Valmieras Vasaras teātra festivāls meklē atbildi uz jautājumu, kā, ievērojot distanci, varam palikt tuvi. Izrādes un laikmetīgās mākslas notikumi pilsētvidē no 7. līdz 9. augustam
Festivāla kodols ir pieci speciāli tapuši jaundarbi pieaugušo auditorijai. Dokumentāli notikumi par eksistenciālām tēmām. Valmieras Vasaras teātra festivāla (VVTF) veidotāji spējuši mobili pielāgoties globālajai situācijai, par iestudējumu vienojošo tēmu izvēloties saskarsmi. Tā vai citādi par to runā katrs no jauniestudējumiem. Savukārt bērnu programmā divas skatītāju jau iemīļotas izrādes no pagājušā gada festivāla — Toma Treiņa veidotā garāžas izmēra izrāde Pagalms atdzīvojas un Lienes Gravas kustību izrāde visai ģimenei pusOtrs. «Joprojām esam ģimenēm un bērniem draudzīgs festivāls ar laikmetīgiem mākslas un teātra notikumiem. Ticam — ja pasauli iespējams mainīt, jāstrādā tieši ar bērniem un jauniešiem,» saka VVTF direktors Reinis Suhanovs.
Piecu gadu laikā pasākums izaudzis arī par praktiskas izglītības platformu studentiem un jaunajiem profesionāļiem, kuri īsā laikā var gan radīt ideju, gan aizvest to līdz skatītājam. Valmierā norisinās RISEBA rīkotā arhitektūras vasaras skola FestivaL’and 3.0, kuras dalībnieki izstrādā distancētas pulcēšanās un jaunas socializēšanās struktūras modeļus, ko katru vakaru varēs izmēģināt festivāla centrā Dīvaliņa pļavās notiekošajos Distancēšanās Disko. Šovasar arī līdz šim nebijis notikums — Bērnu un jauniešu teātra institūta mācības jaunajiem teātra profesionāļiem, kurās deviņi mākslinieki attīsta izrāžu idejas, kas, iespējams, tiks realizētas nākamā gada festivālā.
Ekskluzīvi apskāvieni
Festivāla laikā ikvienam pieejami vairāki laikmetīgās mākslas darbi. Monikas Pormales veidotais notikums Viss būs labi skatāms Rīgas ielas skatlogā festivāla atklāšanas vakarā. Tas veltīts cilvēku savstarpējai fiziskai saskarsmei kā vērtībai, reflektē par pandēmijas izraisītajām pārmaiņām un uzdod būtiskus jautājumus — vai reālo komunikāciju turpmāk aizstās digitālā un apskāvieni kļūs ekskluzīvi?
Videoformātā Valmieras koncertzālē varēs apskatīt pirmajā festivālā tapušo vizuālo skaņas ekspozīciju Tālavas taurētājs, ko veidojuši modes mākslinieki MAREUNROL’S, mūziķis Jānis Šipkēvics un režisors Elmārs Seņkovs. «Ar dzimšanas dienas kūku neatzīmējam festivāla piecgadi, bet šī izstāde atsauksies uz pašu pirmo festivālu,» saka Reinis Suhanovs.
Un, ja vien kabatā ir viedtālrunis, Valmierā varēs novērtēt arī divas klausāmizrādes. Teātra trupas Kvadrifrons pārstāvji izveidojuši laisku pastaigu ar ekskursijas elementiem Tour de Valmiera, ko varēs noklausīties, lejupielādējot festivāla lietotni Valmieras vasaras teātra festivāls ‘20. Ikviens sev ērtā laikā var doties velobraucienā starp deviņiem pieturpunktiem pilsētā un uzzināt īsus pastāstus par tiem. Lietotnē meklējama arī Latvijas Kultūras akadēmijas studentu veidotā audioizrāde pastaigai Fantāziju intervences Valmierā.
Līdztekus festivāla norisēm 9. augustā Valmierā, Ziloņu ielā, atklās leģendārajam režisoram Oļģertam Kroderam veltīto pieminekli — Aivara Vilipsōna un Ivara Miķelsona veidoto mākslas objektu Krodera ābele. 9. augusts būtu režisora 99. dzimšanas diena.
Festivāla jauniestudējumi
Uzvara ir mirklis
Režisors Valters Sīlis
Norises vieta — Valmieras
2. vidusskolas sporta laukums
Izrāde par vēsturisku uzvaru Latvijas futbola vēsturē. 2003. gada 19. novembrī Latvijas izlase nospēlēja neizšķirti ar Turcijas valstsvienību un pirmoreiz iekļuva Eiropas čempionāta finālturnīrā. Kas notiek, kad uzvara kļuvusi par atmiņām?
Par evolūciju 1 daļā aSAPIENSI
Režisors Elmārs Seņkovs
Norises vieta — Valmieras estrāde
Teātra apvienības ESARTE veidotais iestudējums vēsta par zinātnieku, kurš gatavojas prezentēt savu dižāko ideju un dalās pārdomās par laimi, mītiem un cilvēces pirmsākumiem.
Vijolīšu apsēstība
Režisore Inga Tropa
Norises vieta — Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola
Aktrises un režisores Ingas Tropas satikšanās ar japāņu mākslinieci Jajoi Kusama. Katrs skatītājs to piedzīvos individuāli, vienatnē izstaigājot izrādi instalāciju.
Satikt
Autori IevaKrish
Norises vieta — angārs Purva ielā 12a
Kustības un skaņas izrādes dramaturģiskā materiāla pamatā ir lietuviešu sutartiņu dziedāšanas tradīcija. Tās kompozicionālās struktūras šoreiz aplūkotas kā komunikācijas modeļi.
Inišmoras leitnants
Režisors Mārtiņš Eihe
Norises vieta — Beātes ielas 12 nama pagalms
Skarbu joku, pārpratumu un negaidītu pavērsienu caurvīta melnā komēdija. Vēlāk iestudējums tiks iekļauts Valmieras teātra repertuārā.
Valmieras Vasaras teātra festivāls
No 7. līdz 9. augustam dažādās vietās Valmierā. Valmierasfestivals.lv. Biļetes uz festivāla norisēm iegādājamas tikai iepriekšpārdošanāMobilly.lv
The post Dokumentāli par eksistenciālo appeared first on IR.lv.