei.

Lai būvētu nākotni, mums nepieciešama atmiņa, un viens no sabiedrības atmiņas pamatakmeņiem Latvijā ir Okupācijas muzejs, kas pastāvēšanas vairāk nekā 20 gados pieradījis savas misijas lomu un nozīmi.

 

Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers

Ieva Akurātere, Anita Andrejeva, Georgs Andrejevs, Baiba Bela, Līga Blaua, Daina Bleiere, Ģirts Burvis, Juris Cālītis, Ruta Dimanta, Jānis Dripe, Sarmīte Ēlerte, Andrejs Ermuiža, Dzintra Geka, Ivars Ījabs, Dainis Īvāns, Gints Jegermanis, Ieva Jurjāne, Viesturs Kairišs, Sandra Kalniete, Rudīte Kalpiņa, Krišjānis Kariņš, Māra Ķimele, Kārlis Krieviņš, Ģirts Valdis Kristovskis, Žaneta Ozoliņa, Artis Pabriks, Laila Pakalniņa, Arnis Radiņš, Ansis Reinhards, Gunārs Resnais, Baiba Rubesa, Aina Sakne, Māris Sirmais, Aivars Stranga, Pēteris Vasks, Andris Vilks, Vilis Vītols, Māra Zālīte, Asnāte Ziemele,, Egīls Zirnis, Anna Žīgure, Antonijs Zunda,

Rita Garklāva un Latvijas politiski represēti apvienības (LPRA) Limbažu nodaļa,Kurzemes rajona Politiski represēto klubs LPRA, Cēsu biedrība Alūksnes un Apes novadu politiski represēto klubs "Sarma", Bauskas politiski represēto klubs «Rēta», Zinaida Kokare un Jaunjelgavas politiski represētie, Valmieras politiski represēto biedrība, Egons Snipke un Saldus Politiski represēto biedrības biedru, Latvijas Politiski represēto apvienības Dobeles nodaļas biedri, Strenču Politiski represēto biedrības biedri, Rīgas Latgales priekšpilsētas Politiski represēto biedrība, Liepājas politiski represēto klubs, Madonas novada politiski represēto apvienībai, LPRA Kokneses novada nodaļa

 

Putins pavēl pie Ukrainas robežas pārbaudīt armijas kaujas gatavību

$
0
0

Lielbritānija mācībās Jordānijā gatavojas iespējamam NATO konfliktam ar Krieviju

Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzdevis pavēlējis pārbaudīt Krievijas armijas kaujas gatavību pie Ukrainas robežas, vēsta Krievijas un Ukrainas mediji. Pēkšņā pārbaude notiek Dienvidu kara apgabalā, kur izsludināta pilna kaujas gatavība, paziņojis aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu.

Aizsardzības ministrs norādījis, ka saskaņā ar armijas augstākā virspavēlnieka Putina lēmumu pirmdien pulksten piecos no rīta Dienvidu kara apgabala karaspēks, kā arī dažas gaisa desanta armijas un militārās aviācijas vienības saņēmušas pavēli būt pilnā kaujas gatavībā.

Šoigu apgalvo, ka pārbaudes laikā tiks vērtēta armijas gatavība reaģēt uz dažādām krīzes situācijām, raksta UNIAN.

Viņš uzdevis Krievijas gaisa karaspēka virspavēlniekam pārbaudīt 4.gaisa karaspēka armiju un pretgaisa aizsardzības spēkus, kam būs jāīsteno aviācijas pārbāzēšana, uzbrukumu atvairīšana un jāveic masīvi uzbrukumi pretiniekam. Mācību laikā tiks sagatavoti poligoni praktiskai bombardēšanai. Tāpat uzdots pārbaudīt Melnās jūras un Kaspijas jūras flotes gatavību.

Šoigu uzdevis savam vietniekam Anatolijam Antonovam par šo armijas pārbaudi informēt ārvalstu vēstniekus Krievijā.

Tikmēr Lielbritānija gatavojas iespējamam NATO konfliktam ar Krieviju. Kā vēsta britu laikraksta "The Daily Telegraph", Lielbritānija īstenos armijas mācības "Shamal Storm", pārdislocējot uz Jordāniju 1,6 tūkstošus karavīru un 300 tehnikas vienību. Šo mācību uzdevums būs sagatavošanās ātrai armijas pārsviešanai uz Austrumeiropu, ja sākas konflikts starp NATO un Krieviju, raksta medijs.

Kā izteicies armijas avots, ar ko runājuši žurnālisti, lai arī mācības notiks reģionā, kas robežojas ar Sīriju, tām nav saistības ar cīņu pret Daesh. "Šīs mācības nav vērstas pret Daesh. Mēs drīzāk gatavojamies pievienoties ASV Ukrainā, nevis Sīrijā," teica avots armijā, norādot, ka šos armijas spēkus nevajadzētu izmantot Alepo "cīņā ar džihādistu bandu".

Pēc Lielbritānijas armijas oficiālā pārstāvja teiktā, mācībām Jordānijā jānodrošina pilna kaujas gatavība, lai "izvērstu un atbalstītu 30 tūkstošu karavīru lielu armiju jebkurā pasaules vietā".

Uz Jordāniju jau tika nosūtītas vairāk nekā 300 militārās tehnikas vienības. Mācību laikā armijas loģistikas, izlūkošanas, spridzināšanas speciālisti, kā arī mediķi pārbaudīs armijas atbalsta sistēmu.

 


Divu nedēļu laikā savāc parakstus, aicinot mainīt ceļa nodokļa iekasēšanas modeli

$
0
0

Iedzīvotāji skaidri parāda, ka vēlas reālus rezultātus un ceļu kvalitātes uzlabošanos

Divu nedēļu laikā portālā "Manabalss.lv" savākti 10 539 paraksti, lai iesniegtu Saeimā iniciatīvu par ceļu nodokļa iekasēšanas modeļa maiņu, atceļot pašreizējo sistēmu, kad ceļa nodoklis jāmaksā atsevišķā maksājumā neatkarīgi no nobrauktā attāluma, bet tā vietā nodokli iekļaujot degvielas cenā, līdz ar to tā apmēru sasaistot ar nobraukumu, ziņo LETA.

Komentējot šādu iedzīvotāju atsaucību, portāla vadītājs Imants Breidaks pauda viedokli, ka iedzīvotāji skaidri parāda, ka vēlas reālus rezultātus un ceļu kvalitātes uzlabošanos. Patlaban Saeimā tiek izskatīta arī iniciatīva "Par ceļiem un bedrēm", kuras mērķis ir Ceļu fonda atjaunošana un transporta nodokļa iekļaušana benzīna cenā.

Iniciatīvā, kuru iesniedzis Voldemārs Mellups, rosināts atcelt pašreizējo ceļa nodokļa iekasēšanas modeli autotransportam, nosakot tā maksu pēc degvielas patēriņa saskaņā ar Igaunijas vai Lietuvas paraugu. Mellups rosina pēc nodokļa atcelšanas dzēst ceļa nodokļa parādus autotransportam, ja tādi ir iekrāti.

Iesniedzot šādu iniciatīvu, Mellups uzsvēra, ka Igaunijā un Lietuvā ceļa nodokli iekasē par katru nopirkto un patērēto degvielas litru, bet Latvijā to iekasē nesamērīgi lielā apmērā, neiedziļinoties, vai ar mašīnu pēc nodokļa apmaksas brauc vai tā visu gadu stāv.

Turklāt degviela Igaunijā esot lētāka nekā Latvijā, lai arī tajā jau ieskaitīts ceļa nodoklis. Piemēram, ceļa nodoklis Latvijā ir 80 eiro, un, ja Igaunijā liek vienu centu pie litra, Latvijas piemērā automašīnai ar astoņu litru patēriņu gadā jāveic 100 000 kilometru noskrējiens, kas lielākai daļai privātā autotransporta īpašnieku ir fiziski nereāli, pauda Mellups. Ja nodoklis ir 160 eiro, gadā jānobrauc 200 000 kilometru. "Absolūti nereāli!" sašutis bija iniciatīvas pieteicējs.

Iniciatīvas pieteikumā uzsvērts, ka, pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem, vidējais privātā autotransporta noskrējiens ir 10 000-20 000 kilometru. Igaunijā ceļa segums ir labākā stāvoklī, kas nozīmē, ka Latvijas iekasēšanas modelis pēc autotransporta masas ir aplams.

Pieņemot iniciatīvu, sabiedrība iegūs, jo ekonomēs savu naudu, spēs braukt ar mašīnām, kas patlaban stāv dīkstāvē, kā arī pirks jaunas mašīnas. Tādā veidā tiks veicināta valsts ekonomika. Pašreiz daudziem ceļa nodokļa slogs ir grūti panesams, cilvēki neizmanto privāto transportu tik daudz un bieži, kā gribētu.

 

Pērn valsts kopbudžeta nodokļu ieņēmumi auguši par 326,3 miljoniem eiro

$
0
0

Visstraujāk auguši kopbudžeta nodokļu ieņēmumi valsts pamatbudžetā

2015.gadā valsts kopbudžeta nodokļu ieņēmumi bija septiņi miljardi eiro, kas salīdzinājumā ar 2014.gadā iekasētiem 6,67 miljardiem eiro ir par 4,9% vairāk, liecina Finanšu ministrijas (FM) informācija.

Visstraujāk auguši kopbudžeta nodokļu ieņēmumi valsts pamatbudžetā - par 207,3 miljoniem eiro jeb 6,1%. Valsts speciālā budžeta nodokļa ieņēmumi auguši par 72,6 miljoniem eiro jeb 3,7%, bet pašvaldību budžeta ienākumi auguši par 46,4 miljoniem eiro jeb 3,5%, ziņo LETA.

2015.gadā sociālās apdrošināšanas iemaksas augušas par 3,7%, pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi auguši par 5,5%, iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi auguši par 3,7%, akcīzes nodokļa ieņēmumi auguši par 6,4%, bet uzņēmuma ienākuma nodokļa ieņēmumi auguši par 8%.

FM norāda, ka pērn nodokļu ieņēmumi veidojuši 28,2% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir augstākais līmenis pēdējo gadu laikā. Vispārējā valsts budžeta līmenis 2015.gadā nav pārsniedzis 1% no IKP.

 

3000 Krievijas vieglatlētiem liegta līdzdalība sporta spēlēs

$
0
0

Sarakstā iekļauti arī dopinga skandālos iesaistītie sportisti

Starptautiskā vieglatlētikas federācija (IAAF) publicējusi to Krievijas sportistu sarakstu, kuriem dopinga lietošanas diskvalifikācijas dēļ aizliegts piedalīties straptautiskās sacensībās, ziņo BBC.

Šajā sarakstā iekļauti vairāk nekā trīs tūkstoši sportistu, tai skaitā arī Krievijas izlases līderi Jeļena Isinbajeva, Jekaterina Koņeva, tāllēcēja Darja Kļišina un augstlēcēja Anna Čičerova, barjerskrējējs Sergejs Šubenkovs.

Sarakstā iekļauti arī atlēti, kuri bija iesaistīti dopinga skandālos - soļotāji Valērijs Borčins, Sergejs Kirjapkins un citi, kā arī skrējējas Lilija Šobuhova un Jevgēņija Zolotova.

Šis saraksts sastādīts, balstoties uz Starptautiskās vieglatlētikas federāciju asociācijas iesniegtajiem datiem  par sportistiem, kas saistīti ar šo organizāciju. Tāpat ņemti vērā IAAF dati. Publiskotais saraksts paredzēts starptautisko vieglatlētikas sacensību organizatoriem un nebūt nav pilnīgs - patiesībā līdzdalība sacensībās esot liegta lielākam sportistu skaitam, raksta BBC.

Kā zināms, 2015.gada rudenī Pasaules antidopinga aģentūra atklāja sistemātiskus aizliegto preparātu lietošanas pārkāpumus, ko bija lietojuši Krievijas sportisti. Krievijai uz noteiktu laiku tika liegta līdzdalība starptautiskās sacensībās, ko rīko IAAF.

Antidopinga aģentūras ziņojums tika balstīts uz tās izpēti, kas sākās pēc tam, kad 2014.gada decembrī Vācijas televīzijā tika parādīta filma, ka Krievijas vieglatlēti masveidā lieto dopingu. Filmas autori vainoja Starptautisko vieglatlētikas federāciju asociāciju, ka tā slēpj Krievijas nepieņemamo rīcību.

Martā IAAF inspektori Monako iepazīstinās ar sava darba pirmajiem rezultātiem. Krievija cer, ka tās vieglatlētiem ļaus piedalīties 2016.gada vasaras olimpiskajās spēlēs Brazīlijā.

 

"Rīgas satiksme" devusi ķīlu 67,5 miljonu eiro apmērā

$
0
0

Ieķīlāti jaunie autobusi, kuri piegādāti RS atbilstoši iepirkuma konkursa rezultātam

Pagājušajā nedēļā lielāko ķīlu devusi Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" (RS), aģentūru LETA informēja Uzņēmumu reģistrā. Ķīlu 67,5 miljonu eiro apmērā saņēmis uzņēmums "Solaris Bus&Coach S.A.", ziņo LETA. 

RS preses pārstāvis Viktors Zaķis pastāstīja, ka ieķīlāti jaunie autobusi, kuri piegādāti RS atbilstoši iepirkuma konkursa rezultātam un noslēgtajam līgumam. Tas esot saistīts ar autobusu iegādes finansēšanas modeli.

Zaķis aģentūrai BNS teica, ka līguma ietvaros ik gadu RS piegādā 35 autobusus. Patlaban "Rīgas satiksme" ir saņēmusi 70 autobusus.

RS noslēdza līgumu ar Polijas uzņēmumu "Solaris Bus&Coach S.A", kas paredz 175 autobusu iegādi par kopējo summu 58,3 miljoni eiro. Saskaņā ar konkursa noteikumiem pasūtītājam ir tiesības līguma darbības laikā palielināt iepirkuma apjomu par 30%, tādēļ iepirkuma līguma kopējā summa ir 75,8 miljoni eiro un paredz 228 autobusu iegādi. Atmaksas periods ir desmit gadi no autobusu nodošanas ekspluatācijā.

Jaunie autobusi ir aprīkoti ar apsildes, ventilācijas un kondicionēšanas iekārtām, izbīdāmu platformu invalīdiem, integrētu borta informācijas sistēmu, automātisku iekārtu ugunsgrēka dzēšanai dzinēja kamerā, braukšanas dinamikas regulēšanas sistēmu, iekšējiem LCD monitoriem, kā arī informācijas un sakaru iekārtām informācijas pārraidīšanai. To garantija ir vismaz divi gadi vai 150 tūkstošu kilometru nobraukums, bet paredzētais kalpošanas laiks - 12 gadi.

Kopumā pagājušajā nedēļā reģistrētas 65 komercķīlas, bet 102 tika dzēstas.

Reģistrēto komercķīlu kopējā prasījuma summa ir 214 miljardi eiro, no tām ir spēkā komercķīlas ar kopējo maksimālo prasījuma summu 147 miljardi eiro. Dzēsto reģistrēto komercķīlu kopējā prasījuma summa ir 68 miljardi eiro.

Pagājušajā nedēļā visvairāk komercķīlu - 15 - ņēmusi "Nordea Bank AB" - 30,01 miljona eiro vērtībā. Tai seko AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ar 13 komercķīlām 539 177 eiro apmērā, "Citadele banka" ar sešām komercķīlām 4,89 miljonu eiro apmērā un AS "Rietumu banka" ar piecām ķīlām 90,2 miljonu eiro vērtībā.

 

Merkele satriekta par Krievijas armijas rīcību Sīrijā

$
0
0

Viņa aicina visus ievērot ANO Drošības padomes rezolūciju

Vācijas kanclere Angela Merkele ir šausmās par cilvēku ciešanām, kuras radījusi Krievijas armijas bombardēšanas Sīrijā, ziņo BBC.

"Pēdējās dienās mēs bijām ne tikai šokēti, bet arī šausmās par to, kādas ciešanas desmitiem tūkstošu cilvēku radījusi bombardēšana, pirmām kārtām - jau Krievijas armijas," paziņoja kanclere kopīgā preses konferencē ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu.

Visām Sīrijas konfliktā iesaistītajām pusēm nepieciešams ievērot ANO Drošības padomes rezolūciju par Sīrijas mierīgo iedzīvotāju drošību, teica Merkele. Viņa norādīja, ka rezolūcijā ANO Drošības padome pieprasa, lai puses nekavējoties pārtrauc triecienus, kas vērsti pret mierīgajiem iedzīvotājiem un civilajiem objektiem, lai atteiktos no jebkuru ieroču lietošanas un bombardēšanas.

Kā zināms, Krievija aviācijas uzlidojumus Sīrijā sāka pērnā gada 30.septembrī, paziņojot, ka aizstāv Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu. Krievija apgalvo, ka savus militāros triecienus vērš tikai pret Daesh teroristiem.

Taču Krievijas armija mierīgo iedzīvotāju nogalināšanā tika vainota jau no pirmajām uzbrukumu dienām Sīrijā. Decembra beigās cilvēktiesību aizstāvības organizācija "Amnesty International" ziņoja par 200 civiliedzīvotāju bojāeju Krievijas aviācijas uzlidojumos Sīrijā.

Merkele pirmdien uzturas vizītē Turcijā. Viņai ir paredzēta tikšanās arī ar šīs valsts rezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu. Kancleres mērķis ir panākt Turcijas sadarbību centienos mazināt imigrantu un bēgļu plūsmas, kas dodas uz Rietumeiropu.

Saskaņā ar ES un Turcijas novembrī panākto vienošanos Ankarai tika apsolīti trīs miljardi eiro, lai tā uzlabotu savu robežkontroli un valstī esošo sīriešu bēgļu dzīves apstākļus, tādējādi ierobežojot nelegālo imigrantu straumi, kas pārpludinājusi Eiropu.

 

Valdības deklarācijā kategorisku "nē" neteic papildu bēgļu uzņemšanai

$
0
0

Topošās Māra Kučinska valdības koalīcijas partneru sadarbības līguma projekts

Topošās Māra Kučinska (ZZS) valdības deklarācijas projektā tiek uzsvērts, ka Latvija ir izsmēlusi iespējas uzņemt valstī papildus patvēruma meklētājus caur Eiropas Savienības (ES) patvēruma meklētāju pārvietošanas mehānismu, tomēr kategorisks "nē" jaunu bēgļu uzņemšanai nav pateikts, norādot, ka to var darīt brīvprātīgi.

Deklarācijas noslēdzošajā variantā norādīts, ka, respektējot jau pieņemtos Latvijas valdības lēmumus par ES solidaritātes mehānismu, valdība īstenos to praktisko realizāciju, rūpējoties par imigrācijas radīto risku un negatīvo seku būtisku mazināšanu.

Aģentūra LETA publicējusi topošās valdības koalīcijas partneru sadarbības līguma projekta pilnu tekstu, kas tiktu mainīts tikai tādā gadījumā, ja partneri norādītu uz kādu kļūdainu formulējumu. Sadarbības līgumu plānots parakstīt 11.februārī.

Latvijas Republikas 12.Saeimā pārstāvēto un Ministru kabinetu veidojošo politisko partiju - politisko partiju apvienība "Zaļo un Zemnieku savienība", politiskā partija "Vienotība", un politiskā partija "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK""

Sadarbības līgums

Lai nodrošinātu Latvijas kā tiesiskas, eiropeiskas un nacionālas valsts stabilu attīstību, ilgtspējīgu izaugsmi, globālo konkurētspēju un saliedētu, pilsonisku un iekļaujošu sabiedrību un Deklarācijas par Māra Kučinska vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību izpildi, politisko partiju apvienība "Zaļo un Zemnieku savienība" (ZZS), politiskā partija "Vienotība", un politiskā partija "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"" (NA), kopā turpmāk - "Sadarbības partneri", vienojas par sekojošo:

Izveidot kopīgu Ministru kabinetu šādā sastāvā:

Ministru prezidents - Māris Kučinskis, "ZZS";

Ministru prezidenta biedrs, Ekonomikas ministrs - Arvils Ašeradens, "Vienotība";

Aizsardzības ministrs - Raimonds Bergmanis, "ZZS";

Ārlietu ministrs - Edgars Rinkēvičs, "Vienotība";

Finanšu ministre - Dana Reizniece -Ozola "ZZS";

Iekšlietu ministrs - Rihards Kozlovskis, "Vienotība";

Izglītības un zinātnes ministrs - Kārlis Šadurskis, "Vienotība";

Kultūras ministre - Dace Melbārde, "NA";

Labklājības ministrs - Jānis Reirs, "Vienotība";

Satiksmes ministrs - Uldis Augulis, "ZZS";

Tieslietu ministrs - Dzintars Rasnačs, "NA";

Veselības ministrs - Guntis Belēvičs, "ZZS";

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs - Kaspars Gerhards, "NA";

Zemkopības ministrs - Jānis Dūklavs, "ZZS".

1. Vispārējie jautājumi

1.1. Sadarbības partneriem jāievēro vispārpieņemtās ētikas normas - savstarpēja cieņa, uzticība, koleģialitāte un godprātības princips. Šīm normām jāvalda ne tikai Ministru kabineta savstarpējā sadarbībā, bet arī attiecībās ar pilsonisko sabiedrību, medijiem un politisko opozīciju. Ministru kabinetam ar savu labo piemēru ir jārāda vienotības paraugs - jāmazina gan sabiedrības sašķeltība, gan plaisa starp varu un sabiedrību.

1.2. Sadarbības partneriem jāuzņemas solidāra atbildība par to, lai Ministru kabineta lēmumi tiktu izsmeļoši, atklāti un racionāli pamatoti un argumentēti sabiedrībai un medijiem.

1.3. Atklātība un rūpes par visu Ministru kabineta lēmumu izsmeļošu atspoguļošanu un izskaidrošanu ir katra Ministru kabineta locekļa pienākums.

1.4. Katram Sadarbības partnerim jāuzņemas atbildība par tā ieteikto un Ministru prezidenta aicināto ministru atbilstību augstākajiem profesionālajiem un morāles standartiem, kā arī uzticību labēji centriskas politikas ideāliem.

1.5. Ministru kabinetu veidojošie Sadarbības partneri uzņemas solidāru atbildību par Ministru kabineta darba rezultātiem.

1.6. Ministru kabinetu veidojošie Sadarbības partneri uzņemas atbildību par atbalstu Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību noteikto prioritāšu, tai skaitā nepieciešamo reformu īstenošanu.

1.7. Ministru kabinets nodrošina pēctecības principu, respektējot iepriekšējās valdības pieņemtos lēmumus un uzsāktās darbības valsts attīstības veicināšanai.

1.8. Ministru kabinetu veidojošo politiķu - Ministru prezidenta un ministru - pienākums ir paust vienotu nostāju visos ārpolitikas jautājumos.

2. Sadarbības noteikumi

2.1. Sadarbības un vienotas rīcības nodrošināšanai regulāri tiks rīkotas politisko partiju pārstāvju sanāksmes - Sadarbības padomes sēdes, kurās piedalās ne vairāk kā 5 pārstāvji no katra Sadarbības partnera.

2.2. Sadarbības padomes sēdēs pēc Ministru prezidenta vai Sadarbības partneru uzaicinājuma atsevišķu dienaskārtības jautājumu izskatīšanā ar padomdevēja tiesībām var piedalīties ministri, Saeimas deputāti, Ministru prezidenta un ministru padomnieki.

2.3. Sadarbības padomes sēdēs izskata jautājumus, kas ietilpst Saeimas vai Ministru kabineta kompetencē, kā arī jautājumus, kuru izskatīšanu Sadarbības padomes sēdēs pieprasa Ministru prezidents vai kāds no Sadarbības partneriem un kuri, izņemot 5.1.1 apakšpunktā minētajos gadījumos, bijuši pieejami Ministru kabinetu veidojošo partiju frakciju vadītājiem ne mazāk kā 46 (četrdesmit sešas) stundas iepriekš, neskaitot brīvdienas un svētku dienas. Sadarbības padomes lēmumiem ir politisks ieteikuma raksturs.

2.4. Sadarbības padomes sēdes sasauc un vada Ministru prezidents pirms Ministru kabineta sēdēm, sastādot to darba kārtību. Viņa prombūtnē sēdes sasauc un vada Ministru prezidenta pilnvarota persona.

2.5. Sadarbības padomes sēdēs lēmums tiek pieņemts ar Sadarbības partneru balsu vairākumu. Ja jautājumā atšķirīgs lēmums ir tikai vienam no Sadarbības partneriem, tam ir tiesības uz atšķirīgu balsojumu. Ja vienošanos nav iespējams panākt, Ministru prezidentam ir pienākums pieņemt īpašu lēmumu strīdīgā jautājuma atrisināšanā. Sadarbības partneris var lūgt atlikt jautājuma izskatīšanu uz nedēļu. Tikai un vienīgi pēc Sadarbības partneru vienprātības principa Sadarbības padomē var izlemt jautājumus par grozījumiem Satversmē, par grozījumiem Pilsonības likumā, par likumiem, kas skar valsts budžetu vai budžeta tiesības, kā arī tādus grozījumus likumos, kas regulē valodas lietojumu, pasliktinot latviešu valodas situāciju.

2.6. Sadarbības līguma partneru izteiktās īpašās piezīmes tiek respektētas un pieņemtas zināšanai, taču neatbrīvo konkrēto sadarbības partneri no pienākumu izpildes saistībā ar atbalstu Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību noteikto prioritāšu un Valdības rīcības plānā noteikto uzdevumu īstenošanu. Sadarbības partneri pieņem zināšanai partijas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" viedokli līdz 2018.gada 1.septembrim uzsākt pāreju uz mācībām latviešu valodā valsts un pašvaldību finansētajās izglītības iestādēs un termiņuzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi atcelšanu. Partijas Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" atbalsts minētajām normām un attiecīgām izmaiņām normatīvajos aktos netiks uzskatīts par Sadarbības līguma pārkāpumu.

2.7. Sadarbības padomes sēdes tiek protokolētas. Ja līdz nākamajai Sadarbības padomes sēdei ir saņemti kāda Sadarbības partnera rakstveida iebildumi, tad tie tiek izskatīti nākamajā sēdē, ja iebildumu nav - tad protokols tiek uzskatīts par saskaņotu. Iepriekš minētā kārtībā saskaņotie Sadarbības padomes lēmumi, kas ir atspoguļoti protokolā, tiek noformēti atsevišķa dokumenta veidā, kuru paraksta attiecīgās sēdes vadītājs (Ministru prezidents vai viņa pilnvarota persona).

3. Sadarbības partneru frakciju un pie frakcijām piederošo deputātu tiesības

3.1. Tikties ar Ministru prezidentu ne vēlāk kā 48 (četrdesmit astoņu) stundu laikā pēc Sadarbības partnera rakstiska lūguma.

3.2. Rakstiski ierosināt cita Sadarbības partnera pārstāvniecības samazināšanu Ministru kabinetā, kā arī atsaukt sevis ieteiktu un Ministru prezidenta aicinātu ministru.

3.3. Gadījumos, ja kāds no ministriem beidz pildīt savus amata pienākumus, Sadarbības partnerim, kurš ieteicis attiecīgo ministru, ir tiesības Ministru prezidentam ieteikt nākamo ministra amata kandidātu.

4. Sadarbības partneru frakciju un pie frakcijām piederošo deputātu pienākumi

4.1. Veicināt Ministru kabineta iesniegto likumprojektu izskatīšanu Saeimas komisijās un pieņemšanu Saeimā.

4.2. Bez iepriekšējas saskaņošanas Sadarbības padomē neatbalstīt likumprojektus, ja tos iesniedz opozīcija. Neatbalstīt Sadarbības partneru un atsevišķu deputātu iesniegtus likumprojektus vai priekšlikumus, ja tie ir pretrunā ar Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību noteiktajām prioritātēm.

4.3. Neierosināt un neatbalstīt deputātu pieprasījumus, priekšlikumus par neuzticības izteikšanu Ministru kabinetam vai atsevišķiem tā locekļiem, kā arī opozīcijas ierosinātu Saeimas ārkārtas sēžu sasaukšanu, ja par to nav pieņemts atšķirīgs Sadarbības padomes lēmums.

4.4. Neierosināt deputātu jautājuma uzdošanu Ministru prezidentam vai ministram, izņemot gadījumus, kad atbilde uz jautājumu iesnieguma formā nav saņemta 20 (divdesmit) dienu laikā.

4.5. Bez iepriekšējas saskaņošanas Sadarbības padomē neierosināt tautas nobalsošanu, aicinājumus Valsts prezidentam neizsludināt kādu likumu, aicinājumus veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kā arī parakstīt pieteikumu lietas iesniegšanai Satversmes tiesā.

4.6. Rakstiski informēt pārējos Sadarbības partnerus un Ministru prezidentu par iecerētu ministra atsaukšanu vismaz vienu nedēļu pirms šāda lēmuma galīgās pieņemšanas.

4.7. Rakstiski informēt pārējos Sadarbības partnerus un Ministru prezidentu vismaz vienu nedēļu pirms lēmuma galīgās pieņemšanas par nodomu izstāties no Ministru kabineta vai neatbalstīt Ministru kabineta sastādīto budžetu vai budžeta grozījumus.

4.8. Ministru kabinetu veidojošo frakciju vadītāju pienākums ir saskaņot Sadarbības padomes sēdēs Ministru kabinetu veidojošo frakciju deputātu komandējumu grafiku, lai nodrošinātu nepieciešamo pozīcijas deputātu balsu skaitu Saeimas sēdēs.

5. Ministru prezidenta tiesības un pienākumi

5.1. Ministru prezidentam ir šādas no šī līguma izrietošas tiesības:

5.1.1. Iekļaut Sadarbības padomes sēdes darba kārtībā steidzamus jautājumus, rakstiski informējot frakciju vadītājus ne vēlāk kā 8 (astoņas) stundas iepriekš.

5.1.2. Pieprasīt jebkura Sadarbības partnera ieteiktā un Ministru prezidenta aicinātā ministra demisiju, ja konkrētās personas darbs nav atbilstošs no profesionālā vai ētikas viedokļa vai ja minētais Sadarbības partneris nepilda tās saistības, ko uzņēmies ar šo līgumu un nespēj nodrošināt Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību noteikto prioritāšu un apstiprinātajā Valdības rīcības plānā noteikto uzdevumu izpildi viņa pārvaldītajā ministrijā, vai arī ministrs ar savu rīcību apzināti ir kaitējis valsts starptautiskajai reputācijai.

5.2. Ministru prezidentam ir šādi no šī līguma izrietoši pienākumi:

5.2.1. Respektēt Sadarbības padomē pieņemtos lēmumus.

5.2.2. Pieļaut papildus jautājumu kā steidzamu iekļaušanu Ministru kabineta sēdes darba kārtībā, tikai gadījumos attiecībā uz Nacionālajām pozīcijām starptautiskajās organizācijās un iespējamiem "force majeure", iepriekš nodrošinot to izskatīšanu Sadarbības padomē.

5.2.3. Gadījumos, kad visi viena Sadarbības partnera deleģētie klātesošie ministri Ministru kabineta sēdē balso pret kāda lēmuma pieņemšanu, Ministru prezidents uz nedēļu atliek lēmuma pieņemšanu un sasauc Sadarbības padomi viedokļu saskaņošanai pirms jautājuma atkārtotas izskatīšanas Ministru kabineta sēdē.

5.2.4. Informēt Sadarbības partnerus par nodomu atbrīvot ministru, savu demisiju vai citām izmaiņām Ministru kabineta sastāvā ne mazāk kā 48 (četrdesmit astoņas) stundas pirms šāda lēmuma juridiskas noformēšanas un šajā periodā tikties ar jebkuru Sadarbības partneri pēc tā pieprasījuma.

5.2.5. Informēt ministrus ne mazāk kā 24 (divdesmit četras) stundas iepriekš par jautājumiem, kuri skar attiecīgo ministru kompetenci un kurus izskatīs Sadarbības padomē, ja vien tas nav Ministru kabineta vai Saeimas darba kārtības jautājums.

5.2.6. Izturēties objektīvi pret Sadarbības partneriem un sekot, lai tie ievērotu šīs vienošanās nosacījumus.

5.2.7. Atbrīvot ministru no amata ne vēlāk kā 7 (septiņas) dienas pēc tam, kad Sadarbības partneris, kas ieteicis šo ministru, rakstiski paziņojis par ministra atsaukšanu.

5.2.8. Gadījumos, ja ministrs atkāpies vai atbrīvots no amata, Ministru prezidentam, izdodot rakstveida rīkojumu par ministra atbrīvošanu no pienākumu pildīšanas, paredzot, ka ministrs turpina pildīt savus pienākumus ne ilgāk kā 7 (septiņas) dienas pēc rīkojuma pieņemšanas dienas.

6. Nobeiguma noteikumi

6.1. Šis līgums ir publisks dokuments, tas ir saistošs un aplūkojams vienīgi kopā ar Deklarāciju par Ministru kabineta iecerēto darbību.

7. Paraksti

Partiju apvienība "Zaļo un Zemnieku savienība":

Ministru prezidenta amata kandidāts Māris Kučinskis

Valdes priekšsēdētājs Armands Krauze

Saeimas frakcijas vārdā Augusts Brigmanis

Partija "Vienotība":

Ministru prezidenta biedra, ekonomikas ministra amata kandidāts Arvils Ašeradens

Saeimas frakcijas vārdā Solvita Āboltiņa

Partija "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"":

Partijas līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš

Saeimas frakcijas vārdā Ināra Mūrniece

 

 

Norvēģija dabasgāzes piegādē Lietuvai šogad apsteigs Krieviju

$
0
0

2016.gadā Norvēģija kļūs par Lietuvas galveno dabasgāzes piegādātāju, pārtraucot ilggadējo Krievijas monopolu

Šogad Krievija pirmoreiz zaudēs savas monopoltiesības dabasgāzes piegādē Lietuvā, vēsta Dw.de. Par gāzes galveno importētāju uz Lietuvu kļūs Norvēģija. Pirmdien Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis paziņoja, ka norvēģu uzņēmuma „Statoil" tirgus daļa pārsniegs 50%.

Norvēģijas gāzes piegāžu palielināšana kļuva iespējama pēc Lietuvas valsts divu jaunu līgumu noslēgšanas ar „Statoil". Masjulis teica, ka jaunie līgumi kļuvuši par „skaidru pierādījumu tam, ka „Gazprom" tirgū ir reāli konkurenti".

2016.gadā Lietuva no Norvēģijas saņems vairāk nekā miljardu kubikmetru gāzes. Kopīgais valsts gāzes patēriņš gadā ir aptuveni divi miljardi kubikmetru. „"Gazprom" tirgus daļa turpmāk būs atkarīga no gāzes cenas un citiem komerciāliem noteikumiem. Šajā jautājumā nebūs politisku lēmumu. Visi lēmumi par gāzes iepirkumiem ir ekonomiski," ministra teikto citē aģentūra „Reuters".

Iepriekš Krievijas gāzes gigants „Gazprom" šajā jomā Lietuvā bija monopolists. Ilggadējais kontrakts, kas bija noslēgts starp Krievijas uzņēmumu un Lietuvas gāzes kompāniju „Lietuvos Duju Tiekimas", beidzās 2015.gadā. Lietuva turpina sarunas ar „Gazprom".

 


Kanāda pārtrauks gaisa uzlidojumus Irākā un Sīrijā

$
0
0

Kanāda arī ieguldīs Tuvo Austrumu reģiona attīstībā 

Kanāda 22.februārī pārtrauks gaisa uzlidojumus džihādistu grupējuma "Islāma valsts" pozīcijām Irākā un Sīrijā un tās seši iznīcinātāji atgriezīsies mājās, pirmdien paziņoja valdība.

Tā vietā Kanāda trīskāršos īpašo spēku karavīru skaitu, kas Irākas ziemeļos apmāca kurdu kaujiniekus, vēsta LETA/AFP.

Karavīru skaitu plānots palielināt līdz 210, un ASV vadītajā koalīcijā turpinās piedalīties vairākas Kanādas izlūkošanas un degvielas uzpildes lidmašīnas.

Kanāda arī ieguldīs aptuveni miljardu Kanādas dolāru (647 miljonus eiro) Tuvo Austrumu reģiona attīstībā un humānajā palīdzībā, paziņoja amatpersonas.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo pagājušajā gadā savā priekšvēlēšanu kampaņā solīja pārtraukt gaisa uzlidojumus, bet jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka divas trešdaļas aptaujāto kanādiešu atbalsta "Islāma valsts" pozīciju bombardēšanu vai vēlas, lai tā tiktu pastiprināta.

"Mēs zinām, ka Kanāda ir spēcīgāka, daudz spēcīgāka nekā asinskāru slepkavu bandas radītie draudi," paziņoja Trudo.

"Sauciet mūs par vecmodīgiem, bet mēs domājam, ka mums jāizvairās darīt tieši to, ko mūsu ienaidnieki vēlas, lai mēs darām. Viņi vēlas, lai mēs tos novērtējam, lai padodamies bailēm, lai pakļaujamies naidam, lai uzlūkojam viens otru ar aizdomām," norādīja premjers.

"Barbarisma nāvējošais ienaidnieks nav naids, tas ir saprāts. Un cilvēkiem, ko "Islāma valsts" terorizē, nevajag mūsu atriebību, viņiem vajag mūsu palīdzību," uzsvēra Trudo.

 

Turcija bažījas par 600 000 bēgļu no Sīrijas ierašanos pie robežas

$
0
0

Pie Turcijas robežas jau sapulcējušies apmēram 30 tūkstoši cilvēku

Turcijas valdība ir nobažījusies, ka Sīrijas Alepo provincē notiekošās kaujas var izraisīt līdz 600 tūkstošu bēgļu ierašanos pie tās robežas, pirmdienas vakarā paziņoja Turcijas vicepremjers Numans Kurtulmušs.

"Ļaunākā scenārija gadījumā, kas īstermiņā var notikt šajā reģionā, būtu jauns 600 tūkstošu bēgļu pieplūdums pie Turcijas robežas," Kurtulmušs pēc valdības sēdes sacīja žurnālistiem.

Bruņotās sadursmes Alepo provinces ziemeļos pēc nedēļu ilga Sīrijas režīma spēku uzbrukuma ar Krievijas gaisa spēku atbalstu ir likušas doties bēgļu gaitās desmitiem tūkstošu cilvēku, vēsta LETA/AFP.

"Kā šīs situācijas sekas mēs redzam, ka 200 tūkstoši cilvēku ir spiesti bēgt - 65 tūkstoši Turcijas virzienā un 135 tūkstoši Sīrijas iekšienē," sacīja Kurtulmušs.

Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu pirms tam pirmdien paziņoja, ka pie Turcijas robežas jau ir sapulcējušies apmēram 30 tūkstoši cilvēku.

"Mūsu mērķis pašlaik ir maksimāli noturēt šo migrantu vilni Turcijas robežas otrā pusē un tur sniegt viņiem nepieciešamos pakalpojumus," teica Kurtulmušs.

Turcijas valdība vairākas dienas bija uzstājusi, ka tās atvērto durvju politika Sīrijas kara bēgļiem paliek nemainīga un ka tā ir gatava nepieciešamības gadījumā uzņemt jaunu bēgļu vilni. "Ir acīmredzami, ka mēs kā vienmēr palīdzēsim mūsu Sīrijas brāļiem un pieņemsim viņus, kad tas ir nepieciešams," paziņoja Turcijas premjerministrs kopīgā preses konferencē ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli.

Viņš tomēr piebilda, ka no Turcijas, kas jau uzņēmusi 2,7 miljonus sīriešu bēgļu, nevar gaidīt, lai tā "viena pati risinātu bēgļu jautājumu".

Tikmēr kļuvis zināms, ka Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans tikšanās laikā ar Eiropas Padomes prezidentu Donaldu Tusku un Eiropas Komisijas vadītāju Žanu Klodu Junkeru pieprasījis sešus miljardus eiro atbalstu Turcijai piedāvāto triju miljardu vietā. Ja ES nepalīdzēs, Turcijas vadītājs piedraudējis Eiropu pārpildīt ar migrantiem, ziņo „Reuters".

Kā norāda ziņu aģentūra, šī tikšanās notika pērnā gada novembrī pēc G-20 valstu tikšanās Antaljā. „Mēs durvis uz Grieķiju un Bulgāriju varam atvērt jebkurā laikā un bēgļus varam nogādāt autobusos... Kā jūs tiksiet galā ar bēgļiem, ja nebūs vienošanās [ar Turciju]? Viņus nogalināsiet?" vaicājis Turcijas prezidents sarunā ar ES līderiem, vēsta aģentūra.

Turklāt Erdogans sarunā ar ES līderiem pieprasījis sniegt 6 miljardu eiro palīdzību, bet kad viņam piedāvāta uz pusi mazāka finansiālā palīdzība - trīs miljardi eiro -, atteicis, ka viņa valstij ES nauda nav vajadzīga.

 

Riņķa dancis ap veselības aprūpes finansējumu

$
0
0

Akūtās problēmas varētu apdzēst ar finansējumu veselībai 4% no IKP

Neesmu kaismīgs veselības ministra atbalstītājs, un līdz šim biežāk sanācis būt pret esošā ministra jaunradi farmācijas nozarē, tomēr šoreiz iztikšu bez ministram veltītas kritikas.

Valdības koalīcijas biedru, gan arī paša partijas un ZZS biedru atbalstu veselības ministram var redzēt tikai vārdos - enerģisks, „to, kurš dara, to arī sit" u.tml. -, taču kolektīvais koalīcijas lēmums par papildu (?) līdzekļu piešķiršanu veselības aprūpei tā arī izpaliek. Acu aizmālēšanai piešķirtie 4 milj. HIV/C hepatītam tāds nieks vien ir uz kopējā deficīta fona. Saprotams, ka ar 2,9% no IKP neko dižu veselībā uzlabot nevar un ka ar tādu finansējumu paliks tikai vēl smagāk. Valsts vadība veselību kā prioritāti min jau ilgāku laika periodu, bet vienmēr uzrodas svarīgākas lietas, kam prioritāte ir pulka augstāka.

Tad nu veselības ministrs lokās, kā māk (nav domāts tikai esošais veselības ministrs) - slēdz slimnīcas, samazina finansējumu zāļu kompensācijai (pirmskrīzes situācija vēl joprojām nav atjaunota), apgriež finansējumus noteiktiem pakalpojumiem - ievieš kvotas, kā tas ir pašreiz, vai veic citus finanšu plūsmas ierobežojošus pasākumus. Tā teikt, nebūs kvotas, griezīs kaut ko citu. Nav jau citu variantu. Par visu ir jāmaksā!

Kolēģi no partijas un koalīcijas ministram saka: „Jā, tev ar to finansējumu ir bēdīgi, bet kopumā jau nauda liela, ka tikai netiek tērēta greizi?" Varbūt var atrast „iekšējās rezerves"? Bet labākais risinājums ir palaist „garajā", kas nozīmē, ka jāveic nozares audits, pētījums vai cita analīze par situāciju veselības aprūpes sistēmā. Obligāti jāpiesaista Valsts kontrole, KNAB. Vēl jāizsludina konkurss, kas veiks auditu. Tad pats process, rezultātu analīze un visbeidzot secinājums - izrādās, ka ir iespējams darīt kaut ko citādi! Jautājums - cik reāla ir iespēja, ka pēc audita, pētījuma vai kādu citu darbību pabeigšanas tiek secināts, ka viss ir kārtībā? Tad jau būtu veltīgi strādāts!

Tātad jānāk obligātam slēdzienam un atziņai, ka viss nav kārtībā, ka vairāk vai mazāk ir slikti vai pat ļoti slikti. Zemtekstā jāsaprot, ka jau esošais mazais finansējums tiek tērēts ne ļoti pareizi, un papildfinansējums (jautājums - kāpēc to sauc par papildfinansējumu, ja bāzei reāli budžetā vajadzētu būt ap 4,5-5% no IKP?) nepienākas. Galu galā secinājums - jā, naudas ir par maz, bet nepieciešamas reformas veselības nozarē, lai efektīvāk izmantotu jau esošos līdzekļus un kaut kad, iespējams, piešķirtos „papildu"! Un tad veselības ministram jādomā, kādas vēl reformas (lasīt - samazināšanas, nogriešanas utt.) jārealizē. Piemēram, jāievieš noteiktas jaunas kvotas, kā tas notiek tagad. Sākas protesti no aizskartām pusēm. Un dancis sākas no gala.

Vai kāds, kurš saka, ka mums veselības nozarē viss ir ačgārni organizēts un ir jāreformē, var nosaukt valsti ar valsts finansējumu veselībai zem 3% no IKP, kurā viss ir labākajā kārtībā?! Kur pie šāda finansējuma visi ir apmierināti, mirstība un saslimstība ir zema, nav rindu, nav kvotu, nav nesamērīgi augstu (attiecībā pret atalgojumu un pensiju līmeni valstī) līdzmaksājumu par zālēm un veselības aprūpes pakalpojumiem. Uz ielām arī neviens nemirst. Kur ir tāda brīnumvalsts?

Akūtās problēmas varētu apdzēst ar finansējumu veselībai 4% no IKP, un normāla situācija būtu pie 4,5- 5%.

Lai šādu finansējumu sasniegtu no apdrošināšanas, par ko arvien vairāk tiek runāts kā glābēju, uzliekot trūkstošo daļu uz visu strādājošo pleciem, katram strādājošajam gadā būtu jāsamaksā ap 600 eiro jeb 50 eiro mēnesī (lai sasniegtu ekvivalentu finansējumu veselībai kā tad, ja valsts finansējums veselības aprūpei būtu 5% no IKP - 1,306 miljr. eiro). Turklāt apdrošināšana nebūs panaceja visām lietām.

Pašreizējais šķietamais atbalsts no koalīcijas puses apdrošināšanas idejai ir tāpēc, ka, iespējams, tiek cerēts - uzliekot lielāko veselības finansējuma trūkstošo daļu uz strādājošo pleciem, netiks aiztikts valsts budžets vai tiks iedota kāda „piešprice" no budžeta (kādi 50-70milj. eiro), piemēram, par pensionāriem un citām sociālām grupām, kas pašas nevar veikt apdrošināšanas iemaksas. Pašreiz kā iespējamais apdrošināšanas iemaksu apmērs ir dzirdēts skaitlis 2,7%. Tas varētu nozīmēt, ka katram strādājošajam būs jārēķinās ar apdrošināšanas iemaksu vidēji vismaz 250 eiro gadā. Tas, protams, radīs cilvēkiem iztikas problēmas citās jomās.

Ko darīt? Pilnīgi skaidrs ir tas, ka bāzes finansējums veselības aprūpei ir jāpalielina būtiski un nekavējoties! Kavēšanās radīs pamatotu neapmierinātību sabiedrībā, kavēs slimību ārstēšanas procesu, izraisīs neatliekamās palīdzības izdevumu pieaugumu un sabojās vai izdzēsīs cilvēku dzīves.

Autors ir Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas valdes priekšsēdētājs

 

Mēs PAR!

Pagaidu robežkontroles atjaunošana Šengenā nav apokalipse

$
0
0

Atjaunota robežkontrole nenozīmē žogu būvēšanu - ir iespēja radīt elastīgus mehānismus

Pēdējo mēnešu laikā aktualizējies jautājums, vai nepieciešams daļēji atjaunot robežkontroli Šengenas zonas ietvaros. Uz šo jautājumu tagad jau ir atbildējušas vairākas valstis - Austrija, Zviedrija, Norvēģija, Vācija un citas, reaģējot uz imigrācijas krīzi, ir ieviesušas pagaidu robežkontroli. Notiekošās masveida imigrācijas iemesli ir dažādi - gan bēgļu gaitas, gan ekonomiskā migrācija, izmantojot tos drošības „caurumus", kas izgaismojušies šīs krīzes gaitā.

Esam fakta priekšā - Eiropas Savienība (ES) nespēj kontrolēt savas ārējās robežas. Situācijā, kad nespējam nosargāt ārējo robežu, iekšējas robežkontroles atjaunošana, nacionālām valstīm rūpējoties, primāri, par savu iedzīvotāju drošību, ir tikai pašsaprotama.

Nelegālās imigrācijas un ārējo robežu vājuma dēļ jau 2011. gadā Francijas un Itālijas premjeri iniciēja diskusiju par nepieciešamību ārkārtas apstākļos atjaunot robežkontroli Šengenas zonā, to pamatojot ar pārmērīgu imigrantu skaita palielināšanos.

Tagad, laikā, kad imigrācijas apmēri ir divdesmitkāršojušies, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri; kad vairāku ES dalībvalstu drošības dienesti ziņo, ka migrācijas ceļus izmanto ar teroristiskajiem grupējumiem saistītas personas; kad tikai nepilni 30% no imigrantiem, kas ieradušies ES 2015.gadā, ir no kara plosītajām valstīm... Šī situācija atbilstoši ES līgumos noteiktajam ir definējama kā ārkārtas situācija, kas ļauj pieņemt tos mērus, kas nepieciešami, lai aizsargātu savu neatkarību un valsts un tās iedzīvotāju drošību.

Parīzes teroraktus pastrādājušie ES ieradās caur Grieķiju un caur Grieķiju arī to pameta. Esam pieteikuši karu terorismam, kas ir apsveicami, bet, lai sakārtotu iekšējo vidi, jāpiesaka karš arī organizētajai noziedzībai. Nav noslēpums, ka, pateicoties nelegālo imigrantu pārvietošanas (smuggling) biznesam, ES plaukst un zeļ organizētā noziedzība - par to ziņo visas vadošās ES institūcijas -, paziņojot, ka pagājušajā gadā šie „biznesmeņi" nopelnījuši miljardu eiro.

Eiropas Savienības ārējās robežas joprojām netiek adekvāti aizsargātas - kas ir faktisks Šengenas līguma pārkāpums, starp citu -, caur Grieķiju Eiropā nu jau gadiem ieplūstot simtiem tūkstošiem imigrantu, kuru ierašanās netiek reģistrēta, kuru personas identitātes netiek noskaidrotas; ierodošās personas netiek iekļautas kopējā patvēruma meklētāju uzskaites sistēmā un masveidīgi, neregulēti pārvietojas no vienas valsts uz otru Šengenas zonas ietvaros.

Nekas, par ko ES vienojusies pagājušā gada ietvaros, diemžēl nav strādājis. Apņemšanās stiprināt „Frontex" un ārējās robežas nav nesušas vajadzīgos rezultātus.

Jāatzīst, ka par ārējās robežas vājumu akmens metams arī mūsu dārziņā. Nav izpildīti tie mājasdarbi, kas paredzēti efektīvas un drošas Šengenas zonas funkcionēšanai - ne pie mums, ne Grieķijā, ne Itālijā, ne arī citur. Apdraudējumi, ko nes neaizsargātas robežas, ir pārāk lieli. Robežkontroles pagaidu atjaunošana, līdz situācijas normalizēšanai un reālo drošības apdraudējumu novēršanai, būtu racionāls un likumsakarīgs solis.

Drošības cena nav ES ekonomika

Līdz ar diskusiju par Šengenas zonas pagaidu „iesaldēšanu", izskanējuši paziņojumi no EK, kas pildīti ar draudiem, ka Šengenas zonas apturēšana varētu iznīcināt ES iekšējo tirgu un pat visu eirozonu. Apokaliptiskie pareģojumi šoreiz nav īsti vietā - nav ne praktiskas, ne ekonomiskas saiknes starp Šengenas zonu un eiro vai kopīgo tirgu. Kopīgā valūta nozīmē kopīgu monetāro politiku, noteikumus un uzraudzības mehānismu bankām, kam nav nekādas saistības ar robežām. Šengenas pagaidu apturēšana arī nenozīmē muitas nodevu ieviešanu, kas varētu ietekmēt vienotā tirgus darbību. To atzīst arī ekonomikas un politikas eksperti no vadošajiem pētījumu centriem un domnīcām Eiropā - piemēram, Briselē bāzētā Eiropas Politikas pētījumu centra direktors Daniels Gross (Daniel Gross) un Žolts Darvašs (Zsolt Darvas) no domnīcas „Brēgels". Vai Lielbritānija, Dānija un Rumānija - valstis, kas nav Šengenas zonas dalībvalstis - vairs neatrodas un nedarbojas kopīgajā tirgū? Jā, Šengenas apturēšana vienotajā tirgū varētu palielināt, galvenokārt, transporta izmaksas, bet, pret ES tirgus triljonos mērāmo apgrozījumu, tās būs niecīgas un tirgu būtiski neskars.

Turklāt, ieviešot papildu kontroles un drošības mehānismus dalībvalstīs, ES beidzot kvalitatīvi varēs ķerties pie vienas no apkaunojošākajām problēmām visas savienības mērogā - nelegālās nodarbinātības izskaušanas. Nelegālā nodarbinātība pašlaik sastāda 18% no visa Eiropas Savienības IKP un liela daļa šādi strādājošo ir tieši (nelegālie) imigranti - tie var būt gan bijušie patvēruma meklētāji, kam patvērums atteikts (nesenais gadījums Minhenē, kad grupa afgāņu imigrantu pēc bēgļa statusa nesaņemšanas Vācijā turpinājusi uzturēties vēl četrus gadus), gan arī nekur nereģistrēti nelegālie imigranti.

Atkāpei - par Šengenu un robežām

Šengenas zonas aizsākumi meklējami 1985.gadā, un kopš pirmo nolīgumu parakstīšanas, tajā paredzētie procesi un procedūras tiek pastāvīgi pilnveidotas. Šengena paredz ne tikai brīvu pārvietošanos, bet arī virkni kompensācijas mehānismu - nepieciešamību stiprināt ārējo robežu kontroli, izveidot un pastāvīgi uzlabot kopējo informācijas apmaiņas sistēmu (SIS un SIS II), kā arī radīt vienotas institūcijas, lai cīnītos pret starptautisko organizēto noziedzību. Līgumā ir iestrādātas tiesības dalībvalstīm arī atjaunot pagaidu robežkontroli Šengenas zonā.

Varbūt ironiski, bet Šengenas darbības formu varam pielīdzināt federālās ASV sistēmai, kur, pēc nepieciešamības, ir iespējams atjaunot robežkontroli uz štatu robežām, kas, dažādu apdraudējumu vai saasinājumu kontekstā, arī salīdzinoši regulāri ticis darīts. Arī Šengenā robežkontroles pagaidu atjaunošana nav nekas unikāls - tas ticis darīts pat 2008. gada Eiropas futbola čempionāta laikā, Šveicei atjaunojot robežkontroli ar Franciju, lai novērstu potenciālo futbola huligānu iekļūšanu valstī.

Jāatceras, ka atjaunota robežkontrole nenozīmē žogu būvēšanu - ir iespēja radīt elastīgus mehānismus; tas ir vadāms un ierobežojams process, radot atsevišķas sistēmas, kas atbalsta kravu operatīvu robežšķērsošanu, bet kontroli attiecina tikai uz cilvēkiem.

Galu galā, ir jāsaprot, kas Eiropai patlaban ir svarīgāks - drošība vai ekonomika? Jo bez drošības nav iespējama ekonomiskā attīstība. Ir skaidrs, ka pastāv bailes par „Eiropas sapņa" sagraušanu, bet vai tiešām tie būs nelieli apgrūtinājumi, nevis pieaugošā nedrošība, terorisms un bezspēcība apdraudējuma priekšā būs tie, kas sagraus vienotās Eiropas vīziju?

Eiropas ārējās robežas gan dienvidos, gan austrumos turpinās atrasties pastāvīgu drošības izaicinājumu - to turpinās nodrošināt nelegālās imigrācijas ceļi un ģeogrāfiskais tuvums teroristu bāzes punktiem. Ja tiešām nevēlamies pieredzēt pilnīgu Šengenas zonas sabrukumu, tai ir jāevolucionē uz to principu ievērošanu, kas ir noteikti tās sākotnējos līgumos. Virzību uz zonas sakārtošanu un drošības atjaunošanu varam sākt, tikai uz laiku apturot Šengenas zonas darbību, atjaunojot iekšējo kārtību un nostiprinot ārējo robežu. Iespējams, ka tad arī robežkontrole notiks tikai uz ES ārējām robežām un iekšējās atkal varēsim droši atvērt.

Autors ir 12. Saeimas deputāts, Nacionālā apvienība

 

Viewing all 10413 articles
Browse latest View live