Top lietotne riskantu Covid-19 kontaktu atklāšanai
Jau mēneša laikā Latvijas iedzīvotāju rīcībā varētu nonākt jauna mobilā lietotne, kas ļauj ātri brīdināt ar Covid-19 saslimušo cilvēku kontaktpersonas, tādējādi ierobežojot nākamos vīrusa uzliesmojumus.
Par šādu kontaktu izsekošanas iespēju tiek domāts Eiropas līmenī — nesen vairākās valstīs sākts attiecīgas lietotnes attīstīšanas projekts. Un arī Latvijā pie šāda darba ķērušies vairāki entuziasti un vietējie uzņēmumi, to vidū LMT, Mobilly un MAKIT. Viņi ieguvuši piekļuvi šim Eiropas projekta kodam, atklāj iniciatoru grupas loceklis Andris Bērziņš. Viņš skaidro — kamēr nav izstrādāta vakcīna, vīruss nepazudīs, tomēr svarīgi atrast veidu, kā cilvēkiem droši atgriezties darba un ikdienas gaitās, reizē ierobežojot vīrusa izplatību.
Lietotne darbosies uz Bluetooth tehnoloģijas bāzes — mobilie tālruņi uztvers tuvumā esošo Bluetooth signālu un savstarpēji apmainīsies ar šifrētu identifikācijas kodu. Šis kods lietotnē glabāsies 14 dienas un pēc tam tiks dzēsts.
Ja kādai personai tiks atklāta saslimšana ar Covid-19, viņš varēs nosūtīt Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) uzkrātos datus par sastaptajiem cilvēkiem — epidemiologi tad ātri varēs sazināties ar citiem mobilās lietotnes lietotājiem un brīdināt, ka pēdējo divu nedēļu laikā viņi nonākuši tiešā kontaktā ar saslimušo.
Pašlaik kontaktpersonu apziņošanas process ir ilgāks, jo saslimušajam pašam jāidentificē apmeklētās vietas, izmantotie transportlīdzekļi, satiktie cilvēki un šī informācija jānodod SPKC. Pēc tam šī centra darbinieki sazinās ar kontaktpersonām, uzaicinot tās uz Covid-19 testu vai nosakot viņiem pašizolāciju.
Ikviens jaunās lietotnes izmantotājs arī pats automātiski uzzinās, vai ir bijis kāda slima cilvēka klātbūtnē. Tiesa, nebūs iespējams uzzināt, kura no sastaptajām bija inficētā persona, jo visi dati ir anonimizēti, skaidro LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis. Lietotnes izplatīšana dažādās auditorijās arī būs ārkārtīgi sarežģīts uzdevums, uzskata Pūķis. «Ja īsā laikā Latvijā kādu lietotni sāktu lietot 100 tūkstoši cilvēku, tas būtu vēl nebijis panākums.»
Šobrīd noris darbs pie tehniskajiem risinājumiem, piemēram, jāsaprot, cik tuvu telefoniem būtu jāatrodas vienam no otra un cik ilgu laiku, lai šāds personu kontakts tiktu reģistrēts kā potenciālais infekcijas gadījums. Mobilly vadītājs Ģirts Slaviņš Ir atklāj, ka šobrīd tiek pētītas citu valstu radītās sagataves, bet pilnīgi gatava un laba risinājuma vēl nav.
Šāda lietotne nepārkāps personas datu aizsardzības principus, skaidro Datu valsts inspekcijas direktore Jekaterina Macuka. Līdzīgas lietotnes, kuras šobrīd tiek izstrādātas dažādās valstīs, neveic cilvēku izsekošanu, piemēram, tās neievāc datus par personu atrašanās vietu, bet tikai piefiksē tālruņu tuvības faktu.
Arī Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT ir iepazinusies ar Eiropas projekta risinājumu un to vērtē pozitīvi, atzīst CERT vadītāja Baiba Kaškina. Viņa uzskata — šis risinājums labi darbosies tikai sociāli atbildīgākajā sabiedrības daļā, kas labprātīgi lejupielādēs šādu lietotni savās ierīcēs un turēs ieslēgtu Bluetooth savienojumu visā lietotnes darbības laikā.
The post Izsekot vīrusa gaitas appeared first on IR.lv.