Tiešsaistes rīki sniedz iespēju pat pilnīgam iesācējam izveidot gaumīgu reklāmas plakātu, ja vien ir laiks un vēlme mācīties
Atverot gandrīz jebkuru interneta vietni, gar acīm ņirb reklāmas. Lielākas un mazākas, košākas un blāvākas, statiskas un kustīgas. Nozares analītiķi aplēsuši, ka vidusmēra interneta lietotājs mēneša laikā redz aptuveni 1700 reklāmu. Taču pa īstam pamana labi ja pusi, un atmiņā paliek vēl mazāk. Kāpēc tā? Tāpēc, ka vairākums baneru vienkārši ir pārāk garlaicīgi, lai tiem veltītu kaut sekundi laika.
Smadzenes pārslogojošajā informācijas plūsmā izkarot patērētāju uzmanību tiešām nav vienkārši, tādēļ jāsakopo viss radošuma potenciāls un jārada kaut kas pamanāms. Protams, vieglākais ceļš ir noalgot reklāmas vai radošo aģentūru un mēģināt no šiem speciālistiem «izspiest» kaut ko ģeniālu. Bet, ja to pakalpojumi vēl nav pa kabatai vai līdzšinējā pieredze nav attaisnojusi cerības, pašam jāatloka piedurknes un jāķeras pie darba.
Reklāmu veidošana ir specifisks žanrs, kurā nepieciešams gan mākslinieka ķēriens, gan izpratne par to, kā uzrunāt potenciālo pircēju. Taču pieredze rāda, ka bieži vien vislabāk produktu spēj pārdot tieši tā izveidotājs, jo viņš vienīgais pa īstam zina, kādam nolūkam to radījis. Līdz ar to viņa prātā vajadzētu būt pareizajam vēstījumam klientiem. Atliek to vizualizēt. Vismaz mēģināt.
Ar ko sākt? Kad ideja ir skaidra un skice uz lapas vai planšetes ekrānā «uzmesta», jāatrod piemērotākais rīks dizaina izveidošanai. Iesācējiem te parasti sākas grūtības, ja nav uzieta «sava» programma, kā tas parasti ir jomas profesionāļiem. Turklāt entuziastiem ne vienmēr labākais risinājums būs sarežģītie rīki, kuru apgūšana prasa laiku un iedziļināšanos. Sākumā var noderēt vienkāršāki rīki ar gataviem šabloniem.
Vienkārši un saprotami
Kā ierasts, tīmeklis mudž no visdažādākajām programmām, kuru reklāmas saukļi sola izveidot satriecošus mārketinga materiālus ar dažiem klikšķiem. Realitātē, protams, tik viegli nav, un arī pašas programmas nav nekāds Amaltejas rags. Vairumam ir kāds trūkums vai vismaz uzlabojamas lietas. Taču pirmo soļu speršanai šādas specializētās reklāmas maketu programmas var noderēt tīri labi.
Šajā kategorijā ir vairāki uzmanības vērti risinājumi. Viens no tiem ir Bannersnack. To droši varam dēvēt par rīku cilvēkiem ar minimālām vai vispār bez priekšzināšanām grafiskajā dizainā. Bannersnack ir gaužām vienkāršs un gandrīz vai nodiktē lietotājam instrukciju banera izgatavošanā. Tas ļauj izvēlēties tīkamāko no gataviem šabloniem, kas jau ir izgriezti populārāko interneta vietņu pieprasītajā izmērā. Atliek tikai ar kursoru vai pirkstu ievilkt maketā paša sarūpētās vai programmas gana vērienīgās bibliotēkas piedāvātās bildes, pievienot tekstus un virtuālās pogas ar hipersaiti uz vajadzīgo resursu un publicēt. Gatavos darbus var saglabāt gan kā bildes, gan kā GIF, Flash, HTML5 un MP4 failus. Turklāt baneru ģenerators piedāvā izveidoto dizainu automātiski pārveidot dažādos izmēros. Kopumā aptuveni pussimtā variantu. Tādējādi lietotājs «nošauj divus zaķus ar vienu šāvienu» — iegulda darbu tikai viena dizaina sagatavošanā un bez piepūles var tikt pie gaumīgāka izkārtojuma, ko nereti ģenerators izveido veiksmīgāk nekā iesācējs.
Lai lietotājam maksimāli atvieglotu dzīvi, Bannersnack piedāvā vairāk nekā 40 visnotaļ gaumīgus gatavus maketus. Ja nav laika ilgi ķimerēties, var ātri pārrakstīt tajos tekstus, ievietot uzņēmuma logo un laist tautās. Vietne arī seko līdzi, kā banerim klājas tīmeklī, apkopojot statistiku par skatījumiem un klikšķiem, to izcelsmes valstīm un laikiem. Var arī uzzināt, kādu ierīču lietotājus reklāma uzrunājusi visvairāk — datora, planšetes vai viedtelefona.
Optimāls individuālais plāns izmaksās ap 15 eiro mēnesī, bet uzņēmuma komandām cena tiek aprēķināta individuāli. Teorētiski var izmantot bezmaksas versiju, taču tā ļauj izveidot tikai līdz 10 statiskiem baneriem un nepiedāvā ģeneratora pakalpojumus.
Idejiski līdzīgs risinājums ir Bannerwise, kā jau liecina asociācijas raisošais nosaukums. Arī tas sola cilvēkiem bez programmēšanas prasmēm iespēju izveidot dinamiskas, uzmanību piesaistošas reklāmas. Pietiek izveidot vienu dizainu un pārējo atstāt programmas ziņā, jo tās adaptīvais algoritms «izstaipīs» un izkārtos to citām vietnēm nepieciešamajos izmēros. Par izmaksām Bannerwise autori gan noslēpumaini klusē, solot sarēķināt cenu katram klientam atsevišķi.
Saprotams un ļoti vienkāršs lietošanā ir arī Visme — «piešaujot roku», tajā baneri var izgatavot dažās minūtēs. Tajā ir vairāki simti sagatavju un tūkstoši attēlu, grafisko elementu un fontu. Reklāmas materiālam var piešķirt dažādus vizuālos efektus un sagatavot to dažādos formātos. Arī šis rīks prot automātiski pārveidot baneru izmēru, lai pielāgotu tos dažādiem sociālajiem tīkliem un vietnēm.
Individuālam lietotājam labākā versija maksā mazliet virs 20 eiro mēnesī, bet komandām — ap 60 eiro. Bezmaksas versijā var izgatavot līdz piecām reklāmām, un tās var iegūt tikai kā nekustīgas JPG formāta bildes.
Universāli rīki plašākām iespējām
Nākamajā grupā varam ieskaitīt risinājumus, kas paredzēti plašāka profila grafiskā dizaina materiālu veidošanai. To vidū ir arī reklāmu izgatavošana. Šajā grupā veiksmīgs piemērs ir Snappa. Līdzīgi kā Bannersnack, tas piedāvā atbilstošu izmēru šablonus gan sociālo tīklu ierakstiem, gan arī baneriem tādās vietnēs kā Facebook, Instagram, LinkedIn, SoundCloud, Twitch, Twitter, YouTube un pat e-pasta vēstulēs.
Lietotājiem pieejami gatavi maketi, vairāk nekā četri miljoni attēlu, dažādi grafiskie un skaņas efekti, iespēja ar vienu pieskārienu automātiski izgriezt no fotogrāfijas vienu siluetu un viegli mainīt maketu izmēru. Gatavos materiālus var koplietot sociālajos tīklos uzreiz no Snappa konta. Individuālais plāns maksā ap 8,5 eiro mēnesī, komandu plāns līdz pieciem lietotājiem — divreiz dārgāk. Interesanti, ka pat bezmaksas versijā lietotājiem pieejami visi 6000 gatavo maketu un četri miljoni bilžu, vienīgi mēnesī nedrīkst sagatavot vairāk par trim dizainiem.
Viens no populārākajiem risinājumiem ir pazīstamā izstrādātāja Adobe programmas, kas jau labu laiku pieejamas tiešsaistes rīka formā. Tātad tās vairs nav jāielādē datorā un līdz ar to programmas nav piesaistītas vienam konkrētam datoram. Ielogojoties savā kontā, kas jāizveido reģistrācijas laikā, rīkam var piekļūt kā jebkuram mākoņpakalpojumam. Lietotājam ir vairākas iespējas. Sākumam par velti divas nedēļas var izmēģināt attēlu un video apstrādes rīku Spark. Tajā var izvēlēties kādu sagatavi, kurā ievietot savus attēlus, videomateriālus, pieregulēt to rādīšanas garumu, pievienot mūziku un tekstus. Būtībā var veikt visas nepieciešamākās darbības audiovizuāla materiāla radīšanai. Ja piedāvājums apmierina, turpmāk individuālajiem lietotājiem ik mēnesi būs jāmaksā ap 12 eiro un komandām — mazliet virs 24 eiro. Teorētiski var lietot arī bezmaksas versiju, taču tā ir dramatiski «apcirpta» iespējās, turklāt uz gatavajiem materiāliem tiek uzspiesta Adobe Spark ūdenszīme.
Šajā grupā pieminēšanas vērti risinājumi ir arī Canva, Venngage un BeFunky. Tie visi ir funkcijām gana bagāti rīki, kas ļauj sagatavot gan reklāmas maketus, gan krāšņus sociālo tīklu ierakstus, darba sludinājumus, afišas. Citiem vārdiem sakot — faktiski jebkādus grafiskos materiālus, bez kādiem šodienas komunikācija uzņēmuma iekšienē un klientu attiecības ir grūti iedomājamas.
Vienmēr sasniedzami palīgi
Ja nu pašam neparko negribas nodoties dizaina veidošanai, vērts iepazīt divas citādas platformas — Fiverr un Design Pickle. Tās nepiedāvā rīkus grafisko darbu veikšanai, bet gan atrod kādu, kurš izpildīs pasūtījumu.
Fiverr drīzāk ir kā starpnieks — platforma, kas saved kopā pasūtītāju ar izpildītāju. Lai veiktu pasūtījumu, pēc konta izveidošanas vietnes meklētājā jāievada vajadzīgais uzdevums, piemēram, reklāmas baneris, un vietne datubāzē atlasīs speciālistus, kuri piedāvā šādus pakalpojumus. Katra dizainera portfolio var apskatīt iepriekšējos darbus, klientu novērtējumu piecu zvaigžņu sistēmā un aptuvenās pakalpojuma cenas. Nākamie soļi ir atlasīt tīkamāko pakalpojuma sniedzēju, aprakstīt darba uzdevumu un vienoties par cenu. Tā kā dizaineriem ir svarīgs klienta novērtējums, lielākoties darbi tiek veikti apsolītajā laikā un gaidītajā kvalitātē. Vienīgi jārēķinās, ka labi speciālisti mēdz būt noslogoti un ne vienmēr varēs izpildīt pasūtījumu dienas laikā, tādēļ labāk šīs lietas uz pēdējo brīdi neatlikt.
Arī Design Pickle var iegūt gatavu gala produktu, vienīgi šeit atšķiras darbības princips. Faktiski visu darba organizēšanu uzņemas pakalpojuma sniedzējs. Lietotājs maksā nepilnus 340 eiro mēnesī un par tiem var saņemt neierobežotu maketu un to labojumu daudzumu. Turklāt katrs pasūtījums tiek izpildīts vienas darba dienas laikā. Ja viens dizainers nevar veikt darbu, Design Pickle komanda sameklē nākamo. Būtībā šo pakalpojumu var uzskatīt par salīdzinoši lētu štata dizaineru, kurš vienmēr ir pieejams. Par 850 eiro mēnesī var nodrošināties, ka pasūtījumi tiek izpildīti dažu stundu laikā. Šāda ekstra gan var būt vajadzīga tikai aģentūrām vai lieliem uzņēmumiem, kuru sociālie tīkli ir mājvieta neskaitāmām reklāmām un kustīgām GIF bildītēm.
Abas minētās platformas ir tiešs konkurents pašmāju aģentūrām, un katra uzņēmuma paša ziņā paliek pieņemt lēmumu, kas ir izdevīgāk — spēcināt ekonomiku, atbalstot savējos, vai mēģināt ietaupīt, samaksājot tālu pasaulē izkaisītiem dizaineriem.
The post Magnētiska, paša rokām taisīta reklāma appeared first on IR.lv.