Dīvaini, pārsteidzoši un daudzsološi 2019. gada jaunumi
Cilvēki ar asti
Japāņu pētnieki pretējā virzienā pagriezuši evolūciju — viņi atjaunojuši cilvēkiem asti. Zinātnieku komanda no Keio Universitātes Tokijā uzskata, ka robotizēta aste palīdzēs cilvēkiem ar līdzsvara problēmām, kā arī nodrošinās papildu drošību būvniekiem un citiem strādniekiem, kuri strādā nedrošā vai fiziski smagā vidē.
Savu izgudrojumu japāņi jūlijā prezentēja konferencē Losandželosā. Robotastes modelis balstīts jūraszirdziņa asti. Tas sastāv no mākslīgu skriemeļu virknes, kurus darbina mākslīgi muskuļi — gaisa pūšļi, kas izplešas un saraujas, kad pa caurulītēm tiek padots gaiss.
Prezentācijas video redzams, ka šī aste uzlabo līdzsvaru. Piemēram, ja cilvēks noliecas uz priekšu, tā saritinās gluži kā kaķim. Kad persona pieceļas, aste nolaižas. Sasveroties pa labi, aste aizšūpojas uz kreiso pusi.
Dzīve mākoņos
Ņujorkas debesskrāpis Central Park Tower oficiāli kļuvis par pasaulē augstāko dzīvojamo ēku. Slaikais nams ar 95 stāviem ir 472 metrus augsts. Jaunie īpašnieki tajā sāks ievākties nākamgad. Vienistabas studio tipa dzīvoklis (53 m2) maksā 1,54 miljonus dolāru, savukārt par dārgākajiem apartamentiem ar četrām guļamistabām un kopējo platību 740 m2, kā arī 185 m2 plašu terasi tiek prasīti 95 miljoni.
Klusie kliedzieni
Intensīva stresa apstākļos un sāpēs cilvēki mēdz iekliegties. Izrādās, to pašu dara arī augi, tikai šīs skaņas ir ļoti augstā frekvencē un cilvēku ausij nedzirdamas. To noskaidrojuši pētnieki Izraēlā, novietojot mikrofonus pie tomātu un tabakas stādiem. Šie augi sāka «kliegt» mākslīgi radīta sausuma apstākļos.
Sievietes var!
Amerikāņu astronautes Kristina Koha un Džesika Meira 18. oktobrī kļuva par pirmo sieviešu komandu, kas vienas pašas izgāja atklātā kosmosā bez vīriešu klātbūtnes. Starptautiskajā kosmosa stacijā strādājošajām kundzēm bija jāsalabo no ierindas izgājusi baterija.
Apēdis redzi
Ar dīvainu redzes zaudēšanas gadījumu sastapās mediķi Lielbritānijā. Kādam pusaudzim 14 gadu vecumā sāka strauji pasliktināties redze, un gadu vēlāk, tas ir, šogad, viņš tika atzīts par aklu. Slimība mulsināja ārstus, jo tie neatrada nevienu zināmo redzes zaudēšanas cēloni. Tikai pilnīgi nejauši viņi dzirdēja pusaudža mātes sūdzību, ka dēls ir ļoti izvēlīgs ēdājs. Izrādījās, ka zēns jau vairākus gadus ēdis tikai frī kartupeļus, čipsus, baltmaizi un desas. Tieši vērtīgu barības vielu un vitamīnu deficīts neatgriezeniski kaitēja redzes un arī dzirdes nerviem.
Vismazākā rokassomiņa
Tā ir smieklīga un nepraktiska, pat bezjēdzīga. Taču varbūt tieši tāpēc tik iekārojama — tā modes kritiķi rakstīja pēc franču modes nama Jacquemus skates februārī, kad modeļi pa mēli virzījās ar miniatūrām rokassomiņām. Tajās neielien pat naudas karte, drīzāk rūpīgi salocīta naudas banknote vai košļājamā gumija, vai arī gredzens. Mini Le Chiquito somiņa ir tikai 5,2 cm plata. Tā pieejama baltā, rozā un sarkanā krāsā. Vienīgā, ko nevar saukt par mazu, ir somiņas cena — no 300 līdz 700 eiro.
Dziļi un netīri
Atvaļinātais amerikāņu jūras spēku virsnieks un tagad investors Viktors Veskovo martā nolaidās pasaulē dziļākajā zināmajā vietā — Marianas dziļvagā, kas stiepjas 1500 km garumā Klusā okeāna ziemeļaustrumos starp Japānu un Papua-Jaungvineju. 53 gadus vecā vīrieša vadītā īpašā zemūdene sasniedza 10 927 metru dziļumu, kas līdz šim nevienam citam piedzīvojumu meklētājam vēl nebija izdevies. Četras stundu ilgajā zemūdens ceļojumā Veskovo lielākoties redzēja rozīgus gliemjus un… plastmasas atkritumus. Jā, arī pasaules dziļāko okeāna ieplaku sasniegusi mūsdienu pasaules sērga, lielākoties plastmasas maisiņi un saldumu ietinamie papīriņi.
Pieskarties caur ekrānu
Pie Čikāgas esošās Ziemeļrietumu Universitātes inženieri izstrādājuši virtuālās realitātes ādu. Pagaidām tas ir neliels silikona plāksteris ar 32 īpašiem sensoriem — tiem pieskaroties, signāls tiek nosūtīts uz identisku plāksteri, kuru, piemēram, uz rokas uzlikusi kaut kur citur pie datora, tālruņa ekrāna vai datora spēles sēdoša persona, un šis cilvēks sajūt «atsūtīto» pieskārienu.
Izgudrojuma līdzautors Džons Rodžers uzskata, ka virtuālā āda būs «spēcīgs sociālās mijiedarbības rīks, palīgs medicīnā un, iespējams, to varēs izmantot vēl kaut kur citur, par ko mēs šodien pat vēl nevaram iedomāties». Plāksteri izmēģinājis arī kāds 42 gadus vecs amerikāņu kara invalīds, kurš zaudējis labo roku Irākā un tagad izmanto protēzi. Uzliekot virtuālo ādu uz kreisās rokas, viņš sajuta protēzes pirkstu galus. «Piemēram, es vēlos paņemt olu vai ko citu tikpat trauslu. Šī āda man palīdz pieskaņot tvēriena stiprumu.»
Mākslīga mēle
Ļoti savdabīgi pētniecībai atvēlēto laiku pavadījuši vairāki zinātnieki Glāzgovas Universitātē — viņi radījuši mākslīgu mēli, kas spēj atpazīt īstu viskiju no viltota. Tā palīdzēšot cīnīties pret krāpniekiem, no kuriem cieš viena no lielākajām Skotijas eksportprecēm.
Mākslīgajā mēlē ir divi miljoni ļoti sīku garšas kārpiņu, kuras spēj nekļūdīgi noteikt dzēriena sastāvu. «Piemēram, jūs dzerat šķidrumu, kas garšo kā melna kafija, bet varbūt tā nemaz nav kafija, bet tikai tās imitācija ar pavisam citu sastāvu,» skaidro zinātnieku komandas vadītājs Alasdērs Klārks.
Viņš skaidro, ka mākslīgo mēli, visticamāk, varēs izmantot arī vides uzraugi, piemēram, analizējot piesārņojuma līmeni ūdenstilpēs.
Ieraudzīt caurumu
Projekta Event Horizon Telescope astronomi aprīlī demonstrēja pirmo melnā cauruma fotogrāfiju — tajā redzams melns kodols, kuru apņem oranžs nokaitētas gāzes un plazmas vainags, un tas līdzinās mākslinieku pēdējos 30 gados radītajiem melno caurumu zīmējumiem. «Mēs ar prieku paziņojam, ka mēs esam redzējuši to, ko uzskatījām par nesaskatāmu,» preses konferencē Vašingtonā pavēstīja astrofiziķis Šeps Dēlemens.
Nofotografētais melnais caurums atrodas 50 miljonu gaismas gadu attālumā galaktikā M87, un attēls uzņemts ar plašu radioteleskopu tīkla palīdzību. Projektā darbojas vairāk nekā 200 cilvēku 20 valstīs.
Kvantu revolūcija
Google oktobrī paziņoja, ka uzņēmuma laboratorijā Kalifornijā beidzot noticis jauns izrāviens ilgi pētītajā un izaicinošajā kvantu datoru jomā — jaunā tehnoloģija palīdzēs radīt datorus, kuru aprēķinu ātrums ir gandrīz prātam neaptverams. Google jaunā ierīce tai uzdotos matemātiskos aprēķinus veica trijās minūtēs un 20 sekundēs. Citiem pašlaik izmantotajiem superdatoriem šāda paša uzdevuma veikšanai būtu nepieciešami 10 000 gadu.
Zinātnieki Google sasniegumu pielīdzina brāļu Raitu pirmajam lidojumam 1903. gadā — tas pierāda, ka iecere ir dzīvotspējīga, tomēr būs nepieciešami vēl vairāki gadi, lai apjaustu īsto potenciālu.
«Brāļu Raitu pirmais divplāksnis nebija diez ko praktiska lidmašīna, taču tā tika izveidota ar mērķi pierādīt ideju. Un to arī pierādīja,» komentē datorzinātnieks Skots Āronsons no Teksasas Universitātes, kas veica Google zinātniskā darba recenzēšanu pirms tā publicēšanas.
Pašrocīga terapija
«Šis ir pirmais mediķiem zināmais gadījums, kad pacients izmantojis savu spermu medicīniskas problēmas ārstēšanai,» janvārī publicētā pētījumā secināja ārsti Dublinā. Izrādās, kāds 33 gadus vecs īrs tādā veidā vēlējās tikt galā ar hroniskām muguras sāpēm. Kur viņš smēlies šādu ideju, ārstiem tā arī netapa skaidrs. Tikai zināms, ka šļirci viņš nopirka aptiekā un spermu rokā injicēja reizi mēnesī pusotra gada garumā. Šāda terapija mugurai nepalīdzēja, taču radīja citas veselības problēmas — slimnīcā viņš nonāca ar inficētu un pamatīgi piepampušu roku.
Ārstu publicētais pētījums noslēdzas ar brīdinājumu, ka ikviens pašrocīgs eksperiments ir bīstams un pacienti riskē ar savu dzīvību, intravenozi ievadot ķermenī šķidrumus, kas nemaz nav paredzēti iekšķīgai ievadīšanai. Vārdu sakot, nešpricējiet sev neko, ko nav licis ārsts, it īpaši spermu.
Zemūdens spiegs
Norvēģu zvejniekus valsts ziemeļos aprīlī pārsteidza kāds īpaši draudzīgs baltvalis. Vēl lielāks bija pārsteigums, uz tā muguras pamanot GoPro kameru ar raidītāju. Pie vaļa tā bija piestiprināta ar siksnu, uz kuras rakstīts Sanktpēterburgas īpašums. Nekavējoties radās aizdomas, ka šo jūras dzīvnieku spiegošanas misijām izmanto Murmanskā bāzētās Krievijas jūras spēku daļas.
Kāpēc tieši baltvalis, nevis, piemēram, delfīns vai jūras lauva? Tāpēc, ka baltvaļi ir ārkārtīgi apķērīgi, viegli trenējami un uzvedas ļoti mierīgi sarežģītās situācijās, skaidro speciālisti.
Neitralizēti uz 13 gadiem
Mediķi Indijā ir radījuši pasaulē pirmo injicējamo pretapaugļošanās līdzekli vīriešiem. Tagad ārsti gaida, kad zaļo gaismu preparāta izmantošanai dos veselības uzraudzības iestādes. Klīniskajos pētījumos tika iesaistīti 300 vīriešu, un medikamentam bija 97% efektivitāte. Želejveidīgo šķidrumu paredzēts injicēt netālu no sēkliniekiem, un tā iedarbības ilgums ir līdz 13 gadiem. Pretapaugļošanās līdzekli iespējams neitralizēt arī agrāk, injicējot īpašu atbloķētāju, tādā veidā atjaunojot vīrieša auglību.
Negaidīti trīnīši
Kad kāda 20 gadus veca sieviete Bangladešā februārī pasaulē laida savu pirmdzimto, tas nebija nekas īpašs. Pārsteigums nāca pēc 26 dienām, kad viņai atkal sākās dzemdības, un šoreiz piedzima dvīnīši. Kā tas iespējams? Izrādījās, ka sievietei ir divas dzemdes un divas paralēlas grūtniecības, ko pirmajā slimnīcā ārsti nemaz nebija pamanījuši. Uz ultrasonogrāfiju grūtniecības laikā viņa nebija gājusi.
Diezgan līdzīgs gadījums pirms astoņiem gadiem notika Floridā. Tur paciente ar divām dzemdēm vienlaikus laida pasaulē divus mazuļus, katrs no tiem bija attīstījies atsevišķā dzemdē. Atšķirība gan tā, ka mediķi par to zināja jau laikus.
Mākslīgi burgeri
Ideja par mākslīgu gaļu nav nekas jauns. Taču šogad šāda veida produkts masveidā sāka iekarot ASV pārtikas tirgu. Ātrās ēdināšanas restorānu ķēde Burger King savā ēdienkarte iekļāvusi Impossible Burger (Neiespējamais burgers). Savukārt veikalos nopērkams Beyound Meat (Pēc gaļas), kas imitē maltu liellopu, cūkas vai vistas gaļu. Vizuāli, pēc garšas un pēc tekstūras tā ir neticami līdzīga īstai gaļai. Tas panākts, radot maisījumu no 22 sastāvdaļām, ieskaitot zirņu proteīnu, Mung pupiņu proteīnu, dārzeņu eļļu, kokosriekstu sviestu, kā arī biešu un granātābolu sulu sarkanās krāsas iegūšanai.
Kā zināms, gaļas, it īpaši liellopu, audzēšanu uzskata par lielu slogu planētai, jo tiek patērēts liels daudzums enerģijas un ūdens.
Sliktā ziņa ir tā, ka mākslīgā gaļas šobrīd maksā divreiz dārgāk par parasto gaļu.
Ekstrēma izklaide
Pēc populārā televīzijas seriāla Černobiļa šogad par 30% palielinājās tūristu skaits bijušās atomelektrostacijas apkārtnē. Jaunais Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šā gada maijā pat pasludināja Černobiļu par oficiālu valsts tūrisma objektu, lai gan interesentiem tā bijusi daļēji atvērta jau pēdējos desmit gadus. Toties vēl nekad agrāk ziņkārīgajiem nebija pieejama 1986. gadā uzsprāgušā 4. reaktora pamestā kontroltelpa, kurā kopš septembra īpašos aizsargtērpos drīkst ieiet uz piecām minūtēm. Radiācijas līmenis šajā telpā ir 40 000 reižu augstāks par normālo līmeni. Pēc ekskursijas tūristiem ir jāiziet divi radioloģijas testi, lai izmērītu, cik daudz starojuma saņēmis viņu organisms.
Lai ērtāk strādāt
Berlīnes dizaina studijas Studio 7.5 radītais biroja krēsls Cosm iekļuvis vairākos šā gada labāko tehnoloģisko jaunievedumu sarakstos. Paši dizaineri to raksturo šādi: «Ergonomisks izskats, kas nekavējoties pieskaņojas jūsu ķermenim, jūsu kustībām un nodrošina pilnīgu un dabisku atbalstu jūsu stājai.» Un to visu krēsls paveic automātiski.
Cena tuvojas tūkstotim eiro.
The post Pirmo reizi appeared first on IR.lv.