Atbildot uz Krievijas opozicionāra ieslodzīšanu, Eiropas Savienības ārlietu ministri vienojās par jaunām sankcijām pret Krieviju — ES augstajam ārlietu pārstāvim Žuzepam Borelam būs jāizveido Krievijas amatpersonu saraksts, kuras atbildīgas par arestu un spriedumu. Navaļnija sabiedrotie ES ārlietu ministriem prasīja sankcijas arī pret Putina sabiedrotajiem un oligarhiem.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieprasīja Krievijai nekavējoties atbrīvot no ieslodzījuma opozicionāru Navaļniju, jo valdība nevar sniegt garantijas par viņa dzīvību un veselību. Krievija, kas ir Eiropas Padomes locekle, atteicās izpildīt ECT prasību, jo tā esot iejaukšanās suverēnas valsts tiesu lietās.
ASV ar Covid-19 mirušo skaits ir pārsniedzis pusmiljonu, liecina Džonsa Hopkinsa universitātes dati. Tas ir divreiz vairāk nekā Brazīlijā, kas ir otrajā vietā pasaulē pēc upuru skaita. Ar koronavīrusu inficējušos skaits ASV pārsniedzis 28 miljonus, taču šobrīd jaunu gadījumu skaits sācis samazināties.
Somijā atklāts jauns koronavīrusa paveids, kas varētu būt lipīgāks par Lielbritānijas un Dienvidāfrikas variantiem. Eksperti noraizējušies, ka šī mutācija var būt nepamanāma polimēru ķēdes reakcijas jeb PCR testos, tādā veidā veicinot vīrusa nekontrolētu izplatīšanos.
ES noslēgusi vienošanos ar farmācijas kompāniju Moderna par vēl papildu 300 miljonu Covid-19 vakcīnas devu iegādi.
Pasaules septiņas industriāli attīstītās valstis G7 apņēmās piešķirt 7,5 miljardus eiro globālajai vakcinācijas kampaņai trūcīgākajās valstīs. «Mums ir jānodrošina, ka tiek vakcinēta visa pasaule, jo šī ir globāla pandēmija, un nav nozīmes, ka viena valsts apsteidz citas. Mums ir jāvirzās kopā,» virtuālā samitā sacīja Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.
Turpinot centienus apslāpēt protesta kustību pret Baltkrievijas autoritāro līderi Aleksandru Lukašenko, policija sarīkoja kratīšanu Žurnālistu asociācijas un cilvēktiesību centra Vjasna birojos un biedru dzīvokļos. Vairāk nekā 30 cilvēku aizturēti. Tiesa pagājušajā ceturtdienā piesprieda divu gadu cietumsodu divām baltkrievu žurnālistēm no Polijā bāzētā telekanāla Belsat — Katrīna Bahvalova (27) un Darja Čuļcova (23) tika aizturētas novembrī, kad filmēja protestus Minskā. Abas noliedza apsūdzības, ka esot piedalījušās demonstrāciju organizēšanā.
Baltkrievijas vadītājs Lukašenko tikšanās laikā ar Krievijas prezidentu Putinu Sočos, iespējams, esot prasījis trīs miljardu dolāru aizņēmumu. Oficiālā tikšanās tēma gan bija savstarpējas sarunas par aizsardzības jautājumiem.
Otrdien Gruzijas galvaspilsētā tūkstošiem cilvēku protestēja pret opozīcijā esošās Apvienotās nacionālās kustības līdera Nika Melijas aizturēšanu. Viņu apsūdz masu vardarbības organizēšanā pret valdību vērsto protestu laikā 2019. gadā. Ja Meliju atzīs par vainīgu, viņam var tikt piespriests līdz deviņiem gadiem ilgs cietumsods. Pret opozicionāra aizturēšanu iebilda arī Gruzijas premjerministrs Giorgijs Gaharija un atkāpās no amata. Viņa vietā parlaments jau iecēlis jaunu valdības vadītāju.
Simti tūkstošu cilvēku Mjanmas lielākajās pilsētās pirmdien protestēja pret militāro huntu, kas varu sagrāba 1. februārī. Vispārējā streika dēļ bija slēgti uzņēmumi. Tikmēr militārā hunta Mjanmas bijušajai valdības vadītājai Aunai Sanai Su Či uzrādīja otru apsūdzību — viņa pārkāpusi Nacionālo katastrofu likumu. Valstī slēgts internets.
NATO valstu aizsardzības ministri atlika alianses karavīru izvešanu no Afganistānas, ko bija paredzēts izdarīt līdz 1. maijam.
ASV jaunā valdība paziņoja, ka ir gatavas tikties ar Irānu un atkāpties no eksprezidenta Donalda Trampa draudiem noteikt jaunas ANO sankcijas Irānai.
Kongo austrumos pirmdien uzbrukumā ANO konvojam nogalināts Itālijas vēstnieks Luka Atanasio un vēl divi cilvēki. Lielajā Āfrikas valstī, it īpaši ar derīgajiem izrakteņiem bagātajos austrumu reģionos, konflikti nerimst jau kopš kara pagājušā gadsimta 90. gados. Tur aizvien darbojas vairāki kaujinieku grupējumi.
The post Radars pasaulē appeared first on IR.lv.