Quantcast
Channel: IR.lv
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Pētersone lūdz Ģenerālprokuratūru pārbaudīt VID amatpersonu darbības

$
0
0

Padziļināta izdevumu atbilstības deklarētajiem ienākumiem analīze pabeigta 33 VID darbiniekiem

Saistībā ar pēdējo nedēļu laikā vairākos televīzijas sižetos un raidījumos izskanējušo informāciju par vairāku Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieku iespējamiem pārkāpumiem otrdien VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone ir vērusies Ģenerālprokuratūrā, aģentūru LETA informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Savā vēstulē VID vadītāja lūdz ģenerālprokuroru pārbaudīt publiski izskanējušo informāciju minētajos televīzijas sižetos.

VID ir pieņēmis lēmumu lūgt Ģenerālprokuratūru veikt neatkarīgu pārbaudi arī tādēļ, ka VID Finanšu policijas pārvaldes pamatdarbības uzdevums - nodrošināt operatīvās darbības un izmeklēšanas veikšanu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā un novēršanā valsts ieņēmumu jomā, kā arī VID ierēdņu un darbinieku darbībā - tiek veikts saskaņā ar Operatīvās darbības likumu un Kriminālprocesa likumu. Arī televīzijas sižetos publiski izskanējušo informāciju ir iespējams pārbaudīt tikai saskaņā ar šiem likumiem, tādēļ šādu izvērtējumu un pārbaudi nav iespējams veikt pašā VID.

Arī VID pēdējo divu gadu laikā ir veicis vairākus pasākumus, lai uzlabotu un pilnveidotu VID Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļas darbu, kā arī apzinātu un mazinātu korupcijas riskus VID darbinieku vidū.

Kā norāda dienestā, 2014.gada rudenī mainījās Iekšējās drošības daļas vadība, tika pieņemti rūpīgi izvērtēti un pamatoti lēmumi par subordinācijas maiņu, proti, Iekšējās drošības daļa kļuva tieši pakļauta VID Finanšu policijas pārvaldes direktoram. 2014.gadā ir mainīts Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļas reglaments, paplašinot daļas uzdevumus arī ar noziegumu izmeklēšanu. Šo uzdevumu veikšanai papildus tika piešķirtas štata vietas. Darbu daļā sāka divi savā jomā kompetenti, profesionāli un stingrā iekšējā konkursā izvēlēti izmeklētāji, kuru darbs saistīts ar pašas institūcijas darbinieku rīcības izmeklēšanu.

Esot arī rūpīgi pārstrādāts VID korupcijas risku reģistrs un izstrādāti risku novēršanas pasākumi, ieviests personāla atlases mehānisms - pastiprināta jauno darbinieku izvērtēšana VID darbības jomās ar augstāko risku, kā arī stiprināta sadarbība ar citām tiesībsargājošām iestādēm, tostarp Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Šogad VID Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļas rīcībā nodota no jauna izveidota informatīvā sistēma, lai sniegtu atbalstu VID amatpersonu vērtēšanai un identificēšanai attiecībā uz iespējamiem korupcijas riskiem. Arī VID struktūrvienību vadītāji regulāri tiek aicināti pievērst pastiprinātu uzmanību iekšējiem kontroles pasākumiem.

Lai nostiprinātu korupcijas novēršanas pasākumus VID, līdz šī gada aprīlim VID Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļai tiks piešķirtas papildu četras amata vietas, jo šobrīd korupcijas novēršanas jomā strādājošo izmeklētāju kapacitāte ir nepietiekama salīdzinājumā ar kopējo VID darbinieku skaitu.

VID jau vairākus gadus izmantojot fizisko personu nodokļu nemaksāšanas novēršanas sistēmu RASA, kurā tiek integrēti arī visu valsts amatpersonu deklarāciju dati, lai pārbaudītu VID darbiniekus gan attiecībā uz nodokļu maksāšanu, gan lai identificētu tos darbiniekus, kurus vajadzētu uzraudzīt īpašāk, jo iespējami augsti korupcijas riski.

Saskaņā ar VID vadības jau 2015.gada martā doto uzdevumu īpaši izvērtēt VID amatpersonas tika veikta analīze VID darbiniekiem, salīdzinot viņu amatpersonu deklarācijās par 2014.gadu uzrādītos datus ar citu VID rīcībā esošo informāciju, kā arī novērtētas attiecībā uz nodokļu nomaksu. Analīzes rezultātā iegūtie dati esot apkopoti saistībā ar iespējamo izdevumu pārsniegumu pār ienākumiem; veikto darījumu aplikšanu/neaplikšanu ar nodokļiem un to nomaksu. Tāpat apkopoti dati no iesniegtajām valsts amatpersonu deklarācijām par tajās deklarētajiem naudas uzkrājumiem; aizdevumiem; parādsaistībām; veiktajiem darījumiem utt. Analīzes rezultāti tika iesniegti VID Iekšējās drošības daļai ar mērķi ātrāk identificēt tās VID amatpersonas, kuras nepieciešams padziļināti izvērtēt arī attiecībā uz iespējamiem korupcijas riskiem.

Kopumā padziļināta izdevumu atbilstības deklarētajiem ienākumiem analīze pabeigta 33 VID darbiniekiem, līdz ar to papildu deklarācijas pieprasītas 15 VID darbiniekiem; nodokļu auditi saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 22.pantu (izdevumu pārsniegums pār ienākumiem) veikti pieciem VID darbiniekiem, papildus budžetā aprēķinot 73 000 eiro. Šobrīd pastiprināti tiek vērtēta vēl 171 VID amatpersona.

Tāda pati VID darbinieku deklarāciju izvērtēšana ir plānota arī šī gada rudenī, izvērtējot 2015.gadā iesniegtās deklarācijas, norāda VID pārstāvji.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10413

Trending Articles