Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Brīvība un piesardzība

$
0
0

Apturi Covid sniedz iespēju pašiem kontrolēt slimības izplatīšanos Latvijā

Valdības lēmums pēc 9. jūnija atcelt ārkārtējo situāciju ir vairāk politisku apsvērumu vadīts nekā 12. martā pieņemtais ārkārtējo situāciju ieviest un pēc tam lēmumi to pagarināt, kuru pamatā bija ekspertu vērtējums. Kamēr pret koronavīrusu nav vakcīnas, visā pasaulē ir ārkārtēja situācija, un valstu valdības tikai meklē labākos veidus, kā ar to sadzīvot. Arī Latvijā pēc ierobežojumu mīkstināšanas var nākties tos atkal pastiprināt. Taču šķiet gandrīz vai simboliski, ka tieši šobrīd, kad pošamies atgriezties pie «normālas dzīves», ir radīta lietotne Apturi Covid, kura var gan palīdzēt ierobežot slimības izplatīšanos un normalizēt dzīvi, gan arī atgādināt, ka nekas vēl nav beidzies.

Latvija līdz šim ar Covid-19 krīzi tikusi galā sekmīgāk nekā vairākums citu valstu. Tam ir divi galvenie iemesli. Pirmkārt, politiķu uzticēšanās speciālistiem un laikus ieviesti, samērīgi un saprotami ierobežojumi. Otrkārt un vēl svarīgāk, sabiedrības labi informēta uzticēšanās šiem lēmumiem un lielākoties apzinīga savu personisko brīvību ierobežošana.

Taču pēc ārkārtējās situācijas trim mēnešiem ierobežojumi sāk apnikt. Valdības lēmums vairs nepagarināt ārkārtējo situāciju varbūt nav aplams, tomēr ir riskants. Daļai sabiedrības pret to ir attieksme — nu jau ir iestājies laiks «pēc krīzes». Tāpēc nedēļu vai divas pēc Jāņiem var izrādīties, ka, piemēram, atļaut ārpus telpām pulcēties līdz 100 cilvēkiem bija bīstami.

Valsts galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs intervijā mūsu žurnālam teica, ka Latvijas spēja saglabāt zemu saslimstības līmeni būs atkarīga ne tikai no valdības, bet arī no cilvēku pašu pieņemtajiem lēmumiem: «Varbūt viņi ir noguruši no šīs situācijas un domā, ka tagad var darīt daudz vairāk.» Viņš brīdina, ka lielāka brīvība prasa arī lielāku piesardzību.

Savietot brīvību ar piesardzību var palīdzēt jaunā Google un Apple lietotne, kura Latvijā ieviesta, sadarbojoties vietējiem zinātniekiem, IT uzņēmumiem, veselības iestādēm un valsts amatpersonām, to skaitā CERT.lv un Datu valsts inspekcijai. To lejupielādēdams, Valsts prezidents Egils Levits 29. maijā uzsvēra, ka «Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kas izveidojusi šādu demokrātiskiem principiem atbilstošu un brīvprātīgi lejupielādējamu aplikāciju». Apliecinājusi, ka pasaules mērogā gandrīz vai vislabāk tikusi galā ar vīrusa ierobežošanu, Latvija nu parāda, ka «esam arī gudra valsts, kas prot apvienot tehnoloģijas ar sociālu labumu visai sabiedrībai».

Jaunā lietotne nebūs brīnumlīdzeklis, kas pasargā no saslimšanas ar Covid-19, taču, pirmkārt, laikus brīdinās tās lietotāju, ka viņš varētu būt inficējies ar koronavīrusu, otrkārt, palīdzēs infektologiem laikus atklāt un tātad arī «pārraut» saslimšanas ķēdes.

Apturi Covid palaišana pagājušonedēļ uzbangoja tik skaļas bažas par datu drošību, kādas nebija dzirdētas par desmitiem citu lietotņu, kuras bez ilgas domāšanas izmantojam ik dienu, kaut gan tās prasa krietni vairāk personisku datu par lietotāju. Šķiet, ka viltus ziņas un sazvērestības teorijas par koronavīrusu un «čipošanu» ietekmējušas dažu ļaužu attieksmi pret šo lietotni vienkārši tāpēc, ka tā ir saistīta ar šo epidēmiju.

Viņus varētu «nomierināt», ka ikreiz, kad ieslēdz viedtālruni vai datoru, lai lietotu e-pastu un sociālos tīklus, viņi atklāj «globālajām korporācijām» daudz, daudz vairāk datu par sevi nekā ar šo lietotni. (Aktuāls piemērs ir Apple lēmums atslēgt visus grautiņos Amerikā nolaupītos telefonus un nodot policijai datus par to atrašanās vietu.) Taču par to ir ērtāk nedomāt, jo ko tad — atteikties arī no vārīšanās internetā par globālu sazvērestību? Nē, protams, daudz ērtāk ir tur pavārīties par kārtējo sazvērestības «pierādījumu». Muļķība mēdz būt smieklīga.

Lietotnes darbības principi ir vienkārši, pārredzami un droši. Tā anonīmi ar Bluetooth tehnoloģiju fiksē līdz divu metru attālumā ilgāk par 15 minūtēm esošos viedtālruņus, kuros arī darbojas šī pati lietotne. Ja ārstniecības iestādes kādam no lietotnes lietotājiem konstatēs saslimšanu, Slimību profilakses un kontroles centrs nosūtīs viņam īpašu kodu, ko ievadīt lietotnē, un tad visas pēdējo divu nedēļu laikā kontaktā bijušās personas saņems brīdinājumu, ka ir bijušas saskarsmē ar iespējamu vīrusa nēsātāju, un varēs laikus rīkoties savas veselības labā. Visi dati ir anonīmi, tos lietotne glabā šifrētā veidā un pēc 14 dienām izdzēš.

Jau pirmajās dienās pēc palaišanas Apturi Covid lejupielādēja vairāk nekā 40 tūkstoši lietotāju, un tā kļuva par vispopulārāko gan Google Play, gan App Store veikalos. Taču lietotne palīdzēs efektīvi ierobežot slimību, kad to izmantos vismaz 20 procenti iedzīvotāju, rāda teorētiskie modeļi.

Tāpēc pašlaik, gaidot ārkārtējā stāvokļa izbeigšanos, varam pievienot tradicionālajiem atgādinājumiem mazgāt rokas un ievērot divu metru distanci arī ieteikumu lejupielādēt Apturi Covid. Kad un ja tā būs katram piektajam Latvijas iedzīvotājam, būsim radījuši drošības mehānismu pret piepešu un strauju inficēšanās gadījumu pieaugumu, lai nebūtu atkal jāpastiprina vaļīgāk palaistie ierobežojumi.

Komentārs 140 zīmēs

Principiāls kompromiss? Progresīvie prasīja, lai Bondars atkāpjas no Saeimas komisijas vadītāja amata, tomēr vēlēšanās Rīgā paliks kopā ar viņa Attīstībai/Par.

Atkal līdere. SpaceX raķete nogādāja divus astronautus Starp­tautiskajā Kosmiskajā stacijā un izbeidza amerikāņu 9 gadu atkarību no Krievijas Sojuz kuģiem.

Vladimirs nebrauks. Tramps bija iedomājies aicināt uz G7 valstu vadītāju sanāksmi arī Krievijas prezidentu, taču Lielbritānija un Kanāda paziņoja, ka nepiekritīs.

The post Brīvība un piesardzība appeared first on IR.lv.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles