Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

«Baltijas burbulis» plīst

Covid-19 inficēto skaits Baltijas valstīs pēdējā mēneša laikā strauji pieaug — kaimiņos tas vairākkārt pārsniedz Latvijas līmeni, un brīva ceļošana bez pašizolācijas prasībām paliks pagātnē

Trīs Baltijas valstu «burbulis» jeb vienota telpa brīvas ceļošanas iespējām ir izčibējusi — Covid-19 inficēšanās līmenis Lietuvā jau ir sasniedzis līmeni, kad, iebraucot no kaimiņvalsts, nāksies ievērot obligātu 14 dienu pašizolāciju. SPKC katru piektdienu iekļauj valstis šajā sarakstā, ja pēdējās divās nedēļās tajās inficēto skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju pārsniedz 16 cilvēkus. Iepriekšējā piektdienā Lietuva no saraksta vēl izspruka ar rādītāju 15,5, taču jau sestdien tur saslimušo skaits pārsniedza šo robežatzīmi. Arī Igaunija strauji tai pietuvojusies.

Sagaidot 1. septembri, situācija kaimiņvalstīs ir ļoti atšķirīga. Lietuvā inficēšanās rādītājs sasniedzis 16,8 un Igaunijā 13,8, kamēr Latvijā spējam noturēt vairākkārt zemāku līmeni — 3,8. Kāpēc kaimiņos saslimšana aug, un kā novērst līdzīga scenārija atkārtošanos Latvijā?

Politika vai epidemioloģija?

«Mums ir tikai viena problēma — vīrusa izplatība Latvijā ir pārāk zema,» ar šādu melnu jociņu otrdien igauņu kolēģi sāka Baltijas ārlietu un veselības ministru kopēju videokonferenci, kā vēlāk tviterī atklāja veselības ministre Ilze Viņķele. Viņa intervijā Ir atzīst — maija vidū ieviestais «Baltijas burbulis» jeb atļauja pēc abu kaimiņvalstu apmeklēšanas neievērot pašizolāciju darbojās ļoti labi, kamēr visās trijās valstīs bija līdzīgi zemi saslimstības rādītāji. Taču Lietuvā skaitļi sāka kāpt jūlija vidū, pēc tam arī Igaunijā.

Turklāt Lietuvā «politika iezogas epidemioloģiskajos risinājumos ar katru dienu arvien vairāk», jo tuvojas oktobrī gaidāmās parlamenta vēlēšanas. Piemēram, lietuvieši vienpusēji un bez brīdinājuma izmainījuši nosacījumus, kas attiecas uz ielidošanu no tā sauktā «sarkanā saraksta» valstīm, kurās divu nedēļu kumulatīvais Covid-19 inficēšanās rādītājs pārsniedz 25. «Mēs turamies pie normas, ka pie mums nelido vispār reisi no valstīm, kas ir virs 25, bet lietuvieši to atļauj, līdz ar to de facto tas burbulis jau šajā sadaļā ir pačabējis,» ministre komentē situāciju.

Gandrīz visa Eiropa pašlaik ir «sarkana» — SPKC jaunākajā sarakstā iekļauta 21 valsts, bet vēl septiņas ir «dzeltenas» jeb tajās inficēšanās rādītājs ir zem 25, taču virs 16. Latvija ir salīdzinoši visdrošākā valsts, zemi viencipara rādītāji ir vēl Somijai. Turpretī abās mūsu Baltijas kaimiņvalstīs saslimstība pieaug.

Lietuvieši maskās 

Aizvadītajā mēnesī Lietuvā miruši seši Covid-19 pacienti, Latvijā divi, bet Igaunijā viens. Taču saslimstības dati kopumā kāpj — Lietuvā reģistrēts 831 jauns saslimšanas gadījums, Igaunijā — 311, kamēr Latvijā — 165.

Pagājušajā nedēļā vairums inficēšanās gadījumu Lietuvā saistīti ar kultūras pasākumu apmeklēšanu, Ir pastāstīja SPKC pārstāve Elīna Dimiņa. Tie ir vietēja mēroga lieli uzliesmojumi — mūzikas festivālā PravalFestas, bārā Lotenė Panevēžā un arī divās darbavietās. Nedēļas laikā tikai 4% no visiem inficēšanās gadījumiem bijuši «importēti».

Latvijā līdzīgu precedentu nav — līdz šim skaļi izskanējušos pasākumos, kuros notika neatļauta drūzmēšanās, piemēram, Tērbatas gājēju ielas atklāšanas svētkos vai festivālā Baldonē, nav bijis inficēšanās gadījumu. Pasākumi, kuru apmeklētāji ir saslimuši, bijuši privāti, nevis publiski, saka Dimiņa.

Reaģējot uz saslimšanas gadījumu pieaugumu, kopš augusta Lietuvā ir atjaunota prasība obligāti nēsāt sejas masku sabiedriskajā transportā, ēdināšanas iestādēs, pasūtot un gaidot ēdienu vai dzērienus kafejnīcās un restorānos — ēšanas un dzeršanas laikā sejas maskas var noņemt. Maskas jānēsā arī lielveikalos un citās āra vai iekštelpu iepirkšanās zonās, kā arī kultūras, izklaides un sporta pasākumos.

Arī Igaunijā bijuši vairāki vīrusa uzliesmojumi. Divi no tiem degslānekļa raktuvēs valsts ziemeļaustrumos, kuros inficējušies 62 cilvēki, netālās Kohtla-Jerves pilsētas krogā Jõhvi Kelder inficējušies 15 cilvēki. Un vēl ir gadījums ar 12 inficētajiem, ko dēvē par «Anglijas uzliesmojumu» — apciemojot savu ģimeni Igaunijā, vīrusu bija atvedis kāds cilvēks no Lielbritānijas, vēsta informācija Veselības pārvaldes mājaslapā.

Vīrusa «imports» Latvijā

Pēdējo nedēļu novērojumi skaidri iezīmē divus galvenos veidus, kā Latvijā šobrīd izplatās Covid-19. Izšķirošais inficēšanās apstāklis ir vīrusa ievešana no ārvalstīm, kas ik nedēļu svārstās 30—50% robežās no visiem gadījumiem. Augustā «importēti» 55 infcēšanās gadījumi jeb trešā daļa. Inficēšanās notikusi 25 valstīs — gan tepat kaimiņos Krievijā, gan Eiropā un ASV. 

«Risks veidojas no ieceļojušajiem gadījumiem, kas tālāk var izplatīt infekciju savu paziņu lokā,» šobrīd galveno saslimstības ceļu skaidro Elīna Dimiņa. Lielākā daļa no visiem pārējiem Covid-19 gadījumiem ir ārzemēs inficēto kontaktpersonas. Lielākoties tie ir ģimenes locekļi, tuvi paziņas vai cilvēki, kas atradušies kopā ar inficēto personu. Iespējams, šis cilvēks ir atgriezies no valsts ar salīdzinoši zemu saslimstību un tāpēc nav ievērojis pašizolāciju, skaidro Dimiņa.

SPKC mudina iedzīvotājus pārdomāt došanos uz ārzemēm pat tad, ja nav spēkā prasība par obligātu pašizolāciju pēc atgriešanās. Un rūpīgi izvērtēt, vai satikties ar cilvēkiem, kuri tikko atgriezušies no ārvalstīm. «Aicinu būt atbildīgiem un nepakļaut sevi šim riskam,» saka Dimiņa. Viņa atgādina, ka saslimt var 14 dienu laikā pēc kontakta ar Covid-19 pozitīvu personu.

Tomēr joprojām iespējami arī citi inficēšanās ceļi. SPKC atradis gadījumu, kad cilvēks saslimis pēc brauciena sabiedriskajā autobusā kopā ar Covid-19 pozitīvu personu. Tā ir slēgta telpa, kurā pasažieri atrodas pietiekami tuvu, it īpaši, ja autobuss ir pilns un nenotiek vēdināšana. Vasaras mēnešos risks bija mazāks, jo atvērtie logi transportlīdzeklī nodrošināja labāku gaisa apmaiņu.

Pašizolācija svarīga

Ar ceļošanu saistītie ierobežojumi ir līdzīgi visās trijās Baltijas valstīs — ierodoties no «sarkanajām» vai «dzeltenajām» valstīm, kurās kumulatīvais inficēšanās rādītājs pārsniedz 16, obligāti jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Valsts policija saņem informāciju no robežsardzes par anketām, kuras ir aizpildījušas personas, kas ierodas Latvijā ar starptautiskajiem pārvadātājiem. Anketās ir jānorāda, kādas valstis pēdējās 14 dienās ir apmeklētas, kā arī izbraukšanas datumi, dzīvesvietas adrese Latvijā, personas dati un kontaktinformācija. Šī informācija tiek nodota policijas iecirknim konkrētā cilvēka dzīvesvietā, lai policija var pārliecināties, vai ieceļotāji pašizolāciju tiešām ievēro. Tas tiek kontrolēts, gan sazinoties pa telefonu, gan ierodoties klātienes vizītēs, skaidro Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte. 

Pašizolācijas pārkāpuma gadījumus vērtē individuāli — gan izsakot brīdinājumu, gan sākot pārkāpuma procesu un piemērojot sodu. Augusta noslēgumā policijas aktīvā kontrolē atradās 4908 personas, kam jāievēro pašizolācija, stāstīja Grāvīte. 

Visaugstāko Covid-19 inficēšanās līmeni Latvija piedzīvoja pavasarī — 6. aprīlī kumulatīvais divu nedēļu rādītājs sasniedza atzīmi 20,5. Tas ir saslimstības līmenis, kāds pašlaik ir Vācijā. Kopš maija beigām vīrusa izplatība Latvijā nekad nav pārsniegusi līmeni pieci cilvēki uz 100 tūkstošiem, tomēr augustā inficēto skaits ir pieaudzis par gandrīz 50%, salīdzinot ar jūliju. 

Tomēr, ja Latvijā saslimušo skaits turpinās pieaugt, mūsu speciālisti ar tiem spēs tikt galā, pārliecināta ir ministre Viņķele. Kopš pavasara «esam izanalizējuši lēmumus, rīcības, veiksmes un pilnveidojamās lietas — jā, mēs esam gatavi». «Tomēr gribu teikt personisku cerību — man gribētos, lai mēs varētu savu labo rezultātu noturēt ar tieši šādiem samērīgiem ierobežojumiem un ar sabiedrības līdzdalību.»

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Dati: Worldometer

Latvijas iedzīvotāju inficēšanās ārzemēs augustā

Kopā 55 gadījumi

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Dati: SPKC

The post «Baltijas burbulis» plīst appeared first on IR.lv.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles