Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Pasakas varā

$
0
0

Troņu spēles paraugstunda — kā seriālu pārvērst globālā fenomenā

Fantāzijas seriāla noslēdzošā sezona ir sākusies. Pagaidām gan aizraujošāk par pašu Troņu spēli (Game of Thrones) ir bijis sekot līdzi tā veidotāju — ASV kabeļtelevīzijas HBO — atjautīgajām mārketinga aktivitātēm. Tās jau kopš seriāla sākuma 2011. gadā ir spējušas šo brutālo (balstītu amerikāņu rakstnieka Džordža R. R. Mārtina sarakstītajās grāmatās) pasaku pieaugušajiem par varas spēlēm mītiskajā Vesterosā pārvērst globālā fenomenā. Šopavasar, piemēram, gaidot astotās sezonas pirmizrādi, pielūdzējiem bija iespēja sev «nolaist asinis Troņa vārdā». 

Dzīvē tas gan bija cēlāk, nekā izklausās, — martā kultūras festivālā SXSW Teksasas štatā seriāla veidotāji sadarbojās ar Sarkano Krustu, lai popularizētu asins ziedošanu. Angliski runājošo mediju telpu, nemaz nerunājot par interneta plašumiem, vēl aizvien turpina pārpludināt ziņas par seriāla sākumu. 

Seriāla rentabilitāti savā labā pasteigušies izmantot vairāki populāri zīmoli, piemēram, sporta kompānija Adidas par godu Troņu spēlei izlaidusi īpašu apavu modeli (kas gan, ņemot vērā seriāla grafisko vardarbību, izklausās kā segvārds moku rīkam). Savukārt Sietlas dzīvnieku patversme seriāla pirmizrādes dienās piedāvāja akciju ar nosaukumu Māju spēle (angliski — Game of Homes), kuras laikā mājdzīvnieku adopcijas izdevumiem tika piešķirtas atlaides. 

Šī un līdzīgas aktivitātes nu jau stiepjas krietni pāri oficiālajām mārketinga kampaņām (kuru kopējais budžets šai sezonai vien ir ap 20 miljoniem dolāru) un stiprina pielūdzēju piederības sajūtu seriāla kultam. 

Dzīvie miroņi

Troņu spēles jaunākā sezona HBO ir izmaksājusi vairāk nekā 90 miljonus dolāru, kas seriāla pastāvēšanas vēsturē ir visbrangākais skaitlis. Neraugoties uz gandrīz slimīgo slepenību, kas apvij katras epizodes iznākšanu, HBO publicētie skaitļi ļauj minēt, ka šosezon atvēlēts krietni vairāk vietas datorgrafikai un specefektiem: seriāla pēcapstrādei veltīto nedēļu skaits (42) ir audzis vairāk nekā divas reizes, salīdzinot ar pirmo sezonu (17). 

Astotās sezonas pirmajā sērijā šo jauno tendenci ilustrēja gara aina, kurā divi no nozīmīgākajiem varoņiem traucas uz animētiem pūķiem. Tiesa, seriāla autori iešūpojas lēnām — nepilnu stundu garā sērija vēl neatbilda kabeļtelevīzijas solījumiem katru epizodi veidot kā atsevišķu pilnmetrāžas filmu. Šī drīzāk bija gaidas kāpinoša prelūdija, kas klusā dramatismā mērķtiecīgi audzēja spriedzi par gaidāmajām briesmām — uzbrukumu no ziemeļu dzīvajiem miroņiem. 

Lai arī publiskajā telpā ir izskanējusi ne viena vien sazvērnieciska versija par seriāla norišu saistību ar realitāti, veroties Troņu spēles varoņu sašķeltībā iepretim lielam, eksistenciālam apdraudējumam, ir kārdinoši saskatīt līdzības ar Rietumu sabiedrības sociopolitiskajām reālijām. Proti, laužam šķēpus par dažādajiem politiskajiem uzskatiem, tā arī nespējot vienoties par risinājumiem klimata pārmaiņu novēršanā.

Seriālos lielāka vaļa

Ņemot vērā notikumu neparedzamību iepriekšējās septiņās sezonās, it īpaši varoņu pēkšņās nāves, varam droši pieņemt, ka arī jaunās sērijas sagādās daudz pārsteigumu; straujums ir šī seriāla spilgtākā iezīme, ko veidotāji rūpīgi cenšas uzturēt. Scenārija negaidītās virāžas parāda, ka seriālu formāts savā izteiksmes formā var atļauties būt brīvāks par kinofilmām. Kino kopš Alfreda Hičkoka leģendārā trillera Psiho (1960) galveno varoņu nāve filmas viducī ir reta parādība. Turpretim seriālos, kuru stāsti parasti sazarojas daudzos līmeņos, šis dramaturģiskais paņēmiens kalpo kā intereses kāpinātājs. 

To uzskatāmi parāda Troņu spēles skatītāju pastāvīgais pieaugums: pirmo sezonu ASV noskatījās 9,3 miljoni skatītāju, septīto — 32,8. Astotās sezonas sākuma epizodes skatījumu skaits Amerikas Savienotajās Valstīs vien sasniedza 17,4 miljonus. 

Lai arī kāds fināls mūs gaidītu 19. maijā, kad seriāls beigsies, Troņu spēle Rietumu popkultūrā noslēgs veselu posmu, nostiprinot seriālus kā plašu un pateicīgu placdarmu kino stāstniecībā.

Troņu spēle / Game of Thrones
Seriāla 8. sezonas sērijas skatāmas LMT Mājas viedtelevīzijā, Helio iTV un Shortcut no 15. aprīļa.

The post Pasakas varā appeared first on IR.lv.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles