Gandrīz divi miljardi eiro no Eiropas Noturības un attīstības mehānisma jeb Eiropas Attīstības fonda līdz 2026. gadam ieplūdīs Latvijas ekonomikā. Vairāk nekā ceturtdaļmiljards eiro iebrauks Rīgā un tās apkārtnē ar jauniem metrobusiem, elektrobusiem un zemās grīdas tramvajiem. Savukārt vēl viens ceturtdaļmiljards paredzēts, lai mazinātu Latvijas reģionālo un sociālo nevienlīdzību. Žurnāls Ir jaunākajā numurā pēta divus no projektiem, kuriem ieplānota vislielākā Eiropas nauda: nevienlīdzības mazināšana un Rīgas transporta tīkls.
Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauts katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs jeb gandrīz pusmiljons cilvēku, rāda ES apsekojuma dati par 2019. gadu. Tas ir piektais augstākais rezultāts Eiropas Savienībā. Visbēdīgākā aina ir to iedzīvotāju vidū, kas vecāki par 65 gadiem un dzīvo vieni, — nabadzības riskam pakļauti septiņi no katriem desmit. Bēdīgo statistiku mums varētu ļaut labot Eiropas Attīstības fonda piešķirtais grants.
Nevienlīdzības mazināšanai valdība iezīmējusi 370 miljonus eiro no Eiropas Attīstības fonda līdzekļiem, kurus paredzēts ieguldīt līdz 2026. gadam. Tomēr divas trešdaļas naudas atvēlēta reģionālās, nevis sociālās nevienlīdzības mazināšanai. Piemēram, par 102,3 miljoniem eiro paredzēts atjaunot aptuveni 230 kilometrus autoceļu, par 80 miljoniem būvēt piecus industriālos parkus ārpus Rīgas un Pierīgas, 42,9 miljonus eiro izmantot kā līdzfinansējumu vismaz 700 pieejamu īres dzīvokļu būvēšanai reģionos, 30,7 miljonus eiro izmantot 15 skolu reorganizācijai un vēl divarpus miljonus pašvaldību kapacitātes stiprināšanai.
Tas ir jocīgi, ka nevienlīdzības sadaļā ir ceļi, norāda Labklājības ministrijas Sociālās politikas plānošanas un attīstības departamenta direktore Diāna Jakaite.
Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.
Ja vēlaties abonēt žurnālu Ir, spiediet šeit.
The post Žurnāls: Vai nevienlīdzību mazinās ar transporta tīkla attīstību? appeared first on IR.lv.