Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Perfekti kā Amerikā

$
0
0

90. gadu sākumā Čikāgas latvietis Valdis Mainieks nevarēja Rīgā atrast vietu, kur uzpucēt uzvalku pēc Rietumu standartiem. Tā radās doma par Irvi. Tagad viņa partnera Jāņa Bumbuļa ģimenes uzņēmums uztur kārtībā pat somu zobārstu un Kanādas karavīru uniformas

Ja šo žaketi nodošu tīrīšanai, ar to darbosies 11 cilvēki, Latvijas lielākās veļas mazgātavas un apģērbu tīrītavas boss Jānis Bumbulis uzņēmuma veiksmes stāsta ilustrēšanai gatavs izmantot paša ancuku. 

Līdz dažādiem agregātiem, kas klusi dūc Salaspils biznesa kompleksā, aizejam pēc sarunas. Jānis uzskaita visas «skrūvītes» procesa mehānismā. Pieņēmēji, komplektētāji, kuri pārbauda un marķē klientu nodotās drēbes, mašīnists, kas tās ieliek tvertnē  tīrīšanai. Traipotāji pēc tam meklē, vai nav jāiztīra kāds neizgājis traips, individuāli piemeklējot līdzekļus. Tad kārta gludinātājiem, atkal komplektētājiem. Pieņēmēja drēbes izsniedz klientam. Ķēdi var noslēgt arī šoferis, kas veic mājas piegādi. «Tas nav kā pasūtīt picu — sveiki un paldies!» uzsver uzņēmējs. «Tas nav automatizējams darbs, katrā posmā vajadzīgs cilvēka saprāts, lai pieņemtu pareizo lēmumu.»

Jāņa Bumbuļa meita Dace Pētersone ģimenes uzņēmumā ienākusi pirms trim gadiem, plāno ar to saistīt nākotni. Studējusi filozofiju, strādājusi par žurnālisti laikraksta Diena pirmsākumos, vēlāk specializējusies mārketingā un personāla vadībā. 

Tēva ieceru turpināšanai motivē šī biznesa ilgtspējība un ekoloģijas aspekts. «Mēs ietaupām dabas resursus un cilvēkenerģiju. Tev iemīļotā lieta nav jāmet ārā, nav jāiet meklēt jaunu, vari dabūt to tīru un svaigu. Man patīk apzināties: tas ir labi, ko mēs darām.»

Rīdzenes pagrabā

2016. gada rudenī iegādātajās 1300 kvadrātmetru telpās Salaspils nomalē darbojas 17 modernas veļas mazgāšanas mašīnas, pieci žāvētāji, automātiskais kalandrs jeb veļas rullis. Žāvēšanas tunelī stundas laikā gaiss un tvaiks izžāvē 450—500 apģērba gabalu. Veļas mazgāšanas ražotnē investēti ap 900 000 eiro. Otra ir Rīgā, Satekles ielā.

Taču dzimšanas brīdī Irvei piederēja tikai viesnīcas Rīdzene pagraba stūrītis ar vienu veļasmašīnu un mazu veļas rullīti. 1992. gadā privatizēts, atdalīts no hoteļa.

Tātad Jānis Bumbulis šajā nozarē sāka darboties jau padomju laikos? «Ne tuvu,» viņš atbild. «Pēc izglītības esmu celtnieks, piedalījies daudzu ievērojamu objektu celtniecības organizēšanā. Preses nams, Lauksaimniecības ministrija, viesnīca Latvija, Pēterbaznīcas torņa atjaunošana, viesnīca Rīdzene, rūpnīca RAF

Tūlīt pēc neatkarības atjaunošanas ekonomika piedzīvoja šoku, arī celtniecībā iestājās klusais periods. «Pārgāju strādāt ēku ekspluatācijā, kļuvu par viesnīcas Rīdzene galveno inženieri,» stāsta Bumbulis. «Tur sāka braukt slaveni cilvēki, piemēram, [Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Huans Antonio] Samarančs…»

«Tas, kurš iesprūda liftā?» apjautājas meita Dace. «Jā, man vakarā zvana: Jāni, ņem papīra lapu, raksti atlūgumu un brauc uz darbu! Samarančs ar Ivaru Godmani iesprūda liftā,» atmiņās dalās rosīgais vīrs. Tomēr izdevies abus veiksmīgi dabūt laukā.

Rīdzenē bieži apmeties arī Čikāgas latvietis Valdis Mainieks, kuram vecāku dzimtenē bija bizness, viens no pirmajiem Amerikas un Latvijas kopuzņēmumiem. Viņš Bumbulim sūdzējis bēdu, ka ķīmiskās tīrītavas ir ļoti zemā līmenī. Nolēmuši to risināt. Amerikāņu partnera finansējums ļāva vispirms sākt apģērbu tīrīšanas biznesu Rīdzenes pagrabā, bet 1994. gadā atklāt ražotni Satekles ielā. Kādreizējā sadzīves pakalpojumu kombināta Pārsla vietā iekārtots moderns uzņēmums. «Pirmie gadi bija ļoti interesanti, gada beigās nezinājām, kur likt neizņemtos apģērbus. Mūsu pakalpojums nav lēts, un tajā laikā pie naudas bija tikuši cilvēki ar zelta ķēdēm ap kaklu. Pēkšņi viņu vairs nav, bet drēbes paliek. Trakie deviņdesmitie!» atceras Bumbulis.

Arī uzņēmuma nosaukumu izdomāt bijis liels piedzīvojums, kurā visi iesaistījušies. Uzņēmējam, kura saknes ir Kurzemē, šķiet — trāpīts desmitniekā. «Irve ir vēsturiskais Irbes upes nosaukums. Irbe jau bija aizņemta.»

Daudzpusība izdzīvošanai

Irve joprojām turpina «Amerikas modeli», kā to sauc Bumbulis. Skandināvijā un Vācijā apģērbu mazgātavas parasti ir mazi, šauri specializēti ģimenes uzņēmumi. Amerikā šis bizness mēdz apaugt ar plašu pakalpojumu grozu, kā tas ir Irvei. Tīrīšana, mazgāšana, darba apģērbu noma, apģērbu un apavu remonts, apģērbu šūšana. «Darba apģērbi LMT, Lattelecom, Latvijas valsts mežiem… Pat Latvijas olimpiskajai izlasei parādes tērpus uzšuvām Londonas olimpiādē,» lepojas vadītājs. «Arī Kipras kazino darbiniekiem apģērbus šujam.»

Daudzpusība grūtos brīžos palīdz savilkt kopā galus, secina Bumbulis. Ja vienā nozarē ir apsīkums, tad citas izvilks biznesu. Latvijā mazās apģērbu tīrītavas vienkārši neizdzīvotu, nav tik daudz klientu. Cilvēki bieži izvēlas drēbes sakopt mājās, taču segmentā, kas tās uztic profesionāļiem, vairumā gadījumā servisu nodrošina Irve. Pašu vai sadarbības partneru izveidotie pieņemšanas punkti atrodami 44 vietās ne tikai Rīgā, bet dažādās Latvijas vietās. «Lojalitātes kartes pagājušogad pārdotas vairāk nekā 3,5 tūkstošiem cilvēku,» uzsver īpašnieks. «Liela klientu grupa ir stabila.» Laba biznesa niša esot vīriešu kreklu mazgāšana un gludināšana. «Apjoms nepārtraukti pieaug. Arī uzvalku bikses, žaketes, mēteļi — lietas, ko mājās grūti izmazgāt.» Irve arīdzan esot klientu apkalpošanas dzīvesvietā, mobilā servisa pionieri. «Sākām agri, no 2000. gada. Sākumā tas īsti nesedza izdevumus par algām un degvielu. Bet pakāpeniski attīstījās, tagad mums Rīgā jau braukā četras mašīnas, veicas ļoti labi.»

Katrā Irves darbības jomā — šūšanā, tērpu nomā un tīrīšanā — ir atšķirīga konkurence, cits stāsts, bilst Dace Pētersone. Irves zīmols BRUN! Atelier pēc individuāla pasūtījuma šuj augstākās klases lietišķā stila apģērbu. «Tērpus, ko uzšujam, visvairāk nomā lielie uzņēmumi. Noma ietver arī tīrīšanu. Mainām, labojam. Šobrīd mums ir ap 60 nomas klientu, arī lielais Grindeks. Mums ir ļoti individuāla pieeja, katru laboratorijas darbinieci apmērām. Tas, protams, sadārdzina pakalpojumu.»

«No Irves pirmās darba dienas līdz šodienai esam maksājuši visus nodokļus,» uzsver Jānis Bumbulis. «Nekādu aplokšņu algu vai mahināciju! Tas nav viegli, kad darbaspēka nodokļa slogs ir smags. 2019. gadā nodokļos samaksājām 1 094 580 eiro. Un mūsu pakalpojums ir tāds, ka pat pasaulē īsti nav izgudrotas tehnoloģijas, svarīgs ir roku darbs. Mūsu princips vienmēr ir bijis: uzticies klientam, bet uzticies arī saviem darbiniekiem, veido labu komandu. Uzturi labas attiecības pat ar konkurentiem.»

Visprasīgākie klienti

Sarežģīti periodi Irves 26 gadu pastāvēšanā bijuši divi. 2008.—2009. gada krīze, kad pazuda korporatīvie klienti, jo uzņēmumi ekonomēja uz uniformu rēķina. Otrs bijis nesen, 2017.—2018. gads, kad apgrozījums nesamazinājās, bet peļņu apēda ieguldījumi apģērbu iepirkumā korporatīvajiem klientiem un Salaspils ražotnes iekārtošana. «Man nācās arī izpirkt uzņēmumu no Mainieka kunga, kuram vecums vairs neļāva darboties,» atklāts ir Bumbulis. «2019. gadā gan izdevās atkal tikt uz kājām, gaidu, kad atgūsim iepriekšējo peļņu. Bet kopumā Irve man ir gandarījums. No maza veļas rullīša līdz trīs miljonu apgrozījumam — ir, ko atdot bērniem!»

Arvien vairāk funkciju no tēva pārņem meita Dace Pētersone un dēls Valdis Bumbulis, abi ir iekļauti Irves valdē. Irve ir ģimenes uzņēmums. «Reāli izveidota infrastruktūra, zināšanas, komanda. Tomēr milzīgs izaicinājums. Nekad neesmu bijusi vadītāja, bet tagad pretendēju būt. Brālis vairāk atbild par ražošanu, es — par pārdošanu, komunikāciju, personālu,» stāsta Dace. 

Arī krietns pulks Irves darbinieku strādā no uzņēmuma reģistrācijas brīža, pamazām ienāk nākamā paaudze. Cerība, ka ražotnes atvēršana Salaspilī garantēs svaigu darbaspēka pieplūdumu, gan īsti neesot attaisnojusies. «Daudzi mēnesi nostrādā un pazūd. Trūkst vienkārša darba darītāju. Nesaprotami, ka cilvēki negrib augt. Iemācīties papildu pienākumus, nostrādāt vairāk stundu un arī saņemt vairāk. Laikam vienīgais, ko šādi cilvēki var izdomāt, ir tas, ka viņiem Norvēģijā vai Anglijā maksās labāk, un doties uz turieni,» uzņēmēji ir neizpratnē.

Taču patīkams pārsteigums: apģērbu tīrīšanas bizness Somijā nesen izvēlējās Irvi par ārpakalpojuma partneri. Ar prāmi piegādā tīrāmos apģērbus, tāpat tie ceļo atpakaļ. «Ved visu, ko nodod klienti — gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Cenu atšķirība ar Somijas pakalpojumiem acīmredzot ir pietiekami liela, lai būtu izdevīgi,» secina Jānis un Dace. «Somu partnera klienti ir zobārstniecības klīnikas, tiem uzšuvām pirmo partiju ar darba apģērbiem. Mums ir līgums arī par apģērba tīrīšanu Kanādas armijas kareivjiem Latvijā. Valsts pasūtījumus gan vairs necenšamies dabūt. Tur parasti ir specifiskas prasības, kas izveidotas jau iepriekš izvēlētam vinnētājam. Tāda cīņa paņem ļoti daudz laika un enerģijas.»

Par ko amerikāņi, kas savulaik bijuši Irves biznesa iedvesmotāji, tagad brīnītos, jautāju joka pēc. «Par to, cik labi mēs iztīrām drēbes un ar kādu pietāti mūsu klienti izturas pret apģērbu. Viņi ir ārkārtīgi prasīgi, raksta pretenzijas,» atbild Dace. «Domāju, tāpēc, ka Latvijā apģērbi ir diezgan dārgi. Gadā kompensācijās izmaksājam piecus sešus tūkstošus eiro, bet arī ļoti strikti izturamies pret pretenzijām. Ir bijušas ļaunprātīgas prasības, bijušas arī tiesāšanās,» piebilst Jānis Bumbulis. 

Dace, kas administrē uzņēmuma Facebook kontu, Latvijas interneta videi raksturīgās negācijas pieradusi vairs neuztvert personīgi. «Atvainojos un pasaku, ka lietu izmeklēsim.» Varbūt arī klientam ne vienmēr ir taisnība, kā tas esot Amerikā, tomēr jāseko sauklim uzņēmuma mājaslapā: «Jūsu netīrā veļa ir mūsu darīšana.»

Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā
Dace: «Apģērbs kā cilvēka otrā āda patiesībā ir ārkārtīgi nozīmīgs. Man šķiet, mēs cilvēkam patiešām palīdzam, noņemot rūpes par apģērba tīrību.»

Lielākā kļūda, kas devusi mācību
Jānis: «Ir bijušas mazas neveiksmes, bet, ja bizness visu laiku ir audzis, tad lielu kļūdu nav, patiešām!»

Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam
Jānis: «Komanda jāveido tāda, uz kuru var paļauties jebkurā brīdī. Jaunā uzņēmumā neviens neko viens neizdarīs.»
Dace: «Nevar būt situācija, kad tu visu zini, jo pasaule visu laiku mainās. Lai kāda ir izglītība, pieredze un vecums, jābūt atvērtam pieņemt, ka cits ir gudrāks par tevi. Jāmāk arī pieņemt jauno.»

Irve mēnesī izmazgā: ap 70 000 kg veļas un 20 000 kg darba apģērbu. Iztīra ap 20 tūkstošiem apģērba vienību.
Foto — Ieva Salmane

The post Perfekti kā Amerikā appeared first on IR.lv.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles