
Gada nevārda tituls šogad piešķirts vārdam "uzstādījums"
Par 2015.gada vārdu atzīta "atkraste", savukārt spārnotā teiciena titulu saņēma "salauztā slotaskāta krimināllieta", vēsta LETA. Teiciens raksturo absurdo kriminālprocesu pret cilvēku, kurš, aizstāvot Latvijas Satversmes vērtības, kādā pretvalstiskā mītiņā salieca slotaskātu. Gada teiciens precīzi atspoguļo lietas būtību: krimināllieta ierosināta un jau divās tiesu instancēs izskatīta tikai sakarā ar salauztu slotaskātu, norāda žūrija.
Kā pirmdien paziņoja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa, vārdu "atkraste" valodnieki iesaka izmantot turpmāk, runājot par jūras daļu, kurā iespējams veikt saimniecisko darbību un kas atrodas tālāk par piekrastes joslu. Šis vārds veidots pēc latviešu valodas likumībām un paplašina terminoloģiju.
Starp gada vārda kandidātiem bija tādi vārdi kā "pārzīmološana", "rītdienīgs", "daksītis", "papēžmeitene" un "Porziņģis". Vārda "Porziņģis" parādīšanos topā skaidroja kā gandrīz vienīgo latviešu vārdu, kas skanējis visā pasaulē.
Gada nevārda tituls šogad piešķirts vārdam "uzstādījums". Šī vārda konkurenti bija arī "Kleever", "brančs", "sadalāmie bēgļi", kā arī "oriģinālā māsa".
Žūrija uzskata, ka vārds "uzstādījums" šogad atkal tika lietots ļoti aktīvi arī gadījumos, kur būtu labāk lietot citus šī vārda sinonīmus.
Savukārt par gada savārstījumu atzīta "instrukcija bērna lietošanai skolā". Žūrija vērš uzmanību arī savārstījumiem vai samudžinājumiem, kas dzīvo valodas telpā. Tādu ir samērā daudz, piemēram: «Muzikālo skanējumu nodrošinās mūziķu orķestris,» «Mēģinot glābt savu suni, saimnieci sakož kaimiņu suns,» «Bērnu veidošanas komplekts,» «Instrukcija bērna lietošanai skolā.»
Kā gada spilgtāko savārstījumu žūrija min šo piemēru: «Iemesls demisijas pieprasīšanai ir ministra novilcinātās darbības, laicīgi neiepazīstinot valdību ar nepieciešamajām rīcībām valsts nacionālās aviokompānijas «AirBaltic» attīstībai, kā arī uzraudzības trūkums par aviokompānijas stratēģisko virzību, tādējādi, iespējams, neizmantojot visas potenciālās iespējas.»
Finālā iekļuvušo spārnoto teicienu vidū bija arī "Es tajā laikā biju Ķīnā", "Ikviens, kas ēd no rokas, vismaz pāris reižu gribējis tajā iekost", "Sods par braukšanu sabiedriskajā transportā" un "Mūs var glābt aukstums un nabadzība".
Rīgas Latviešu biedrības balvu nolemts piešķirt Vladim Spārem kā asprātīgākās prātulas "ikviens, kas ēd no rokas, vismaz pāris reizes gribējis tajā iekost" autoram.
Aptauju jau trīspadsmito gadu rīko RLB Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un LZA Terminoloģijas komisiju.
(papildināta visa ziņa)