Var jau gaidīt, lai kāds mums pilsētas vidū uzdāvina puķu dārzu vai atpūtas vietu, bet, gaidot vien, var palikt bešā. Ir pienācis laiks pašiem radīt vidi tieši tādu, kādu vēlamies. Siguldas iedzīvotāji izveidojuši savu kopienas dārzu, bet liepājnieki Juliannas pagalmā rīko sev svētkus
Kad gaisu pievidžina putnu balsis un saulē sprāgst vaļā pumpuri, neliekuļosim, ir grūti sevi noturēt telpās un pie asfalta. Bet ne visiem ir dārzs, kur ļauties stādīšanas trakumam, un ne visām mājām ir jauki pagalmi, kur siltos vakaros pie vīna glāzes dirnēt kaut līdz vēlam vakaram. Kad dizainerei Norai Gavarei radās ideja Siguldā izveidot dārzu, kas piederētu katram, kas tajā ieiet, atklājās — pilsētnieki ar vislielāko prieku rūpējas par savām garšaugu, kabaču un tomātu dobēm. Savukārt Liepājā īpašniekiem atlika sakopt vienu industriāla rajona pagalmu, lai liepājnieki to atdzīvinātu ar ielu kafejnīcām, koncertiem, tirdziņiem un mākslinieku darbu izstādēm. Nevajag nekādas pašvaldības atļaujas, lai ļaudis paši veidotu savu priekpilno pilsētu.
Dārzs, kas pieder visiem
Pagājušā gada vasarā, kad Siguldas iedzīvotājas Lauras Kindzules meitiņai bija divi gadi, bet dēls vēl zīdainis, viņa kopā ar bērniem divas trīs reizes nedēļā gāja uz dārzu pilsētas centrā, Zaļās villas kvartālā. Kamēr mazais ratiņos šņākuļoja un meita spēlējās smiltīs, Laura paravēja dobes, aplaistīja stādus un vienmēr paņēma sauju rukolas lapu brokastīm. Bet tas nebija un nav viņas dārzs. Dārzs _audz_ ir Latvijā pirmais kopienas dārzs, kas nepieder nevienam, bet vienlaikus — visiem, kas vien vēlas tajā aplaistīt dārzeņu un puķu dobes, vienkārši pabūt. Ideja radās dizainerei Norai Gavarei, bet izveidoja un kopa to daudzi Siguldas iedzīvotāji un arī viesi.
Kopš pagājušā gada maijā dārzu atvēra, tas nav bijis aizslēgts ne minūti, un neviens to nav sargājis. Siltumnīca ar visiem tajā nobriedušajiem tomātiem, 35 dažādu augstumu dobes, kurās izauga kabači, pupas, zirņi un cukurzirnīši, zemenes un garšaugi, tāpat kā dārza inventārs, bija pieejami visiem. Taču nekādus posta darbus dārzs nav piedzīvojis. Izņemot vienu kaņepi un viesu grāmatu, nekas nav pazudis. Gluži otrādi — cilvēki bija naski dārza kopšanā, bet kautrējās ņemt pašu izaudzēto. Lai raža būtu godam novākta, Norai dobēs un siltumnīcās pat bija jāizliek mazas norādes «Nogaršo!» vai «Paņem mani līdzi!». «Dārzu veidoju absolūtā uzticībā apmeklētājiem. Uzticība ir attaisnojusies,» saka Nora.
Šis kopienas dārzs ir daļa no Noras Mākslas akadēmijā aizstāvētā maģistra darba par sociālo un pieredzes dizainu. Tas paredzēja sabiedrības līdzdarbību. Funkcionālā dizaina studentei ideja par šādu dārzu radās pirms diviem gadiem, kad viņa, atgriezusies no pilsētvides dizaina maģistrantūras studijām Honkongā, jutās izslāpusi pēc zaļojošas dabas un dārzā izaudzēta ēdiena. Tā radusies ideja izveidot kopienas dārzu pilsētas vidū. Tādi esot populāri Nīderlandē, Lielbritānijā un Vācijā.
Kopienas dārzs nereti ir patvēruma vieta pilsētas trokšņu un putekļu nomocītajiem, zaļa oāze bruģa un augstu mūru labirintos, tāpēc sākumā Nora to gribēja veidot Rīgā. Pilsētā, kur vairāk nekā 90% iedzīvotāju mitinās dzīvokļos un pagalmi visbiežāk pilda autostāvvietas funkciju, kopienas dārzu vajag kā ūdeni tuksnesī. Taču Nora nebija pārliecināta, vai saņems Rīgas pašvaldības atļauju iekārtot dārzu jau 2019. gadā, maģistra darba izveides laikā. Turklāt Rīgā būtu bijis jāvienojas ar daudziem zemes īpašniekiem, kam pieder zeme starp dzīvokļu mājām, bet kas bieži vien neļauj to izmantot sabiedrības vajadzībām. Tāpēc viņa nolēma pirmo dārzu veidot Siguldā. Lai gan tur vairāk nekā puse iedzīvotāju dzīvo privātmājās, Nora bija ievērojusi — daudzi jaunās paaudzes siguldieši strādā Rīgā, tikai vakarus un nedēļas nogales pavada Siguldā. Ap viņu māju visbiežāk ir dekoratīvais dārzs, ko veido bruģis, zālājs un skujeņi. Bet maz dārzu, kuros būtu dārzeņi, ogulāji un puķes. Zemi — apmēram 300 kvadrātmetrus — kopienas dārzam atvēlēja radošā kvartāla Zaļā villa īpašnieki.
Uz pirmo radošo darbnīcu dārza izplānošanai Nora uzaicināja trīs Siguldas iedzīvotāju grupas: senioru biedrību, mākslas skolas pasniedzēja Raita Tikuma (viņš ir arī Noras tētis) audzēkņus un jauniešus no organizācijas Cerību spārni. «Man bija svarīgi, lai jau no paša sākuma dārza izveidē iesaistās Siguldas iedzīvotāji. Lai nav sajūta, ka Laimes lācis ir viņiem uzdāvinājis dārzu,» stāsta Nora. «Sadalīju atnākušos darba grupās un kopā izstrādājām vīziju, veidojām dārza plānojumu. Biju pārsteigta, cik cilvēki ir radoši.» Vairākas no skicēs iestrādātajām idejām viņa iedzīvināja. Piemēram, dārza centrā ir konstrukcija, ko var izmantot gan kā skatuvi, gan kā atpūtas vietu. Dobju plānojumu Nora nedaudz mainīja, konkretizējot koka kastēs izvietoto dobju augstumu un eju platumu tā, lai tās nesaliecoties būtu sasniedzamas dažādu garumu cilvēkiem, arī tiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslos.
Kokmateriālus nodrošināja atbalstītāji, dēļus atbilstoši plānoto dobju garumam sazāģēja Noras ģimene. Taču saskrūvēt dēļus tā, lai veidotu kastes, Nora aicināja Siguldas iedzīvotājus. Kad dārzā sākās darbi, pirmā nejaušo garāmgājēju attieksme bijusi neizpratnes pilna — taisīt dārzu nevis sev, bet visiem? «Zināmā mērā tas bija kā tests — vai esam gatavi strādāt lielākas grupas interesēs. Ne tikai sev, bet arī citiem,» secina Nora. Taču aprīlī dobju kastes bija gatavas, maijā tajās varēja sākt sēt un stādīt.
Lai iesaistītu siguldiešus, Nora atkal izsludināja sēšanas un stādīšanas darbnīcu. Cilvēki sanesuši gan puķu, gan dārzeņu sēklas un stādus — sākot no gurķiem un beidzot ar arbūziem. «Uz vietas arī saplānojām, kas un ar ko varētu gan labi izskatīties, gan augt. Vasarā, kad dārzs bija pilnbriedā, tas bija fantastiski skaists. Kukurūza auga kopā ar pupiņām, ziedi pamīšus ar zirņiem. Tas bija tik dažāds, ka perfekts dārzs šķistu garlaicīgs,» atceras Nora.
Kopšanu gan viņa atstāja siguldiešu ziņā. Pēc pirmās sezonas secinājusi, ka ravēšana nav bijusi iemīļotākā nodarbe. Taču nedaudzās nezāles itin labi iederējās starp dažādajiem kultūraugiem.
Matīss Zvaigzne, kurš dzīvo Siguldā, stāsta, ka dārzā pabijis reizes desmit. Viņam ļoti patīk ideja par kopienas dārzu, tāpēc pagājušajā pavasarī kopā ar draugu tajā iestādījis salātus un tomātus, vairākas reizes ieradās, lai dārzu aplaistītu. Augustā arī nogaršoja dažus tomātus. «Tikai nezināju, vai tie bija manējie,» viņš smiedamies saka. Savukārt Lauras Kindzules meita labprāt šķina cukurzirnīšus. Lai gan Laura bija starp tiem siguldiešiem, kas regulāri rūpējās par dārzu, lielas pārliecības, ka tajā var ņemt visu, kas nogatavojies, nebija. Pašas iesēto rukolu ņēma droši, bet pārējo — ne.
Pēc Noras novērotā, visvairāk apmeklētāju dārzā bija pilnbrieda laikā — jūlijā un augustā. Arī rudenī, ražas laikā, kad nogatavojās daudz pupu, četru krāsu burkāni, cukīni un milzum daudz tomātu. Rudenī bija arī sezonas noslēguma ballīte, kurā satikās visi dārza mīļotāji.
Tagad, kad Siguldas dārzs sāk dzīvot savu otro vasaru, Nora to pilnībā atstājusi siguldiešu ziņā — viņiem pašiem jāiet sēt un stādīt. Laura Kindzule saka — būs interesanti, vai un kā dārzs veidosies, jo noteikta mīļotāju kopiena pirmajā gadā tomēr vēl neizveidojās. «Jābūt vienam, kas kurbulē. Kopienas pašorganizācija — tas ir nākamais līmenis, ko nezin vai esam sasnieguši. Nejaušu garāmgājēju dēļ neizaugs ne zirnītis, ne ķirbis,» saka Laura.
Bet Nora ir pilnīgi pārliecināta, ka dārzs zaļos, smaržos un pulcinās cilvēkus. Par to liecinot kaut vai tas, ka pat ziemā dārza siltumnīcā pie tur atstātā saimes galda tikās cilvēki un atstāja desmitiem zīmīšu ar laba vēlējumiem. «Dārzs tradicionālā izpratnē ir platforma, kur sabiedrības dažādām sociālajām grupām satikties. Projekta kodols un mērķis ir ilgtspējīgas sabiedrības radīšana, apziņas vairošana par dabas problēmām, svarīgumu pieredzēt dabīgos procesus, no kuriem mūsdienās esam attālināti,» saka Nora.
Pagalms, kas dzīvo savu dzīvi
Piektdienas vakaros un nedēļas nogalēs nav nekā burvīgāka par vietu, kur var tikt pie kaut kā garšīga, paklausīties mūziku un varbūt pat kļūt par daļu no mākslas performances. Liepājā par šādu vietu izveidojies Juliannas pagalms. Tas atrodas starp divām industriālām ēkām, kas vismaz divu gadsimtu garumā sastiķētas kopā no dažādiem koka un mūra namiem. Vecākie liepājnieki atceras, ka padomju laikos te darbojušās dažādas šūšanas fabrikas. Taču kopš 2000. gada ēkas stāvēja pamestas un tukšas, līdz pirms pieciem gadiem abas jau brūkošās ēkas ar visu zemi nopirka divas rīdzinieku ģimenes: Līga Eglīte un Pauls Cālītis, Zane un Jānis Saukas. Viņi gādā par ēku atjaunošanu un ir iekārtojuši mājīgu pagalmu, ko liepājnieki labprāt izmanto.
«Tagad visi pārsteigti, kā te izskatās, bet pirms trim gadiem nekā tāda nebija. Pirmais te iekārtojās restorāns MO, mēs bijām otrie, kas ienāca,» stāsta Kaspars Čekotins no alus bāra Miezis un kompānija. Par pagalmu viņš stāsta kā par vietu, ko «mēs visi kopīgiem spēkiem esam izveidojuši». Liepājā pirms tam nekā tāda neesot bijis — mājīga pagalma, kas atvērts jebkuram ienācējam. «Te vienmēr ir silts apgaismojums, un pagalmā cilvēki kļūst mierīgi. Vakaros, kad pēc darba dienas cilvēki te sanāk, viņi katrā vietā var atrast kaut ko unikālu,» saka Kaspars.
Izstaigājot pagalmu, var pārliecināties, ka abu pretimstāvošo namu pirmajos un otrajos stāvos ir iekārtojusies raibu raibā publika, kas piedāvā neiedomājami dažādus pakalpojumus. Bez smalkā restorāna MO, Mieža alus baudītājiem un kultūrvietas Kursas Putni te ir arī skaistumkopšanas salons, sporta klubs, frizētavas četrkājainajiem un divkājainajiem, šūšanas darbnīca, tetovēšanas salons, kuģu apkalpes fraktēšanas birojs, IT uzņēmums, divas velodarbnīcas un nevalstiskā organizācija Radi vidi pats. Kā stāsta alus bāra īpašnieks Kaspars un Kursas Putnu īpašnieks Klāvs Timbra, visi namu īrnieki pamazām atdzīvinājuši pagalmu. Kaspars rīko alus degustācijas un vasaras vakaros pasācis rīkot kinovakarus — izvelk pagalmā lielo ekrānu, lai visi draudzīgi var skatīties filmas. Savukārt Klāvs, kurš pirms diviem gadiem pārņēma Kursas Putnus, rīko koncertus. «Juliannas pagalms tagad ir Liepājas karstais punkts, kur labi pavadīt laiku. Feini, ka te nav nekādu «birku». Esmu dzirdējis apzīmējumus citiem kvartāliem — tur iet tikai biezie vai tikai tie, kas neēd gaļu, vai tikai alternatīvie. Bet pie mums pagalmā nāk dažādi cilvēki: biezie, plānie, jaunie un vecie. Varam lauzt stereotipus,» stāsta Klāvs.
Liepājnieki pat vairs neatceroties, ka kādreiz Juliannas pagalma nebija. Taču tas izveidojies tikai pēdējo piecu gadu laikā, un nosaukums ir namu īpašnieku iedots — viņi izpētījuši, ka kādreiz viena no ēkām atradās Juliannas ielā.
Saimnieki ir divas draugu ģimenes. «Mēs dzīvojam kaimiņos gan Rīgā, gan vasarās Pāvilostā,» stāsta Zane. Nevienam no četrotnes nav īpašas saiknes ar Liepāju. Taču abas ģimenes reizumis no Pāvilostas burā uz Liepāju. «Šī vieta ir tuvu kanālam, un reiz mans vīrs atklāja, ka tā ir izlikta pārdošanā,» stāsta Zane. Arī Līga ar Paulu noskatījuši 19. gadsimtā celtās fabriku ēkas. «Mūs interesē industriālais mantojums. Lielas, atvērtas telpas ar augstiem griestiem.» Uzzinājušas, ka nami Kuģinieku ielā un Friča Brīvzemnieka ielā izlikti pārdošanā, abas ģimenes aprēķināja, ka var atļauties tās nopirkt, un pirms pieciem gadiem to arī izdarīja. 2016. gada vasarā viņi sāka remontēt ēkas un jau tā paša gada decembrī pagalma vecākajā mūra ēkā, kurā 19. gadsimtā atradās Kētena tipogrāfija, tika atvērts restorāns MO.
«Mūsu ideja bija romantiska. Mums patīk baudīt skaistas vietas, redzēt, kā tās top glītākas. Un gribējām arī paši kaut ko radīt. Nebija konkrētu plānu, nebija kā šahā izplānoti nākamie gājieni,» stāsta Līga. Zane atceras, ka toreiz, kad ēkas pirktas, nemaz neesot bijis tik daudz naudas, cik prasīja atjaunošanas darbi. Bet bija cerība, ka lēnām, soli pa solītim izdosies visu sakārtot. Neviena no ģimenēm nepelna ar nekustamo īpašumu attīstīšanu. Līga ikdienā ir projektu vadītāja, Pauls strādā airBaltic, Jānis ir arhitekts, Zane ir ilgtspējīgas būvniecības speciāliste. Industriālās ēkas Liepājā viņi nopirka aiz vēlmes glābt no posta industriālo mantojumu. Kā to uzņems liepājnieki — par to neviens pat neiedomājās.
Taču pagalma atdzīvināšana bija industriālā objekta atjaunošanas konceptā, tāpēc abas ģimenes mērķtiecīgi gādāja, lai šajā vietā notiktu aizvien vairāk pasākumu. Pirmais bija Ziemassvētku tirdziņš, tad divi Bruģēdienu jeb street food svētki. Laika gaitā daļa no Liepājas domes rīkotajiem pasākumiem pārcēlās uz Juliannas pagalmu — te notikuši Stinšu svētki, kas vēlāk pārtapa Ziemas festivālā, un Summer Sound ieskaņas koncerti. Lai pagalms kļūtu mājīgāks, īpašnieki to nobruģēja un pirms trim gadiem tā vidū iestādīja dižskābardi. Tā pamazām liepājnieki pierada pie domas, ka Juliannas pagalms var būt interesantu pasākumu norises vieta.
Kursas Putnu īpašnieks Klāvs Timbra stāsta, ka jau no pirmās sarunas ar īpašniekiem bijis skaidrs, ka viņi ir atvērti visādām idejām, un tas ļāvis arī pašiem izvērsties: rīkot alternatīvās mūzikas vakarus, koncertus un improvizētus pasākumus, kas izveidojušies mirkļa iespaidā. Abas saimnieku ģimenes bieži redzētas šajos pasākumos. «Skatos — vietējie viņus uzlādē,» saka Klāvs. «Domāju, šī vasara pagalmam būs trekna. Būs koncerti arī trešdienas vakarā un sestdien pa dienu. Forši, ka mākslinieki izrāda interesi par šo vietu. Ja pie manis nāk radošie cilvēki, nāks arī tie, kas grib baudīt radošā darba rezultātu.»
Līga stāsta, cik laba sajūta ir redzēt un zināt, kā liepājnieki novērtējuši viņas un draugu darbu. «Mazliet skudriņas pa ādu noskrien. Feini,» viņa atzīstas. «Sajūta ir tāda, ka mēs te esam ieguldījušies, bet šī vieta dzīvo savu dzīvi, neatkarīgu no mums.»
The post Pašu radītā pilsētā appeared first on IR.lv.