
Jaunais kapitāls tiks izmantots, lai investētu jaunās lidmašīnās
Parakstīts lidsabiedrības "airBaltic" akcionāru līgums starp Latvijas valdību un vācu uzņēmēju Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu, aģentūru LETA informēja "airBaltic" pārstāvji.
Saskaņā ar šo līgumu Latvijas aviokompānijā tiks ieguldīti 132 miljoni eiro ar mērķi modernizēt tās floti un īstenot aviokompānijas biznesa plānu "Horizon 2021".
Pēc līguma noslēgšanas ar "airBaltic" finanšu investoru tiks meklēts stratēģiskais investors, un tāds varētu būt Kanādas lidmašīnu ražotājs "Bombardier", kas aviosabiedrībai piegādās jaunās lidmašīnas. Tā ceturtdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" pieļāva pašreizējais labklājības ministrs, topošais satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Viņš teica, ka tas ir apspriests slēgtajās sēdēs un šādas sarunas jau ir bijušas.
"Tā ir vai nu liela starptautiska aviokompānija, līdzīgi kā savulaik bija Skandināvijas aviosabiedrība "SAS", vai arī lidmašīnu ražotājs, ideālā gadījumā tas būtu tas pats "Bombardier", no kā "airBaltic" plāno pirkt lidmašīnas," intervijā teica Augulis.
Komentējot "Bombardier" finanšu situāciju, ministrs norādīja, ka Kanādas valdība ir pietiekami daudz investējusi kompānijā, lai to noturētu un tā attīstītos. Savukārt vērtējot "Bombardier" lidmašīnu piegādes kavēšanos "airBaltic", viņš norādīja, ka pats arī gribētu, lai lidmašīnas ir drošas un ar tām varētu droši lidot.
Pēc Auguļa teiktā, līguma noslēgšana ar Vācijas investoru Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu un valsts aizdevums nodrošinās to, ka "airBaltic" pašu kapitāls ir pozitīvs, lai kompānija varētu īstenot savu biznesa plānu un veiksmīgi attīstīties. Bet ar šo process neapstāsies, un tiks meklēts stratēģiskais investors.
Šim investoram tiks izstrādāts piedāvājums. "Ja tā ir aviokompānija, tas ir cits stāsts, ja tas ir ražotājs, tad ir cits stasts - vai nāk ar investīciju un šī investīcija ir lidmašīnas, vai arī naudas veidā. Ir jāvērtē, kādas iespējas būs," savu pozīciju skaidroja Augulis.
Kanādas lidmašīnu un vilcienu ražotājam "Bombardier" radušās grūtības, izstrādājot jaunās "CSeries" lidmašīnas - izstrāde aizkavējusies par vairākiem gadiem un ievērojami pārsniegusi paredzētos izdevumus. "Bombardier" pērn arī ziņoja par darbinieku atlaišanu, skaidrojot to ar ražošanas apjomu samazināšanu.
Valdība pagājušā gada nogalē nolēma atbalstīt "Prudentia" atrasto nacionālās aviokompānijas "airBaltic" investoru, Vācijas uzņēmēju Montāgu-Girmesu, kura piedāvājums paredz ieguldīt aviokompānijā 52 miljonus eiro, bet valstij jāiegulda 80 miljoni eiro. Kopējais Latvijas aviokompānijas jaunais kapitāls 132 miljonu eiro apmērā veicināšot biznesa plānu un flotes modernizēšanu.
Saeima piekrita 80 miljonu eiro aizdevuma piešķiršanai lidsabiedrībai "airBaltic". Parlamenta lēmums paredz atļaut finanšu ministram atbilstoši valdības lēmumam palielināt apropriāciju SM līdz 80 miljoniem eiro "airBaltic" pamatkapitāla palielināšanai pēc akcionāra līguma parakstīšanas.
Vienlaikus Saeimas lēmums, ņemot vērā bažas par Montāga-Girmesa iespējamo interesi piesaistīt "airBaltic" flotei Krievijā ražotās lidmašīnas "Sukhoi", paredz noteikumu, ka "airBaltic" un tās meitassabiedrības nedrīkst iegādāties, nomāt vai jebkādā citā veidā izmantot produkciju no to valstu militāri rūpnieciskajiem kompleksiem un ar tiem tieši vai netieši saistītiem uzņēmumiem, kuri pakļauti Eiropas Savienības vai starptautiskajām sankcijām, kurām pievienojusies Latvija.
SM kā nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" akcionārs jau kopš decembra bija gatava parakstīt aviokompānijas akcionāru līgumu ar Montāgu-Girmesu, taču līdz šim iespējamais investors nebija informējis, kad būs gatavs to darīt. Decembra beigās aviokompānijā skaidroja, ka līgums ar jauno "airBaltic" investoru Montāgu-Girmesu tiks parakstīts janvārī, jo pirms līguma parakstīšanas "airBaltic" vēl vēlas nokārtot visus jautājumus saistībā ar "Bombardier CS300" lidmašīnu pasūtījumu.
"airBaltic" izpilddirektors Martins Gauss iepriekš skaidroja, ka uzņēmums pēdējo gadu laikā ir sasniedzis ievērojamus rezultātus un ar jaunajām investīcijām tagad var koncentrēties uz kompānijas paplašināšanos un konsolidēšanos Baltijas aviācijas tirgū. Jaunais kapitāls tiks izmantots, lai investētu jaunās lidmašīnās, nevis lai tās nomātu, tādējādi sniedzot "airBaltic" priekšrocību izmaksu ziņā, kas ir svarīga biznesa plāna "Horizon 2021" daļa.
(papildināta ar Auguļa teikto)