Vīrusa inficēšanās gadījumu skaita samazināšanās dēļ Spānija, Itālija, Dānija un vairākas citas valstis šonedēļ nedaudz mīkstinājušas noteiktos ierobežojumus. Toties Francija ierobežojumu termiņu pagarināja līdz 11. maijam. Austrijā un Itālijā durvis vēruši mazie veikaliņi. Savukārt Dānija deva atļauju apmeklēt bērnudārzus un skolu mazākajiem bērniem. Tomēr Pasaules Veselības organizācija aicina ievērot ārkārtīgu piesardzību. Lai atjaunotu normālu dzīves režīmu, obligāti jāievēro vairāki nosacījumi, tajā skaitā jānodrošina iespējas ātri identificēt un izolēt inficētos cilvēkus.
ES dalībvalstu finanšu ministri pagājušajā nedēļā vienojās par 500 miljardu eiro plānu pandēmijas iedragātās ekonomikas stimulēšanai. Tas ir mazāk, nekā bija aicinājusi piešķirt Eiropas Centrālā banka, kas uzskata, ka vajag vismaz 1,5 triljonus. Ministri nevienojās par tā sauktajām koronaobligācijām, ko pieprasīja vīrusa vissmagāk skartās valstis Itālija un Spānija.
Sestdien Maskavā pie divām slimnīcām veidojās ātro palīdzību rindas, jo ārsti nespēja operatīvi uzņemt pacientus ar aizdomām par Covid-19 saslimšanu.
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pēc nedēļu ilgas Covid-19 ārstēšanas slimnīcu atstāja un turpinās atveseļoties mājās. Slimnīcā viņu ievietoja 5. aprīlī.
Romas pāvests Francisks svētdien savā Lieldienu vēstījumā aicināja pasauli uz globālu solidaritāti cīņā ar koronavīrusa pandēmiju.
Pēc vairākas nedēļas ilgām, saspringtām sarunām starp Saūda Arābiju un Krieviju naftas ieguvējvalstu grupa OPEC svētdien vienojās samazināt naftas ieguvi par 10%, lai aizsargātu naftas tirgu no Covid-19 pandēmijas ietekmes. OPEC dalībvalstis apņēmās no nākamā mēneša neiegūt gandrīz 10 miljonus barelu naftas dienā. Pēc vienošanās naftas cena biržā pieauga līdz 31 dolāram par barelu.
Krievijā, Intas pilsētā, apgānīts Staļina represijās bojā gājušo Latvijas pilsoņu piemineklis. Latvijas vēstniecība Maskavā iesniegusi Krievijai notu, pieprasot nodrošināt pienācīgu cieņu represēto piemineklim, kā to paredz starpvalstu līgums. Piemineklis Intas pilsētā Komi Republikā atrodas represēto atdusas vietā. Tas tika atklāts 1956. gadā, autors ir represētais latviešu tēlnieks Eduards Sidrabs. Tas ir pirmais piemineklis, kas PSRS teritorijā ir uzcelts komunistiskā režīma represiju upuru piemiņai.
Černobiļas AES rajonā jau kopš 4. aprīļa plosās stipri mežu ugunsgrēki, radot bažas par radiāciju, kas saglabājusies šajā apgabalā kopš kodolkatastrofas pirms vairāk nekā 30 gadiem. Ukrainas savvaļas ugunsgrēku liesmas aizliegtajā zonā ap Černobiļu izplatās un ir aptuveni divu kilometru attālumā no atomelektrostacijas.
ASV Vermontas štata senators Bērnijs Sanderss paziņoja, ka aptur savu kampaņu uz prezidenta amatu. Viņa izstāšanās garantē, ka bijušais viceprezidents Džo Baidens (attēlā) būs vienīgais demokrātu kandidāts ASV prezidenta vēlēšanās un sacentīsies ar republikāni Donaldu Trampu. Demokrātu partija savu kandidātu prezidenta amatam apstiprinās augustā.
Austrālijas Augstākā tiesa pagājušajā nedēļā attaisnoja kardinālu Džordžu Pellu, kurš bija apsūdzēts pedofilijā. Pērn zemākas instances tiesa viņam piesprieda sešu gadu cietumsodu.
Sazvērestības teoriju piekritēji
Gandrīz trešdaļa amerikāņu tic, ka Covid-19 ir laboratorijas apstākļos mākslīgi radīts vīruss, liecina Pew Research aptauja. Jaunieši šādai sazvērestības teorijai tic vairāk nekā veci cilvēki.
The post Radars pasaulē appeared first on IR.lv.