Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Insbruka

$
0
0

Austrijas pilsēta ar sportisku garu

Esmu uzaugusi Tukuma novadā un sešus gadus nodzīvojusi Liepājā, kas ir noteikti mana Latvijas sirds pilsēta. Pēc kultūras vadības un literatūras studiju absolvēšanas vēlējos iegūt pieredzi kultūras nozarē ārzemēs un internetā atradu Die Bäckerei Kulturbackstube — Insbrukā nozīmīgu mākslas un kultūras centru, kur šobrīd strādāju par māksliniecisko vadītāju. Paralēli nodarbojos ar mūziku un vadu radioraidījumu.

Kurš no priekšstatiem par pilsētu ir pilnībā mainījies, tur dzīvojot ilgāku laiku?
Pirms pārcelšanās uz Austriju man par šo pilsētu priekšstata nebija, zināju tikai to, ka Austrijas federālā zeme Tirole un tās galvaspilsētas Insbrukas apkārtne ir slavena ar slēpošanas kūrortiem un pilsētā divas reizes ir norisinājušās ziemas olimpiskās spēles. Pilsētas sportisko garu ziemā var izjust līdz ar izkāpšanu no autobusa vai lidmašīnas. Tūristi un vietējie pa pilsētu klejo slēpošanas tērpos, restorānos sēž snovborda zābakos, un ir ļoti ticams, ka puisis, kurš ar tevi sācis sarunu klubā, savas slēpes ir atstājis pie kases. Ņemot vērā pilsētas kompakto izmēru (Insbrukā dzīvo aptuveni 140 000 cilvēku, un 40 000 no tiem ir studenti) un lielisko transporta sistēmu, šis fakts neizbrīna. Kalnu iespējams sasniegt 15 minūtēs ar bānīti no pilsētas centra, autobusi un tramvaji kursē uz dažādiem slēpošanas maršrutiem. Fakts, ka pilsēta atrodas ielejā, bet kalni sasniedzami tikai pārdesmit minūšu laikā, nezinātāju var pat apmulsināt. 

Vasaras tveicē vietējie bauda brokastis vai branču, malkojot aperolu uz kādas no pilsētas terasēm, vēlāk izpako sporta jakas un dodas pārgājienā 2000 m augstumā virs jūras līmeņa. Sportiskās aktivitātes nav pakārtotas tikai ziemas mēnešiem, vasarā pilsētas ielas vibrē zem skeitbordiem un longbordiem, ar kuriem jaunie cilvēki pārvietojas pa pilsētu, populāra ir klintīs kāpšana un kalnu pārgājieni, kas piesaista tūristus no visas pasaules. 

Tomēr visvairāk mani pārsteidza tas, ka līdzās visām sportiskajām aktivitātēm pilsētā ir bagātīga kultūras dzīve un internacionāla vide, kas veselīgi kontrastē ar konservatīvo pilsētas pusi. 

Kāpēc jādodas ceļojumā uz Insbruku? Ar ko tā atšķiras no citām Austrijas pilsētām?
Insbruka ir īpaša un tāpēc pievilcīga gan tūristiem, gan tiem, kuri vēlas šeit pārcelties uz dzīvi. It kā ļoti konservatīva, bet tajā pašā laikā radoša un atvērta. It kā tradicionāla, tomēr atrodas tik tuvu Itālijai, Vācijai un Šveicei, ka pārņēmusi arī kaut ko no šo zemju kultūrām. Ja pēkšņi uzmācas klaustrofobija, jo šķiet, ka kalni pilsētu aprijuši, var iesēsties vilcienā un pāris stundu laikā nonākt Vīnē, Veronā, Venēcijā, Bernē, Minhenē vai vismaz kaut kur, kur iespējams saskatīt horizontu. 

Insbruka piedāvā ne tikai neskaitāmas iespējas attīstīt savu sportisko garu. Kultūras mīļotājiem patiks nelielā, bet iespaidīgā vecpilsēta ar gotikas, baroka un renesanses ēkām un tās slavenākā pērle Zelta jumts (kurš gan dzīvē izskatās krietni mazāks nekā tūrisma attēlos). Pilsēta lepojas ar teātri Landestheater, kurā var baudīt operas izrādes, dejas performances no slavenās Landestheater Tanzcompany un klasiskās mūzikas koncertus. Nesen uzcelta jauna koncertzāle Haus der Musik, kura, starp citu, tapusi pēc austriešu arhitekta Folkera Gīnkes projekta — tā paša Gīnkes, kurš veidojis Liepājas koncertzāli Lielais dzintars. Nedēļas nogalēs (un arī citās dienās, ja prāts nemierīgs) par jauniešu nakts uzdzīvi rūpējas galvenā pilsētas ballīšu vieta Bögen (Bogenmeile) — iela zem dzelzceļa sliedēm, kur starp arkām saspiedušies neskaitāmi bāri, klubi un izklaides vietas. Daudzi pastāv jau gadu desmitiem un būs interesanti tiem, kuri vēlas iepazīt vietējo izklaides vietas. Kašķi gan šeit labāk nemeklēt. 

Tomēr galvenais iemesls, kāpēc vērts apmeklēt Insbruku un Tiroles reģionu, ir iepazīt brīnišķīgo Alpu dabu un vietējo iedzīvotāju dzīvesveidu. Ziemas sezonā laikapstākļu dēļ daļa no kalnu restorāniem un viesu mājām ir slēgtas, tomēr, ja uz Insbruku atbraucat citā gadalaikā, iesaku doties pārgājienos, sadraudzēties ar kalnu kazām un govīm un apbrīnot neticami skaistos skatus. Nonākot viesu mājiņā, iznašķoties ar reģionālajām delikatesēm — vietējiem tik iemīļotajām klimpām (Knödel), Käsespätzle, Schlutzkrapfen un, protams, izslavēto ābolu štrūdeli — un vēlāk vakarā kopā ar viesu mājas saimnieku iedzert pašbrūvētu degvīnu (Schnaps). Šajās kalnu viesu mājiņās ir iespējams gan nobaudīt vakariņas, gan izgulēties. Neaizmirstiet piecelties laikus, lai sagaidītu saullēktu kalna virsotnē — vienu no neaizmirstamākajām pieredzēm, ko esmu guvusi. Un nebaidieties — daudzas virsotnes ir sasniedzamas arī tad, ja neesat pusgadu aktīvi trenējies kāpt kalnos.

Kāda ir Insbruka ziemā? Kādus īpašus notikumus ir vērts apmeklēt?
Ziemā aizraujoša ir braukšana no kalna ar ragaviņām (Rodeln). Tirolē atrodas pārdesmit rodeļu trašu, dažas no tām pat astoņus kilometrus garas. Dažviet uz trases sākumpunktu var nokļūt ar bānīti (turpat iespējams arī noīrēt ragavas), tomēr foršākās un tūristu nepārbāztas ir trases, kur augšā uz sākumpunktu jādodas ar kājām. Jāsaģērbjas silti, jānolūko, vai izmeklētajā trasē iespējams noīrēt ragavas, un jāgatavojas stundas vai divu stundu kāpienam. Daudziem vietējiem tas ir ziemas rituāls — kopā ar ģimeni vai draugiem doties divu stundu kāpienā uz kalnu restorānu un rodeļu trases sākumu, paēst sātīgas vakariņas, iedzert aliņu un tad ar ragaviņām doties lejā uz autostāvvietu. Darbojas arī vairākas nakts trases, tās ir apgaismotas un strādā līdz pat desmitiem vakarā.

Viena no lielākajām ziemas aktivitātēm ir Ziemassvētku tirdziņš. Decembrī tas pārņem vecpilsētu, galveno gājēju ielu un tirgus laukumu (Marktplatz). Līdz 6. janvārim tas ir atvērts katru dienu, un pilsēta mudž no tūristiem un vietējiem, kuri bieži vien jau līdz pusdienas laikam paspējuši sadzerties karstvīnu. Lai gan Insbruka vienmēr ir tūristu mīlēta, Ziemassvētku laikā pilsēta ir pārpildīta, ko vērts ņemt vērā, plānojot savu ceļojumu. Itāļu tūristu pieplūduma dēļ pilsētā ir grūti atrast pārnakšņošanas iespējas. Viesnīcas pilnas, arī Airbnb cenas nesamērīgi augstas.

Tiroles reģionā ziemā notiek arī karnevāls jeb Fasching (par Fasching tas tiek saukts vācu valodā runājošās valstīs). Fashing ir mīlēts un traks pasākums, tāpēc pašlaik netiek rīkots katru gadu. Austrijā karnevāls sākas 11. novembrī un ilgst līdz Pelnu trešdienai (gavēņa sākumam). Simtiem mošķu, briesmoņu, galma tēlu, dzīvnieku, jokdaru un amzieru dodas ielās, lai ar dejām, dziesmām un dzīrēm aizbaidītu ziemu un sagaidītu pavasari. Šogad būs ražens gads, jo varēs piedzīvot vienu no iespaidīgākajām karnevāla norisēm — Imster Schemenlaufen — krāsainu, krāšņu un izdomas bagātu parādi, kas iekļauta arī UNESCO kultūras mantojumā. Parāde norisināsies 9. februārī.

Arī sporta entuziastiem ziema būs bagāta — no 10. līdz 19. janvārim pilsētā un apkārtnē norisināsies Winter World Masters Games, pasaulē lielākais sporta festivāls dalībniekiem pēc 30 gadu vecuma, bet no 13. līdz 19. janvārim Insbrukā pasaules kauss bobslejā un skeletonā. 

Kāda ir Insbrukas smarža?
Ziemā pilsēta smaržo pēc koka, karstvīna un cepumiem, vasarā pēc govs mēsliem. Jā, tik tiešām, pat pilsētas centrā kūtsmēslu smaka nav pārsteigums. 

Mīļākā publiskā vieta, kur pašai patīk uzturēties. Kāpēc?
Man patīk pastaigāties gar pilsētas upi Inna (vārds «Insbruka» nozīmē «tilts pār Innu»). Inna ir strauja kalnu upe ar debeszilu ūdeni un maģisku šerpumu. Vasaras sezonā pie upes ir vairākas peldvietas, kur var doties atveldzēties. Ūdens gan ir auksts.

Suvenīrs, ko vērts atvest no Insbrukas.
Klasiskie Insbrukas suvenīri — apdrukāti džemperi, somas, cepures, šalles un magnēti atrodami uz katra vecpilsētas stūra (lielākā daļa no vecpilsētā atrodamajiem suvenīriem ražoti Ķīnā). Daudz foršāk un arī kvalitatīvāk ir mājās aizvest vītināto Tiroles speķi vai vietējo augļu degvīnu (Schnaps). Ziemassvētku tirdziņa laikā karstvīns tiek pasniegts gaumīgās Insbrukas krūzītēs, kas ir iekļautas dzēriena cenā (ja krūzīti atdod, naudu saņem atpakaļ). 

Labākās vietas, kur iepirkties.
Insbrukā ir vairāki lieli iepirkšanās centri, pilsētas centrā atrodami dažādu zīmolu veikali. Jāņem gan vērā, ka cenas ir samērā augstas. Tiem, kam pieejams auto, īsta iepirkšanās paradīze būs Brennera (robežpilsēta Itālijā), 40 minūšu braucienā no Insbrukas. Tur atrodas iepirkšanās centrs Brenner Outlet. 

Dārgumu meklētājiem patiks lietotu preču un krāmu tirgi. Tirdziņi notiek sestdienās un svētdienās vairākās vietās galvaspilsētā un piepilsētā. Tajos var iegādāties gandrīz jebko — no apģērba, ierakstiem un elektronikas precēm līdz krievu saldumiem un 100 gadus vecām porcelāna servīzēm.

Kāda būtu perfekti pavadīta diena Insbrukā?
Insbruka ziemā bieži ir saulaina, tāpēc vērts piecelties laikus. Agrā rīta stundā doties uz kalnu, lai pabrauktu ar slēpēm, snovbordu vai ragaviņām (atkarībā no izvēlētās trases ar autobusu, vilcienu un tad bānīti, vai arī ar vilcieniņu no pilsētas centra). Pēc kārtīgi pavadītām 4,5 stundām varat nobaudīt pusdienas kalnu restorānā uz terases un vērot brīnišķīgu skatu uz ieleju, apkārtējiem ciemiem vai Insbruku. Un pēcpusdienā pēc izsportošanās doties mājās. Ziemā pilsētā svētku noskaņas ir uz katra soļa, tāpēc jāiegriežas svētku tirdziņā, lai iemalkotu karstvīnu un turpat nobaudītu labu maltīti. Pie reizes aplūkojiet vecpilsētu, izstaigājiet mazās ieliņas, pievērsiet uzmanību skaistajām ēkām! Vēlāk varat iepazīties ar kultūras programmu — labas izrādes ir teātrī, Treibhaus piedāvā dažādu žanru kvalitatīvus koncertus. Bagāta kultūras programma ir arī Die Bäckerei Kulturbackstube, kur liela daļa pasākumu gan notiek vācu valodā — lasījumi, diskusijas, filmas, koncerti, stāstu vakari, dzejas slami, izstādes un mākslas performances. Ziemassvētku tirgus ietvaros ir dažādi brīvdabas pasākumi. Parasti pēc aktīvi pavadīta laika uz kalna, pēcpusdienas un vakara aktivitātēm nogurums ir jūtams, tomēr, ja vēl kaulos spirgtums, varat doties uz kādu no šarmantajiem pilsētas bāriem Toscana, Plansch, Babalon.

3 objekti, ko vērts nepalaist garām

Schloß Ambras. Plaša renesanses laika pils ar greznu dārzu un pāviem. Ambras pils ir vecākais muzejs pasaulē, nozīmīgs pieturpunkts renesanses laika mākslas pasaulē. Noteikti izstaigājiet Spāņu zāli, hercoga Ferdinanda ll lolojumu, kur var aplūkot 27 Tiroles valdnieku portretus!

Goldenes Dachl. Zelta jumts ir pilsētas populārākais tūrisma objekts. Vecpilsētas ēkas balkons šādu vārdu ieguvis, pateicoties 2657 apzeltītām vara flīzēm, kas veido balkona jumta daļu. Pievērsiet uzmanību skaistajām detaļām un dekorācijām, kuras rotā citas vecpilsētas ēkas!

Hungerburg, Seegrube, Hafelekar.  Tās ir trīs stacijas, kas atrodas uz Nordkette kalna pie Insbrukas. Uz visām stacijām iespējams aizbraukt ar bānīti no pilsētas centra. No Hungerburg paveras brīnišķīgs panorāmas skats uz pilsētu. Seegrube ir populārs slēpotāju un snovbordistu sākumpunkts ar restorānu un Iglu bāru, kur norisinās arī ballītes. Hafelekar ir augstākais punkts Nordketē, kurā, ļoti iespējams, sajutīsities kā Everesta virsotnē.

Vietas, kur Insbrukā vērts paēst

Gasthaus Anich. Anichstraße 15
Nobaudīt tradicionālu vietējo virtuvi tūristi parasti dodas uz Stiftskeller, restorānu pilsētas centrā. Taču vietējie runā, ka Gasthaus Anich ir garšīgāk, un restorāns neatrodas tālu no centra. Austriešiem patīk labi paēst, tāpēc rēķinieties, ka porcijas būs milzīgas — šnicele, visticamāk, būs šķīvja lielumā. 

Alia’s. Blasius-Hueber-Straße 16
Labākais un svaigākais falafels pilsētā. Sātīgs un ar mīlestību gatavots.

Machete Burrito Kartel. Anichstraße 29
Tiem, kas vēlas pavērot vietējos jauniešus un baudīt lieliskus burito. Populāra jauniešu ēstuve, uz galdiņu, visticamāk, būs jāgaida. 

Piecas cenas

Tasīte espreso 2 €
Puslitra alus kauss 3,50—4 €
Brauciens uz Nordkette (Hungerburg, Seegrube, Hafelekar) abos virzienos 38 €
Alpen Zoo apmeklējums 17 €
Schloß Ambras apmeklējums 12 €
Tiroler Landesmuseen 11 € (biļete, ar kuru var apmeklēt piecus pilsētas muzejus)

The post Insbruka appeared first on IR.lv.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles